Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Αντε για να κράξουμε και λιγο την nvidia, η λυση με τα 3 η 4 καλωδια με τον ανταπτορα ειναι εμετος

κρα αντάπτορας, κρα 16 πιν, κρα καλώδια, κρα τρέχω furmark λιώνει η κολώνα της ΔΕΗ

image.jpeg.9deff43cade7ca0ca59d55d86c41fe06.jpeg

Πέραν της πλάκας δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό ώστε να εξασφαλιστεί η συμβατότητα με υπάρχοντα PSU. Ασχημο ναι, αναγκαίο δε

Οταν χρησιμοποιήσεις το native PSU καλώδιο όμως θα μειωθεί η βαβούρα με τα 8pin :) Οι βελτιώσεις δεν είναι πάντα ορατές με το 1ο βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, morehp είπε

κρα αντάπτορας, κρα 16 πιν, κρα καλώδια, κρα τρέχω furmark λιώνει η κολώνα της ΔΕΗ

image.jpeg.9deff43cade7ca0ca59d55d86c41fe06.jpeg

Πέραν της πλάκας δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό ώστε να εξασφαλιστεί η συμβατότητα με υπάρχοντα PSU. Ασχημο ναι, αναγκαίο δε

Οταν χρησιμοποιήσεις το native PSU καλώδιο όμως θα μειωθεί η βαβούρα με τα 8pin :) Οι βελτιώσεις δεν είναι πάντα ορατές με το 1ο βήμα...

Ναι ηταν αναγκαίο, αλλα βαλε πιο μακρυ ανταπτορα τουλάχιστον να κρυφτούν καπως τα καλώδια. Τωρα τα εχω χύμα ολα στη μεση διασπαρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, malakudi said:

Λογικά αναφέρεσαι στο ότι επέλεξε 300W για την Quadro και όχι 450. Νομίζω ο λόγος είναι πως οι quadro πρέπει να μπαίνουν σε συγκεκριμένα servers (Dell, HP, Lenovo κτλ) και δεν είναι δυνατόν να είναι 3 slot τέρατα που δε χωράνε σε 3u/4u case. Έπρεπε να είναι 2 slot ώστε σε ένα server board να μπορούν να μπουν ως 4 και να μην έχει παραπάνω ύψος. Οπότε τα 300W ήταν απολύτως λογικά.

Εχει 300watt με το full die, 48gb ram με ένα 8πινο.
Οι quadro είναι workstation προιόντα, prosumer δλδ,
για σερβερ εχει tesla κτλ. enterprise.

Το δεύτερο που λες είναι το επόμενο μειονέκτημα που έχει, με αέροψυξη μαξ βαζεις 2 σε ένα pc κι αυτό αν χωράνε.
Επίσης η έλλειψη του nvlink είναι ακόμα ένα κακό που πιστεύω πως το έκανε σκόπιμα.

Γι αυτο και έγραψα στο σχόλιο μου οτι κυρίως απευθύνεται σε game dev, και realtime visualization, αντε να βαλω και freelancers μικρα στουντιο που τρέχουν renderers vray, octane etc.
Σε video editing δεν εχει δα και καμια τρομερη διαφορα με τη περασμένη γενια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι ηταν αναγκαίο, αλλα βαλε πιο μακρυ ανταπτορα τουλάχιστον να κρυφτούν καπως τα καλώδια. Τωρα τα εχω χύμα ολα στη μεση διασπαρτα

Δεν ξέρω κατά πόσο η αύξηση του μήκους θα επηρέαζε το voltage regulation. Κάποιος με αντίστοιχες γνώσεις μπορεί να μας διαφωτίσει. Το μόνο που ξέρω μεγαλύτερο μήκος = μεγαλύτερη αντίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Shadow Explorer said:

Εχει 300watt με το full die, 48gb ram με ένα 8πινο.
Οι quadro είναι workstation προιόντα, prosumer δλδ,
για σερβερ εχει tesla κτλ. enterprise.

Το δεύτερο που λες είναι το επόμενο μειονέκτημα που έχει, με αέροψυξη μαξ βαζεις 2 σε ένα pc κι αυτό αν χωράνε.
Επίσης η έλλειψη του nvlink είναι ακόμα ένα κακό που πιστεύω πως το έκανε σκόπιμα.

