Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκέφτομαι για την 4090 founders edition (για workstation) γιατι ειναι αισθητά φθηνότερη απο τις 4090 Open Air.

και το puget system, open air προτείνει στα btob που πουλάει..

λέτε να έχω πρόβληματα throttling/θερμοκρασιών με τη 4090 founders edition στο fractal design torrent (απο reviewers θεωρείτε, αν όχι το καλυτερο, ενα απο τα καλύτερα κουτιά airflow)? 

σε σχέση με τις open air, τι άλλα προβλήματα μπορεί να έχει η 4090 founders edition?

Screenshot 2022-12-05 at 11.39.53 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Westbaum είπε

Ε κι εγώ αυτό δεν είπα στο  πιο προηγούμενο ποστ?Ο,τι τα'χουν βρει παρασκηνιακά και το $1500 street price  για 4080 δεν είναι τυχαίο αφού κι η 7900ΧΤΧ εκεί θα παίξει.

Αν όμως ήθελε να αυξήσει το μερίδιό της πάνω απ΄το 20% και να πάρει με το μέρος της τους καταναλωτές δεν θα έπρεπε να συναγωνίζεται Nvidia στις τιμές σε αυτό το επίπεδο,αφού στα ίδια ο κόσμος παίρνει Nvidia και αυτό έχει αποδειχθεί αμέτρητες φορές.

Ας μείνει λοιπόν στο 20% της συνολικής πίτας και όλοι οι υπόλοιποι ας ξεχάσουν τα περί πτώσης τιμών με την έλευση της 7000 series.

Η amd πλέον έπεσε στο 8% της αγοράς.

Η Intel στο 4% και η Nvidia το υπόλοιπο.

Για discreet κάρτες γραφικών μιλάμε, όχι τα apus.

Δεν υπάρχει καμία συνεννόηση, την προσπέρασε ο ανταγωνισμός. 

Παλιά είχαμε ένα σκασμό εταιρείες που έβγαζαν δικά του τσιπ. Πλέον έμειναν 3 μαζί με την Ίντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Η amd πλέον έπεσε στο 8% της αγοράς.

Η Intel στο 4% και η Nvidia το υπόλοιπο.

Για discreet κάρτες γραφικών μιλάμε, όχι τα apus.

Δεν υπάρχει καμία συνεννόηση, την προσπέρασε ο ανταγωνισμός. 

Παλιά είχαμε ένα σκασμό εταιρείες που έβγαζαν δικά του τσιπ. Πλέον έμειναν 3 μαζί με την Ίντελ.

Καλά αδερφέ, με το άρθρο αυτό γελάει ο κόσμος. Κανένα 4% της αγοράς δεν έχει η intel σε discreet GPU. Πότε πρόλαβε να πουλήσει τα σαπάκια και σε ποιον. Το steam survey είναι το πιο αντιπροσωπευτικό για τα νούμερα που ψάχνεις. Επίσης ούτε πεθαμένη είναι η amd  ειδικά στο low end/mid range, ούτε βέβαια εκθρονίζει την Nvidia όπως θέλουν κάποιοι να πιστέψουν με τα chiplets κλπ

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις συγνώμη επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το καλώδιο και περιμένω την 4090 να ρθει.

Το cablemod το αγοράζουμε για να μην έχουμε το γνωστό ρίσκο να λιώσει το στοκ καλώδιο. Το Corsair που πουλάνε εδώ Ελλάδα το αγοράζει κάποιος για τον ίδιο λόγο ή για λόγους αισθητικής στο κουτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να κουμπώσεις το καλώδιο τέρμα.Πολλοί παραγγείλαμε cablemod ένα μήνα πριν,όταν λέγανε τα sites πως το πρόβλημα ήταν οι αντάπτορες της Nvidia που έρχονταν με την κάρτα και το υπερβολικό bending που κάναν τα pins να βγαίνουν απ'το socket και να μην κάνουν καλή επαφή.

Το cablemod αν θες το παίρνεις για το tidy/clean look.δεν είναι απαραίτητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tzavardin είπε

Καλά αδερφέ, με το άρθρο αυτό γελάει ο κόσμος. Κανένα 4% της αγοράς δεν έχει η intel σε discreet GPU. Πότε πρόλαβε να πουλήσει τα σαπάκια και σε ποιον. Το steam survey είναι το πιο αντιπροσωπευτικό για τα νούμερα που ψάχνεις. Επίσης ούτε πεθαμένη είναι η amd  ειδικά στο low end/mid range, ούτε βέβαια εκθρονίζει την Nvidia όπως θέλουν κάποιοι να πιστέψουν με τα chiplets κλπ

https://youtu.be/2gL7-hGIOAk

 

Στο  31:30 που μιλσει για την 7900 ΧΤ, αναλύει  πώς την πάτησε η amd. 

