Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, itanium είπε

Aυτός ο τύπος είναι κορυφαίος overclocker.....πετυχημένος επαγγελματικά σαν πωλητής μέτοχος ή οτιδήποτε στο caseking.de και εμένα τα μάτια μου βλέπουν αυτή την μαλακία....ε θα κόψω και το oc...σιχάθηκα, όπως δεν έχω είχα ποτέ λογαριασμό σε social...θα κόψω και το youtube να βλέπω ΗΜΑΡΤΟΝ

 

Σε ένα βίντεο είχε κάνει κάτι λάθους υπολογισμοούς. Έγραψα από κάτω στα σχόλια τους σωστούς και το σχόλιο σβήστηκε μετά από δευτερόλεπτα

Από τότε δεν παρακολουθώ οτιδήποτε δημοσιεύει, τελείως overrated για μένα. Γενικά όλους αυτούς που παίζουν με υγρο αζωτο τους θεωρώ κάγκουρες, καμία πρακτική εφαρμογή, μόνο bragging rights

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2022 στις 10:04 ΠΜ, BabisTs είπε

ναι .....μένει στο τσέκ η μητρική και δεν μπουτάρει καν με το cablemod

Τους έστειλες να τους ρωτήσεις, και αν ναι τι σου απάντησαν. Έχω απορία γιατί θέλω και εγώ ένα όταν αναβαθμίσω τουλάχιστον για να ταιριάζει στο build, θα είναι κάπως με τον αντάπτορα όταν όλα τα άλλα είναι άσπρα. 

Έψαξα και online να δω αν είχαν άλλοι θέμα αλλά δεν είδα κάτι συγκεκριμένο για τα 12vhpw τους.

1 ώρα πριν, itanium είπε

Aυτός ο τύπος είναι κορυφαίος overclocker.....πετυχημένος επαγγελματικά σαν πωλητής μέτοχος ή οτιδήποτε στο caseking.de και εμένα τα μάτια μου βλέπουν αυτή την μαλακία....ε θα κόψω και το oc...σιχάθηκα, όπως δεν έχω είχα ποτέ λογαριασμό σε social...θα κόψω και το youtube να βλέπω ΗΜΑΡΤΟΝ

 

Καλά δεν είχε κάτι να χάσει γι'αυτό λέει δεν γαμιέται, αν την είχε αγοράσει αυτός δεν υπήρχε περίπτωση να την ψήσει.

9 ώρες πριν, Apostol. είπε

Δεν θα πιανει πιο πολλα φου που ες αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα σε λιγα χρονια η vrm να κανει ενα πουφ και να παρεις την καρτα που πληρωσες χιλιαρικα στο χερι.

Γιατι οι υπολοιποι ειναι κοροιδα(μαζι και η nvidia) που εχουν vrm που δεν ειναι το απολυτο minimum για να τρεξει η καρτα.

Εντάξει είναι αν δεν κάνεις oc έχουν και κλειστό pl στα 450(4090), επειδή ακόμα και αυτές σχετικά κρύες είναι δεν καταπονούνται τόσο τα εξαρτήματα.

Δηλαδή η strix που έχει coil whine, σε πολλά reviews τουλάχιστον(και κάποιες msi), και +500 είναι προτιμότερη;

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν κατάλαβαν τι ακριβώς έκανε (σσ θυμάμαι να είχε δηλώσει electric engineer σε βίντεο του) παίρνει ένα defected pcb, όπου ενω δεν είναι short και έχει κάποιο data issue ή hardware αλλά όχι short πχ ( defected core σπάνιο  but) KAI O KOΠΑΝΟΣ πάει και κάνει reflow την gpu σαν ΑΣΧΕΤΟΣ με θερμοπίστολο υδραυλικού και μάλιστα αναφέρει και από πάνω ότι πολλοί το κάνουν και σε φούρνο ψάχνωντας στο google????? όπως κάνουν άσχετοι και εδώ στο insomnia ΑΛΛΑ αυτοί είναι απολύτως δικαιολογημένοι ΑΛΛΑ αυτό το π******ι που έχει και κοινό τεράστιο ο "γνωστης του ***** πάει και ρίχνει και απο πάνω υγρό flux για να στείλει γρηγορότερα κάποιο solder ball του gpu γρηγορότερα στον παράδεισο των ημιαγωγών και απο πάνω ΔΕΝ ξέρει θερμοκρασία χρόνο για το reflow...... και ΟΛΕΣ αυτές τις μαλακίες αφού δεν έχει καν δοκιμάσει να ενημερώσει το vbios αρχικά WOW ο hardware buster Eλληνας θα έπρεπε να έχει 20 εκ subscribers αν αυτό το ΓΙΔΙ είναι τόσο διάσημο....άντε αυτός ο jay2....απελπισία

11 λεπτά πριν, Jts είπε

Καλά δεν είχε κάτι να χάσει γι'αυτό λέει δεν γαμιέται, αν την είχε αγοράσει αυτός δεν υπήρχε περίπτωση να την ψήσει.

