Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τις ρίξει,αν η 7900ΧΤΧ πουλιέται για $1000/1100 και η 4080 μένει στα ράφια στα 1500.Η AMD έχει χρυσή ευκαιρία να αυξήσει το μερίδιο αγοράς καθώς πάρα πολλοί καταναλωτές έχουν σιχαθεί τις ύπουλες πρακτικές της Nvidia. 

Κάτι μου λέει όμως πως θα τα κάνει μαντάρα όπως πάντα and will snatch defeat from the jaws of victory.😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

9 ώρες πριν, Spartan117 είπε

LG C2, το τρέχω σε 21:9 σε κάποια games (3840x1600), με 1.35 scaling σε res.

Δικός μου και εσύ, αν και εγώ τρέχω 3840x1800 συνήθως

6 ώρες πριν, Armoral είπε

Έχει ένα σχετικό νήμα εδώ που προτείνεται να χρησιμοποιούνται ξεχωριστά καλώδια παρα το γεγονός ότι είναι rated 300watt.

https://forum.corsair.com/forums/topic/163946-pci-e-split-cable-for-2-cable-rtx-3080-247-use/

Όπως σου είπα και στο PM, δεν έχει σημασία. Αν δεν κάνουνε τα daisy chain καλώδια απλά δεν θα σου έδιναν chaisy chain καλώδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δικός μου και εσύ, αν και εγώ τρέχω 3840x1800 συνήθως

Όπως σου είπα και στο PM, δεν έχει σημασία. Αν δεν κάνουνε τα daisy chain καλώδια απλά δεν θα σου έδιναν chaisy chain καλώδια

Ναι και σε ευχαριστώ απλά γίνεται χαμός με τα καλώδια και ήθελα να βρω λύση.

Αύριο θα πάρω αύριο της Corsair, ελπίζω να μην επηρεάζει επιδόσεις και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Westbaum είπε

Θα τις ρίξει,αν η 7900ΧΤΧ πουλιέται για $1000/1100 και η 4080 μένει στα ράφια στα 1500.Η AMD έχει χρυσή ευκαιρία να αυξήσει το μερίδιο αγοράς καθώς πάρα πολλοί καταναλωτές έχουν σιχαθεί τις ύπουλες πρακτικές της Nvidia. 

Κάτι μου λέει όμως πως θα τα κάνει μαντάρα όπως πάντα and will snatch defeat from the jaws of victory.😔

Το ότι πιστεύετε πως οι δύο αυτές εταιρείες, έχουν πραγματικό ανταγωνισμό, και όχι συνεργασία/συναγωνισμό έχοντας τους ίδιους βασικούς μετόχους στο πλειοψηφικό πακέτο με ξεπερνάει. 

Η τιμολογιακή πολιτική θα είναι ίδια όπως είναι τώρα. Αν  παρατηρήσει κανείς δεν δίνεται σχεδόν καμία μάχη, η amd βοηθάει την Nvidia να φτιάξει μια σειρα τιμών και να καλύψει τα κενά στην απόδοση, τραβώντας τις τιμές προς τα πάνω. 

Παράδειγμα για αυτό που λέω, είναι το mid range, όπου βοηθάει να μην πέσει σε τιμή το στοκ της Nvidia σε 3070/3070ti, κρατώντας τις 6700/6750xt πολύ ψηλά, τουλάχιστον στην Ευρώπη. Όλη η Ευρώπη περίμενε τις αμερικανικές τιμές συν ΦΠΑ όλο το bf, και δεν ήρθαν ποτέ σε αυτήν την κατηγορία. 

Στην low end, την οποία επίτηδες έχει παρατήσει η Nvidia κρατώντας high end προφίλ, έδωσε εκπτώσεις. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

Το ότι πιστεύετε πως οι δύο αυτές εταιρείες, έχουν πραγματικό ανταγωνισμό, και όχι συνεργασία/συναγωνισμό έχοντας τους ίδιους βασικούς μετόχους στο πλειοψηφικό πακέτο με ξεπερνάει. 