 

Νομίζω από αυτά που λέει, φαίνεται και γιατί δεν πρόκειται να δούμε πτώση τιμών ποτέ.

 

Μακάρι να τα πάει καλά η amd, δεν είμαστε  fun boys κανενός 

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, prefuse είπε

σκέφτομαι για την 4090 founders edition (για workstation) γιατι ειναι αισθητά φθηνότερη απο τις 4090 Open Air.

και το puget system, open air προτείνει στα btob που πουλάει..

λέτε να έχω πρόβληματα throttling/θερμοκρασιών με τη 4090 founders edition στο fractal design torrent (απο reviewers θεωρείτε, αν όχι το καλυτερο, ενα απο τα καλύτερα κουτιά airflow)? 

σε σχέση με τις open air, τι άλλα προβλήματα μπορεί να έχει η 4090 founders edition?

Screenshot 2022-12-05 at 11.39.53 PM.png

Και εγώ΄το torrent έχω, τι προβληματα να έχεις, άψογο airflow. Aπλά μην βάζεις κανά AIO στο CPU και μπλοκάρις το intake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Και εγώ΄το torrent έχω, τι προβληματα να έχεις, άψογο airflow. Aπλά μην βάζεις κανά AIO στο CPU και μπλοκάρις το intake

Παρόμοιο setup. Torrent, όχι το compact (μόλις βγήκε σε RGB White και πλέον υπάρχει δίλημμα), noctua NH-U12A, 4090 FE, 13900k/13700k. Μνήμη (πάω για ποσότητα) και μητρική, σίγουρα διαφορετικές.

Τα stocks fans του κουτιού θα έχω με την u12a. ειδικά στο torrent, δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι με AIO.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε καλά η 3080 ήταν η εξαίρεση στον κανόνα και δεν πρόκειται να ξαναδούμε κάτι αντίστοιχο. x02 στα 699$ δηλαδή.

699 ναι, δυο χρονια μετα ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Παρόμοιο setup. Torrent, όχι το compact (μόλις βγήκε σε RGB White και πλέον υπάρχει δίλημμα), noctua NH-U12A, 4090 FE, 13900k/13700k. Μνήμη (πάω για ποσότητα) και μητρική, σίγουρα διαφορετικές.

Τα stocks fans του κουτιού θα έχω με την u12a. ειδικά στο torrent, δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι με AIO.

Ναι και εγώ το κανονικο εχω οχι το compact. Οι κατω ανεμιστηρες ειναι λιγο meh σε θορυβο, αν σε παιρνει το budget τους αλλαξε τους. Κατα τα αλλα αψογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

noctua NH-U12A, 4090 FE, 13900k/13700k. Μνήμη (πάω για ποσότητα) και μητρική, σίγουρα διαφορετικές.

Τα stocks fans του κουτιού θα έχω με την u12a. ειδικά στο torrent, δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι με AIO.

Καλή αερόψυξη (πολύ καλή) αλλά με 13900k θα την παλέψει οριακά, ειδικά εάν παίξεις με power limits. Toυς chromax ανεμιστήρες έχει; Διότι είναι ήσυχοι και ποιοτικοί - αλλά υστερούν σε airflow (από δικιά μου εμπειρία, στα test τους αποθεώνουν για κάποιο λόγο).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Καλή αερόψυξη (πολύ καλή) αλλά με 13900k θα την παλέψει οριακά, ειδικά εάν παίξεις με power limits. Toυς chromax ανεμιστήρες έχει; Διότι είναι ήσυχοι και ποιοτικοί - αλλά υστερούν σε airflow (από δικιά μου εμπειρία, στα test τους αποθεώνουν για κάποιο λόγο).

Οι a12x25 υστερούν? 👀

Σε σχεση με τι? Delta fans στις 7000 στροφες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Καλή αερόψυξη (πολύ καλή) αλλά με 13900k θα την παλέψει οριακά, ειδικά εάν παίξεις με power limits. Toυς chromax ανεμιστήρες έχει; Διότι είναι ήσυχοι και ποιοτικοί - αλλά υστερούν σε airflow (από δικιά μου εμπειρία, στα test τους αποθεώνουν για κάποιο λόγο).

60 cfm εχουν, το είχαμε αναφέρει και στο διπλα νήμα για intel 1700, 12/13.

λογικά με PL θα παίξω για να μην έχω μεγάλες θερμοκρασίες & κατανάλωση.

https://noctua.at/en/nf-a12x25-pwm-chromax-black-swap/specification

https://www.pugetsystems.com/parts/CPU-Cooling/Noctua-NH-U12A-13826/

In fact, the fans are so good that we have found a single fan does just as good of a job at cooling as two in a push-pull configuration

https://www.pugetsystems.com/parts/photography/Power-Supply/Super-Flower-LEADEX-Platinum-1200W-13584/

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...