Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, harderos είπε

Ρε σεις έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες με την Manli 4090. Σε παιχνίδια με τοπ απαιτήσεις χτυπάει 80-82 βαθμούς. Αν μειώσω λίγο τις απαιτήσεις και το ulitization πέσει στο 70-80% τότε κατεβαίνει στους 55-70 βαθμούς.

Έχω 5 ανεμιστηράκια 140αρια στο Be Quiet 500dx tower, δεν ξέρω τι να κάνω. Έχετε καμία ιδέα;

(Εννοείται όλοι οι drivers τελευταίες εκδόσεις).

Πωωωω...σε ματιάσαμε...

Το κουτί πάντως η μονη περίπτωση είναι....να έχουν μπει ανάποδα οι ανεμιστήρες...😁😝γιατί αλλίως έιναι δροσερότατο είδικα το DX.

Εγω με τη σειρά μου (δεν εχω την κάρτα ) θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά στην ταχύτητα των fans, για να μπορείς να συγκρίνεις με  τα αντίστοιχα των άλλων παιδιών. Μήπως και εχει επιλέξει η Manli πιο "silent" προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2284

  • Arkin

    1860

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτό το review, δεν βρήκα άλλο στα γρήγορα, κοντά 70c average sta 400w η manli, δεν είδα να έχει fan speed όμως, και δεν ξέρω και τι θερμοκρασία είχε το δωμάτιο όταν μέτρησε.

Πάντως 80C  για χειμώνα είναι πολύ, δες με ανοιχτό πλαϊνό και τσέκαρε και fan speed μαζί με κατανάλωση.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Ότι καταναλώνει η 4090 από 250 μέχρι 470 watt ανάλογα το game και τα settings. Αν βάλεις όριο τα 120 fps πέφτει στα 280 με 300 watt.

Η Cpu στα παιχνίδια έχει utilization 10%, άντε κανένα spiderman να την ανεβάζει στο 50 με 60%. Δεν είναι bench να καίει τα πάντα.

Η C2 όταν είναι όλη η οθόνη λευκή έχει κατανάλωση 117 watt σύμφωνα με το Hwunboxed.

οταν ειναι λευκή ολη η οθονη δεν ειναι ρεαλιστικό σενάριο αλλα το max κατανάλωσης. μέση κατανάλωση 50-60w

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/9c031fe8d4

αν πάρουμε τα πιο ακραία σενάρια φτάνουμε τα ~1000w 

  • cpu: 350w
  • gpu: 470w
  • LG C2: 110w
  • fans κτλ: 20w 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prefuse είπε

οταν ειναι λευκή ολη η οθονη δεν ειναι ρεαλιστικό σενάριο αλλα το max κατανάλωσης. μέση κατανάλωση 50-60w

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/9c031fe8d4

αν πάρουμε τα πιο ακραία σενάρια φτάνουμε τα ~1000w 

  • cpu: 350w
  • gpu: 470w
  • LG C2: 110w
  • fans κτλ: 20w 

Δε μπορούν να καίνε όλα το ίδιο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πρέπει να βγουν τα 140άρια T30 ή τα νέα Noctua..

υπάρχουν αναφορές για νέα noctua;

θα σταματήσουν άραγε ποτέ τα απαίσια παπουδίστικα χρώματα πιτζάμας για να μην χρεώνουν παραπάνω τα μαυρα...

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε μπορούν να καίνε όλα το ίδιο πάντως.

τι εννοεις;

τις πιο ακραίες περιπτώσεις πήρα για να δω το μέγιστο καταναλωσης και τι ups καλυπτει το παραπάνω σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

υπάρχουν αναφορές για νέα noctua;

θα σταματήσουν άραγε ποτέ τα απαίσια παπουδίστικα χρώματα πιτζάμας για να μην χρεώνουν παραπάνω τα μαυρα...

Παίξε σε arctic πολύ αθόρυβοι.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prefuse είπε

υπάρχουν αναφορές για νέα noctua;

θα σταματήσουν άραγε ποτέ τα απαίσια παπουδίστικα χρώματα πιτζάμας για να μην χρεώνουν παραπάνω τα μαυρα...

Τελος του 22 τα νεα noctua, μαζι με την καινουργια d16 🤣🤣

Αμα βγουν στο 23 καλα ειμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Τελος του 22 τα νεα noctua, μαζι με την καινουργια d16 🤣🤣

Αμα βγουν στο 23 καλα ειμαστε

ωραια, εξάλλου ακόμα περιμένω πακέτα και σίγουρα παω για 2023 build.

λογικά μεθαύριο έρχεται και το torrent black (αν και το white στις φωτογραφίες δείχνει πιο premium) rgb.. διάβασα οτι έχει καλυτερο airflow 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prefuse είπε

ωραια, εξάλλου ακόμα περιμένω πακέτα και σίγουρα παω για 2023 build.

λογικά μεθαύριο έρχεται και το torrent black (αν και το white στις φωτογραφίες δείχνει πιο premium) rgb.. διάβασα οτι έχει καλυτερο airflow 🤣

Εκτος αν σε απασχολει το look, μην παρεις το rgb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Εκτος αν σε απασχολει το look, μην παρεις το rgb 

εχεις δίκιο, ειναι ελάχιστα καλύτερα σε airflow τα fans χωρις rgb, επειδή ομως κάνω pc build μετά απο πολλά χρονια (mac user) ειπα να πάρω και κάτι που να μου αρέσει στο μάτι, αν και θα το ήθελα με tempered μονο απο την μια πλευρα οπως στο λευκό. τωρα το πήρα και δεν ξέρω τι παίζει με τις επιστροφές μεγάλων πακέτων απο amazon.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

υπάρχουν αναφορές για νέα noctua;

θα σταματήσουν άραγε ποτέ τα απαίσια παπουδίστικα χρώματα πιτζάμας για να μην χρεώνουν παραπάνω τα μαυρα...

 

Τα μαυρα ειναι βαμμένα και έχουν ελαφρα χειρότερες επιδόσεις στην ψύξη. Τα έχει με αυτό το χρώμα λόγω max επιδόσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Τα μαυρα ειναι βαμμένα και έχουν ελαφρα χειρότερες επιδόσεις στην ψύξη. Τα έχει με αυτό το χρώμα λόγω max επιδόσεων

το χρώμα τι ρόλο παίζει στις επιδόσεις; απο όσο γνωρίζω δεν ειναι κάποιο φυσικό υλικο, για να μιλάμε για φυσικό χρώμα και επιπλέον μαύρη βαφή στα μαύρα.

 

https://noctua.at/en/nh-u12a/specification

https://noctua.at/en/nh-u12a-chromax-black/specification

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, prefuse είπε

το χρώμα τι ρόλο παίζει στις επιδόσεις; απο όσο γνωρίζω δεν ειναι κάποιο φυσικό υλικο, για να μιλάμε για φυσικό χρώμα και επιπλέον μαύρη βαφή στα μαύρα.

 

https://noctua.at/en/nh-u12a/specification

https://noctua.at/en/nh-u12a-chromax-black/specification

Στα cooler έχει σημασία το χρώμα, μιας και η βαφή είναι που έρχεται σε επαφή με τον άερα και ψύχει το cooler. 

 

Όσον αφορά τα RGB fans, για να χωρέσει το στεφάνι με τα λαμπάκια μικραίνουν σε διαστάσεις τα blades, με αποτέλεσμα χειρότερες επιδόσεις

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...