Η τιμολογιακή πολιτική θα είναι ίδια όπως είναι τώρα. Αν  παρατηρήσει κανείς δεν δίνεται σχεδόν καμία μάχη, η amd βοηθάει την Nvidia να φτιάξει μια σειρα τιμών και να καλύψει τα κενά στην απόδοση, τραβώντας τις τιμές προς τα πάνω. 

Παράδειγμα για αυτό που λέω, είναι το mid range, όπου βοηθάει να μην πέσει σε τιμή το στοκ της Nvidia σε 3070/3070ti, κρατώντας τις 6700/6750xt πολύ ψηλά, τουλάχιστον στην Ευρώπη. Όλη η Ευρώπη περίμενε τις αμερικανικές τιμές συν ΦΠΑ όλο το bf, και δεν ήρθαν ποτέ σε αυτήν την κατηγορία. 

Στην low end, την οποία επίτηδες έχει παρατήσει η Nvidia κρατώντας high end προφίλ, έδωσε εκπτώσεις. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 

α γεια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να βγάλει και 4090-Ti στο μέλλον;

Ή έφτασε τα όρια του monolithic die σε αυτή τη γενιά nodes τουλάχιστον;

Θ; Μπορούσε να μας δώσει και το full chip στη 4090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

Το ότι πιστεύετε πως οι δύο αυτές εταιρείες, έχουν πραγματικό ανταγωνισμό, και όχι συνεργασία/συναγωνισμό έχοντας τους ίδιους βασικούς μετόχους στο πλειοψηφικό πακέτο με ξεπερνάει. 

Η τιμολογιακή πολιτική θα είναι ίδια όπως είναι τώρα. Αν  παρατηρήσει κανείς δεν δίνεται σχεδόν καμία μάχη, η amd βοηθάει την Nvidia να φτιάξει μια σειρα τιμών και να καλύψει τα κενά στην απόδοση, τραβώντας τις τιμές προς τα πάνω. 

Παράδειγμα για αυτό που λέω, είναι το mid range, όπου βοηθάει να μην πέσει σε τιμή το στοκ της Nvidia σε 3070/3070ti, κρατώντας τις 6700/6750xt πολύ ψηλά, τουλάχιστον στην Ευρώπη. Όλη η Ευρώπη περίμενε τις αμερικανικές τιμές συν ΦΠΑ όλο το bf, και δεν ήρθαν ποτέ σε αυτήν την κατηγορία. 

Στην low end, την οποία επίτηδες έχει παρατήσει η Nvidia κρατώντας high end προφίλ, έδωσε εκπτώσεις. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. 

Ε κι εγώ αυτό δεν είπα στο  πιο προηγούμενο ποστ?Ο,τι τα'χουν βρει παρασκηνιακά και το $1500 street price  για 4080 δεν είναι τυχαίο αφού κι η 7900ΧΤΧ εκεί θα παίξει.

Αν όμως ήθελε να αυξήσει το μερίδιό της πάνω απ΄το 20% και να πάρει με το μέρος της τους καταναλωτές δεν θα έπρεπε να συναγωνίζεται Nvidia στις τιμές σε αυτό το επίπεδο,αφού στα ίδια ο κόσμος παίρνει Nvidia και αυτό έχει αποδειχθεί αμέτρητες φορές.

Ας μείνει λοιπόν στο 20% της συνολικής πίτας και όλοι οι υπόλοιποι ας ξεχάσουν τα περί πτώσης τιμών με την έλευση της 7000 series.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Λέτε να βγάλει και 4090-Ti στο μέλλον;

Ή έφτασε τα όρια του monolithic die σε αυτή τη γενιά nodes τουλάχιστον;

Θ; Μπορούσε να μας δώσει και το full chip στη 4090.

Εγω ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα βγαλει πιθανοτατα q3-q4 2023 ή στην χειροτερη αρχες q1 2024. Ανετα θα μπορουσε να μας το δωσει, αλλα γιατι να το κανει; Πρωτα θα παρει το μαρουλι απο την 4090 που ειναι ενα beast απο μονο του και αργοτερα θα την βγαλει και αυτη. Το release της παιζει να εξαρτηθει και απο το ποσο δυνατη θα αποδειχθει η 7900xtx εν τελει φανταζομαι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...