Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγώ λέω να την βάλει στο msrp που είχε η 3080 να γίνει δουλίτσα.Και να την βρίσκει ο κόσμος στα ράφια το πολύ μια χήνα.Εκει μάλιστα θα έχει λόγο ύπαρξης η κάρτα.

Με 999$ msrp, θα ήταν στα 1300 ευρώ η κάρτα με τις φθηνότερες υλοποιήσεις στα 1200. Εκεί θα πουλούσε πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Westbaum είπε

Υπομονή μέχρι οι miners να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα και βγάλουν τις  κάρτες τους  στο ebay σε τιμές λογικές.Ακόμα πολλοί ζουν στη la la land και νομίζουν πως θα βγάλουν τη χασούρα της αγοράς τους ,πουλώντας τες σε mining εποχές.

Υπολογίζω 1-2 μήνες,μόλις δουν πως δεν ανταπεξέρχονται στους λογαριασμούς ρεύματος,με τη διατήρηση των δεκάδων mining rig τους και τα βγάλουν προς πώληση,αυτό θα συμπαρασύρει όλη την gpu αγορά.Κανένας δε θα δίνει  τα 800 για 3080 και 1000 για 3090 που ευελπιστεί ο Jensen όταν θα πλημμυρίσουμε με χιλιάδες μεταχειρισμένες στη μισή τιμή.

το mining εχει πεθανει απο 15 Σεπτέμβριου, τις έχουν πουλήσει η miners εδώ και καιρο ,

αν κοιτάξεις της πρώτες 150 αγγελίες gpu στο insomnia ζήτημα να εχει 7-8  καρτες  3060τι-3070-3080 που κανανε για mining

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Με 999$ msrp, θα ήταν στα 1300 ευρώ η κάρτα με τις φθηνότερες υλοποιήσεις στα 1200. Εκεί θα πουλούσε πιστεύω.

Δεν ξέρω αν με μπέρδεψες με το άλλο μέλος που αναφερε τα 999 εγώ έλεγα να έχει 699 ή εστω 799 και τότε θα μιλάγαμε για μια κάρτα που θα είχε καλό perfomance/$.

Προσωπικά χέστηκα όσο και να τις βάλουν τις κάρτες γιατί αυτό τον καιρό έχω άλλες προτεραιότητες απλά μιλάω καθαρά πως το βλέπω εγώ που είμαι έξω από το χορό.Και η 4080 είναι χειρότερο deal στα δικά μου τα μάτια χίλιες φορές να τα σκάσεις για 4090.

Πέρα από αυτό και τόσο να τις πάνε δεν πρόκειται να σκάσω λεφτά για κάρτα εκτός αν τις δίνουν σε τιμή σκοτωμα ή τις δίνουν δωρο στην λαϊκή οταν πάρεις 10 βρακιά uomo.Κοινως δεν τρέφω κανενα κρυφό πόθο η επιθυμία για την τωρινή γενιά τα λέω καθαρά επειδη έτσι τα βλέπω εγώ στο κεφάλι μου ούτε περιμένω να διαβάσει το ποστ μου ο πετσινος και να φτιαξει τις τιμές.

Καλό κουράγιο σε όσους ψαχνονται για καρτα

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Δεν ξέρω αν με μπέρδεψες με το άλλο μέλος που αναφερε τα 999 εγώ έλεγα να έχει 699 ή εστω 799 και τότε θα μιλάγαμε για μια κάρτα που θα είχε καλό perfomance/$.

Προσωπικά χέστηκα όσο και να τις βάλουν τις κάρτες γιατί αυτό τον καιρό έχω άλλες προτεραιότητες απλά μιλάω καθαρά πως το βλέπω εγώ που είμαι έξω από το χορό.Και η 4080 είναι χειρότερο deal στα δικά μου τα μάτια χίλιες φορές να τα σκάσεις για 4090.

