Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, andreas84gr είπε

Απίστευτα βαρύ με το RT. Το ότι θα έβλεπα recommend την 3080 για 1080p δεν το περίμενα. Όχι τόσο σύντομα τουλάχιστον. 

Promo για το DLSS 3 είναι το game. Sponsored. Και 4090 για 1080p  θα μπορούσε να ζητάει, αν είχε βγει παράλληλα η 5090.

Με σωστό κώδικα έχεις χίλιες φορές καλύτερα γραφικά και τις μισές απαιτήσεις.

20 ώρες πριν, kkatzos είπε

???

Μια χαρα παιζει με 5600 + B-Die ολα φουλαριαμένα.

Κάτω απο 70fps σπάνια.

Συνήθως 70-90 με RT distance 10 και 80-100fps με ρύθμιση στο 6.

12700/12900+  το παιζουν με 100fps ακατεβατα.

Μια χαρά παιζει και με RT σε Ryzen 5000 και καλές μνήμες και πανω. 

Οι Skylake based εφαγαν τρελή ηττα απο τα Spiderman.

Όχι. Είναι ανάμεσα σε 5600X και 5900X. Tο 'δειξα παλιότερα(maxed out) στο ίδιο scene. Δικαίωμα του καθενός πάντος να πιστεύει ό,τι θέλει:

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/marvel-s-spider-man-remastered-test-gpu-cpu

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

msrp 1599 δολλάρια με την τρέχουσα ισοτιμία είναι 1544 ευρώ + 24% φπα για Ελλάδα πάμε στα 1915 ευρώ. Η κάρτα έχει ξεπουλήσει παγκοσμίως άρα λογικό είναι το 300 ευρώ καπελάκι, βλέπω την trinity διαθέσιμη στα 2230. Αν ξεκινήσει να έχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα ή σταματήσει να ξεπουλάει μπορεί και να υπάρξει κάποια μείωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όχι. Είναι ανάμεσα σε 5600X και 5900X.

Ανάμεσα δεν είναι καθώς 5600Χ και 5900Χ στο συγκεκριμένο παιχνίδι απέχουν 1%.

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Tο 'δειξα παλιότερα(maxed out) στο ίδιο scene. Δικαίωμα του καθενός πάντος να πιστεύει ό,τι θέλει:

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/marvel-s-spider-man-remastered-test-gpu-cpu

Και σου είχα πει ότι στο συγκεκριμένο scene με τις τότε ρυθμίσεις ήμουν 10fps πάνω.

(από αυτό που δείχνεις εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Plebas86 είπε

Η 4090 στην τιμη που λες θα πεσει σε 1,5 χρονο απο τωρα... Λιγο προν βγει η 5000 σειρα τα γνωστα... 

θα μείνει δηλαδή πάνω απο 2200€ για ακόμα 1,5 χρονο; 

νομιζα οτι covid/scalpers/mining/ +κόσμος που αγοράζει σε ότι τιμή ναναι, άφηνε να μαγαζιά να ζητάνε οτι τιμή θέλουν.

το MSRP μπαίνει για κάποιο λόγο, τωρα που υπάρχει πληθώρα καρτών δεν θα έπρεπε να ειναι κοντά στο MSRP μετά τους πρώτους μήνες που αγοράζουν οι enthusiasts (sic) ?

αν όχι, πάμε για 4080 όταν πέσει σε τιμή που να αξίζει η αγορά της σε σχέση με την 4090.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ανάμεσα δεν είναι καθώς 5600Χ και 5900Χ στο συγκεκριμένο παιχνίδι απέχουν 1%.

Και σου είχα πει ότι στο συγκεκριμένο scene με τις τότε ρυθμίσεις ήμουν 10fps πάνω.

(από αυτό που δείχνεις εννοώ)

Δεν μπορώ να ξέρω τι έτρεξες σπίτι σου. Εγώ βλέπω ότι τα νούμερα που έχουν ανεβάσει gamegpu και techspot(hw unboxed) για τα 10ΧΧΧ, άρα και οι σχετικές διαφορές με ryzen 5XXX δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση. Ειδικά στο gamegpu που τρέχει με γρήγορες RAM(4000+ για τα 10ΧΧΧ) και καλά timings. Σε σχέση με αυτό που έτρεξα με tuned 3500 RAM. [το tuning είναι ζήτημα να έδωσε ένα +4% παραπάνω].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Οι περισσότερες pascal αν όχι όλες ήταν καλό deal για τα λεφτά τους. H amd με polaris δεν υπήρχε στο χάρτη. Μόνο άμα ήθελες να πάρεις κάρτα που να κάνει όσο δυό κιλά σταφύλια και τρία πακέτα μακαρόνια.

Ναι οι pascal ηταν αξιολογες καρτς και λογικες τιμες μεχρι αν ερθει το mining που ξεφυγαν και αυτες. Οι polaris ηταν αρκετα πιο κατω η 480 ηταν αντιστοιχη της 1060 3gb οταν βγηκε. Και οι vega καθαρα compute καρτες ειχαν μελλον μονο αν τις εριχνες αρκετο tuning γιατι stock ξεχναγες το efficiency. Vega 64 ισαξια με 1080 και η 56αρα με 1070. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Με 10700 και π.χ. 3200 XMP θα είναι κομπλέ σε 4Κ; 😮

Με 3200xmp μπορει να μην είναι καλα ούτε με 14900k. Δεν είναι εκει το θεμα, γενικα θα την αξιοποιησει την καρτα σε 4k με 10700 + 3200 ram. 

