Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μισό λεπτό να ρωτήσουμε τον Θειο μας που δουλεύει στην nvidia/intel, πόσο(και πότε)θα κυκλοφορήσουν τα συγκεκριμένα...

Εδώ δεν γνωρίζομε πότε(και αν)και ποιες κάρτες θα κυκλοφορήσουν φέτος(ή του χρόνου),και ορισμένοι μου αρέσει που ρωτάτε και συγκεκριμένα πράγματα ,λές και δουλεύουμε μέσα στις εταιρείες και γνωρίζουμε στα σίγουρα.

Άρα τώρα που σε ξεμπέρδεψα και κατάλαβες ότι δεν έκανα την ίδια ερώτηση τελικά σε ενοχλεί το είδος της ερώτησης, δε σε πιάνω πουθενά, μην ανησυχείς όμως δεν θα ζητήσω την διαφορά αν πέσει κάποιος έξω στις τιμές εμπειρικά ρωτάω και μόνο αν μου το επιτρέπεις φυσικα ε.

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

4K παίζεις;

Τότε μονο κάρτα θα αλλάξεις 

Όχι το σύστημα εχει πουληθεί μονο case και psu έχω θα παίζω 4κ σε oled c1, είμαι ανάμεσα σε 4080-90 ανάλογα τις τιμες

Επεξ/σία από gpapad20
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2302

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Στις 10/7/2022 στις 1:15 ΜΜ, kkatzos είπε

Τι να συμπαρασύρει; Ποιοι θα αγοράζουν μεταχειρισμένες Ampere/RDNA2 από mining; Και αυτές που δεν έκαναν mining δεν μπορεί να το ξέρει ο άλλος. Πραγματικά θα φτάσουμε σε σημείο να μη θέλει να πουλήσει ο άλλος τη GPU τόσο χαμηλά όσο θα είναι διατεθειμένος να δώσει ο αγοραστής.

Δεν ειναι θεμα αν θέλει ή δεν θέλει. Θα κάνει οτι επιβάλει η αγορα. Οταν εχεις 50-100 gpu που δεν εχουν ακομα ξεχρεώσει την αρχικη επένδυση, πουλας οσο οσο για να μην βρεθείς με καθαρη χασούρα. Θυμάσαι τι έγινε το 2018, με το mining σε ΠΟΛΥ μικροτερη κλιμακα απ' οτι σημερα; Βγαίνανε 580 8gb me 80€ που πριν 18 μήνες δεν μπορουσες να τις αγπράσεις ουτε με 300€.

Και αυτην την φορά μιλάμε για τελειως διαφορετικο point in time. ΠΟΛΥ μεγαλυτερο ογκος καρτων σε χέρια miners, ΕΤΗ σε τροχια PoS σε το πολυ 6 μηνες και μετα παπαλα το gpu mining και ενα μακροοικονομικο περιβάλλον που οδηγει σε υφεση και οικονομικο στραγγαλισμο την συντριπτικη πλειοψηφία του αγοραστικου κοινου.

Και επειδή ο πέτσινος δεν ειναι ανόητος και κοιτάει να βγεί οσο το δυνατον αλώβητος απο ολη αυτην την οικονομική λαίλαπα που έρχεται, φυσικα θα κρεμάσει στα μανταλάκια τους πάντες (κατόχους 30xx, board partners etc) για να συναγωνίστει την κοκκινη μανταμ ΣουΣου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν ειναι θεμα αν θέλει ή δεν θέλει. Θα κάνει οτι επιβάλει η αγορα. Οταν εχεις 50-100 gpu που δεν εχουν ακομα ξεχρεώσει την αρχικη επένδυση, πουλας οσο οσο για να μην βρεθείς με καθαρη χασούρα. Θυμάσαι τι έγινε το 2018, με το mining σε ΠΟΛΥ μικροτερη κλιμακα απ' οτι σημερα; Βγαίνανε 580 8gb me 80€ που πριν 18 μήνες δεν μπορουσες να τις αγπράσεις ουτε με 300€.

Θυμάμαι πολύ καλά, είχα αγοράσει κιόλας RX580 τότε.

Έπαιξαν, κάνα χρόνο μετά το τέλος του mining, σε καλή τιμή καινούριες 580 4GB. 130€ η καλύτερη τιμή.

Οι 8άρες ήταν αρκετά ακριβότερες.

3 χρόνια μετά την παρουσίαση των Polaris. Καλά κρασιά δηλαδή.

Μεταχειρισμένες έπαιζαν και πιο φτηνές αλλά ίσως θυμάσαι και εσύ κάποιοι από εδώ μέσα που την πάτησαν. Πήραν από ελληνικό κατάστημα "refurbished" XFX RX580 και πολλές είχαν πρόβλημα.

Σε άλλο ταμπλό λοιπόν καινούριες και μεταχ., η τιμή δε θα συμπιεστεί από τις μεταχειρισμένες για διάφορους λόγους.

Και βέβαια με το δολάρια/ευρώ σε 1:1 και πάμε για χειρότερα ... όποιος περιμένει καλές τιμούλες σε € για τη νέα γενιά μάλλον θα περιμένει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν να υπάρξουν και τρελά περιθώρια για τις καινούργιες πάντως, έτσι όπως έχουν γίνει οι κάρτες (ή τα παιχνίδια) entry level κάρτες 5ετίας και βάλε παίζουν ακόμα μια χαρά σύγχρονα παιχνίδια. Οι 1060ες και οι 480ες σε 1080p κουτσά στράβα καλά τα πάνε, αν δεν δώσει κάτι ο πέτσινος και η λίζα στα 250€ που να είναι πραγματική αναβάθμιση δεν νομίζω να τρέξουν όλοι αυτοί με τέτοιες κάρτες να ψωνίσουν. Ακόμα και το σχεδόν 100% πάνω που είναι η 6600 σε επιδόσεις ψιλοανεπαρκές είναι για τον value buyer που κρατάει την κάρτα του 5 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Από Σεπτέμβρη λαίλαπα, με 0.40 και βάλε την κιλοβατώρα. 