Πέρα από αυτό και τόσο να τις πάνε δεν πρόκειται να σκάσω λεφτά για κάρτα εκτός αν τις δίνουν σε τιμή σκοτωμα ή τις δίνουν δωρο στην λαϊκή δώρο οταν πάρεις 10 βρακιά uomo.Κοινως δεν τρέφω κανενα κρυφό πόθο η επιθυμία για την τωρινή γενιά τα λέω καθαρά επειδη έτσι τα βλέπω εγώ στο κεφάλι μου ούτε περιμένω να διαβάσει το ποστ μου ο πετσινος και να φτιαξει τις τιμές.

Καλό κουράγιο σε όσους ψαχνονται για καρτα

Και με 30xx σειρά και με 6000 σειρά πάλι μια χαρά είναι όλοι. Δε χρειάζεται πάντα η κορυφαία υλοποίηση.

Η 3080 για να φτάσει στα 750 ευρώ πέρασαν 2 χρόνια. Το ίδιο και η 6900 xt που έπαιξε πριν κάποιες εβδομάδες χαμηλότερα από εκεί.

Αυτό που λέω είναι ότι αν τιμολογούσε 1 χιλιάρικο κάτω από την 4090 θα πουλούσε. Στάνταρ. Τώρα με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και με 30xx σειρά και με 6000 σειρά πάλι μια χαρά είναι όλοι. Δε χρειάζεται πάντα η κορυφαία υλοποίηση.

Η 3080 για να φτάσει στα 750 ευρώ πέρασαν 2 χρόνια. Το ίδιο και η 6900 xt που έπαιξε πριν κάποιες εβδομάδες χαμηλότερα από εκεί.

Αυτό που λέω είναι ότι αν τιμολογούσε 1 χιλιάρικο κάτω από την 4090 θα πουλούσε. Στάνταρ. Τώρα με τίποτα.

Στην ουσία η διαφορά στο msrp είναι 1199 κ 1599 αντίστοιχα δηλαδή μιλάμε για 400 δολάρια διαφορά και πάλι στα ράφια η διαφορά αυτών των δύο εκεί κυμαίνονται δεν είναι οτι έχουν μεγαλύτερη διαφορά.Η μια ξεκιναει από τα 1800 ευρώ και η άλλη 2200 πάνω κάτω οι τιμές μην με φας.Για να είχαν 1 χήνα διάφορα αυτές οι 2 ήθελε τουλάχιστον msrp στα 899 τα 999 είναι πολλά κατά την γνώμη μου.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι ότι όντως κάποιοι θα το έβλεπαν και σε αυτές τις τιμές καλή περίπτωση αγοράς πράγμα που δεν ισχύει αν τα βάλεις κάτω και τα υπολογίσεις.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Στην ουσία η διαφορά στο msrp είναι 1199 κ 1599 αντίστοιχα δηλαδή μιλάμε για 400 δολάρια διαφορά και πάλι στα ράφια η διαφορά αυτών των δύο εκεί κυμαίνονται δεν είναι οτι έχουν μεγαλύτερη διαφορά.Η μια ξεκιναει από τα 1800 ευρώ και η άλλη 2200 πάνω κάτω οι τιμές μην με φας.Για να είχαν 1 χήνα διάφορα αυτές οι 2 ήθελε τουλάχιστον msrp στα 899 τα 999 είναι πολλά κατά την γνώμη μου.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι ότι όντως κάποιοι θα το έβλεπαν και σε αυτές τις τιμές καλή περίπτωση αγοράς πράγμα που δεν ισχύει αν τα βάλεις κάτω και τα υπολογίσεις.

Εκεί θα παίξουν και οι AMD. Εκεί έπρεπε να παίξει και η 4080 δεδομένου ότι έχει μεγάλη διαφορά στα specs από την 4090 και δεν είναι halo product.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Το πρόβλημα με τις 4080 δεν είναι απλά οτι είναι "κακο value"...Εχει γενικά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ υψηλή τιμή.

Και 1.200 € τελική να είχε ( 1.000 $) πάλι τρίχες θα πουλούσε....

Το "πείραμα" με τις 4090 πέτυχε, πολύ απλά γιατί απευθύνεται σε κόσμο που δεν τον πολυνοιάζει αυτό το ποσο σαν απόλυτη τιμή (2-2,5- 3 και 4.000 € no problem!)

