Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο 2 4ωρα σε cyberpunk και bf κανενα θεμα με ανταπτορα.

Εντωμεταξυ το σημειο που βρισκεται το 12πινο ειναι χλιαρο, δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να λιωσει. Ισως ειναι και η πιο κρυα καρτα που ειχα ποτε. Μαλλον εχει πεσει πολυ παπας στα φορουμ.... εδω παπας, εκει παπας.... 

Παξτε κανενα games καθαρα και αρσενικα και αφηστε τις @@ του cable mod, το εχετε χρυσωσει φτανει! Ουτε οι ιδιοι δεν μπορουν να πιστεψουν ποσα orders εχουν παρει για ανταπτορες... Τσιμπιουνται καθε μερα.

Αντε, γεμισαμε Αννουλες.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, csaris είπε

Μετα απο 2 4ωρα σε cyberpunk και bf κανενα θεμα με ανταπτορα.

Εντωμεταξυ το σημειο που βρισκεται το 12πινο ειναι χλιαρο, δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να λιωσει. Ισως ειναι και η πιο κρυα καρτα που ειχα ποτε. Μαλλον εχει πεσει πολυ παπας στα φορουμ.... εδω παπας, εκει παπας.... 

Παξτε κανενα games καθαρα και αρσενικα και αφηστε τις @@ του cable mod, το εχετε χρυσωσει φτανει! Ουτε οι ιδιοι δεν μπορουν να πιστεψουν ποσα orders εχουν παρει για ανταπτορες... Τσιμπιουνται καθε μερα.

Αντε, γεμισαμε Αννουλες.

Kαλώδιο θα έπαιρνα κάποια στιγμή γιατί αυτό που έρχεται με την δικιά μου είναι 3x8pin για 450w, χώρια που είναι πολύ άθλια να έχεις τόσα καλώδια χύμα μετον adapter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, csaris είπε

Μετα απο 2 4ωρα σε cyberpunk και bf κανενα θεμα με ανταπτορα.

Εντωμεταξυ το σημειο που βρισκεται το 12πινο ειναι χλιαρο, δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να λιωσει. Ισως ειναι και η πιο κρυα καρτα που ειχα ποτε. Μαλλον εχει πεσει πολυ παπας στα φορουμ.... εδω παπας, εκει παπας.... 

Παξτε κανενα games καθαρα και αρσενικα και αφηστε τις @@ του cable mod, το εχετε χρυσωσει φτανει! Ουτε οι ιδιοι δεν μπορουν να πιστεψουν ποσα orders εχουν παρει για ανταπτορες... Τσιμπιουνται καθε μερα.

Αντε, γεμισαμε Αννουλες.

Ο ανταπτορας πληκτρολογεί.......

Spoiler

😂😛😜😭🤣😭🤣😭😂😅🔥🔥🔥🔥💥💥💥💥💥

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, csaris είπε

 Παξτε κανενα games καθαρα και αρσενικα και αφηστε τις @@ του cable mod,

Αντε, γεμισαμε Αννουλες.

Ενταξει κλαιω απο το κλαμενο κλαμα...🤣🤣🤣🤣

Απο την αλλη βεβαια εχω αρκετες ωρες να διαβασω για καμμενα καλωδια στο twitter κλπ...

Λες και τα καλωδια σταματησαν για λιγο να καιγονται γιατι ασχολουνται ( τα καλωδια) με το.... burn  των amd για το κακο rt performance...

6 ώρες πριν, Westbaum είπε

Ξανακοιτώντας BabelTechReviews,η 4090 είναι 80-90% πάνω από 3090 σε 4κ όπου δεν υπάρχει cpu bottleneck.Η 3090 είναι~6950ΧΤ σε raster,οπότε αν η 7900XTX είναι 50/60% πιο γρήγορη,θα παραμείνει πίσω από 4090 20-30% ανάλογα τον τίτλο.Σε RT θα είναι μακελειό.

