Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, icenex είπε

Καλα εγω εδω πηρα 2070 μονο κ μονο για το gsync, βεβαια δεν ξανακανω το λαθος η επομενη οθονη θα υποστηριζει και τα 2.Αλλα και τωρα αν ειχα σκοπο να παρω καρτα και η κοκκινη μου εδινε καλυτερες επιδοσεις και πιο φθηνα θα την επαιρνα με κλειστα ματια και ας εχανα σε rt k gsync.Γιατι στην πραξη αναθεμα αν εχω χρησιμοποιησει στο μεγιστο βαθμο το rt.To gsync απο την αλλη δεν μπορω να πω το εκμεταλευτηκα οσο καλυτερα μπορουσα.

Να σκασει μυτη καρτα απο την κοκκινη 200 ευρω κατω με 20% παραπανω επιδοσεις απο την αντιστοιχη πρασινη και θα το συζητησω?Οχι δεν εχω τετοια κολληματα απλα αγοραζω οτι με συμφερει και τι θελω απο ενα προιον την εκαστοτε περιοδο.

Μακαρι να ειχε προχωρησει περισσοτερο το RT απο το 2018 που το εμφανισε η nvidia. Αλλα 4 χρονια μετα ακομα για 2077 ακουω για control και exodus. 4 ολοκληρα χρονια για ενα RT που δεν λεει πολλα σε παιχνιδια πχ SOTTR και αξιζει για 3-4 στα 4 χρονια. Αξιζει αυτο 200 ευρω πανω ειδικα οταν μιλαμε για καρτες στα 400-600 ευρω ειναι το 30% της τιμης. Το gsync ακομα ενα feature που ανεβαζε κατακορυφα το κοστος των οθονων. Οταν με freesync εχεις ακριβως ιδια εμπειρια. Και το dlss θα χαθει σιγα σιγα οσο προχωραει το FSR. Ποτε εμεινε μια τεχνολογια της nvidia? Gsync physx hairworks εξαφανιστηκαν. Και οχι γιατι δεν ηταν καλες τεχνολογιες αλλα γιατι ηταν locked σε συγκεκριμενο hardware. Τωρα το DLSS3 αρχισαν τις μαλακιες οτι δουλευει μεν σε turing ampere αλλα δεν το βαζουμε μην χαλασει το ονομα του dlss λογο κατωτερου hardware. Πες ρε πετσινε θελω να χεστω στο ταληρο και να βγαζω δις καθε μηνα μην αρχιζεις τις μαλακιες. Αντιθετα το FSR 2 δουλευει σε καθε καρτα ολων των κατασκευαστων και εχει αναγεννησει παλιες καρτες που τρωνε ζορια σε νεα παιχνιδια πχ 1060 580. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Το PhysX μαμούσε, πρέπει να πάρουν μπρος πάλι σ' αυτά τώρα με τις νέες κονσόλες που έχουν καλά CPUs.

Οθόνες μόνο με G-Sync νομίζω δεν βγαίνουν πια, υποστηρίζουν και τα δύο οι νέες. 

Το Freesync είναι κατώτερο πάντως, δεν υποστηρίζει το range του G-Sync(1-360Hz) αλλά (48-240Hz).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Το προβλημα pirmen ειναι οτι η 5700xt ειναι ενα 10% πανω απο 2070 σε επιδοσεις και ειχε 200 ευρω [369 επαιζε 2 μηνες απο οταν βγηκε στα 550 η 2070] λιγοτερα και ο κοσμος συνεχιζε να προτιμαει 2070 λογο του marketing του πετσινου. Marketing 101 διδασκει ο πετσινος και το κανει θαυμασια του το αναγνωριζω χρονια αυτο. 

10 τοις εκατό κάτω ήταν τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Armoral είπε

10 τοις εκατό κάτω ήταν τότε.

Ηταν γυρω στο 3-4% πανω τοτε το ref μοντελο στα 1440p. Σκεψου Ελλαδα επαιζε 369 ευρω με παιχνιδι δωρο ενω η 2070 ηταν στα 550. Μακαρι να εχουμε ιδια δουλεια και στις νεες RDNA 3 να δουμε ωραιες τιμες στους 1-2 μηνες και να αρχισουν οι προσφορες. 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-5700-xt/28.html

Σημερα ειναι ενα 15% πισω η 2070

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμαμαι. Την είχα αγορασει απο το πλαίσιο. Η τελευταία κάρτα πριν αλλάξω σε Nvidia.

Τότε ήταν πιο αργή ακόμη και η nitro απο τος 2070 αλλά μικρες διαφορές.