όμως και στη Έλλαδα και παγκοσμιώς, ας πούμε οτι ο κόσμος με πολύ καλή οικονομική δυνατότητα είναι x % του αγοραστικού κοινού (να πούμε 2 %??? και αν βάλλω και νεαρότερες ηλικίες ενδεχομένως το ποσοστό να είναι ...0,5%)

Και το υπόλοιπο 98 %, δεν θα ξεπεράσει με τπτ το ψυχολογικό όριο του χιλιάρικου.

Και πολύ περισσότερο, η συντριπτική πλειοψηφία δεν θα δώσει πάνω απο 500-600 $/€ οοοοοσοοοο γρηγορη και να είναι μια κάρτα ΜΟΝΟ για παιχνίδια. 

Οπότε το οτι δεν πουλάνε οι 4080, δεν θεωρώ οτι είναι θέμα των 4080 καθεαυτού και οτι ξαφνικά η AMD θα κυριαρχήσει στην αγορά των 1.200 € 🤑🤣 🤣....

Οπως λένε και τα υπόλοιπα παιδια, πάνω απο 1.000ρικο, και οι 2 να μη σας πω τι θα πάρουν....Οποιος μπορεί να δώσει πάνω απο 1.000ρικο, θα τα σκάσει για 4090...

Δεν νομίζω οτι πρέπει να χαίρονται στην AMD με τις κακές πωλήσεις των 4080....μέχρι να κατεβάσουν και αυτοί τιμές αρκετά κάτω απο 1000 , θα χαζέυουν και αυτοί τις προηγούμενες πωλήσεις των 4090...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_millionaires

Υπάρχουν επίσημα πάνω από 60.000.000 εκατομμυριούχοι στον πλανήτη. Και ποιος ξέρει πόσοι ακόμα με "μαύρα". Οι 125.000 κάτοχοι 4090 αντιστοιχούν στο 2 τοις χιλίοις των ανωτέρω. Είναι τόσο μικρό το ποσοστό των ανθρώπων που παίζουν games;

Άρα το πόσο δίνεις για κάρτα εξαρτάται περισσότερο από το πόση αξία δίνεις στο gaming, τη χρήση που κάνεις(benchmarks όλη μέρα ή κλασικό gaming), το show-off και τις απαιτήσεις σου. Ας πούμε εγώ το σκέφτομαι για πάνω από χιλιάρικο αυτή τη γενιά για έναν και μόνο λόγο. Οι επιδόσεις που με ενδιαφέρουν έχουν φτάσει εκεί. Αλλιώς θα ήμουν μια ζωή με κάρτα midrange των 300-500€. Όπως λίγα χρόνια πριν.

Οπότε έχεις την απάντηση και στην εικασία σου ότι αυτός που έχει να δώσει πάνω από χιλιάρικο θα πάει καρφί για τα 2500-3500-5500€ της εκάστοτε flagship. Δεν ισχύει.

Η AMD μάλλον θα την "φάει" από την 4080 αν η διαφορά του MSRP(με την 7900XTX) μεταφραστεί σε ευρώ. Στην σειρά 20ΧΧ δεν τσιγγουνεύτηκαν τα 200€ για να πάνε π.χ. από 5700XT σε 2070 που ήταν μεγάλη ποσοστιαία διαφορά στα λεφτά. Και θα τσιγγουνευτούν τα 200€ πάνω από το χιλιάρικο για να χάσουν DLSS 3 και απείρως καλύτερο RT σε τόσα AAA games; Δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_millionaires

Υπάρχουν επίσημα πάνω από 60.000.000 εκατομμυριούχοι στον πλανήτη. Και ποιος ξέρει πόσοι ακόμα με "μαύρα". Οι 125.000 κάτοχοι 4090 αντιστοιχούν στο 2 τοις χιλίοις των ανωτέρω. Είναι τόσο μικρό το ποσοστό των ανθρώπων που παίζουν games;

Άρα το πόσο δίνεις για κάρτα εξαρτάται περισσότερο από το πόση αξία δίνεις στο gaming, τη χρήση που κάνεις(benchmarks όλη μέρα ή κλασικό gaming), το show-off και τις απαιτήσεις σου. Ας πούμε εγώ το σκέφτομαι για πάνω από χιλιάρικο αυτή τη γενιά για έναν και μόνο λόγο. Οι επιδόσεις που με ενδιαφέρουν έχουν φτάσει εκεί. Αλλιώς θα ήμουν μια ζωή με κάρτα midrange των 300-500€. Όπως λίγα χρόνια πριν.