Τωρα εξαρταιται και για τι παιχνίδια μιλαμε, φανταζομαι για AAA την παίρνεις την 4090, τυπου rdr2 / plague tale κλπα, μια χαρά άψογος θα είναι ο 10700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν μπορώ να ξέρω τι έτρεξες σπίτι σου. Εγώ βλέπω ότι τα νούμερα που έχουν ανεβάσει gamegpu και techspot(hw unboxed) για τα 10ΧΧΧ, άρα και οι σχετικές διαφορές με ryzen 5XXX δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση. Ειδικά στο gamegpu που τρέχει με γρήγορες RAM(4000+ για τα 10ΧΧΧ) και καλά timings. Σε σχέση με αυτό που έτρεξα με tuned 3500 RAM. [το tuning είναι ζήτημα να έδωσε ένα +4% παραπάνω].

Ε καλά, άμα είναι να μην πιστεύουμε κανένα review δεν υπάρχει σωτηρία.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τωρα εξαρταιται και για τι παιχνίδια μιλαμε, φανταζομαι για AAA την παίρνεις την 4090, τυπου rdr2 / plague tale κλπα, μια χαρά άψογος θα είναι ο 10700.

Και τα Spiderman ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Ε καλά, άμα είναι να μην πιστεύουμε κανένα review δεν υπάρχει σωτηρία.

Και τα Spiderman ;)

Ε και ποσα βγαζει ρε συ στο spiderman ο 10700? Οταν ειμαι στα average 150+, να ειναι στη χειροτερη στα 80-90 ο 10700. Δεν εχω δει κατι, απλα εικαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, prefuse είπε

θα μείνει δηλαδή πάνω απο 2200€ για ακόμα 1,5 χρονο; 

νομιζα οτι covid/scalpers/mining/ +κόσμος που αγοράζει σε ότι τιμή ναναι, άφηνε να μαγαζιά να ζητάνε οτι τιμή θέλουν.

το MSRP μπαίνει για κάποιο λόγο, τωρα που υπάρχει πληθώρα καρτών δεν θα έπρεπε να ειναι κοντά στο MSRP μετά τους πρώτους μήνες που αγοράζουν οι enthusiasts (sic) ?

αν όχι, πάμε για 4080 όταν πέσει σε τιμή που να αξίζει η αγορά της σε σχέση με την 4090.

image.png.ae771a9a15d0f95a0adc6a1f373295c6.png

image.png.55e557a54b8430049fc36b518b41fc25.png

https://www.ldlc.com/en/search/rtx 4090/+fcat-4684.html?sort=1

 

Και οι 4080.

Spoiler

image.png.dcd9f0b639860b3c19eb5797563df004.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν δεν εχει αμεση παραδοση ας βάζει ότι τιμες θελει. Το ldlc εχει ακυρωσει παραγγελίες λογω αλλαγης τιμης στο παρελθόν, οποτε αγνοησε τις τιμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν δεν εχει αμεση παραδοση ας βάζει ότι τιμες θελει. Το ldlc εχει ακυρωσει παραγγελίες λογω αλλαγης τιμης στο παρελθόν, οποτε αγνοησε τις τιμες. 

Δε γνωρίζω γιατί δεν έχω εμπειρία. Εδώ παραείναι πολλές οι τιμές που πρέπει να αλλαχθούν γιατί κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα, οπότε είσαι σχετικά ασφαλής.

Βέβαια ένα δίκιο το έχεις γιατί στις 4090 εχει παράδοση μέσα σε 7 ημέρες τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, prefuse είπε

θα μείνει δηλαδή πάνω απο 2200€ για ακόμα 1,5 χρονο; 

νομιζα οτι covid/scalpers/mining/ +κόσμος που αγοράζει σε ότι τιμή ναναι, άφηνε να μαγαζιά να ζητάνε οτι τιμή θέλουν.

το MSRP μπαίνει για κάποιο λόγο, τωρα που υπάρχει πληθώρα καρτών δεν θα έπρεπε να ειναι κοντά στο MSRP μετά τους πρώτους μήνες που αγοράζουν οι enthusiasts (sic) ?

αν όχι, πάμε για 4080 όταν πέσει σε τιμή που να αξίζει η αγορά της σε σχέση με την 4090.

Φυσικα και θα επρεπε να ειναi msrp day one όπως οι κονσολες π.χ, τωρα το τι γινεται ειναι αλλο πραμα... Εγω εκτιμω οτι κατω απο 2000ευρω θα πεσει κοντα στην αλλαγη της σειρας... Μακαρι και πιο νωρίς εννοείται. Επίσης msrp ειναι για την founders εννοείται... Οι aib που παίζουν εδω Ευρώπη αλλα και Αμερικη αν δεις, δεν επαιξαν msrp ποτέ... 

Επεξ/σία από Plebas86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Εσένα σ στέλνουν αντικατάσταση,εμένα δεν έχει έρθει καν...¨Οτι να ναι

για να δούμε και τον δικό σου συνδυασμό supreme 4090 + corsair psu αν θα λειτουργήσει το cablemod....γιατί με τα asus psu + supreme δεν τα πάει καθόλου καλά το συγκεκριμένο cable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...