Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι εννοείς κυρτώνει? Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. 

Το backplate. Στη φωτο ειναι η δική μου.

Επίσης το αναφέρει και ο derbauer εδώ (βεβαια για την 4080 αλλα το αναφερουν και αλλοι σε 4090 στα comments):

Επίσης παρατήρησα πως οταν τα fans ειναι 97% και πάνω ακούγεται ένα σαν τρίξιμο σαν να βρίσκει καποιο fan πανω στο shroud. Βεβαια δε θα τα τρέχω ποτε τόσο (ούτε καν πάνω απο 50%), αλλα just saying..

20221207_150455.jpg

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1857

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, Warlord1981 είπε

Στη φωτο ειναι η δική μου.

Επίσης το αναφέρει και ο derbauer εδώ, (βεβαια για την 4080 αλλα το αναφερουν και αλλοι σε 4090 στα comments):

Επίσης παρατήρησα πως οταν τα fans ειναι 97% και πάνω ακούγεται ένα σαν τρίξιμο σαν να βρίσκει καποιο fan πανω στο shroud. Βεβαια δε θα τα τρέχω ποτε τόσο (ούτε καν πάνω απο 50% σύμφωνα με τον θόρυβο που κανουν), αλλα just saying..

20221207_150455.jpg

Aυτό με τα fans το έχω και εγώ, δεν βρίσκουν στο shroud, είναι κλασσικό θέμα με τα motors. Δεν με ενοχλεί γιατί δεν τα τρέχω τόσο ψηλά - δεν υπάρχει και λόγος βασικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το OC τα τελευταία χρόνια είναι ανούσιο γενικότερα εκτός κι αν τρέχεις benchmarks, πιο πολύ για το ψυχολογικό του ''Να πάρω το 100% του HW μου'' γίνεται η όλη ιστορία παρά κάτι άλλο.

Ακριβώς. Θα παρουσιαστεί κάποια στιγμή αυτό το ένα παιχνίδι και θα ψάχνεσαι να δεις τι απ όλα φταίει, ποιο υποσύστημα; Ηταν τυχαίο γεγονός; Ηταν οι συμπεριφορά του παιχνιδιού τέτοια; Φταίνε τα Windows με κάποιο update; Παράνοια. Στοκ και αυτόματα απέρριψες τη σταθερά αυτή.

Το OC θα έλεγα ορίζεται ως " να πάρω κάτι παραπάνω από το 100% του out of the box performance " του hardware μου και είναι τζόκερ του τι Κίντερ έκπληξη θα κερδίσεις εν τέλει.

Ασχολία για γερά νεύρα και υπομονή. Οτι χειρότερο για αγχώδεις τύπους like me. Stock CPU και piece of mind. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Στις 5000 series θα εχει 4000 οι 5090 με 2x επιδοσεις 4090 και 5080 με 3000 μονο με 2x επιδοσεις 4080. Αφου στα ιδια χρηματα περνουμε το ιδιο performance οπως πριν 2 χρονια δεν αλλαξε κατι. Αναλογικα με τις επιδοσεις ανεβηκαν και οι τιμες για αυτο δεν εχουν κανενα λογο οι ada μεχρι στιγμης χρηματικα σε συγκριση με ampere. Πετσινος rules βεβαια καλα κανει για μενα αφου μπορει μπραβο του. 

 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ανάλογα, αν συνεχίσουν να πιάνουν σκόνη οι 4080 δεν πρόκειται να το επαναλάβει.

 

2012 GTX 680 msrp 500$
2013 GTX 780 msrp 650$ / 30% άυξηση msrp / 15% άυξηση perfomance 
2014 GTX 980 msrp 550$ / 18% μείωση msrp / 23% άυξηση perfomance

Θεωρούσα μέχρι τώρα epic fail την GTX780, χωρίς να πέσει πολύ κράξιμο τότε, γιατί ενδιάμεσα είχε βγάλει τυράκι με halo Titan στα 1000$  και όποιος έπαιρνε GTX780 ένιωθε ότι είναι κοντά στην Titan με λιγότερα λεφτά, ενώ στην ουσία υπερπλήρωνε την διαφορά σε σχέση με την 680. 