Οπότε έχεις την απάντηση και στην εικασία σου ότι αυτός που έχει να δώσει πάνω από χιλιάρικο θα πάει καρφί για τα 2500-3500-5500€ της εκάστοτε flagship. Δεν ισχύει.

Η AMD μάλλον θα την "φάει" από την 4080 αν η διαφορά του MSRP(με την 7900XTX) μεταφραστεί σε ευρώ. Στην σειρά 20ΧΧ δεν τσιγγουνεύτηκαν τα 200€ για να πάνε π.χ. από 5700XT σε 2070 που ήταν μεγάλη ποσοστιαία διαφορά στα λεφτά. Και θα τσιγγουνευτούν τα 200€ πάνω από το χιλιάρικο για να χάσουν DLSS 3 και απείρως καλύτερο RT σε τόσα AAA games; Δύσκολο.

Η 2070 στα λεφτα που ειχε ηταν πολυ χειροτερη σε vfm απο 5700xt. Για αυτο και οι πιο πολλοι στο φορουμ πηγαμε σε 5700xt αρα κανεις δεν την εφαγε. Οπως ουτε η xtx δεν θα τη φαει που θα ειναι 20% πανω απο 4080 με 200-300 ευρω λιγοτερα ευρω. Κανεις δεν θα δωσει 300 ευρω παραπανω για να χασει 20% επιδοσεις στο 99% των παιχνιδιων και να παρει 20% επιδοσεις σε κανα 2 RT παιχνιδια τριετιας. Η 4090 ειναι το τερμα high end οσο και να ειχε θα την παρει το 0.001% του κοσμου και τελος. Η 4080 επρεπε να εχει msrp 699 το πολυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η 2070 στα λεφτα που ειχε ηταν πολυ χειροτερη σε vfm απο 5700xt. Για αυτο και οι πιο πολλοι στο φορουμ πηγαμε σε 5700xt αρα κανεις δεν την εφαγε. Οπως ουτε η xtx δεν θα τη φαει που θα ειναι 20% πανω απο 4080 με 200-300 ευρω λιγοτερα ευρω. Κανεις δεν θα δωσει 300 ευρω παραπανω για να χασει 20% επιδοσεις στο 99% των παιχνιδιων και να παρει 20% επιδοσεις σε κανα 2 RT παιχνιδια τριετιας. Η 4090 ειναι το τερμα high end οσο και να ειχε θα την παρει το 0.001% του κοσμου και τελος. Η 4080 επρεπε να εχει msrp 699 το πολυ. 

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

Η 2070, που προσωπικά την θεωρώ μέτρια αγορά γιατί το RT της με δυσκολία φτάνει για 1080p, είναι πάνω από την 5700XT στο steam. Βασικά όλες οι midrange της Nvidia και ειδικά οι 3060Ti που έχουν και μπαμπάτσικο RT power για 1080p/1440p.

Δεν έχει σημασία αν βγάζει +20% στο raster η 7900XTX(και αυτό θα το δούμε) σε τίποτα BF που είναι AMD friendly. Σχεδόν όλα τα πολυαναμενόμενα AAA είναι nvidia sponsored με dlss 3.0. Στο competitive gaming η 7900XTX θα είναι μάλλον αισθητά μπροστά. Αλλά εκεί δεν νοιάζεται κανείς για γραφικά παρά μόνο για fps και κυρίως latency(βλέπε reflex).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

Η 2070, που προσωπικά την θεωρώ μέτρια αγορά γιατί το RT της με δυσκολία φτάνει για 1080p, είναι πάνω από την 5700XT στο steam. Βασικά όλες οι midrange της Nvidia και ειδικά οι 3060Ti που έχουν και μπαμπάτσικο RT power για 1080p/1440p.

