Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα στην 3080 ti εχω αυτη τη στιγμη ενα uv 0.850, 1845. 100% stable με ασημαντη διαφορα στην αποδοση.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σιγά μην κάθομαι να κάνω undervolt κλπ και να 'μαι με το άγχος μην είναι unstable σε κάποιο game και φάω crash. Out of the box - stock καταστάσεις για ήρεμο gaming.

Α, γι' αυτό δεν παίρνεις ποτέ amd εσύ:P. Πέρα από την πλάκα, δεν είναι (μόνο) θέμα χρημάτων, αλλά βελτίωσης αυτού που πλήρωσες. Αν μπορεί να τρέχει γρηγορότερα, με λιγότερο ρεύμα και μικρότερες θερμοκρασίες σε αντάλλαγμα λίγων λεπτών από το χρόνο σου, why not; Όσον αφορά τις αστάθειες που φοβάσαι, θεωρώ ότι οτιδήποτε βγάζει timespy, είναι σταθερό παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σιγά μην κάθομαι να κάνω undervolt κλπ και να 'μαι με το άγχος μην είναι unstable σε κάποιο game και φάω crash. Out of the box - stock καταστάσεις για ήρεμο gaming.

Μέχρι και 100W (στις μεγάλες) κάτω μπορεί να δεις με την ίδια απόδοση.

Λιγότερος θόρυβος, θερμοκρασίες και βέβαια φιλικότητα προς το περιβάλλον 😁

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Προσωπικά δεν θέλω τέτοιες σκοτούρες, ο χρόνος για gaming δεν είναι όπως στα φοιτητικά χρόνια.

Τόσα τα οφέλη ... με χαλαρή ενασχόληση για λίγες ώρες ενώ θα παίζεις παράλληλα βρίσκεις το curve. Μετά του τραβάς δύο κλικ προς τα πάνω όλο το curve και δε θα κολλήσει/κρασάρει ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σιγά μην κάθομαι να κάνω undervolt κλπ και να 'μαι με το άγχος μην είναι unstable σε κάποιο game και φάω crash. Out of the box - stock καταστάσεις για ήρεμο gaming.

Μια μερα δοκιμη εκανα, πεταξα τα νουμερα 1850mhz @.0.816v νομίζω και το άφησα εκει. Δοκιμασα cp77 και new world, τόσο καιρο ακομα δεν εχει κρασαρι. Αμα οποτε και εφοσον κρασαρι θα βάλω 1850mhz @ 1.825v. Μιλάμε για 2 λεπτα υπόθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο το undervolting ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα στην 5700ΧΤ, στη 3070 τη πρώτη, στην 3060Τi και το σταμάτησα στην 2η 3070 με τη πιο χοντρη ψυχτρα που δεν ξεπερνάει τους 76C σε χώρο καλοκαίρι χωρίς κλιματιστικό παρά 2.ανεμιστηρες μεσαίους για να μην πάθω αυτανάφλεξη. 

Όμως παρατήρησα τον εαυτό μου να παρατηρεί την συμπεριφορά της κάρτας με msi afterburner ανοιχτό, να χάνω στιγμές του παιχνιδιού, και με το παραμικρό έκανα micro adjustments. Τα ίδια και μέχρι πέρσι με τον 8700Κ. 

Πλέον σιχαθηκα τα πειράματα αυτά και τα έχω όλα στοκ στο νέο σύστημα ( με εξαίρεση το XMP )

Το κεφάλι μου ήσυχο και χρόνος ελεύθερος περισσότερος για παιχνίδια.

Έχω ρίξει πολλά ξενύχτια, πολλά νεύρα και υπομονή τόσα χρόνια να παίζω με τα ρευματα και να τρέχω stress test που μετά από λίγο λες φτάνει.

Ήταν ωραία τα οφέλη του undervolt έως και 10 βαθμούς είχα δει κάτω και απίστευτη ηρεμία λόγω μικρότερου fan speed αλλά αν εμφανιστεί παιχνίδι περίεργο σου ξενερώνει τη μέρα και σε αυτό συμφωνώ με Psycho.

 @Psycho_Warhead

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ωραίο το undervolting ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα στην 5700ΧΤ, στη 3070 τη πρώτη, στην 3060Τi και το σταμάτησα στην 2η 3070 με τη πιο χοντρη ψυχτρα που δεν ξεπερνάει τους 76C σε χώρο καλοκαίρι χωρίς κλιματιστικό παρά 2.ανεμιστηρες μεσαίους για να μην πάθω αυτανάφλεξη. 

Όμως παρατήρησα τον εαυτό μου να παρατηρεί την συμπεριφορά της κάρτας με msi afterburner ανοιχτό, να χάνω στιγμές του παιχνιδιού, και με το παραμικρό έκανα micro adjustments. Τα ίδια και μέχρι πέρσι με τον 8700Κ. 

Πλέον σιχαθηκα τα πειράματα αυτά και τα έχω όλα στοκ στο νέο σύστημα ( με εξαίρεση το XMP )

Το κεφάλι μου ήσυχο και χρόνος ελεύθερος περισσότερος για παιχνίδια.

