Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα κι αν κάποιος είναι αποφασισμένος να πάει σε 4080, δεν έχει νόημα να πάρει σήμερα. Περιμένει το launch των Radeon 7900 και που θα κάτσουν οι τιμές.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατα το Πασχα εκει θα παιζουν. Οι 7900xtx θεωρω τον πρωτο μηνα θα την βαρεσουν 1400-1450 να δουν πως κινειται η αγορα και επειτα θα πεσει στο msrp της που ειναι 1200 ευρω ολα με ΦΠΑ μεσα. Απο εκει και περα μεχρι το Πασχα αν δεν εχουμε τιποτα απροοπτα με ανοδο του mining θα πεσει και αλλο η τιμη της. Και οι zen 4 πηγαν να τους βαλουν σε υψηλο msrp αλλα ηδη εφαγαν 2-3 πτωσεις και εχουμε ακομα δρομο μεχρι να γινουν προσιτοι για αγορα. Αξιολογησαν πολυ λαθος την αγορα μετα τον κοβιντ και δεν τους βγαινουν τα κουκια. 

Το θέμα είναι η 4090 πότε θα πέσει σε MSRP (δηλαδή 1600$ + το ευρωπαϊκό καπέλο, τελική 1700-1800€)

Δεν θυμάμαι πόσο % καλύτερη είναι η 4090 από την 4080 αλλά και στα 1000€ να έχει η 4080 αν βάλουμε το money/performance ratio ίσως να αξίζει και πάλι η 4090 στα 1700-1800€.

Ματωνεις παραπάνω να την πάρεις αλλά είναι πιο "οικονομική" αν πάρουμε ως βάση, τιμή προς απόδοση.

Ουσιαστικά αυτό μάλλον ήθελαν να κάνουν στη Nvidia, (το αναφέρει και ο Steve απο gamer Nexus) να στρέψουν όλους στην ναυαρχίδα για να έχουν μεγαλύτερα έσοδα. Κάτι που μάλλον πέτυχαν.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

Το θέμα είναι η 4090 πότε θα πέσει σε MSRP (δηλαδή 1600$ + το ευρωπαϊκό καπέλο κάνα 1700-1800€)

Δεν θυμάμαι πόσο % καλύτερη είναι η 4090 από την 4080 αλλά και στα 1000€ να έχει η 4080 αν βάλουμε το money/performance ratio να αξίζει και πάλι η 4090 στα 1700-1800€.

Ματωνεις παραπάνω να την πάρεις αλλά είναι πιο "οικονομική" αν πάρουμε ως βάση την απόδοση τους.

Ουσιαστικά αυτό μάλλον ήθελαν να κάνουν στη Nvidia, (το αναφέρει και ο Steve απο gamer Nexus) να στρέψουν όλους στην ναυαρχίδα για να έχουν μεγαλύτερα έσοδα. Κάτι που μάλλον πέτυχαν.

Η 4090 ειναι μια χαρα εκει που ειναι. Και 2000 msrp να ειχε παλι οκ θα ηταν για το 0.001% που θα την παρει. Ειναι η παλια titan που ειχε 3000 msrp. Η xx80 σειρα ομως που ανεκαθεν ειχε απο 599 μεχρι 699 msrp δεν μπορει να εχει 1199. 799 οκ αλλα οχι παραπανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η 4090 ειναι μια χαρα εκει που ειναι. Και 2000 msrp να ειχε παλι οκ θα ηταν για το 0.001% που θα την παρει. Ειναι η παλια titan που ειχε 3000 msrp. Η xx80 σειρα ομως που ανεκαθεν ειχε απο 599 μεχρι 699 msrp δεν μπορει να εχει 1199. 799 οκ αλλα οχι παραπανω. 

Για παιχνίδια θα την πάρουν λίγοι, για δουλειά παίζει και το money/performance ratio, όπου η πιο ακριβή, μπορεί να είναι τελικά και πιο οικονομική. Ακούγεται οξύμωρο αλλά έτσι είναι. 

