Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/asus-rtx-4090-tuf-gaming-oc-review/9/

Εγώ θα πάρω το cooler της Palit που έχει το καλύτερο noise μετά την liquid Suprim μαζί με το funky look😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Ποιες υλοποιήσεις open air για 4080 & 4090 θεωρούνται καλές; Μερικά παραδείγματα;

ή αν οι περισσότερες είναι καλές υλοποιήσεις, ποιες να αποφύγουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apostol. είπε

Καλη προσφορα συμφωνω, ειχε γραφτει και σε προηγουμενες σελιδες το θεμα με την palit.

Αν ημουν σε φαση αγορας μπορει να την αγοραζα σε αυτα τα χρηματα, μπορει να περιμενα να πεσουν κιαλλο, ή να εδινα λιγα παραπανω χρηματα για μια καλυτερη υλοποιηση. Θα ηθελε αρκετη σκεψη παντως. Ο καθενας οτι αποφασιζει.

Ετσι περιπου την ειχα πατησει και εγω με την 3080ti eagle (γιατι δεν εψαξα, ελα μωρε ολες ιδιες ειναι ελεγα και εγω) με τα αχρηστα thermal pads της Gigabyte, που βαρουσαν οι μνημες 110 βαθμους.

Αλλα τα pads αλλαζουν και τα thermals φτιαχνουν, την vrm ομως δεν μπορεις να την αλλαξεις.

Τωρα που τρεχει η καρτα με oc και δεν πιανει η μνημη πανω απο 70-80max εχω πιο ησυχο το κεφαλι μου οτι δεν θα ψηθει σε λιγα χρονια.

Πέρα από τα pads που είναι από τα lidl - τα άλλαξες και έχασες την εγγύηση, τα vrms της eagle είναι ίδια με αυτά της gamerock 4090, μόνο που η 4090 τραβάει και λιγότερο ρεύμα γενικά άρα καταπονούνται λιγότερο. Οπότε, ετοιμάσου να την πάρεις στα χέρια σε λίγο. Κρίμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ολα ειναι υποκειμενικα εγω απο τις Palit καηκα 2 φορες και απο τοτε δεν θελω να τις βλεπω.Βεβαια πανε χρονια απο τοτε αλλα δεν ειμαι διατεθιμενος να παρω το ρισκο.Ενα σας λεω σε 2 διαφορετικες καρτες εκαναν μπαμ μπουμ οι πυκνωτες σαν ποπ κορν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pad της  Gigabyte ειναι τοσο κακα ακομα ? δλδ στον ποσο καιρο πρεπει να μου μπει στο μυαλο να αλαχτουν ? οχι τπτ αλλο εχει και τεσσερα χρονια εγγυηση η 4090 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Apostol. είπε

Ετσι περιπου την ειχα πατησει και εγω με την 3080ti eagle

Οι ampere απ ότι λέγαν και τα παιδιά εδώ είχαν γενικά θέμα με θερμοκρασίες στις μνήμες τώρα για την 4090 πιο πιθανό μου φαίνεται να καεί η κάρτα απ τον ανταπτορα παρά από τα vrms 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Apostol. είπε

Αντι να πετας εξυπναδες ψαξε λιγο δεν ειναι ολες οι καρτες copy paste.

Το συμπερασμα βγαινει απο το design της vrm της καρτας. Ασε εμενα ειμαι ασχετος, παρτο απο καποιον που ειναι λιγοτερο ασχετος:

 

Το οτι βγαζει τα σκορ αυτα ειναι αναμενο και δεν ειπε κανεις οτι δεν θα τα βγαλει.

Το θεμα ειναι για ποσο θα τα βγαζει.

Μακαρι φιλε μου να σου κρατησει για παντα, ειλικρινα. Αλλα εγω θα την φοβομουν.

Το έχουν λιγότερες φάσεις= χαλάνε πιο γρήγορα, είναι δικό σου συμπέρασμα πάντως. Αυτός στο βίντεο το έχει παρακάνει γενικά πάντως με τα vrms όλες σχεδόν μάπα τις βγάζει, λες να μην ξέρουν τίποτα οι εταιρείες; Γιατί δίνουν 3-4 χρόνια εγγύηση τότε;

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jts είπε

Το έχουν λιγότερες φάσεις= χαλάνε πιο γρήγορα, είναι δικό σου συμπέρασμα πάντως. Αυτός στο βίντεο το έχει παρακάνει γενικά πάντως με τα vrms όλες σχεδόν μάπα τις βγάζει, λες να μην ξέρουν τίποτα οι εταιρείες; Γιατί δίνουν 3-4 χρόνια εγγύηση τότε;