Διορθώνει αργότερα με την 980, οπότε ας πούμε ότι ανάλογα με την ανταπόκριση της αγοράς υπάρχει πιθανότητα η 5000 να έιναι πιο σοβαρή. 

το 2008 το φιάσκο με την GTX280/285 του το δίνω, γιατί από την μια έιχε να κάνει την υπέρβαση από την 8800, ακολούθησε μια χρονιά δίνοντας 8800GT, καλές επιδόσεις σε καλές τιμές, την επόμενη μειώνει bandwidth, bits αλλά και process και δίνει 9ΧΧΧ series και το μειωμένο κόστος το περνάει στους πελάτες.    

Ανάλογο legendary greedy launch των 4070/4070ti/4080 εγώ δεν θυμάμαι βέβαια.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από dem
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dem είπε

 

 

 

Ανάλογο legendary greedy launch των 4070/4070ti/4080 εγώ δεν θυμάμαι βέβαια.

 

 

 

 

 

 

ακριβως,ουτε λιπαντικο δε βαζουν πλεον εκει στην nvidia...

Επεξ/σία από dsi44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dsi44 είπε

ακριβως,ουτε λιπαντικο δε βαζουν πλεον εκει στην nvidia...

Εμενα δεν μου αρεσει οτι προωθουν τεχνολογιες οι οποιες οκ καποιες φορες ειναι τιμιες αλλα καποιες αλλες[dlss 3 πχ] και βγαζουν ενα 4Χ πανω νουμερο και καλα απο την 3090 πχ ενω το latency εχει παει στο θεο δεν ειναι πραγματικα frames δηλαδη. Και αντε παει στην ευχη για κανα flight simulator σε πιο γρηγορα παιχνιδια ο διπλασιασμος του latency ειναι απαγορευτικος. Που να παιξεις με υψηλο dpi με ποντικι με τετοιο latency? Δεν πα να εχεις 200 fps δωρο αδωρο ειναι. Με controller οκ μιας και ηδη σερνετε η καμερα του αλλα και παλι για FPS παιχνιδια η αλλα fast pace ουτε για αστειο. Marketing 101 προφανως και μπραβο αυτο πουλαει ο πετσινος χρονια τωρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εστηθει επιτελους...μεχρι στιγμης ολα καλα...εχω βαλει το καλωδιο της Corsair με τα δυο 8πινα

IMG_20221207_104304.jpg

Καλα παει...θα κατεβει και το power limit στη συνεχεια στο 70%-80% και ολα καλα...μην ακουσω σχολια για την οθονη...θα ερθει και η 4k...λιγο αργοτερα

Screenshot (1).png

Επεξ/σία από Asotos33
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Aυτό με τα fans το έχω και εγώ, δεν βρίσκουν στο shroud, είναι κλασσικό θέμα με τα motors. Δεν με ενοχλεί γιατί δεν τα τρέχω τόσο ψηλά - δεν υπάρχει και λόγος βασικά. 

Ετσι το ιδιο και γω.

Οταν βρεις χρόνο για τσεκαρε και γα το bent αν θες :)

@Westbaum απο τη φωτο που ειχες δειξει αν δε κανω λαθος bendαρει και σενα λιγο;

Ορίστε το αποτέλεσμα και απο εμένα. Εκκρεμει το 12VHPWR της corsair και ίσως ένα vertical mount. Θα δούμε.

Πάντως η κάρτα ότι της εχω βάλει πραγματικά το καταβροχθίζει, είναι σα να της έχω βάλει pacman, δουλεύει στο ρελαντι, αθόρυβη, ψυχρή, δε καίει τιποτα, τα fans με το ζόρι γυρνανε. Οκ δουλευω σε 2Κ monitor (συντομα 4Κ) αλλα και πάλι.

 

20221207_232925.jpg

20221207_233000.jpg

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=156079&r

1400€ 

20221117090558_gigabyte_geforce_rtx_4080 1- 3 μέρες διαθ.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν ειναι απλά αναγράφει σχεδόν άμεση διαθεσιμότητα, 1 με 3 ημέρες σε σχέση με άλλες που φτάνουν 10ήμερο γι αυτό. Περισσότερο για κανα παλικάρι που ίσως έχει μείνει απο κάρτα προ-Χριστουγεννιάτικα που θα κλείσουν όλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...