Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, morehp είπε

Αν εισαι μεχρι 3ο οροφο πετα και περναω απο κατω.

Βαλε +250 core +2000 μνημη και να επανελθεις οταν εισαι ετοιμος

Eίναι η non oc - 450w bios limit. Είμαι και με 3x8pin που επίσης έχουν όριο τα 450ς, περιμένω το καλώδιο από cablemods να βάλω τα custom bios να πάμε 1000 watt :P 

Σοβαρά ρωτάω, είναι normal για στοκ τα νούμερα; 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίναι η non oc - 450w bios limit. Είμαι και με 3x8pin που επίσης έχουν όριο τα 450ς, περιμένω το καλώδιο από cablemods να βάλω τα custom bios να πάμε 1000 watt :P 

Σοβαρά ρωτάω, είναι normal για στοκ τα νούμερα; 

Ναι το βρισκω νορμαλ το 36.5 37 Κ gfx score

Πατα oc και τα 450W θα φτασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Afterburner +185 core /1220 mem(ξεκίνα και πάνε μέχρι 1260,μετά σε μένα πέφτουν τα fps)

https://www.3dmark.com/spy/32402449

 

+220 / 1800. Δεν πάει άλλο, μας κόβουν τα power limits 😕 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι πολύ καλό oc.Την έχεις τεστάρει αν είναι stable?
Στο GPU-Z τι ρολόγια σου δείχνει από περιέργεια.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Αυτό είναι πολύ καλό oc.Την έχεις τεστάρει αν είναι stable?
Στο GPU-Z τι ρολόγια σου δείχνει από περιέργεια.

Δεν ξέρω δεν ασχολήθηκα πολύ, σήμερα την πήρα την κάρτα. Το ΣΚ αμά δεν βαριέμαι θα τρέξω κανά δυνατό bench 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/11/2022 at 11:24, Armoral said:

Η κάρτα έχει κυριολεκτικά ξεπουλήσει. Πάνω από 100000 τεμάχια. Αυτό δε μπορεί να οφείλεται μόνο στο καλό μάρκετινγκ και στους influences.

Κάτι πολύ περισσότερο δινει από τον ανταγωνισμό για να προχωρήσουν τελικά τόσοι σε αγορά. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για προϊόν κατηγορίας Titan με επιδόσεις αντίστοιχες τόσο σε gaming αλλά κυρίως σε productivity.

Θέλω να πιστεύω ότι έχει αγοραστεί πολύ περισσότερο και για productivity από οτι για gaming καθώς μειώνει τους χρόνους δραματικά, ίσως και στο μισό σε σχέση με τις προηγούμενες κάρτες η συνδυασμούς καρτών.

Όσον αφορά το gaming τέτοιες επιδόσεις δεν εχουν εμφανισθεί στο παρελθόν οπότε ναι η NVidia πατάει πάνω σε αυτό αλλά και στην απουσία ουσιαστικού ανταγωνισμού για να χρεώσει ότι θέλει.

Όταν η 3090ti η η 3080ti κόστιζαν τα ίδια χρήματα εν μέσω mining με κάτω από τη μισή απόδοση σε πολλούς τομείς, υπήρχαν πολλοί επίσης που τις αγόραζαν γιατί ήταν high end προϊόν για αυτό που έκαναν.

Έτσι δουλεύει η αγορά και ναι αγοράζοντας το δυστυχώς ανοίγουμε την όρεξη για ακόμη χειρότερες τιμές στο μέλλον. Αυτό είναι υο κακό της υπόθεσης.

Εφόσον όμως είναι το πρώτο προϊόν που σου δίνει ουσιαστικά τη δυνατότητα για πραγματικό 4k gaming θα κοστολογηθεί ανάλογα.

Εγω δε μπορω να φανταστώ λογικό άνθρωπο πέρα από gamedev, να χρησιμοποιεί τέτοια καρτα για εργασία.
Τωρα το πως εχουν καταφερει να θεοποιηθούν τα σαπακια που προσφερει ο Πετσας στο consumer tier...

Παραθέτω αυτό κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
https://www.pny.com/nvidia-rtx-6000-ada
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Shadow Explorer said:

Εγω δε μπορω να φανταστώ λογικό άνθρωπο πέρα από gamedev, να χρησιμοποιεί τέτοια καρτα για εργασία.
Τωρα το πως εχουν καταφερει να θεοποιηθούν τα σαπακια που προσφερει ο Πετσας στο consumer tier...

Παραθέτω αυτό κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
https://www.pny.com/nvidia-rtx-6000-ada
 

Απλά δες χρόνους rendering σε video editing και 3d. Ξέχωρα από την απόδοση στα παιχνίδια.