 

6 λεπτά πριν, morehp είπε

Εφόσον στο ραστερ θα είμαστε CPU limited όλες οι αναγωγές money/performance/power/fps ανα ohm είναι ίδιες :P

Με 12900, 13700, 13900 δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα limit. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν το έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, prefuse said:

Το θέμα είναι η 4090 πότε θα πέσει σε MSRP (δηλαδή 1600$ + το ευρωπαϊκό καπέλο, τελική 1700-1800€)

Ξεχνάς τα ΦΠΑ. Αν δεν επιστρέψει η ισοτιμία όπως παλιότερα, δεν θα τις δεις αυτές τις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 ώρες πριν, Herald είπε

Αρα μονο hof galax με 2 16pin. Χαζοί είναι στη galax που βάλανε τοσα vrm? 😂

Απο το κουτσουρεμενο vrμ της palit πας στην hof, μπραβο ωραια συγκριση, λες και δεν ξερεις γιατι εχουν τετοια vrm οι hof.

14 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλες οι 4090 έχουν καλή ψύξη, δεν είναι όπως στην σειρά 3000 όπου ακόμα και η FE βαρούσε 110C στις μνήμες και throttlαρε..Επίσης όσο ''κακή'' κι αν είναι μια  υλοποίηση, εξακολουθεί να αποδίδει αυτό που είναι. Για παράδειγμα η 4090 θα αποδίδει σαν 4090 όποια υλοποίηση κι αν πάρεις με μια διαφορά +/- 5%.

 Μαζι σου, ειπα εγω το αντιθετο? Σαν ολες τις αλλες 4090 θα αποδιδει.Περιμενε λιγα χρονια ομως βαλε και ενα overclock που το επιτρεπει και τα ξαναλεμε. Σε αυτην την καρτα overclock δεν θα επρεπε να επιτρεπεται.

12 ώρες πριν, Jts είπε

Εντάξει είναι αν δεν κάνεις oc έχουν και κλειστό pl στα 450(4090), επειδή ακόμα και αυτές σχετικά κρύες είναι δεν καταπονούνται τόσο τα εξαρτήματα.

Δηλαδή η strix που έχει coil whine, σε πολλά reviews τουλάχιστον(και κάποιες msi), και +500 είναι προτιμότερη;

Συμφωνω οτι ειναι ενταξει stock σε καλο κουτι και με χαμηλες θερμοκρασιες, αλλα ειναι το bare minimum, πιο κατω και απο την FE για περισσοτερα χρηματα. Εσενα σου φαινεται οκ αυτο?

Και αλλο το coil whine που ειναι θεμα απλως σπασιματος νευρων και δεν επηρεαζει τιποτα αλλο και αλλο το power delivery της καρτας που ευκολα μπορει να την ψησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Περιμενε λιγα χρονια ομως βαλε και ενα overclock που το επιτρεπει και τα ξαναλεμε.

έχω palit 980gtx δούλευε σχεδόν 24/7 για 8 χρονια με +150 πυρήνα +500 mem δε καταλαβαίνω πραγματικά τι λες.. καρταρες οι palit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχω palit 980gtx δούλευε σχεδόν 24/7 για 8 χρονια με +150 πυρήνα +500 mem δε καταλαβαίνω πραγματικά τι λες.. καρταρες οι palit

Τι σχεση εχει η 980 που ειχες με την 4090? Καταλαβαινεις οτι δεν εχουν καμια σχεση?

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

έχεις δοκιμάσει για χρονια τις 4090 palit και χάλασαν? πως έβγαλες το συμπέρασμα?

Αντι να πετας εξυπναδες ψαξε λιγο δεν ειναι ολες οι καρτες copy paste.

Το συμπερασμα βγαινει απο το design της vrm της καρτας. Ασε εμενα ειμαι ασχετος, παρτο απο καποιον που ειναι λιγοτερο ασχετος:

 

35 λεπτά πριν, Westbaum είπε

IMG-1120.jpg

Mια χαρά oc κάνω στην Palit και στο Port Royal με πάνω από 27000 score.Αυτά με 450W limit,χαμηλή θερμοκρασία και κυρίως αθόρυβη.

Το οτι βγαζει τα σκορ αυτα ειναι αναμενο και δεν ειπε κανεις οτι δεν θα τα βγαλει.

Το θεμα ειναι για ποσο θα τα βγαζει.

Μακαρι φιλε μου να σου κρατησει για παντα, ειλικρινα. Αλλα εγω θα την φοβομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Αντι να πετας εξυπναδες ψαξε λιγο δεν ειναι ολες οι καρτες copy paste.

