Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ερώτηση: Τις κάρτες τις έχετε συνδέσει πάνω στο χταπόδι με 4 x 4 pcie ή με 2 x 2;

H Zotac προτείνει στο αυτοκόλλητο για την Airo 4 ξεχωριστά καλώδια, ένα σε κάθε υποδοχή του χταποδιού.

Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς τα Pcie καλώδια του τροφοδοτικού έχουν δύο απολήξεις το καθένα τις οποίες πρέπει να τυλίξω και να καλύψω με straps της Corsair για να μη βρουν στους ανεμιστήρες.

Σωστά 4 ξεχωριστά.

Πιάσε με ταιραπ αναγκαστικά τα έξτρα 8πινα.

Έτσι είχα κάνει εγώ στο ένα καλώδιο από τα 4 .

Ευτυχώς τα τρία ήταν μονά. Το τέταρτο ήταν διπλό και ήταν πολύ κοντά στο τελευταίο φαν της κάρτας 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

To ghosting που έχεις στα γράμματα και στις ενδείξεις, είναι feature του παιγνιδιού, έτσι?

Ναι είναι UI distortion.

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ποιό monitor έχεις άρχοντα; 

LG C2, το τρέχω σε 21:9 σε κάποια games (3840x1600), με 1.35 scaling σε res.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Armoral είπε

Ερώτηση: Τις κάρτες τις έχετε συνδέσει πάνω στο χταπόδι με 4 x 4 pcie ή με 2 x 2;

H Zotac προτείνει στο αυτοκόλλητο για την Airo 4 ξεχωριστά καλώδια, ένα σε κάθε υποδοχή του χταποδιού.

Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς τα Pcie καλώδια του τροφοδοτικού έχουν δύο απολήξεις το καθένα τις οποίες πρέπει να τυλίξω και να καλύψω με straps της Corsair για να μη βρουν στους ανεμιστήρες.

Τα καλώδια της Corsair είναι κανονικά φτιαγμένα για 300W. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με 2 διπλά 8pin καλώδια της Corsair. Η σύσταση της Zotac είναι γενική προφανώς, δε μπορεί να ξέρει κάθε τροφοδοτικό τι κάνει.

edit: και το original καλώδιο της Corsair να έπαιρνες, σε 2 slot του τροφοδοτικού κουμπώνει για 600W

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Τα καλώδια της Corsair είναι κανονικά φτιαγμένα για 300W. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με 2 διπλά 8pin καλώδια της Corsair. Η σύσταση της Zotac είναι γενική προφανώς, δε μπορεί να ξέρει κάθε τροφοδοτικό τι κάνει.

edit: και το original καλώδιο της Corsair να έπαιρνες, σε 2 slot του τροφοδοτικού κουμπώνει για 600W

 

Έχει ένα σχετικό νήμα εδώ που προτείνεται να χρησιμοποιούνται ξεχωριστά καλώδια παρα το γεγονός ότι είναι rated 300watt.

https://forum.corsair.com/forums/topic/163946-pci-e-split-cable-for-2-cable-rtx-3080-247-use/

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει ένα σχετικό νήμα εδώ που προτείνεται να χρησιμοποιούνται ξεχωριστά καλώδια παρα το γεγονός ότι είναι rated 300watt.

https://forum.corsair.com/forums/topic/163946-pci-e-split-cable-for-2-cable-rtx-3080-247-use/

Ανοησίες γράφουν, είναι και Corsair employees τρομάρα τους.

Έχω την 3080 με ένα καλώδιο από το HX1200 PSU και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Είχα δοκιμάσει με δύο καλώδια μήπως αυτός ήταν ο λόγος που δεν ανέβαινε πάνω από 360W ενώ είχα BIOS για 375, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Ο λόγος που δε πήγαινε 375 είναι γιατί δε δίνει η μητρική πάνω από 60 (ενώ θεωρητικά μπορεί max 75). Από τα 2 pci-e τράβαγε πάντα 150+150=300

Από τη στιγμή που η ίδια η corsair δίνει καλώδιο που από 2 pci-e sockets του PSU βγάζει ένα 12VHPWR rated στα 600W, δεν χωράει άλλη συζήτηση.

Εγώ πάντως θα αγόραζα το καλώδιο της Corsair. Ποιο τροφοδοτικό έχεις;

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ανοησίες γράφουν, είναι και Corsair employees τρομάρα τους.

Έχω την 3080 με ένα καλώδιο από το HX1200 PSU και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Είχα δοκιμάσει με δύο καλώδια μήπως αυτός ήταν ο λόγος που δεν ανέβαινε πάνω από 360W ενώ είχα BIOS για 375, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Ο λόγος που δε πήγαινε 375 είναι γιατί δε δίνει η μητρική πάνω από 60 (ενώ θεωρητικά μπορεί max 75). Από τα 2 pci-e τράβαγε πάντα 150+150=300

Από τη στιγμή που η ίδια η corsair δίνει καλώδιο που από 2 pci-e sockets του PSU βγάζει ένα 12VHPWR rated στα 600W, δεν χωράει άλλη συζήτηση.