Γενικα δεν ειναι καλη υλοποιηση της palit σε θεμα vrms σε αντιθεση με αλλες γενιές που εβγαζε καρταρες, αλλα δεν χρειάζονται και υπερβολές τυπου θα την παρεις στα χερια. Δεν είναι καν η χειροτερη απο θεμα vrm. Εγω την αγορασα γνωριζοντας το απλα γιατι εχει τούμπανο cooler. Σε 2 χρονια θα παει για αλλαγη οπως πηγε και η 3090, οποτε αν θελει να χαλάσει ας χαλάσει, εγω να μην εχω χαλασει και θα παρω αλλη 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Γενικα δεν ειναι καλη υλοποιηση της palit σε θεμα vrms σε αντιθεση με αλλες γενιές που εβγαζε καρταρες, αλλα δεν χρειάζονται και υπερβολές τυπου θα την παρεις στα χερια. Δεν είναι καν η χειροτερη απο θεμα vrm. Εγω την αγορασα γνωριζοντας το απλα γιατι εχει τούμπανο cooler. Σε 2 χρονια θα παει για αλλαγη οπως πηγε και η 3090, οποτε αν θελει να χαλάσει ας χαλάσει, εγω να μην εχω χαλασει και θα παρω αλλη 😂

Το λέω με βάση την τιμή, με εξαίρεση την FE που δεν την βρίσκεις Ελλάδα οι καλές είναι 200-500 ευρώ πάνω, που για μένα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, άσε που όπως είπα και πριν κάποιες "καλές" έχουν συχνά coil whine που προσωπικά δεν αντέχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Το λέω με βάση την τιμή, με εξαίρεση την FE που δεν την βρίσκεις Ελλάδα οι καλές είναι 200-500 ευρώ πάνω, που για μένα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, άσε που όπως είπα και πριν κάποιες "καλές" έχουν συχνά coil whine που προσωπικά δεν αντέχω.

Το coil whine συνήθως ειναι ένδειξη overkill vrm, χωρις πλακα, οι πολύ καλες καρτες το έχουν. Η καλυτερη υλοιποιηση από θέμα τιμης και ποιοτητας ειναι μάλλον η giga OC και ίσως και η asus tuf. Προσωπικά θα πήγαινα μαλλον στην suprim αλλα δεν ηθελα να περιμένω / ειχα δωσει την 3090 στον αδερφό μου, οποτε πηρα την gamerock που την βρηκα σε στοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη χαλάσει σε 2 χρόνια.Ο Buildzoid δραματοποίησε για views και ο κάθε καραγκιόζης στο comment section του γράφει ότι του κατέβει για να πάει με το flow.Το ίδιο με τον αντάπτορα,βγάζαν όλοι hate και memes και μόλις έβγαλε ο nexus το πόρισμα με στοιχεία όλοι κάνουν την πάπια.

H Νvidia έκανε πολύ καλή δουλειά με το control στα spikes για Lovelace,που είναι πολύ καλύτερο από Amprere και είμαι σίγουρος πως συνεργάστηκε με τους AIBs,ώστε το προιόν να είναι σε υψηλά στάνταρ για την τόσο υψηλή τιμή.Παίζεται και το όνομα της ίδιας της  εταιρίας πέρα από κάθε Palit,Gigabyte,Msi e.t.c αν χαλούσε τόσο εύκολα.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόση μουρμούρα εγώ λέω πως όλες η 4090 είναι για πέταμα ,κακώς βγήκε το τσιπ και κακώς αγοράσαμε.

Κούρασε το θέμα παίδες ειλικρινά.

Όποιος δεν γουστάρει να μην πάρει .

Η ας πάρει μόνο fe εάν βρει

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Σιγά μη χαλάσει σε 2 χρόνια.Ο Buildzoid δραματοποίησε για views και ο κάθε καραγκιόζης στο comment section του γράφει ότι του κατέβει για να πάει με το flow.Το ίδιο με τον αντάπτορα,βγάζαν όλοι hate και memes και μόλις έβγαλε ο nexus το πόρισμα με στοιχεία όλοι κάνουν την πάπια.

H Νvidia έκανε πολύ καλή δουλειά με το control στα spikes για Lovelace,που είναι πολύ καλύτερο από Amprere και είμαι σίγουρος πως συνεργάστηκε με τους AIBs,ώστε το προιόν να είναι σε υψηλά στάνταρ για την τόσο υψηλή τιμή.Παίζεται και το όνομα της ίδιας της  εταιρίας πέρα από κάθε Palit,Gigabyte,Msi e.t.c αν χαλούσε τόσο εύκολα.
 

Πολύ καλύτερες από τις αμπέρ σε όλα τους .

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Ο Buildzoid δραματοποίησε για views και ο κάθε καραγκιόζης στο comment section του γράφει ότι του κατέβει για να πάει με το flow.

Μην ξεχάσουμε τα δυο ανύπαρκτα θέματα όπου δημιούργησε με

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, itanium είπε

16*50A =800A power delivey και δεν είναι αρκετό επειδή αρέσκεται στην παπαρολογία ο συγκεκριμένος youtuber ή αλλιώς της ***** τον χαβά....

Ο buildzoid εννοει δεν ειναι αρκετη αν την βαλεις σε ln2 με Custom 1000w bios, ο μεσος χρηστης καταλαβαίνει οτι θα την παρεις στα χερια οταν παιζεις lol. Τι να κανεις, οτι μπορεί ο καθενας 😂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...