τι να σου πω ρε φιλε επειδή η συζήτηση ξεκίνησε από την προσφορα άσχετα άμα ήταν αληθινή η όχι (4090 στα 1400 ευρώ) μου φάνηκε περίεργο που βγήκε κάποιος να σχολιάσει τη ποιότητα της κάρτας... άμα προτιμάς asus strix στα 2600... περί ορέξεως που λένε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Inno3d δηλαδή με 14VRMS είναι ζήτημα μηνών να τα παίξει.Τα 20+ VRMS είναι για κάρτες που θέλουν να φτάσουν τα 600W,που γνώμη μου δε χρειάζεται πέρα από το 4-5% πάνω σε bench που παίρνεις,παραπάνω δεν είναι.

 Aυτό που κερδίζεις σε σχέση με FE πέρα από το υποκειμενικό look είναι το cooler.Καλύτερες θερμοκρασίες και κυρίως αθόρυβη.Ολα τα bench/stress test ήταν με fan auto και όχι custom,max temp 68,fan spd 50%,σχεδόν ανεπαίσθητος θόρυβος.
Tα 16VRMS είναι αρκετά για τα 450W με τα spikes να είναι σαν τις υπόλοιπες 4090.Στα 500W της οc version όντως είναι υψηλά.
https://www.techpowerup.com/review/nvidia-rtx-4090-450w-vs-600w/3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

τι να σου πω ρε φιλε επειδή η συζήτηση ξεκίνησε από την προσφορα άσχετα άμα ήταν αληθινή η όχι (4090 στα 1400 ευρώ) μου φάνηκε περίεργο που βγήκε κάποιος να σχολιάσει τη ποιότητα της κάρτας... άμα προτιμάς asus strix στα 2600... περί ορέξεως που λένε :)

Καλη προσφορα συμφωνω, ειχε γραφτει και σε προηγουμενες σελιδες το θεμα με την palit.

Αν ημουν σε φαση αγορας μπορει να την αγοραζα σε αυτα τα χρηματα, μπορει να περιμενα να πεσουν κιαλλο, ή να εδινα λιγα παραπανω χρηματα για μια καλυτερη υλοποιηση. Θα ηθελε αρκετη σκεψη παντως. Ο καθενας οτι αποφασιζει.

Ετσι περιπου την ειχα πατησει και εγω με την 3080ti eagle (γιατι δεν εψαξα, ελα μωρε ολες ιδιες ειναι ελεγα και εγω) με τα αχρηστα thermal pads της Gigabyte, που βαρουσαν οι μνημες 110 βαθμους.

Αλλα τα pads αλλαζουν και τα thermals φτιαχνουν, την vrm ομως δεν μπορεις να την αλλαξεις.

Τωρα που τρεχει η καρτα με oc και δεν πιανει η μνημη πανω απο 70-80max εχω πιο ησυχο το κεφαλι μου οτι δεν θα ψηθει σε λιγα χρονια.

 

10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Η Inno3d δηλαδή με 14VRMS είναι ζήτημα μηνών να τα παίξει.Τα 20+ VRMS είναι για κάρτες που θέλουν να φτάσουν τα 600W,που γνώμη μου δε χρειάζεται πέρα από το 4-5% πάνω σε bench που παίρνεις,παραπάνω δεν είναι.

 Aυτό που κερδίζεις σε σχέση με FE πέρα από το υποκειμενικό look είναι το cooler.Καλύτερες θερμοκρασίες και κυρίως αθόρυβη.Ολα τα bench/stress test ήταν με fan auto και όχι custom,max temp 68,fan spd 50%,σχεδόν ανεπαίσθητος θόρυβος.
Tα 16VRMS είναι αρκετά για τα 450W με τα spikes να είναι σαν τις υπόλοιπες 4090.Στα 500W της οc version όντως είναι υψηλά.
https://www.techpowerup.com/review/nvidia-rtx-4090-450w-vs-600w/3.html

Αρκετα ειναι συμφωνω, αλλα οταν η καρτα ειναι πιο ακριβη και χειροτερη της FE οπως και αλλων aib σε ιδια επιπεδα τιμων τοτε δεν νομιζω να υπαρχει δικαιολογια. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...