Γι αυτο και έγραψα στο σχόλιο μου οτι κυρίως απευθύνεται σε game dev, και realtime visualization, αντε να βαλω και freelancers μικρα στουντιο που τρέχουν renderers vray, octane etc.
Σε video editing δεν εχει δα και καμια τρομερη διαφορα με τη περασμένη γενια.

Πέρα απο αυτες τις χρήσεις, για gaming εγω τουλάχιστον τη θεωρώ όβερκιλλ.

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4 hours ago, morehp said:

Δεν ξέρω κατά πόσο η αύξηση του μήκους θα επηρέαζε το voltage regulation. Κάποιος με αντίστοιχες γνώσεις μπορεί να μας διαφωτίσει. Το μόνο που ξέρω μεγαλύτερο μήκος = μεγαλύτερη αντίσταση

Σωστο και αυτο αλλα και παλι, εις γνωση της σου λεει παρε αυτό τον ανταπτορα για να πάρει μπρος το πισι και αγορασε καλο απο αλλου. Δεν νομιζω να υπάρχουν πολλοι που θα μείνουν με τον μαμα ανταπτορα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Herald said:

Σωστο και αυτο αλλα και παλι, εις γνωση της σου λεει παρε αυτό τον ανταπτορα για να πάρει μπρος το πισι και αγορασε καλο απο αλλου. Δεν νομιζω να υπάρχουν πολλοι που θα μείνουν με τον μαμα ανταπτορα 

Δε νομίζω ότι η τάση έχει σχέση με το μήκος καλωδίου. Η ένταση του ρεύματος έχει σχέση μιας και το ρεύμα που φτάνει στα κομμάτια του pc είναι συνεχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shadow Explorer είπε

Εχει 300watt με το full die, 48gb ram με ένα 8πινο.
Οι quadro είναι workstation προιόντα, prosumer δλδ,
για σερβερ εχει tesla κτλ. enterprise.

Το δεύτερο που λες είναι το επόμενο μειονέκτημα που έχει, με αέροψυξη μαξ βαζεις 2 σε ένα pc κι αυτό αν χωράνε.
Επίσης η έλλειψη του nvlink είναι ακόμα ένα κακό που πιστεύω πως το έκανε σκόπιμα.

16pin connector έχει που τον αναφέρει σαν "1x PCIe CEMS 16-pin", δε ξέρω αν είναι ο ίδιος με τις consumer ή είναι 2 8pin μαζεμένα σε ένα.

Μια χαρά χωράνε τέσσερις gpu σε ένα workstation στα 300W η μία. Έχω στήσει μάλιστα τέτοιο σε πελάτη με 4 quadro turing RTX6000.

https://www.supermicro.com/en/products/system/4U/7049/SYS-7049GP-TRT.cfm

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, malakudi είπε

16pin connector έχει που τον αναφέρει σαν "1x PCIe CEMS 16-pin", δε ξέρω αν είναι ο ίδιος με τις consumer ή είναι 2 8pin μαζεμένα σε ένα.

Μια χαρά χωράνε τέσσερις gpu σε ένα workstation στα 300W η μία. Έχω στήσει μάλιστα τέτοιο σε πελάτη με 4 quadro turing RTX6000.

https://www.supermicro.com/en/products/system/4U/7049/SYS-7049GP-TRT.cfm

 

 

Μειονέκτημα για την 4090, Οι quadro μια χαρα είναι όπως τα έγραψες! Και απ ότι φαινεται φτιαχνεις όμορφα πράγματα!

Επεξ/σία από Shadow Explorer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κάπως άσχετη.Μόλις εγκατέστησα Win11 με νέα ram και έτρεξα AIDA 64  και μου βγάζει ότι  it's recommended to disable Hyper -V and Μemory Integrity in order to obtain accurate benchmark results.Πάω youtube και λένε πως καταναλώνει πόρους από cpu.

Στο Core Isolation τη Memory Integrity on or off την έχετε?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Μια ερώτηση κάπως άσχετη.Μόλις εγκατέστησα Win11 με νέα ram και έτρεξα AIDA 64  και μου βγάζει ότι  it's recommended to disable Hyper -V and Μemory Integrity in order to obtain accurate benchmark results.Πάω youtube και λένε πως καταναλώνει πόρους από cpu.

Στο Core Isolation τη Memory Integrity on or off την έχετε?
 

OFF, και κλείστο και απτό bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...