Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, icenex είπε

Πραγματικα τι φαση? εχει πεσει επιδημια σε οτι παιχνιδι βγαινει και για να πεις οτι θα το παιξεις χωρις προβληματα πρεπει πρωτα να μεστωσει λες και ειναι κρασι πραγματικα με ξεπερναει.Χανετε και ο λογος να το πληρωσεις σε φουλ τιμη αν ειναι να σπαστω που πηρα κατι μισοτελειωμενο και δεν παιζει σωστα στο συστημα μου χιλιες φορες να κανω υπομονη και να το παρω αργοτερα σε φθηνοτερη τιμη.Καλο στην τσεπη μου θα κανω και στην ψυχολογικη μου υγεια..

Αυτό ισχύει εδώ και χροοοονια, τελευταίο game που πήρα full price ήταν το WoW, μετά όταν είδα πως στο hunter class το ultimate ability κάνει λιγότερο dmg από το auto attack έκλαιγα τα λεφτά μου... μιλάμε για αλλαγή μιας μεταβλητής στον κώδικα για να μην είναι τοσο τραγικό το θέαμα και χρειάστηκαν μήνες για να ασχοληθούν και να το φτιάξουν.

Έκτοτε δεν ξαναπήρα παιχνίδι στο launch... Ψέματα μετά από πολλά χρόνια πήρα το D2 Resurrected και δεν μπορούσα να λογκάρω 2 μέρες, καλά να πάθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

 

Το UEFI Firmware update είναι το ίδιο που βγήκε προ 15μερου και διόρθωνε black screen πριν φορτώσει το OS σε κάποιες περιπτώσεις...https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5411/?=&linkId=100000163736896

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Η κονσόλα δεν έχει shader stutters γιατί είναι pre-compiled τα shaders, στο PC θα πρέπει να τρέχει πριν παίξεις shader compilation όπως κάνουν τα HZD, CoD ή το Uncharted 4 για να μην έχεις stutters την ώρα που παίζεις. Κάποιοι το κάνουν, κάποιοι όχι, η Unreal προφανώς δεν έδινε τέτοια επιλογή μέχρι τώρα και ίσως γι' αυτό κανένα studio δεν το έβαζε.

Στην UE 5.1 νομίζω το έβαλαν αλλά άντε να περιμένεις τώρα να βγει παιχνίδι με την 5.1, λολ.

Αν δεν υποστηρίζει pre-compiled shaders το Unreal Engine, πως έχει pre-compiled στις κονσόλες; Άρα υποστηρίζει, απλώς δε κάθεται κανείς developer να ενσωματώσει pre-compiled shaders τουλάχιστον για τις σημαντικές γενιές GPUs που διατίθενται κατά το launch του παιχνιδιού. Θα έπρεπε πχ ένα σημερινό παιχνίδι να βγάλει για Maxwell, Pascal, Turing, Ampere, Ada Lovelace, RDNA, RDNA2, RDNA3, Polaris, VEGA κτλ κτλ. Και μιας και τα παιχνίδια πλέον διατίθενται όλα ψηφιακά, θα μπορούσε να "κατεβάζει" τα pre-compiled που χρειάζεσαι μόνο ανάλογα το GPU arch που έχεις.

Προφανώς βαριούνται να το κάνουν και το αφήνουν στο ... αυτόματο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια για 4090 και μεταξυ Gamerock OC vs Gaming X Trio ποια θα επιλέγατε και γιατί;

Msi για την μεταπωλητική αξία, λόγω ονόματος και πιο ουδέτερου design. Στις τεχνικές λεπτομέρειες η msi έχει λίγο καλύτερο σύστημα τροφοδοσίας 18+4 με 480w power limit, ενώ η gamerock 16+3 με 500w power limit. Στο techpower up λένε ότι οι μνήμες της gamerock κλοκάρανε πιο ψηλά από τις ανταγωνιστικές, δεν διευκρινίζει αν οφείλεται στο σύστημα ψύξης ή είναι silicon lottery.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Msi για την μεταπωλητική αξία, λόγω ονόματος και πιο ουδέτερου design. Στις τεχνικές λεπτομέρειες η msi έχει λίγο καλύτερο σύστημα τροφοδοσίας 18+4 με 480w power limit, ενώ η gamerock 16+3 με 500w power limit. Στο techpower up λένε ότι οι μνήμες της gamerock κλοκάρανε πιο ψηλά από τις ανταγωνιστικές, δεν διευκρινίζει αν οφείλεται στο σύστημα ψύξης ή είναι silicon lottery.

Αν βγαλουμε στην ακρη τα πρωτα περι ονόματος, μεταπωλητικής αξίας και εμφανισης (που η αλήθεια ειναι προτιμω την εμφανιση της Gamerock :) ) απο θέμα θερμοκρασιών-θορύβου-coil whine ?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει coil whine η palit,η θερμοκρασίες είναι αρκετά καλές σε σχέση με θόρυβο,αν κάνεις oc κάνεις custom fan profile 60%~68C και είναι ήσυχο,πάνω από 70% fan ακούγεται,σε stock το αφήνεις auto και είναι αθόρυβο.

Για αυτούς που το παίζουν 
https://steamcommunity.com/app/1544020/discussions/0/3716062344552582650/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

 απο θέμα θερμοκρασιών-θορύβου-coil whine ?

Coil whine δεν αναφέρει κανένας reviewer γιατί θα ξαναδεί δωρεάν δείγμα μετά τη δευτέρα παρουσία. Είναι τυχερό νομίζω, συνήθως φεύγει μετά από κάποιες ώρες χρήσης, σχετικά με το θόρυβο 32-35db η gamerock, 29-34 η x trio, αλλά από διαφορετικές πηγές και θερμοκρασίες λογικές και οι δύο 70+ πυρήνα και 80+ hotspot παίζει ρόλο και το fanspeed που έχουν σε κάθε review, τώρα άμα δεν βρεθεί κάτοχος να γράψει από πρώτο χέρι, αυτό που καταλαβαίνω από ότι διαβάζω είναι ότι και οι δύο έχουν επαρκές και σχετικά αθόρυβο σύστημα ψύξης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πρώτο χέρι γράφω,αφού έχω την Gamerock.O Ηwbusters έχει για την Palit fan spd/noise σε mid/full spd αλλά τρέχει open bench,δεν αντικατοπτρίζει θερμοκρασίες κουτιού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Από πρώτο χέρι γράφω,αφού έχω την Gamerock.O Ηwbusters έχει για την Palit fan spd/noise σε mid/full spd αλλά τρέχει open bench,δεν αντικατοπτρίζει θερμοκρασίες κουτιού.

Γράφαμε παράλληλα, δεν είδα το post σου πριν ποστάρω. Σωστό για hwb δεν έχω δει, από tpu και άλλα site είναι ότι ανέφερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια ματιά στις διαθέσιμες υλοποιήσεις. Watercooled με AIO ή χωρίς πρακτικά ανύπαρκτες, διαθέσιμες σε ελάχιστα καταστήματα με τρελό καπέλο. Με ποια λογική προτιμάνε να φτιάχνουνε τεράστια air cooler για τέτοιες καταναλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Αν βγαλουμε στην ακρη τα πρωτα περι ονόματος, μεταπωλητικής αξίας και εμφανισης (που η αλήθεια ειναι προτιμω την εμφανιση της Gamerock :) ) απο θέμα θερμοκρασιών-θορύβου-coil whine ?

Δεν ξέρω για την MSI αλλά gamerock οι θερμοκρασίες είναι εξαιρετικές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...