Δε κάνεις τέτοιες μαλακίες δημόσια γιατί πολλοί πάνε μιμούνται αυτά και έρχεται μετά στο εργαστήριο το laptop και είναι τελειωμένο, θα σου πω κάτι τρέχει στα γύφτικά αλλά άλλοι βάζουν pcb σε οικιακούς φούρνους απελευθερώνονται τοξικές πτητικές ενώσεις όπου κάθονται στο φαγητό και τρως καρκίνο ΑΝ πάλι δε σε νοιάζει τότε ψόφα και δεν θα λήψεις σε κανένα αλλά ανζουν και άλλοι στο σπίτι τότε είσαι απλά trash

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, itanium είπε

Για όσους δεν κατάλαβαν τι ακριβώς έκανε (σσ θυμάμαι να είχε δηλώσει electric engineer σε βίντεο του) παίρνει ένα defected pcb, όπου ενω δεν είναι short και έχει κάποιο data issue ή hardware αλλά όχι short πχ ( defected core σπάνιο  but) KAI O KOΠΑΝΟΣ πάει και κάνει reflow την gpu σαν ΑΣΧΕΤΟΣ με θερμοπίστολο υδραυλικού και μάλιστα αναφέρει και από πάνω ότι πολλοί το κάνουν και σε φούρνο ψάχνωντας στο google????? όπως κάνουν άσχετοι και εδώ στο insomnia ΑΛΛΑ αυτοί είναι απολύτως δικαιολογημένοι ΑΛΛΑ αυτό το π******ι που έχει και κοινό τεράστιο ο "γνωστης του ***** πάει και ρίχνει και απο πάνω υγρό flux για να στείλει γρηγορότερα κάποιο solder ball του gpu γρηγορότερα στον παράδεισο των ημιαγωγών και απο πάνω ΔΕΝ ξέρει θερμοκρασία χρόνο για το reflow...... και ΟΛΕΣ αυτές τις μαλακίες αφού δεν έχει καν δοκιμάσει να ενημερώσει το vbios αρχικά WOW ο hardware buster Eλληνας θα έπρεπε να έχει 20 εκ subscribers αν αυτό το ΓΙΔΙ είναι τόσο διάσημο....άντε αυτός ο jay2....απελπισία

Νομίζω μηχανολόγος είναι πάντως, αλλά είπε ότι προφανώς δεν είναι κατάλληλη διαδικασία και δεν ξέρει ούτε έχει τα εργαλεία ξεκάθαρα στο βίντεο. Απλά δεν είχε κάτι να χάσει.

Μόλις τώρα, itanium είπε

Δε κάνεις τέτοιες μαλακίες δημόσια γιατί πολλοί πάνε μιμούνται αυτά και έρχεται μετά στο εργαστήριο το laptop και είναι τελειωμένο, θα σου πω κάτι τρέχει στα γύφτικά αλλά άλλοι βάζουν pcb σε οικιακούς φούρνους απελευθερώνονται τοξικές πτητικές ενώσεις όπου κάθονται στο φαγητό και τρως καρκίνο ΑΝ πάλι δε σε νοιάζει τότε ψόφα και δεν θα λήψεις σε κανένα αλλά ανζουν και άλλοι στο σπίτι τότε είσαι απλά trash

Ψιλο συμφωνώ με αυτό, αλλά εντάξει αν είναι τόσο ηλίθιοι κάποιοι... Το λέμε και φυσική επιλογή, ας τις χαλάσουν.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τρελή καγκουριά. Θα μπορούσε να το στείλει για έλεγχο στην εταιρεία αντί να κάνει τον γκουρού ή ας την πούλαγε μεταχειρισμένη και με Χ8 πάλι θα έβρισκε αγοραστές και να χάριζε τα χρήματα αν είναι τόσο άπλας.

Το φλαξ γιατί το έριξε κάτω από την κεντρική μονάδα; Για να την προστατέψει από overheating όσο το κοπάναγε με το heat gun;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To flux είναι μύθος όπου αναπαράγεται σχετικά με πετυχημένο reflow όπου θεωρητικά θα βοηθήσει τα solder balls να κολλήσουν σωστά μεταξύ τους, στην πραγματικότητα κάνει χειρότερα τα πράγματα σφου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να απλωθεί ομοιόμορφα και μετά με την πηγή της θερμότητας καεί ανομοιόμορφα το pcb.... κοινώς είναι γιατροσόφι από φόρουμ

Οσον αφορά το reflow AN 

-Δεν γνωρίζεις και δεν έχει πρότερη εμπειρία με το pcb οπου θα δουλέψεις

-Και δεν γνωρίζεις ακριβή χρόνο και θεμοκρασία

Δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχει ΠΟΤΕ

Και αν τα γνωρίζεις τα ανωτέρω χρειάζεσαι, μικροσκόπιο, σταθμό θερμού αέρα και φυσικά χρονόμετρό, με θερμοπίστολο υδραυλικού ΔΕΝ γίνεται και ΑΝ πετύχει θα είναι προσωρινό το αποτέλεσμα και σε λίγο καιρό πάλι δεν θα δουλεύει το chip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας ταράξω, αλλά το video δεν ήταν live...έκανε τη μλκία και επέλεξε να τη δείξει δημόσια στη συνέχεια, για λόγους που αυτός και το pr τμήμα του ίδιου και του μαγαζιού του επέλεξαν.

