Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ γενικά βλέπω ότι όλες οι 4090 είναι καλές στα temps και δεν υπάρχει πρόβλημα με throttling σε μνήμες κλπ, εξού και τα τούβλα coolers που έχουν όλες.

Μερικοί τα παρουσιάζουν τραγικά, σε φάση αν είναι ''φτηνή'' υλοποίηση μια 4090, να κατεβαίνει tier σε performance και να αποδίδει σαν 4080. Αράξτε λίγο να πούμε..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ο buildzoid εννοει δεν ειναι αρκετη αν την βαλεις σε ln2 με Custom 1000w bios, ο μεσος χρηστης καταλαβαίνει οτι θα την παρεις στα χερια οταν παιζεις lol. Τι να κανεις, οτι μπορεί ο καθενας 😂

Θα έλεγα κάτι και για αυτή την περσόνα όπως έκραξα χθες αυτό το όργιο τον de8auer αλλα...... τέλοςπαντων δεν βγαίνει άκρη και να εξηγήσεις με επιχειρήματα πάλι δεν έχει νόημα ο καθένας θα καταλάβει αυτά που θέλει ή θα προσπαθήσει να τα προσρμώσει σε αυτά όπου έχει ήδη στο κεφάλι του οπότε δεν υπάρχει νόημα καν να ποστάρω προσωπικά απλά σχολιάζω εδω και εκεί έτσι και αλλιώς και στο παρόν θέμα που γράφουμε μόνο εκατομμυριούχοι νεόπλουτοι δεν επιτρέπονται και οι φωτο ούτε τα benches για τι πλακώνει ο στρατός να μας νουθετήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο buildzoid εννοει δεν ειναι αρκετη αν την βαλεις σε ln2 με Custom 1000w bios, ο μεσος χρηστης καταλαβαίνει οτι θα την παρεις στα χερια οταν παιζεις lol. Τι να κανεις, οτι μπορεί ο καθενας 😂

Αυτο ακριβως συμβαινει και εκει παιζουν ρολο και τα overkill vrm οπως και το overequipped board εξ αρχης, αλλιως τις τελευταιες γενιες το o/c και τα λοιπα features ειναι να ειχαμε να λεγαμε αν δεν κανεις extreme πραγματακια..

Γενικα ειμαι παντα της αποψης "παρε κατι με sufficient power delivery" αν οι υπολοιπες παραμετροι ειναι ιδιες οπως καθε λογικος ανθρωπος, αλλα αν ειναι να πληρωσεις κερατιατικα για αυτο δεν εχει κανενα νοημα.. 

Ουτε binned καρτες περνεις πλεον να πεις θα παρω το ταδε μοντελο για αυτο.. Καθαρα πλεον αν θελεις λιγο καλυτερο power delivery και μετα τα μπλιμπλικια και οι οθονιτσες να ματσαρουν το υπολοιπο rig.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, itanium είπε

Θα έλεγα κάτι και για αυτή την περσόνα όπως έκραξα χθες αυτό το όργιο τον de8auer αλλα...... τέλοςπαντων δεν βγαίνει άκρη και να εξηγήσεις με επιχειρήματα πάλι δεν έχει νόημα ο καθένας θα καταλάβει αυτά που θέλει ή θα προσπαθήσει να τα προσρμώσει σε αυτά όπου έχει ήδη στο κεφάλι του οπότε δεν υπάρχει νόημα καν να ποστάρω προσωπικά απλά σχολιάζω εδω και εκεί έτσι και αλλιώς και στο παρόν θέμα που γράφουμε μόνο εκατομμυριούχοι νεόπλουτοι δεν επιτρέπονται και οι φωτο ούτε τα benches για τι πλακώνει ο στρατός να μας νουθετήσει....

Μερικοί δεν βαζουν και το μυαλο τους να δουλέψει. Αναλογικά η giga oc που ειναι μια χαρα καρτα εχει χειρότερα vrm. Η gamerock εχει plimit 450w με 800a stages, η giga oc εχει 33% μεγαλυτερο wattage να διαχειριστεί αλλα με μονο 25% περισσοτερα stages. 

