Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, harderos είπε

Ρε σεις έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες με την Manli 4090. Σε παιχνίδια με τοπ απαιτήσεις χτυπάει 80-82 βαθμούς. Αν μειώσω λίγο τις απαιτήσεις και το ulitization πέσει στο 70-80% τότε κατεβαίνει στους 55-70 βαθμούς.

Έχω 5 ανεμιστηράκια 140αρια στο Be Quiet 500dx tower, δεν ξέρω τι να κάνω. Έχετε καμία ιδέα;

(Εννοείται όλοι οι drivers τελευταίες εκδόσεις).

Άνοιξε το πλαινό και το μπροστά μέρος του κουτιού και παίξε. Αν οι θερμοκρασίες πέσουν 10-15-20c, φταίει το κουτί. Αν δεν πέσουν, φταίει η manli, που δεν είναι και τόσο manly. 

Οι 80c βαθμοί φυσικά δεν αποτελούν πρόβλημα, αλλά το σύνηθες για τις 4090 που έχω δεί είναι 70c max. Η δικιά μου που δεν είναι και κανά καλό μοντέλο μέχρι 64-65c έχει φτάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2284

  • Arkin

    1860

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 ώρες πριν, harderos είπε

Ρε σεις έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες με την Manli 4090. Σε παιχνίδια με τοπ απαιτήσεις χτυπάει 80-82 βαθμούς. Αν μειώσω λίγο τις απαιτήσεις και το ulitization πέσει στο 70-80% τότε κατεβαίνει στους 55-70 βαθμούς.

Έχω 5 ανεμιστηράκια 140αρια στο Be Quiet 500dx tower, δεν ξέρω τι να κάνω. Έχετε καμία ιδέα;

(Εννοείται όλοι οι drivers τελευταίες εκδόσεις).

80-82 πού ακριβως; Core; Μνημες;
Δοκιμασε να κανεις λιγο undervolt, δε θα χασεις σε αποδοση και θα κερδος λιγοτερα watt και μικροτερα temps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fan curve με το afterburner φτιάξε,δεν ξέρω αν έχει κάποιο δικό της η Manly,,και το power limit να κατεβάσεις λίγο στο 85% μικρή απώλεια θα έχεις στις επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γιατί να τα κάνει όλα αυτά? 80-82 πάει, όχι 90+

γιατί άμα όλων των άλλο πάνε μέχρι 70c κάτι πάει στραβά με την κάρτα του δεν έχει νόημα άμα η θερμοκρασία του είναι πιο χαμηλή σε σχέση με παλαιότερα μοντέλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον με την 4090

 

70% power limit / +160 core / +1400 ram = 98.7% του stock performance με 100-130w λιγότερη κατανάλωση, και 8% διαφορά από fully overclocked στα 450+w.

113 fps με το 70% plimit, 114-115 fps σε stock και 123 fps με OC. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα δει ένα άρθρο που έλεγε ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ μεγαλύτερη η χασούρα στο performance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάπου είχα δει ένα άρθρο που έλεγε ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ μεγαλύτερη η χασούρα στο performance. 

Εγώ βλέπω ότι σε κάποια παιχνίδια....βγάζω παραπάνω fps από ότι σε στοκ :P 

Εξαρτάται απτο αν βαράς power limit σε στοκ ή όχι, πχ. στο Forza horizon 5 με το 70% plimit profile βγάζω 166 fps, σε στοκ βγάζω 164, full oc 174 και με 50% power limit 149. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ βλέπω ότι σε κάποια παιχνίδια....βγάζω παραπάνω fps από ότι σε στοκ :P 

Εξαρτάται απτο αν βαράς power limit σε στοκ ή όχι, πχ. στο Forza horizon 5 με το 70% plimit profile βγάζω 166 fps, σε στοκ βγάζω 164, full oc 174 και με 50% power limit 149. 

Έχεις το PC και την lg c2 πάνω στο ίδιο ups?

Αναρωτιέμαι πόσα VA/watt καταναλώνουν 13900/12900 με 4090 και lg c2 42"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prefuse είπε

Έχεις το PC και την lg c2 πάνω στο ίδιο ups?

Αναρωτιέμαι πόσα VA/watt καταναλώνουν 13900/12900 με 4090 και lg c2 42"...

 

Ότι καταναλώνει η 4090 από 250 μέχρι 470 watt ανάλογα το game και τα settings. Αν βάλεις όριο τα 120 fps πέφτει στα 280 με 300 watt.

Η Cpu στα παιχνίδια έχει utilization 10%, άντε κανένα spiderman να την ανεβάζει στο 50 με 60%. Δεν είναι bench να καίει τα πάντα.

Η C2 όταν είναι όλη η οθόνη λευκή έχει κατανάλωση 117 watt σύμφωνα με το Hwunboxed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ότι καταναλώνει η 4090 από 250 μέχρι 470 watt ανάλογα το game και τα settings. Αν βάλεις όριο τα 120 fps πέφτει στα 280 με 300 watt.

Η Cpu στα παιχνίδια έχει utilization 10%, άντε κανένα spiderman να την ανεβάζει στο 50 με 60%. Δεν είναι bench να καίει τα πάντα.

Η C2 όταν είναι όλη η οθόνη λευκή έχει κατανάλωση 117 watt σύμφωνα με το Hwunboxed.

Μαυρο background εχω με κανενα εικονίδιο στο desktop 🤣

O 13900 στα βαριά παιχνιδια τραβαει 30-40% παραπανω ρεύμα από 12900k, φτανει και τα 140w πολλες φορες. Τωρα σε κατι forza και call of duty δεν ειδα διαφορα μεταξυ των 2, καπου 40 με 60w βλέπω. 

Χτες που επαιζα forza 4k τερμα settings 120 fps gsync, 220w η καρτα, εως 60 το cpu, ε αρα ολο το pc μαζι με το monitor να είναι max 500.

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...