Εγώ πάντως θα αγόραζα το καλώδιο της Corsair. Ποιο τροφοδοτικό έχεις;

 

Σωστά εάν έχει type4 psu μια χαρά θα είναι με το 2πλο της .

Έτσι έχω εγώ και τις δύο 4090

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ανοησίες γράφουν, είναι και Corsair employees τρομάρα τους.

Έχω την 3080 με ένα καλώδιο από το HX1200 PSU και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Είχα δοκιμάσει με δύο καλώδια μήπως αυτός ήταν ο λόγος που δεν ανέβαινε πάνω από 360W ενώ είχα BIOS για 375, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Ο λόγος που δε πήγαινε 375 είναι γιατί δε δίνει η μητρική πάνω από 60 (ενώ θεωρητικά μπορεί max 75). Από τα 2 pci-e τράβαγε πάντα 150+150=300

Από τη στιγμή που η ίδια η corsair δίνει καλώδιο που από 2 pci-e sockets του PSU βγάζει ένα 12VHPWR rated στα 600W, δεν χωράει άλλη συζήτηση.

Εγώ πάντως θα αγόραζα το καλώδιο της Corsair. Ποιο τροφοδοτικό έχεις;

 

HX1000, Αυτό θα κάνω 

Τι βρήκα στο E-gate στα 19.50.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thermals μετά απο αρκετή ώρα gaming (ζεστάθηκε το νερό) + OC

oc_water43ild.png

Για ένα 360 rad σε CPU και GPU είμαι χαρούμενος :D Αν κατεβάσω το plimit στα 360 (80%) πέφτει 47-48C. Ambient 20-21C. Από unlocked plimit στα 360W πέφτει μόνο 4-5% perf.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poll στο TPU σχετικά με την τιμολόγηση της 4080

https://www.techpowerup.com/301539/usd-700-800-ideal-price-for-geforce-rtx-4080-techpowerup-poll-surveying-11-000-respondents

Βάσει die size η 4080 όντως θα έπρεπε να παίζει πολύ χαμηλότερα σε msrp ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.hardwaretimes.com/amd-radeon-rx-7900-xtx-likely-to-cost-over-1500-at-launch-on-account-of-shortages-450w-vapor-x-model-spotted/

Θα πέσει πολύ γέλιο όταν κοστολογηθούν Ευρώπη και Ελλάδα ειδικά.Πολλοί είχαν βάλει ένα φωτοστέφανο πάνω στην   AMD και τη θεωρούσαν φιλική στους καταναλωτές,ο Ρομπέν των Δασών για τους φτωχούς και διάφορα άλλα χαζά.Εάν νομίζατε πως δεν υπήρξε συνεννόηση μεταξύ των 2 εταιριών για την κοστολόγηση της κάθε σειράς πίσω από τις κουρτίνες,όπως λένε και τα Αμερικανάκια I have a bridge i wanna sell you.

Περιμένετε η 7900XTX να κάνει 1100 ευρώ εδώ ειδικά αν είναι 10-15% >4080 σε raster.O πέτσινος θα βρισκόταν προ εκπλήξεως όταν κοστολόγησε  4080 στα 1500 ευρώ και με κατεβασμένα παντελόνια από την ξαδερφούλα του τη Lisa,εε?🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://www.hardwaretimes.com/amd-radeon-rx-7900-xtx-likely-to-cost-over-1500-at-launch-on-account-of-shortages-450w-vapor-x-model-spotted/

Θα πέσει πολύ γέλιο όταν κοστολογηθούν Ευρώπη και Ελλάδα ειδικά.Πολλοί είχαν βάλει ένα φωτοστέφανο πάνω στην   AMD και τη θεωρούσαν φιλική στους καταναλωτές,ο Ρομπέν των Δασών για τους φτωχούς και διάφορα άλλα χαζά.Εάν νομίζατε πως δεν υπήρξε συνεννόηση μεταξύ των 2 εταιριών για την κοστολόγηση της κάθε σειράς πίσω από τις κουρτίνες,όπως λένε και τα Αμερικανάκια I have a bridge i wanna sell you.