Το μονο μεμπτο με την palit για μενα ειναι η λανθασμενη ονοματολογια, το gamerock ειναι το high end μοντέλο τους τα τελευταια 10 χρόνια, ας την ονομαζαν λοιπον gaming pro που ηταν το mid / entry level τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και κάτι χρήσιμο σχετικά με το καλώδιο της Corsair.(2x1) Το έχω πάρει όπως έχω ξαναπεί και στα δύο συστήματα μου.(giga gaming oc k tuf oc)

Παρατήρησα ότι κόβει ελάχιστα το oc από την μνήμη της κάρτας.Και στις δύο παραπάνω υλοποιήσεις.

Στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να επηρεάζει μόνο την giga αλλά τελικά ίδια συμπεριφορά έχει και στην tuf.

Αναμονή τώρα για το cablemod να δουμε συμπεριφορά.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να πούμε και κάτι χρήσιμο σχετικά με το καλώδιο της Corsair.(2x1) Το έχω πάρει όπως έχω ξαναπεί και στα δύο συστήματα μου.(giga gaming oc k tuf oc)

Παρατήρησα ότι κόβει ελάχιστα το oc από την μνήμη της κάρτας.Και στις δύο παραπάνω υλοποιήσεις.

Στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να επηρεάζει μόνο την giga αλλά τελικά ίδια συμπεριφορά έχει και στην tuf.

Αναμονή τώρα για το cablemod να δουμε συμπεριφορά.

Περιεργο εμενα μου εδωσε και λιγο παραπανω στον πυρηνα και μνημες ειμαι +1500 οπως πριν .. Φαινεται επισης απο το digital monitoring πιο σταθερο το power delivery απο οτι με τον ανταπτορα αλλα αυτο λογικο μου ακουγεται.. (giga oc)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Περιεργο εμενα μου εδωσε και λιγο παραπανω στον πυρηνα και μνημες ειμαι +1500 οπως πριν .. Φαινεται επισης απο το digital monitoring πιο σταθερο το power delivery απο οτι με τον ανταπτορα αλλα αυτο λογικο μου ακουγεται..

Τι να σου πω Δημήτρη!

Πυρήνα είμαι τα ίδια αλλά μνήμη πέφτει στην giga από +1650 στα 1600 και στην tuf από 1500 στα 1450.

Πυρήνα η αλήθεια είναι ότι δεν έτρεξα παραπάνω για να δω εάν δίνει.

Αλλά στην μνήμη δοκίμασα μιας και το είχα δει και ως αναφορά από μέλος στο ocn.net.

Mε το που έβαλα τον ανταπτορα πάλι στην giga επανήλθε το oc.

Τελικά άφησα το καλώδιο της Corsair για το οπτικό μέχρι να μου έρθει το cablemod 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Μερικοί δεν βαζουν και το μυαλο τους να δουλέψει. Αναλογικά η giga oc που ειναι μια χαρα καρτα εχει χειρότερα vrm. Η gamerock εχει plimit 450w με 800a stages, η giga oc εχει 33% μεγαλυτερο wattage να διαχειριστεί αλλα με μονο 25% περισσοτερα stages. 

Το μονο μεμπτο με την palit για μενα ειναι η λανθασμενη ονοματολογια, το gamerock ειναι το high end μοντέλο τους τα τελευταια 10 χρόνια, ας την ονομαζαν λοιπον gaming pro που ηταν το mid / entry level τους. 

Ισχυει αυτο αλλα δεν πλησιαζει κοντα στα 600w καν το PL ποτε στις 4090 so.. 

Εγω εξακολουθω να θεωρω overkill το HSF της 4090 οπως και το 600w PL που μαλλον ειναι φτιαγμενα για το μεγαλο που ερχεται αργοτερα και θα πουσαρει στα ορια..

8 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τι να σου πω Δημήτρη!

Πυρήνα είμαι τα ίδια αλλά μνήμη πέφτει στην giga από +1650 στα 1600 και στην tuf από 1500 στα 1450

Μηπως δεν ηταν απολυτα σταθερη στα 1650 και επεσε λιγο εκει που ειναι; Καμια φορα συμβαινει μας δινει λιγο παραπανω αλλα μετα σταθεροποιειται εκει που επρεπε εξ αρχης.. Αλλα εδω μου λες σου συμβαινει και στις δυο καρτες.. weird..