Εχω κλεισμένο 0.096 μεχρι 11/2023 ειμαι καλα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, narta είπε

Εχω κλεισμένο 0.096 μεχρι 11/2023 ειμαι καλα?

 

Και 'γω 0.10 μέχρι 10/23 και ελπίζω να μην μας πετάξουν εκτός..

Btw..

AMD: graphics cards with consumption above 700W TDP before 2025

index.php?ct=news&action=file&id=50424

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Και 'γω 0.10 μέχρι 10/23 και ελπίζω να μην μας πετάξουν εκτός..

Btw..

AMD: graphics cards with consumption above 700W TDP before 2025

index.php?ct=news&action=file&id=50424

Δεν νομίζω οτι 5nm/3nm αντέχουν τετοιες καταναλώσεις. Chiplets και density εχουν αρνητικο στο θερμικο φορτιο και το πως μπορει να γινει απαγωγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gpapad20 είπε

 

Που να ξέρουμε πόσο θα κοστίζει η 4080ti και η κάθε 4080ti,να μυρίσουμε τα νύχια μας? 

Δες τι τιμή είχε η 3080ti και η 2080ti και υπέθεσε αυτή. Τώρα αν η τελική τιμή είναι κοντά σε αυτή, άγνωστο.

Το ιδιο και για την προηγούμενη σου ερώτηση. Οταν ρωτάμε για αγορά pc hardware, πάντα αναφέρουμε budget/οθόνη/απαιτήσεις, για να καταλάβουν οι άλλοι τι ψάχνει/χρειάζεται ο καθένας...

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που να ξέρουμε πόσο θα κοστίζει η 4080ti και η κάθε 4080ti,να μυρίσουμε τα νύχια μας? 

Δες τι τιμή είχε η 3080ti και η 2080ti και υπέθεσε αυτή. Τώρα αν η τελική τιμή είναι κοντά σε αυτή, άγνωστο.

Το ιδιο και για την προηγούμενη σου ερώτηση. Οταν ρωτάμε για αγορά pc hardware, πάντα αναφέρουμε budget/οθόνη/απαιτήσεις, για να καταλάβουν οι άλλοι τι ψάχνει/χρειάζεται ο καθένας...

Δεν το συνεχίζω γιατι εισαι μπερδεμενος παλι και δεν προκειται να σου ξαναεξηγησω την συνθηκη της ερωτησης,συζητησεις κανουμε εδω χωρις απαραιτητα να εχουμε κατι απτο, συγκεκριμενο οπως στοιχεια και δεδομενα και αυτο γιατι απλα μας αρεσει σαν χομπυ να το κουβεντιαζουμε

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνει πριν μερικές ώρες πάλι ο Jays2cent και λέει αν είναι να πάρετε κάρτα, τώρα τρέξτε...πτώση τιμών. Και συνεχίζει έπεσε αισθητα η 3090Ti....οκ, έπεσε η 3090....οκ (1500), τιμές custom 3080 στο MSRP (1000άρικο ενώ κάνανε 1200-1300). Δλδ θα χαιρόμαστε που αγοράζουμε εδώ Ευρώπη δυο χρόνια μετά, σειρά 30ΧΧ με τιμές Ευρώπης, όταν η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου πάει να γίνει 1-1. Προσπαθώ να χαρώ αλλά δεν τα καταφέρνω, αν μπορεί καποιος ας μου πει που το χάνω γιατί δεν το χω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, makellarispn είπε

Βγαίνει πριν μερικές ώρες πάλι ο Jays2cent και λέει αν είναι να πάρετε κάρτα, τώρα τρέξτε...πτώση τιμών. 

Αμερικάνος είναι αυτός οπως και οι περισσότεροι μεγάλοι youtubers και προφανώς κοιτάζουν περισσότερο/απευθύνονται στην δική τους αγορά. Το τι γίνεται στις υπόλοιπες αγορές(Ευρώπη/Ασία/Αυστραλία κλπ)όπως και για τον εκεί κόσμο(δηλαδή εμάς),τους είναι τέρμα αδιάφορο τις περισσότερες φορές, όπως και τι τιμές παίζουν γενικά.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει χωρίς κάρτα και περιμένω την σειρά 4000 . Αλλά αυτό που φοβάμαι είναι μην πάλι εχουμε τα ίδια με την διαθεσιμότητα και οι scalpers κάνουν πάρτυ πάλι και για μια 4080  να πωλείται 1500 ευρώ…. Αν είναι έτσι μηπωσ να πάρω τώρα μια 3080 στα 800-900;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scalping χωρίς mining λίγο δύσκολο, ο gamer δεν δίνει τέτοια ποσά αλλά και πάλι στις αρχές η διαθεσιμότητα δεν θα είναι καλή κλασικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Έχω μείνει χωρίς κάρτα και περιμένω την σειρά 4000 . Αλλά αυτό που φοβάμαι είναι μην πάλι εχουμε τα ίδια με την διαθεσιμότητα και οι scalpers κάνουν πάρτυ πάλι και για μια 4080  να πωλείται 1500 ευρώ…. Αν είναι έτσι μηπωσ να πάρω τώρα μια 3080 στα 800-900;

Προσεχε με τις ερωτησεις που απαιτουν προβλεψεις γιατι καποιοι παθαινουν εγκεφαλικα και μας λενε για νυχια που μυριζουν κτλ κτλ

Επεξ/σία από gpapad20
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...