Περιμένετε η 7900XTX να κάνει 1100 ευρώ εδώ ειδικά αν είναι 10-15% >4080 σε raster.O πέτσινος θα βρισκόταν προ εκπλήξεως όταν κοστολόγησε  4080 στα 1500 ευρώ και με κατεβασμένα παντελόνια από την ξαδερφούλα του τη Lisa,εε?🙄

Προϊόντα υψηλής ζήτησης είναι φυσιολογικό να έχουν καπέλο στο launch. Ειδικά στην Ε.Ε που ο νόμος υποχρεώνει τα καταστήματα να δίνουν 14 ημέρες δικαιώμα υπαναχώρησης σε εξ'αποστάσεως αγορές (η χαρά του scalper ...)

Επεξ/σία από hln3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, hln3 said:

Poll στο TPU σχετικά με την τιμολόγηση της 4080

https://www.techpowerup.com/301539/usd-700-800-ideal-price-for-geforce-rtx-4080-techpowerup-poll-surveying-11-000-respondents

Βάσει die size η 4080 όντως θα έπρεπε να παίζει πολύ χαμηλότερα σε msrp ...

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, τα 1100 κι άνω ή τα 600 και κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://www.hardwaretimes.com/amd-radeon-rx-7900-xtx-likely-to-cost-over-1500-at-launch-on-account-of-shortages-450w-vapor-x-model-spotted/

Θα πέσει πολύ γέλιο όταν κοστολογηθούν Ευρώπη και Ελλάδα ειδικά.Πολλοί είχαν βάλει ένα φωτοστέφανο πάνω στην   AMD και τη θεωρούσαν φιλική στους καταναλωτές,ο Ρομπέν των Δασών για τους φτωχούς και διάφορα άλλα χαζά.Εάν νομίζατε πως δεν υπήρξε συνεννόηση μεταξύ των 2 εταιριών για την κοστολόγηση της κάθε σειράς πίσω από τις κουρτίνες,όπως λένε και τα Αμερικανάκια I have a bridge i wanna sell you.

Περιμένετε η 7900XTX να κάνει 1100 ευρώ εδώ ειδικά αν είναι 10-15% >4080 σε raster.O πέτσινος θα βρισκόταν προ εκπλήξεως όταν κοστολόγησε  4080 στα 1500 ευρώ και με κατεβασμένα παντελόνια από την ξαδερφούλα του τη Lisa,εε?🙄

Δε θα εκφράσω το κοσμήτικο επίθετο όπου προσδιοριζει κόσμο όπου με την τιμή msrp της 4080 στα 1199 αρχίζει από 1600 € στο κατάστημα  ενώ της amd το msrp 1000$ περιμένουν να της βρουν 1100€  στο κατάστημα, λες και η amd δεν χρεώνει τους AIB partners, δεν έχει transit costs ΦΠΑ καθώς και οι έμποροι και τα καταστήματα θα τις χαρίζουν γιατί έτσι για την ψυχή της μάνας τους να στηρίξουν τον απλό gamer..... πάντως είναι ευτυχία να ζει κάποιος μέσα σε τόση χαζομαρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hln3 είπε

Προϊόντα υψηλής ζήτησης είναι φυσιολογικό να έχουν καπέλο στο launch. Ειδικά στην Ε.Ε που ο νόμος υποχρεώνει τα καταστήματα να δίνουν 14 ημέρες δικαιώμα υπαναχώρησης σε εξ'αποστάσεως αγορές (η χαρά του scalper ...)

Σωστό αυτό που λες για την υψηλή ζήτηση,το θέμα είναι το καπέλο αντί για launch μη διαρκέσει μέχρι άνοιξη/καλοκαίρι.Ασχημη έκπληξη θα'χουν πάντως όσοι περιμένουν να φέρει η AMD πόλεμο τιμών και να drive finally prices down across the board ,όπως έχω σιχαθεί να ακούω τους μισούς you tubers να ευαγγελίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, τα 1100 κι άνω ή τα 600 και κάτω?

Η 4080 σε memory bus width και die size μοιάζει με 3070 ti περισσότερο. Βάλε ένα 25% λόγω πληθωρισμού και ακριβότερου node και 40 ευρώ για την καλύτερη ψύξη, κάπου στα 750 msrp θα έπρεπε να είναι.

 

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Σωστό αυτό που λες για την υψηλή ζήτηση,το θέμα είναι το καπέλο αντί για launch μη διαρκέσει μέχρι άνοιξη/καλοκαίρι.Ασχημη έκπληξη θα'χουν πάντως όσοι περιμένουν να φέρει η AMD πόλεμο τιμών και να drive finally prices down across the board ,όπως έχω σιχαθεί να ακούω τους μισούς you tubers να ευαγγελίζουν. 

Όσο πουλάει η πράσινη 4090 με το τσουβάλι δεν πρόκειται να ρίξει τίποτα. Αν τώρα πέσει η ζήτηση και του μένουν στα ράφια, τότε θα τις ρίξει.

 

Επεξ/σία από hln3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...