Οπως και να εχει μιλαμε για μηδαμινες και αναξιες αναφορας διαφορες so.. απλα αν θες να τρεξεις και να παρεις και το τελευταιο point σε κανα benchmark..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ισχυει αυτο αλλα δεν πλησιαζει κοντα στα 600w καν το PL ποτε στις 4090 so.. 

Εγω εξακολουθω να θεωρω overkill το HSF της 4090 οπως και το 600w PL που μαλλον ειναι φτιαγμενα για το μεγαλο που ερχεται αργοτερα και θα πουσαρει στα ορια..

Μηπως δεν ηταν απολυτα σταθερη στα 1650 και επεσε λιγο εκει που ειναι; Καμια φορα συμβαινει μας δινει λιγο παραπανω αλλα μετα σταθεροποιειται εκει που επρεπε εξ αρχης.. Αλλα εδω μου λες σου συμβαινει και στις δυο καρτες.. weird..

Στα 1650 έτρεξα αρκετά συνθετικά και ήταν οκ.

Αν ήταν θα είχε κρασαρει η θα πέταγε άρτι.με το που έβαλα της corsair απευθείας κρας.Ιδια ακριβώς συμπεριφορά έχει και η tuf.Για αυτό έβαλα τον ανταπτορα μόνο στην giga για να δω εάν αλλάζει πάλι συμπεριφορά.Και άλλαξε (κλοκαρε κανονικά +1650).Στην tuf δεν μπήκα σε διαδικασία μιας και βαριόμουν.Ετσι και αλλιώς στο pc του πιτσιρικά που είναι η tuf ,η καρτα υπολειτουργει (3440χ1440) και της έχω λάιτ oc έτσι για το ψυχολογικό.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι να σου πω εγω δεν παρατηρησα διαφορες, το o/c στις μνημες ειναι πολυ περιεργο και τιποτα να μην βγαζει ουτε artifacts κλασσικα παιζει να χανεις κιολας αν πουσαρεις παραπανω απο εκει που πρεπει χωρις artifacts και κρασαρισμα απο μνημες πολυ δυσκολο.

Μπορει το πιο σταθερο power delivery να εντοπιζει καποια spikes με το καλωδιο της Corsair ή κατι αλλο και να στο κοβει; Τραβηγμενο απο τα μαλλια σαν σκεψη αλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

Eγώ πάντως  περιμένω να έρθει το cablemod στις 2 Δεκεμβρίου για να πάω τον πυρήνα στα 3200ΜΗΖ και να σας διαλύσω όλους στα bench scores😤

 

Που ξέρεις ρε συ ότι θα έρθει 2 Δεκεμβρίου?

Εγώ είμαι σε φάση άγνωστη παραλαβή έκπληξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν ξερω τι να σου πω εγω δεν παρατηρησα διαφορες, το o/c στις μνημες ειναι πολυ περιεργο και τιποτα να μην βγαζει ουτε artifacts κλασσικα παιζει να χανεις κιολας αν πουσαρεις παραπανω απο εκει που πρεπει χωρις artifacts και κρασαρισμα απο μνημες πολυ δυσκολο.

Μπορει το πιο σταθερο power delivery να εντοπιζει καποια spikes με το καλωδιο της Corsair ή κατι αλλο και να στο κοβει; Τραβηγμενο απο τα μαλλια σαν σκεψη αλλα..

Anyway όπως και να έχει δεν θα ασχοληθώ άλλο με oc ότι έτρεξα έτρεξα ,τα όρια των καρτών μου τα είδα , ρύθμισα τα daily gpu oc (τα βαρέθηκα τα νούμερα και τα Μπεντς)τι 50 επάνω ,τι 50 κάτω ?

Τώρα μόνο παιχνιδάκια και ηρεμία 

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Είσαι γουρλης εσυ😄 για να τσεκαρω και το δικό μου να δω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...