Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, prefuse είπε

60 cfm εχουν, το είχαμε αναφέρει και στο διπλα νήμα για intel 1700, 12/13.

λογικά με PL θα παίξω για να μην έχω μεγάλες θερμοκρασίες & κατανάλωση.

https://noctua.at/en/nf-a12x25-pwm-chromax-black-swap/specification

https://www.pugetsystems.com/parts/CPU-Cooling/Noctua-NH-U12A-13826/

In fact, the fans are so good that we have found a single fan does just as good of a job at cooling as two in a push-pull configuration

 

Τo cfm σαν μετρηση ειναι αχρηστο, γιατι γινεται σε fan tester με 0δενικη διαφορα air pressure μπροστα και πισω απο τα blades (εχουν ανεμιστηρες τα fan tester για να κρατανε το air pressure σταθερό) 

Σε πραγματική χρήση τα fans σπρωχνουν αερα δημιουργώντας διαφορα πίεσης μεταξύ του μπροστα και του πισω μερους του ανεμιστήρα. Οποτε αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το static pressure του ανεμιστήρα, το cfm το αγνοούμε εντελώς. Ειδικα βεβαια οταν μιλαμε για intake η στην περιπτωση σου radiator / cooler fan. 

Ο a12x25 ειναι κορυφαιος fan, το 2ο καλυτερο 120mm. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1856

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Τo cfm σαν μετρηση ειναι αχρηστο, γιατι γινεται σε fan tester με 0δενικη διαφορα air pressure μπροστα και πισω απο τα blades (εχουν ανεμιστηρες τα fan tester για να κρατανε το air pressure σταθερό) 

Σε πραγματική χρήση τα fans σπρωχνουν αερα δημιουργώντας διαφορα πίεσης μεταξύ του μπροστα και του πισω μερους του ανεμιστήρα. Οποτε αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το static pressure του ανεμιστήρα, το cfm το αγνοούμε εντελώς. Ειδικα βεβαια οταν μιλαμε για intake η στην περιπτωση σου radiator / cooler fan

Ο a12x25 ειναι κορυφαιος fan, το 2ο καλυτερο 120mm. 

Αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Τo cfm σαν μετρηση ειναι αχρηστο, γιατι γινεται σε fan tester με 0δενικη διαφορα air pressure μπροστα και πισω απο τα blades (εχουν ανεμιστηρες τα fan tester για να κρατανε το air pressure σταθερό) 

Σε πραγματική χρήση τα fans σπρωχνουν αερα δημιουργώντας διαφορα πίεσης μεταξύ του μπροστα και του πισω μερους του ανεμιστήρα. Οποτε αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το static pressure του ανεμιστήρα, το cfm το αγνοούμε εντελώς. Ειδικα βεβαια οταν μιλαμε για intake η στην περιπτωση σου radiator / cooler fan. 

ειναι πολλά που πρεπει να μάθω... εχω να φτιάξω built 10+ χρόνια. πρωτη φορά θα φτίαξω pc workstation, μονο φθηνους server/nas με unraid/XPEnology έφτιαχνα για cold storage και αυτό πριν 10ετια

ευχαριστημένος με την 4090 gamerock? καλα τι ρωτάω.. απλα για να έχουμε να γράφουμε, θερμοκρασιες, κατανάλωση κτλ

κάτω απο πόσα € θεωρείτε οτι μια 4090 ειναι "ευκαιρία" ?

δεν έχω πρόβλημα να περιμένω μερικους μήνες, αφου πρεπει να αγοράσω και αλλο εξοπλισμο στον οποίο, δεν πέφτουν οι τιμές aka blackmagic products κ.α.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τίμιοι ανεμιστήρες. Μπορεί να έχουν 150 fins και 300 αεροτομές, να αιωρούνται σε μαγική μαγνητική σάλτσα από πιπεριές και θειάφι - αλλά τη φυσική δεν τη νικάς. Ειδικά σε χαμηλές στροφές. Και εγώ αυτούς αγοράζω, μιας και σιχαίνομαι τον θόρυβο. Αλλά για σχεδόν 30€+/τεμάχιο, δεν αξίζουν. Οι δυο ανεμιστήρες μιας arctic που είχα αγοράσει (τυχαία) είχαν απολύτως όμοια απόδοση σε θερμοκρασίες, εξίσου ήσυχοι στις ίδιες στροφές. Και 10€ φθηνότεροι ανά τεμάχιο (bionix). Επαναλαμβάνω, δεν ξέρω τί λέει ο jayz6 και ο steves, τα αυτιά μου ακούω και μόνο (λογικό, δύσκολο να ακούσεις με τη μύτη χοχο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, prefuse είπε

ειναι πολλά που πρεπει να μάθω... εχω να φτίαξω pc built 10+ χρόνια. πρωτη φορά θα φτίαξω pc για δουλειά, μονο φθηνους server/nas με unraid/XPEnology έφτιαχνα για cold storage.

ευχαριστημένος με την 4090 gamerock? καλα τι ρωτάω.. απλα για να έχουμε να γράφουμε, θερμοκρασιες, κατανάλωση κτλ

κάτω απο πόσα € θεωρείτε οτι μια 4090 ειναι "ευκαιρία" ?

