Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τι σημασία έχει αν χρησιμοποιεί tensor cores ? Το DLSS το μόνο που κάνει είναι να ρίχνει το render resolution, το boost που δίνει δεν αλλάζει εκτός κι αν τρως CPU bottleneck.

Επειδή το DLSS χρησιμοποιεί Tensor Cores για να κάνει το upscale δεν βλέπεις  Raster performance. Για να δεις το raster performance πρέπει να τρέξεις σε 4Κ native χωρίς DLSS και χωρίς RT.

Εκτός αν θέλεις να δεις διαφορές με DLSS ανάμεσα σε 3090 vs 4090.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων θα δούμε περισσότερα σύντομα, εγώ στο μέσο όρο περιμένω την 4090 70-80% πάνω από την 3090 σε 4Κ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Επειδή το DLSS χρησιμοποιεί Tensor Cores για να κάνει το upscale δεν βλέπεις  Raster performance. Για να δεις το raster performance πρέπει να τρέξεις σε 4Κ native χωρίς DLSS και χωρίς RT.

Εκτός αν θέλεις να δεις διαφορές με DLSS ανάμεσα σε 3090 vs 4090.

αυτό ήθελα να πω είναι θέμα hardware ... μου φαίνεται άρχισαν τα μαγειρέματα εκεί στην πράσινη για να βγάλουν ωραία νούμερα στο μάτι x2 διαφορα σε απόδοση... και σε raster ζήτημα στο τέλος να δούμε κάνα 60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα τα 20Κ+ θα τα πιάνει εύκολα ένα custom μοντέλο. Η κάρτα θα είναι τέρας επιδόσεων, την κατανάλωση να δούμε, μακάρι να την κρατήσουν στα 450W και να δώσει και το +80%.

Btw, οι επιδόσεις στο Control είναι από full AD102 με 800W TDP, lol.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ωραία όλα αυτά, αλλά όπως έχω ξαναπεί, κάπου χάνεται το νόημα. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν οικολογική συνείδηση και καλά, τη δική μου την ξεζουμίζω στα 380w (τα οποία βέβαια τις περισσότερες φορές δεν τα πιάνει, σαν peak μόνο), αλλά πάνω από 500w μόνο η gpu, απλά για να παίζεις παιχνίδια είναι κάπως... Αν όπως λες προσφέρει +80% στα 450w ok, αλλά για πάνω από 500w το ενδιαφέρον καλό θα είναι να παραμείνει φιλολογικό.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 600W συνολικά για ένα high-end σύστημα είναι οκ, παραπάνω αγγίζει τα όρια της γελοιότητας για να παίζεις παιχνιδάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, hln3 είπε

Η 3070 με την 3080 απεχουν 15% σε 4Κ αλλά με RT η διαφορά πάει 30%-40%,

Δεν παίζει αυτό. Με ή χωρίς RT ισχύουν τα παρακάτω.

3070 --> 3080 = 35%

3070Ti --> 3080 = 25+ %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chrisde είπε

Οκ ωραία όλα αυτά, αλλά όπως έχω ξαναπεί, κάπου χάνεται το νόημα. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν οικολογική συνείδηση και καλά, τη δική μου την ξεζουμίζω στα 380w (τα οποία βέβαια τις περισσότερες φορές δεν τα πιάνει, σαν peak μόνο), αλλά πάνω από 500w μόνο η gpu, απλά για να παίζεις παιχνίδια είναι κάπως... Αν όπως λες προσφέρει +80% στα 450w ok, αλλά για πάνω από 500w το ενδιαφέρον καλό θα είναι να παραμείνει φιλολογικό.:P

Η stock κατανάλωση στις κάρτες είναι εξίσου αδιάφορη με την stock κατανάλωση στα CPU. Who cares? Η 3090 από τα 520w στα 270w που την τρέχω τώρα το καλοκαίρι έχει μια διαφορά περίπου 10-12% σε επιδόσεις. Ε δεν χάλασε και ο κόσμος, πάρε την κάρτα που θες και βάλτηνα να τρέξει στα watt που θες - big deal. 

Έπαιζα τις προάλλες fc6 σε 4k περίπου 90-120 fps, η κάρτα έκανε peak στα 290w και το CPU μόνιμα στα 55w. Δηλαδή όλο το PC άντε να ήταν στα 400w περίπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κάθομαι να κάνω undervolt κλπ και να 'μαι με το άγχος μην είναι unstable σε κάποιο game και φάω crash. Out of the box - stock καταστάσεις για ήρεμο gaming.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σιγά μην κάθομαι να κάνω undervolt κλπ και να 'μαι με το άγχος μην είναι unstable σε κάποιο game και φάω crash. Out of the box - stock καταστάσεις για ήρεμο gaming.

Μπορείς και underclock που δε χάνεις σε stability. Πάλι ρίχνεις την κατανάλωση έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σιγά μην κάθομαι να κάνω undervolt κλπ και να 'μαι με το άγχος μην είναι unstable σε κάποιο game και φάω crash. Out of the box - stock καταστάσεις για ήρεμο gaming.

O πιο safe τρόπος να κόψεις κατανάλωση είναι με power limit.
Undervolt κάνεις μεγαλύτερη οικονομία αλλά εκεί φυσικά μπορείς να συναντήσεις instability πιο εύκολα.
Πάντως αν εξαιρέσεις μια φορά που μετά απο driver update ούτε στα windows δεν έμπαινε😛, δεν είχα προβλήματα με undervolting στις ampere, βρίσκεις εύκολα τα safe voltages με λίγο trial and error.

Για μένα τα stock settings στις ampere ήταν υπερβολικά ενεργοβόρα, έχω μεγάλη εξοικονόμηση με custom curves.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δεν παίζει αυτό. Με ή χωρίς RT ισχύουν τα παρακάτω.

3070 --> 3080 = 35%

3070Ti --> 3080 = 25+ %

Είναι ανάλογα και σε τι settings παίζεις πάντα - αν βάλεις ultra 4k είναι πιο πιθανό να τελειώσει η vram στην 3070 και θα πέσει πίσω αρκετά, σε medium θα είναι πιο νορμάλ οι διαφορές.. Και υπάρχουν και διαφορά ανά τίτλο. Θα δεις και 10% θα δεις και 40%

 

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτά για όσους έχουν καβουράκια στις τσέπες :P

Δεν είναι μόνο θέμα κόστους ρεύματος, το να βγάζει καλοκαιριάτικα το pc 500 watt δεν είναι και ότι καλύτερο...
Και φυσικά μην ξεχνάμε πως το μέγιστο των επιδόσεων το παίρνεις μόνο με overclocking - που είναι και αυτό μια μορφή undervolting, ειδικά όταν χτυπάς power limit με στοκ ρυθμίσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πειράματα αυτά θα σου βγάλουν αστάθεια σε κάποιο τίτλο, μπορεί να πετύχεις σταθερότητα στο 90% των τίτλων αλλά σε κάποιο μπορεί να φας crash. Προσωπικά δεν θέλω τέτοιες σκοτούρες, ο χρόνος για gaming δεν είναι όπως στα φοιτητικά χρόνια.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...