Θα μπορούσε να μην το σηκώσει ποτέ, θα μπορούσε να βάλει άλλη κάρτα, να το παίξει σουξέ στόρυ και μετά ας καίγονται όσοι τον αντιμετωπίζουν σα θεό, αλλά για λόγους pr/διαφήμισης (there is no bad publicity) το έδειξε.

Η δουλίτσα του είναι πρώτα από όλα πωλήσεις μέσω δημοτικότητας.

Σα να το καταφέρνει, μου φαίνεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

, αλλά το video δεν ήταν live...

Δεν τίθεται θέμα για αυτό όλη η τεχνική και η μεθοδολογία και οι μπαρούφες που ειπωθηκαν είναι επιπέδου εντελώς άσχετου ξερόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, itanium είπε

Δεν τίθεται θέμα για αυτό όλη η τεχνική και η μεθοδολογία και οι μπαρούφες που ειπωθηκαν είναι επιπέδου εντελώς άσχετου ξερόλα

Απομονώνεις ένα κομμάτι όσων γράφω και απαντάς με κάτι το οποίο δεν τέθηκε ποτέ σαν θέμα.

Ξεκάθαρα μλκία έκανε, το έγραψα από την 1η στιγμή.

Δεν πήγε να δείξει κάτι ουσιαστικό, ξαναγράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάω να διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου δεν είναι όλα vs. απλά σχολιάζω το γελοίο θέαμα όπου είδα στο βίντεο από κάποιον όπου πλασάρεται ως γνώστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, itanium είπε

Δεν πάω να διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου δεν είναι όλα vs. απλά σχολιάζω το γελοίο θέαμα όπου είδα στο βίντεο από κάποιον όπου πλασάρεται ως γνώστης

Δεν είναι θέμα "vs" ή οτιδήποτε.

Ο τύπος δείχνει τη μλκία που τον δέρνει κατ' επιλογή, αυτό τονίζω.

Αν ήθελε να συνεχίσει το πόσο μαμάτος/γνώστης είναι, δεν θα το βλέπαμε ποτέ.

Διαφήμιση βλέπουμε, όσο κι αν το θέαμα είναι για κλωτσιές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν είναι θέμα "vs" ή οτιδήποτε.

Ο τύπος δείχνει τη μλκία που τον δέρνει κατ' επιλογή, αυτό τονίζω.

Αν ήθελε να συνεχίσει το πόσο μαμάτος/γνώστης είναι, δεν θα το βλέπαμε ποτέ.

Διαφήμιση βλέπουμε, όσο κι αν το θέαμα είναι για κλωτσιές.

Και εγω ετσι το αντιληφθηκα, αλλωστε αυτοσαρκαζεται συνεχως, μαλλον το εκανε για να δειξει οτι δεν κανεις @@ αν δεν εισαι απολυτως σιγουρος τι κανεις και να το αποφυγουν οι αλλοι. Και ναι πιο πολλα views θα παρει ενα τετοιο viral βιντεο που συζητιεται εστω και αρνητικα αρα και μεγαλυτερο ντορο και αρα και μεγαλυτερο τζιρο.. Δυστυχως το σημερινο ιντερνετ ετσι κινειται..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κωμικό ένα βίντεο με κάποιον ΙΤ να αυτόγελοιοποιείται να στο πω αλλιώς, βάλε κάποιον guru μηχανικό αυτοκινήτων να ρίχνει ηλιέλαιο στον κινητήρα επειδή του είπανε ή το διάβασε ή το άκουσε η του φάνηκε

Κάτι εγκληματικό στο αίσχος που έδειξε ακόμη είναι οτι μετά το reflow ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ short check, εάν έχουν κολλήσει κάποια solder balls μεταξύ τους και έχει βαρχυκυκλώσει το pcb και την βάλει κάποιος αμέσως σε ένα μηχάνημα το καλό σενάριο είναι να μην εκκινήσει και το κακό είναι να έχουμε fireworks σε κάτι άλλο Ο ΤΥΠΟΣ είναι επικύνδινος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jts είπε

Τους έστειλες να τους ρωτήσεις, και αν ναι τι σου απάντησαν. Έχω απορία γιατί θέλω και εγώ ένα όταν αναβαθμίσω τουλάχιστον για να ταιριάζει στο build, θα είναι κάπως με τον αντάπτορα όταν όλα τα άλλα είναι άσπρα. 

Έψαξα και online να δω αν είχαν άλλοι θέμα αλλά δεν είδα κάτι συγκεκριμένο για τα 12vhpw τους.

Eννοείται τους έστειλα mail αυτόματα , αλλά απάντηση μέχρι τώρα καμία από το support τους

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Eννοείται τους έστειλα mail αυτόματα , αλλά απάντηση μέχρι τώρα καμία από το support τους

Tαχυτατοι στην πωληση και στο support χαλλλαρα.. Καταλαβα.. κατι λεγαμε για τον πανικο που εσπειραν καποιοι για να επωφεληθουν.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...