Δεν είναι σαπάκι η κάρτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τη a6000, και τα μειονεκτήματα που έχει η 4090, την τελευταία κελεπούρι δε τη λες...
Τωρα για το αν είναι σαπακι, η αρχιτεκτονική της κάρτας σίγουρα δεν είναι, η επιλογές του Τζενσεν την έκαναν όμως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Σε σχέση με τη a6000, και τα μειονεκτήματα που έχει η 4090, την τελευταία κελεπούρι δε τη λες...
Τωρα για το αν είναι σαπακι, η αρχιτεκτονική της κάρτας σίγουρα δεν είναι, η επιλογές του Τζενσεν την έκαναν όμως...

 

Η A6000 έχει 5 χιλιαρικα και είναι χειρότερη σε gaming αλλά με διπλάσια μνήμη και φαντάζομαι καλύτερη απόδοση σε productivity.

Είναι λιγο απλησίαστη. Δηλαδή τι προτεινεις; Μην πάρετε την 4090 είναι πανάκριβη στα 2 χιλιάρικα, πάρτε την Α6000 στα 5;

Η 4090 ειναι εκπληκτικό προϊόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shadow Explorer είπε

Σε σχέση με τη a6000, και τα μειονεκτήματα που έχει η 4090, την τελευταία κελεπούρι δε τη λες...
Τωρα για το αν είναι σαπακι, η αρχιτεκτονική της κάρτας σίγουρα δεν είναι, η επιλογές του Τζενσεν την έκαναν όμως...

 

Ειναι διαφορετικά προϊόντα απλά και την παρούσα στιγμή ακομα και σαν σαπακι καταπίνει οτι workload υπαρχει χωρις καν να ιδρώσει.

Μια GPU ειναι υποπροιον του compute του επιπεδου A6000. Με την λογική αυτη ολες οι GPU ειναι σαπακια. Ποια ειναι τα μειονεκτηματα στα οποια αναφερεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

https://www.3dmark.com/spy/32402449

 

+220 / 1800. Δεν πάει άλλο, μας κόβουν τα power limits 😕 

Ελα κοντά έπεσα 😋  μην νομίζεις με παραπανω PL δεν θα ανεβεις δραματικα λογω voltage limit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Shadow Explorer είπε

Εγω δε μπορω να φανταστώ λογικό άνθρωπο πέρα από gamedev, να χρησιμοποιεί τέτοια καρτα για εργασία.
Τωρα το πως εχουν καταφερει να θεοποιηθούν τα σαπακια που προσφερει ο Πετσας στο consumer tier...

Παραθέτω αυτό κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
https://www.pny.com/nvidia-rtx-6000-ada
 

Λογικά αναφέρεσαι στο ότι επέλεξε 300W για την Quadro και όχι 450. Νομίζω ο λόγος είναι πως οι quadro πρέπει να μπαίνουν σε συγκεκριμένα servers (Dell, HP, Lenovo κτλ) και δεν είναι δυνατόν να είναι 3 slot τέρατα που δε χωράνε σε 3u/4u case. Έπρεπε να είναι 2 slot ώστε σε ένα server board να μπορούν να μπουν ως 4 και να μην έχει παραπάνω ύψος. Οπότε τα 300W ήταν απολύτως λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια επειδη βλεπω το 12VHPWR της Corsair πουχω παραγγειλει απο τον αντιπροσωπο εδω Κύπρο εδω και 5 βδομαδες ουτε καν ακομα εχει ενα ΕΤΑ και επειδη μεχρι τελος του μηνα θα παραγγειλω μια 4090, θα βαλω παραγγελια ενα απτην cablemod ειτε EU ειτε Global οποιος στελνει στο νησι (ειναι και πιο ομορφο σιγουρα). Για πειτε μου modflex ή modmesh και γιατι;

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια επειδη βλεπω το 12VHPWR της Corsair πουχω παραγγειλει απο τον αντιπροσωπο εδω Κύπρο εδω και βδομαδες ουτε καν ακομα εχει ενα ΕΤΑ και επειδη μεχρι τελος του μηνα θα παραγγειλω μια 4090, θα βαλω παραγγελια ενα απτην cablemod ειτε EU ειτε Global οποιος στελνει στο νησι (ειναι και πιο ομορφο σιγουρα). Για πειτε μου modflex ή modmesh και γιατι;

Modmesh πήρα εγώ, είναι πιο όμορφο το mesh αλλά πιο δύσκαμπτο, είναι nylon, το flex είναι ουσιαστικά σαν κορδόνι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...