Δεν έχει σημασία αν βγάζει +20% στο raster η 7900XTX(και αυτό θα το δούμε) σε τίποτα BF που είναι AMD friendly. Σχεδόν όλα τα πολυαναμενόμενα AAA είναι nvidia sponsored με dlss 3.0. Στο competitive gaming η 7900XTX θα είναι μάλλον αισθητά μπροστά. Αλλά εκεί δεν νοιάζεται κανείς για γραφικά παρά μόνο για fps και κυρίως latency(βλέπε reflex).

Το προβλημα pirmen ειναι οτι η 5700xt ειναι ενα 10% πανω απο 2070 σε επιδοσεις και ειχε 200 ευρω [369 επαιζε 2 μηνες απο οταν βγηκε στα 550 η 2070] λιγοτερα και ο κοσμος συνεχιζε να προτιμαει 2070 λογο του marketing του πετσινου. Marketing 101 διδασκει ο πετσινος και το κανει θαυμασια του το αναγνωριζω χρονια αυτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το προβλημα pirmen ειναι οτι η 5700xt ειναι ενα 10% πανω απο 2070 σε επιδοσεις και ειχε 200 ευρω [369 επαιζε 2 μηνες απο οταν βγηκε στα 550 η 2070] λιγοτερα και ο κοσμος συνεχιζε να προτιμαει 2070 λογο του marketing του πετσινου. Marketing 101 διδασκει ο πετσινος και το κανει θαυμασια του το αναγνωριζω χρονια αυτο. 

Δεν είναι marketing το ότι παίζεις έστω και με κάποια RT effects(π.χ. RTGI) games όπως το Dying Light 2 ή τα πρόσφατα Spiderman. Δεν είναι marketing που έχεις ποιοτικά ανώτερο και ταχύτερο super res και σε πολύ περισσότερους τίτλους(σήμερα μετράμε πάνω από 170 AA και AAA).

Σε competitive είναι πολύ πιο δυνατή πάντως η 5700XT. Αν σε ενδιαφέρει ένα μεμονωμένο σενάριο είναι καλύτερη επιλογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι marketing το ότι παίζεις έστω και με κάποια RT effects(π.χ. RTGI) games όπως το Dying Light 2 ή τα πρόσφατα Spiderman. Δεν είναι marketing που έχεις ποιοτικά ανώτερο και ταχύτερο super res και σε πολύ περισσότερους τίτλους(σήμερα μετράμε πάνω από 170 AA και AAA).

Σε competitive είναι πολύ πιο δυνατή πάντως η 5700XT. Αν σε ενδιαφέρει ένα μεμονωμένο σενάριο είναι καλύτερη επιλογή.

 

Βρε μαζι σου. Αλλα με τα 200 που γλιτωσες τοτε τα δινεις και περνεις κατι καλυτερο σημερα η οποτε βρε παιδι μου πηγες σε αλλη καρτα. Γιατι η 2070 σε 1080p με rt dlss quality βλεπω κατι 30αρια στο DL2 δεν ειναι παιξιμο αυτο ουτε η καρτα για 1080p 30fps. Το rt βαρια βαρια σε 2-3 παιχνιδια αξιζει μεχρι σημερα και το ξερεις μακαρι να ηταν αλλιως και σε αυτα η 2070 ειναι στα 20fps σε 1080p με rt on. Ειμαστε off topic ομως στο θεμα των 4000. Ας κανει ο καθενας τις επιλογες του και να χαρει αυτο που πηρε τα λεφτα δεν τα περνει απο κανεναν. Απλα μην κανουμε το ασπρο μαυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

 