Έχω ρίξει πολλά ξενύχτια, πολλά νεύρα και υπομονή τόσα χρόνια να παίζω με τα ρευματα και να τρέχω stress test που μετά από λίγο λες φτάνει.

Ήταν ωραία τα οφέλη του undervolt έως και 10 βαθμούς είχα δει κάτω και απίστευτη ηρεμία λόγω μικρότερου fan speed αλλά αν εμφανιστεί παιχνίδι περίεργο σου ξενερώνει τη μέρα και σε αυτό συμφωνώ με Psycho.

 @Psycho_Warhead

H 3090 ειναι στους 58 βαθμούς και αθορυβη 😊 βεβαια με lm και deshroud 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 18/7/2022 στις 9:25 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Ναι αυτά για την 4090, η 4080 με AD103 έχει πολύ κατώτερα specs οπότε μην περιμέντε τέτοιες αυξήσεις εκεί. Κάνα 20% πάνω από 3090 πάνω-κάτω την κόβω, όχι άσχημα εννοείται αν βγει στα 699$.

Να σημειώσουμε για τους αναγνώστες μας ότι το 699$ είναι για την Ελλάδα 850€....κάνω λάθος;

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Herald είπε

H 3090 ειναι στους 58 βαθμούς και αθορυβη 😊 βεβαια με lm και deshroud 

respect  γι αυτό μακάρι να είχα υπομονή, επιμονή, όρεξη & να μην ήμουν λίγο ατσουμπαλιξ. 

Είναι πολύ αποδοτικό σε itx-sff builds το deshroud επίσης, μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Όμως παρατήρησα τον εαυτό μου να παρατηρεί την συμπεριφορά της κάρτας με msi afterburner ανοιχτό, να χάνω στιγμές του παιχνιδιού, και με το παραμικρό έκανα micro adjustments. Τα ίδια και μέχρι πέρσι με τον 8700Κ. 

Εδώ το έχασες. Βρίσκεις το σημείο (μετά από 2-3 μέρες χαλαρού πειραματισμού) και ΔΕΝ ασχολείσαι ξανά.

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ήταν ωραία τα οφέλη του undervolt έως και 10 βαθμούς είχα δει κάτω και απίστευτη ηρεμία λόγω μικρότερου fan speed αλλά αν εμφανιστεί παιχνίδι περίεργο σου ξενερώνει τη μέρα και σε αυτό συμφωνώ με Psycho.

Γι'αυτό λέω ότι το τραβάς 2 κλικ πάνω. Ώστε και παράξενα παιχνίδια να μην τσινήσουν.

0,1V κάτω έχω σε όλο σχεδόν το φάσμα εδώ και 6 μήνες στην 3070Ti. Κανένα πρόβλημα και πλέον δεν ξεπερνά τους 60C (τώρα καλοκαίρι χωρίς AC)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που έριξα την ανάλυση σε 1440p έχω 1560 mhz σε 0.725V την 3080 και +900 mem.
Χάνεις θεωρητικά απόδοση (που δεν με επηραζει γιατί πήγα 1440p) αλλά η κατανάλωση είναι χαμηλή, φτάνει μέχρι 252 Watt

Για 2ο setting για μέγιστη απόδοση εχω 1740 mhz στα 0.787V, χτυπάει μέχρι 320 Watt
 

Σε λιγότερο απαιτητικούς τίτλους με το vsync on είναι ακόμα πιο χαλαρά οι καταναλώσεις, αφού δεν χρειαζεται να δουλεύει στο φουλ η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, makellarispn είπε

 

Να σημειώσουμε για τους αναγνώστες μας ότι το 699$ είναι για την Ελλάδα 850€....κάνω λάθος;

Α καλά, 1200 ευρώ στην Ελλάδα η 4080..Η 4090 δε, άστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και παραπάνω τα mhz αν πάω στα 0.825V αλλά δεν αξίζει γιατί χτυπάω power limit οταν τρέχω κάποιον τίτλο με πολύ RT

To testing για σταθερότητα το κάνω πάντα με Quake II RTX, αν κάτι είναι unstable στο 5ο λεπτό θα πέσει κρασάρισμα.

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Α καλά, 1200 ευρώ στην Ελλάδα η 4080..Η 4090 δε, άστο..

Καλά υπάρχει και η Γερμανία, βέβαια το ΦΠΑ πάλι δαγκώνει αλλά καμια φορά οι τιμές είναι καλύτερες
Πάντως τώρα και Ελλάδα οι τιμές είναι καλές, αν ψαχτείς σε συγκεκριμένα καταστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δίνεις 1000+ ευρώ και να παίζεις με shader stutters(Αν υπάρχει το πρόβλημα και στην UE5)..Αξία ανεκτίμητη..Άμα δω τέτοια χάλια θα το γυρίσω σε PS5/XSX.

Θα δούμε τι θα συμβεί στο Callisto Protocol  που βγαίνει φέτος και χρησιμοποιεί την UE5.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καλή περίπτωση πρέπει να είναι αυτή τη στιγμή μια 3090 ti Msi suprim στα 1330 χωρίς ΦΠΑ! Μου κλείνει το μάτι! Σκιπαρω άνετα τη γενιά που έρχεται σε 3440x1440! Δεν ξέρω τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...