δεν έχω πρόβλημα να περιμένω μερικους μήνες, αφου πρεπει να αγοράσω και αλλο εξοπλισμο στον οποίο, δεν πέφτουν οι τιμές aka blackmagic products κ.α.

Ναι η gamerock ειναι αψογη σε temps, στο 30-40% τα εχω τα ανεμιστήρια της και δεν ακουγεται κιχ. Παραπάνω φυσικά κανει θορυβο αλλα δεν χρειαζεται. 

 

 

5 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Είναι τίμιοι ανεμιστήρες. Μπορεί να έχουν 150 fins και 300 αεροτομές, να αιωρούνται σε μαγική μαγνητική σάλτσα από πιπεριές και θειάφι - αλλά τη φυσική δεν τη νικάς. Ειδικά σε χαμηλές στροφές. Και εγώ αυτούς αγοράζω, μιας και σιχαίνομαι τον θόρυβο. Αλλά για σχεδόν 30€+/τεμάχιο, δεν αξίζουν. Οι δυο ανεμιστήρες μιας arctic που είχα αγοράσει (τυχαία) είχαν απολύτως όμοια απόδοση σε θερμοκρασίες, εξίσου ήσυχοι στις ίδιες στροφές. Και 10€ φθηνότεροι ανά τεμάχιο (bionix). Επαναλαμβάνω, δεν ξέρω τί λέει ο jayz6 και ο steves, τα αυτιά μου ακούω και μόνο (λογικό, δύσκολο να ακούσεις με τη μύτη χοχο)

Οι p120 εχουν τοση σχεση με τους a12 οσο εγω με την Σενεγαλη. Μονο που πέφτει στον χαρτη ξέρω 

Το αν αξιζουν τα 30 ευρω, φυσικα και όχι αφού στα ιδια χρηματα παιρνεις τους t30

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πιθανολογώ ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει αμφότερους, για να γράφεις τέτοιες κοτσάνες, με το συμπάθιο.

Μια χαρά σχέση έχουν οι noctua με τους arctic. Και δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι για την Αφρικάνική καταγωγή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξανα κάνω την ερώτηση διαφορετικά διατυπωμένη.

τα $1599 MSRP για την 4090 σε Αμερική, στην Ευρώπη κοστολογούνται σε ~1900+€;

πάντα έτσι γινόταν η μετατροπή $ σε €, με +15% ;

ή μήπως τα 1900+€ ειναι τιμή για τους πρώτους μήνες και μετά απο κάποιο καιρό θα πέσει κοντά στο MSRP αμερικής, 1600-1700€ ανάλογα και την ισοτιμία;

για 4080 δεν ρωτάω, σύμφωνα με την σχεδόν μισή απόδοση της, σε σχέση με 4090, θα έπρεπε να κοστίζει κάτω απο 1000$/€ κατα gamer nexus αλλα και λογικής.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

για 4080 δεν ρωτάω, σύμφωνα με την σχεδόν μισή απόδοση της, σε σχέση με 4090, θα έπρεπε να κοστίζει κάτω απο 1000$/€ κατα gamer nexus αλλα και λογικής.

Σχεδόν μισή απόδοση 4090=3080 και η τελευταία σίγουρα δέν πιάνει την 4080 για την οποία γίνεται λόγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, itanium είπε

Που το διάβασες αυτό τώρα????🤯 

γραψε λάθος, αυτη που ακυρώθηκε με τα 12GB τα ειχε ολα μισά, αλλα και πάλι 16384 (4090) και 9728 (4080)

1449656015_Screenshot2022-12-06at4_28_33PM.png.836024131ef0624819be9aa45f37ba05.png

Screenshot 2022-12-06 at 4.36.55 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, prefuse said:

ξανα κάνω την ερώτηση διαφορετικά διατυπωμένη.

τα $1599 MSRP για την 4090 σε Αμερική, στην Ευρώπη κοστολογούνται σε ~1900+€;

πάντα έτσι γινόταν η μετατροπή $ σε €, με +15% ;

ή μήπως τα 1900+€ ειναι τιμή για τους πρώτους μήνες και μετά απο κάποιο καιρό θα πέσει κοντά στο MSRP αμερικής, 1600-1700€ ανάλογα και την ισοτιμία;

για 4080 δεν ρωτάω, σύμφωνα με την σχεδόν μισή απόδοση της, σε σχέση με 4090, θα έπρεπε να κοστίζει κάτω απο 1000$/€ κατα gamer nexus αλλα και λογικής.

1599$=1522 euro περίπου + ΦΠΑ βγαίνει 1800+.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, prefuse said:

αρα οι τιμες MSRP απο Αμερική ειναι πάντα χωρίς ΦΠΑ. ευχαριστώ δεν το γνώριζα.

Ναι γιατί το Sales Tax διαφέρει από πολιτεία σε πολιτεία, οπότε δεν μπορούν να το συμπεριλάβουν σε μια "γενική" τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...