Spoiler

ttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_millionaires

Υπάρχουν επίσημα πάνω από 60.000.000 εκατομμυριούχοι στον πλανήτη. Και ποιος ξέρει πόσοι ακόμα με "μαύρα". Οι 125.000 κάτοχοι 4090 αντιστοιχούν στο 2 τοις χιλίοις των ανωτέρω. Είναι τόσο μικρό το ποσοστό των ανθρώπων που παίζουν games;

Άρα το πόσο δίνεις για κάρτα εξαρτάται περισσότερο από το πόση αξία δίνεις στο gaming, τη χρήση που κάνεις(benchmarks όλη μέρα ή κλασικό gaming), το show-off και τις απαιτήσεις σου. Ας πούμε εγώ το σκέφτομαι για πάνω από χιλιάρικο αυτή τη γενιά για έναν και μόνο λόγο. Οι επιδόσεις που με ενδιαφέρουν έχουν φτάσει εκεί. Αλλιώς θα ήμουν μια ζωή με κάρτα midrange των 300-500€. Όπως λίγα χρόνια πριν.

Οπότε έχεις την απάντηση και στην εικασία σου ότι αυτός που έχει να δώσει πάνω από χιλιάρικο θα πάει καρφί για τα 2500-3500-5500€ της εκάστοτε flagship. Δεν ισχύει.

Η AMD μάλλον θα την "φάει" από την 4080 αν η διαφορά του MSRP(με την 7900XTX) μεταφραστεί σε ευρώ. Στην σειρά 20ΧΧ δεν τσιγγουνεύτηκαν τα 200€ για να πάνε π.χ. από 5700XT σε 2070 που ήταν μεγάλη ποσοστιαία διαφορά στα λεφτά. Και θα τσιγγουνευτούν τα 200€ πάνω από το χιλιάρικο για να χάσουν DLSS 3 και απείρως καλύτερο RT σε τόσα AAA games; Δύσκολο.

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα τα στατιστικά που εβαλες. 🤔Ειλικρινά! Δεν μίλησα για...εκατομμυριούχους! 😬

To point μου εξαρχής είναι πως υπάρχει ένα οριο τιμής που θα απασχολήσει κυρίως κόσμο που δεν του φαίνονται πολλά στον τρόπο ζωής του τα χρήματα αυτά γενικότερα και προφανώς είναι διατεθειμένος να τα δώσει για να παίζει παιχνίδια...

Δεν θεωρείς οτι είναι τα 1000 € ? No problem! Βάλε και ένα +- 10%....μην το παίρνουμε τοσο απολυτα

(αν και η αλήθεια είναι οτι εμπορικά (και αρα ψυχολογικα) είναι σημαντικό "μαξιλάρι''...μπαίνουμε σε 4ψηφιο κ.λ.π., δεν ξέρω αν συμφωνείς σε αυτό, νομίζω ομως πως ναι....γιατί και εσυ με επιβεβαιώνεις, αφού και για σένα είναι μαξιλάρι, το ανέφερες ηδη 😉🙂...το χιλιάρικο ρε παιδι μου....αυτο το πάνω η κάτω απο χιλιαρικο)

υπάρχει ομως ετσι κι αλλιως ενα ποσο που πάνω απο αυτό , για το κοινό που απευθύνεται τιμολογιακά, δεν κάνει τοσο πολύ διαφορά...

Και μιλάμε προφανώς για μια εικασία όπως σωστα είπες...

Αναφορά σε κείμενο

 

Ας πούμε εγώ το σκέφτομαι για πάνω από χιλιάρικο αυτή τη γενιά για έναν και μόνο λόγο. Οι επιδόσεις που με ενδιαφέρουν έχουν φτάσει εκεί. Αλλιώς θα ήμουν μια ζωή με κάρτα midrange των 300-500€. Όπως λίγα χρόνια πριν.

Οπότε έχεις την απάντηση και στην εικασία σου ότι αυτός που έχει να δώσει πάνω από χιλιάρικο θα πάει καρφί για τα 2500-3500-5500€ της εκάστοτε flagship. Δεν ισχύει.