Όσον αφορά τα παιχνίδια με raytracing, Dlss 2.0 και Dlss 3.0:

Screenshot_20221120_015733.jpg.e0c56db5d3e46a970af3934e6404fdbc.jpg

https://www.rockpapershotgun.com/confirmed-ray-tracing-and-dlss-games-2022

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το PhysX μαμούσε, πρέπει να πάρουν μπρος πάλι σ' αυτά τώρα με τις νέες κονσόλες που έχουν καλά CPUs.

Οθόνες μόνο με G-Sync νομίζω δεν βγαίνουν πια, υποστηρίζουν και τα δύο οι νέες. 

Το Freesync είναι κατώτερο πάντως, δεν υποστηρίζει το range του G-Sync(1-360Hz) αλλά (48-240Hz).

δεν ισχύει αυτό για το range . 

υπάρχουν κανονικά monitor με range χαμηλότερου αυτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, icenex είπε

Καλα εγω εδω πηρα 2070 μονο κ μονο για το gsync, βεβαια δεν ξανακανω το λαθος η επομενη οθονη θα υποστηριζει και τα 2.Αλλα και τωρα αν ειχα σκοπο να παρω καρτα και η κοκκινη μου εδινε καλυτερες επιδοσεις και πιο φθηνα θα την επαιρνα με κλειστα ματια και ας εχανα σε rt k gsync.Γιατι στην πραξη αναθεμα αν εχω χρησιμοποιησει στο μεγιστο βαθμο το rt.To gsync απο την αλλη δεν μπορω να πω το εκμεταλευτηκα οσο καλυτερα μπορουσα.

Να σκασει μυτη καρτα απο την κοκκινη 200 ευρω κατω με 20% παραπανω επιδοσεις απο την αντιστοιχη πρασινη και θα το συζητησω?Οχι δεν εχω τετοια κολληματα απλα αγοραζω οτι με συμφερει και τι θελω απο ενα προιον την εκαστοτε περιοδο.

Αν δεν κάνω λάθος με 144Hz και πάνω(ειδικά τώρα με κάτι προσιτά 280Hz) τα Gsync και FreeSync χάνουν το νόημά τους, γιατί το tearing(ή juddering) είναι ανεπαίσθητο. Το θέτω και σαν έμμεσο ερώτημα για μελλοντική αγορά οθόνης.

Το υποτιθέμενο 20% προβάδισμα εξαρτάται από το game. Άλλο competitive που παίζεις με low-high γραφικά για 240+ καρέ και άλλο current gen AAA single player(PT Requiem, Black Myth Wukong, Atomic Heart κ.α.). Η UE5 υποστηρίζει εγγενώς RT hw acceleration. Σήμερα έχουμε ακόμα cross-gen για να ξεζουμίσουν την υπάρχουσα πελατειακή βάση. Δεν αναβαθμίζει κανένας σε high-end κάρτα για FC6 και συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

δεν ισχύει αυτό για το range . 

υπάρχουν κανονικά monitor με range χαμηλότερου αυτου

Λίγο πιο κάτω με LFC, από 1 δεν ξεκινάει κανένα όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Λίγο πιο κάτω με LFC, από 1 δεν ξεκινάει κανένα όμως. 

αυτό είναι θέμα του monitor όχι αν εχει gsync η freesync . 

ασχέτως φυσικά που δεν έχει και νόημα να ξεκινάει από 1hz . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει ένα rm850x της Corsair για τη 4090 ή θέλεις 1000αρι τουλάχιστον;

Βλέπω μερικοί κατασκευαστές να βάζουν τα 850watt ως ελάχιστο και άλλοι τα 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Φτάνει ένα rm850x της Corsair για τη 4090 ή θέλεις 1000αρι τουλάχιστον;

Βλέπω μερικοί κατασκευαστές να βάζουν τα 850watt ως ελάχιστο και άλλοι τα 1000.

Αν δεν κάνεις overclock την κάρτα ή ακομα χειροτερα σε συνδυασμό με overclocked  13900k η 12900k θα είσαι καλά με το 850αρι.

Γενικά παίζει ρόλο και η cpu με την οποια θα την ταιριάξεις, θέλεις το τροφοδοτικό να παίζει άνετα χωρίς να ζορίζεται.

Η Asus τουλάχιστον έτσι αναφέρει για τις δικές της κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GALAX GeForce RTX 4090 HOF has been overclocked to 3.85 GHz, breaks another 14 world records

53 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

αυτό είναι θέμα του monitor όχι αν εχει gsync η freesync . 

ασχέτως φυσικά που δεν έχει και νόημα να ξεκινάει από 1hz . 

 

Έχει νόημα να ξεκινάει από τα 30 όμως και εκεί θες G-Sync module.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...