Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4080 με τίποτα, στην καλύτερη των περιπτώσεων να την βρίσκεις κάνα 1250άρι..Και αυτό αν πέσει το MSRP στα 999$. H 4070Ti που θα βγει τώρα το Γενάρη δεν το κόβω να έχει κάτω από 899$ οπότε μιλάμε για 1000+ ευρώ σε μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Βασικα μιλαω για μεσα στο 2023, στους επομενους 2,3 μηνες. Μην δωσω τωρα 800+ για 3080.

Αν μπορείς να περιμένεις 2-3 μήνες τότε μην σκέπτεσαι καν την 3080 σήμερα στα 800

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Έχουν αλλάξει οι εποχές - και ότι και να κάνεις δεν αλλάζει αυτό. Εδώ πουλάνε (με κανονικά λεφτά, ευρώπουλα που λέμε) την δυνατότητα του να συμμετέχεις σε....prealpha. Πληρώνεις και ταυτόχρονα, τεστάρις και το παιχνίδι. 

Εδώ συμμετέχεις με κίνδυνο για τη ζωή σου σε αλλες prealpha το παιχνιδι είναι το λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι ικανός την απλή να την βγάλει με 128bit δίαυλο λολ. 

Ψωνίσαμε πετσινη καρτουλα....πάμε για 5000 series τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Μέχρι 1000Ε όμως ε ; :D

Στις 5000 series θα εχει 4000 οι 5090 με 2x επιδοσεις 4090 και 5080 με 3000 μονο με 2x επιδοσεις 4080. Αφου στα ιδια χρηματα περνουμε το ιδιο performance οπως πριν 2 χρονια δεν αλλαξε κατι. Αναλογικα με τις επιδοσεις ανεβηκαν και οι τιμες για αυτο δεν εχουν κανενα λογο οι ada μεχρι στιγμης χρηματικα σε συγκριση με ampere. Πετσινος rules βεβαια καλα κανει για μενα αφου μπορει μπραβο του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Μόλις παρέλαβα Gamerock OC 4090. Δε την εχω εγκαταστησει ακόμα αλλα γιατί γμτ το backplate κυρτώνει στη μέση ;;; Κακό QC; Design flaw; Ετσι ειναι το design και υπάρχει λόγος; Το λεει και ο derbauer σε ενα video του και τοχει παρει το μάτι μου ξανά καπου στα reddit/youtube comments.

Νομίζω κάνει τη χρήση vertical mount ακόμα πιο επιτακτική..

@Herald@Westbaum και σας το ιδιο;

Tι εννοείς κυρτώνει? Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Στις 5000 series θα εχει 4000 οι 5090 με 2x επιδοσεις 4090 και 5080 με 3000 μονο με 2x επιδοσεις 4080. Αφου στα ιδια χρηματα περνουμε το ιδιο performance οπως πριν 2 χρονια δεν αλλαξε κατι. Αναλογικα με τις επιδοσεις ανεβηκαν και οι τιμες για αυτο δεν εχουν κανενα λογο οι ada μεχρι στιγμης χρηματικα σε συγκριση με ampere. Πετσινος rules βεβαια καλα κανει για μενα αφου μπορει μπραβο του. 

Ανάλογα, αν συνεχίσουν να πιάνουν σκόνη οι 4080 δεν πρόκειται να το επαναλάβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ανάλογα, αν συνεχίσουν να πιάνουν σκόνη οι 4080 δεν πρόκειται να το επαναλάβει.

Δε νομίζω να ήθελε να πουλήσει 4080. Ούτε ο Πέτσινος ούτε το Λιζάκι.

Είχαν στοκ να δώσουν αλλά και να ανεβάσουν την τιμή στο premium και οι δύο.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μέχρι 1000Ε όμως ε ; :D

Top dog 4090 και όποιος τσίμπησε κάτω από 2000€ (ή έστω εκεί κοντά)είναι πάρα πολύ καλα σε αυτό το release.....4080 way too overpriced ακόμα και τωρα.....τώρα το χιλιάρικο φαντάζει πια ότι θα είναι το στάνταρ για msrp και για την 5080....δεν νομίζω να την ξαναβάλει 1200msrp..... κινείται σε ίδιο μοτίβο και η amd αφού 7900ΧΤΧ και 7900ΧΤ (aka 7800XT)  έχουν σχεδόν ίδιο msrp.... οπότε για τα υποτιθέμενα Χ80 και στις δύο εταιρείες σε msrp φαίνεται στάνταρ το 1000ρικακι.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα καταφερε ετσι παντως ο πετσινος και η ανεψια, αν εξαιρεσεις τις νεες αφιξεις καλωδιων σε ευτυχεις κατοχους (κυριως) 4090, λες και ειναι παλι Αυγουστος, μονιμη επωδός το που θα ''καθισουν'' οι τιμες εγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...