 

...σορρυ αλλάαααα...δεν πήρα καμια απάντηση στην υπόθεση μου, απο το γεγονός οτι ΕΣΥ συγκεκριμένα θέλεις να αλλάξεις segment. Το καταλαβαίνω, το σέβομαι, αλλά η υπόθεση μου βασίζεται στο οτι δεν πουλήσαν not even close οι 4080 με τις 4090, και ουτε καν στο msrp....

Και οι 4090 ξεπουλήσαν στα 2.400 (ας πούμε) αλλά οι 4080 με περίπου 30% κάτω επιδόσεις, δεν πουλάνε με 30% κάτω στην τιμή...και δεν θα πουλήσουν αναλογικά ουτε στα 1.500, ουτε στα 1.300. (στα ίδια επίπεδα με 4090 μιλάω οχι οτι δεν θα πάρει κανένας!)

Μιλάμε οτι ενα φθηνότερο προιον πουλάει τραγικά λιγότερο και ας έχει (αναλογικα και με τις επιδόσεις) χαμηλότερη τιμή (πάνω κάτω, μην γκρινιάξουμε τώρα για τα ποσοστά)

Θέλω να πω οτι απο κάποιο χρηματικό όριο και μετα, δεν πάει αναλογικά με τις επιδόσεις! Ο κόσμος (σύμφωνα και με τις πωλήσεις που φαίνονται απο 4080 στην προκειμένη περίπτωση)  προτιμάει να πληρώσει δυσανάλογα περισσότερα χρήματα για το καλύτερο των καλυτεροτέρων και μιλάμε για την ΙΔΙΑ εταιρεία, απο Nvidia σε Nvidia....Είναι θέμα ....."ψυχολογίας του καταναλωτή" 🤪 - 1ο ετος για τους οικονομολόγους του forum 😉

Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοείς οτι οι επιδόσεις που σε ενδιαφέρουν εχουν φτάσει εκει? Προφανώς ξέρουμε ολοι οτι δεν αυξάνεται αναλογικά η τιμή με τις επιδόσεις, απο γενια σε γενια ετσι? αλλιώς τώρα οι κάρτες θα είχαν καμια 50.000$ :P ....

και μην ξεχνάμε οτι πριν τα απoλύτως "εξαιρετικά (=κατ'εξαίρεση)" γεγονότα της προηγούμενης 2 ετίας (Mining-covid) οι επιδόσεις που εσένα σε απασχολούν πλέον, τότε είχαν 650 $ msrp.....

Τα τμήματα marketing κάνουν (-με 🤑)k studies για να δουν(-με) πόσα χρήματα είναι διατεθειμένοι να δώσουν οι καταναλωτές (πιο ειλικρινά...πόσα περισσοτερα μπορούμε να τους αρπάξουμε) τα οποία βασίζονται σε στατιστικά και έρευνες μεν, αλλά είναι υποθέσεις!!! Ε, η υπόθεση της Nvidia για την 4090 πήγε καλά, για την 4080 μάλλον ηταν επηρεασμένα τα παιδιά απο την προηγούμενη διετία :P

Καταχραστηκα το topic για τις θεωρίες μου, τα υπόλοιπα με χαρά σε pm! Σκάω... 😒

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω εδω πηρα 2070 μονο κ μονο για το gsync, βεβαια δεν ξανακανω το λαθος η επομενη οθονη θα υποστηριζει και τα 2.Αλλα και τωρα αν ειχα σκοπο να παρω καρτα και η κοκκινη μου εδινε καλυτερες επιδοσεις και πιο φθηνα θα την επαιρνα με κλειστα ματια και ας εχανα σε rt k gsync.Γιατι στην πραξη αναθεμα αν εχω χρησιμοποιησει στο μεγιστο βαθμο το rt.To gsync απο την αλλη δεν μπορω να πω το εκμεταλευτηκα οσο καλυτερα μπορουσα.

Να σκασει μυτη καρτα απο την κοκκινη 200 ευρω κατω με 20% παραπανω επιδοσεις απο την αντιστοιχη πρασινη και θα το συζητησω?Οχι δεν εχω τετοια κολληματα απλα αγοραζω οτι με συμφερει και τι θελω απο ενα προιον την εκαστοτε περιοδο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...