Δεν ξέρω από που βγάζουν το 5-10% slower than 4090 πολλοί,αν ήταν τόσο κοντά δεν υπήρχε περίπτωση να μην την είχαν msrp $1200-1300. O V.P της AMD είπε πως δεν βλέπoυμε την 4090 σα βασικό ανταγωνιστή αλλά αφήνει να εννοηθεί την 4080 16GB.

Πιστεύω όταν βγουν τα νούμερα ,αρκετοί θα απογοητευθούν που περίμεναν almost 4090 raster/half the price imo.

Τελικα η 4090 ειναι 80-90% πιο γρηγορη απο 3090? Οχι 60-70% που λεγανε στην αρχη τα reviews? 🤔

Anyway, και παλι ριχνει σε RTτουλ 2x, οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ενταξει κλαιω απο το κλαμενο κλαμα...🤣🤣🤣🤣

Απο την αλλη βεβαια εχω αρκετες ωρες να διαβασω για καμμενα καλωδια στο twitter κλπ...

Λες και τα καλωδια σταματησαν για λιγο να καιγονται γιατι ασχολουνται ( τα καλωδια) με το.... burn  των amd για το κακο rt performance...

Τελικα η 4090 ειναι 80-90% πιο γρηγορη απο 3090? Οχι 60-70% που λεγανε στην αρχη τα reviews? 🤔

Anyway, και παλι ριχνει σε RTτουλ 2x, οποτε...

Με απλά ελληνικά η 4090 είναι καρταρα σε όλα της αλλά πήγε ο κούκος αηδόνι ,χαλάλι τα νέα δερμάτινα σωβρακα του Jensen 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 4090 είναι 2Χ3080 σε 4κ και γύρω 80% μέσο όρο από 3090.Το μόνο review  που είδα λέει 60%+ από 6950ΧΤ ήταν στο tomshardware,τρέξαν 6-7 παιχνίδια μαζί με κάτι flight simulator  που είναι cpu heavy και βγήκε το 60% που μασάν όλοι.

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/asus-rtx-4090-tuf-gaming-oc-review/5/
Δες την stock FE vs 3090/6950XT Nitro+,σου φαίνεται αυτή η διαφορά για 60%?
Ο άλλος o Wizard που κατα τα άλλα είναι πολύ αξιόλογος reviewer πήγε και έβαλε τον 5800x για 4090 review και π.χ borderlands 3 σε 4κ η 4090 μόλις που έδινε 10fps πάνω vs 3090ti.

Θες 5800X3/Alder lake και πάνω και γρήγορη ram αν θες να μην μπουκαλιάζεις 4090.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

 

Μου έχει γίνει εμμονή ιδέα ότι το καλώδιο μυρίζει κ κάθε 3-4 μέρες το βγάζω για να το ελέγξω...στο τέλος θα τα χαλάσουμε από μόνοι μας από το άγχος!

Το θέμα είναι ότι ήμουν έτοιμος να πάω σε atx 3.0 τροφοδοτικό γιατί έχω την κάρτα σε δεύτερο server psu γιατι δεν φτάνει το psu του ps μου...

Κ τώρα το σκέφτομαι κ αυτό..

Περιμένουμε να δούμε τι θα πει η Nvidia...

Για μένα τα failures είναι πολύ λίγα κ δεν είναι ακόμα δείγμα προβλήματος...υπάρχει πολύς κόσμος που δε νιώθει να κουμπώσει ένα απλό βύσμα...

Από την άλλη το άγχος δυστυχώς δεν φεύγει...

Επεξ/σία από isaias1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

υπάρχει πολύς κόσμος που δε νιώθει να κουμπώσει ένα απλό βύσμα...

Υπαρχει κοσμος οντως που δεν νιωθει, συνηθως τους βλεπεις εδω στο ινσομνια οταν πανε να καθαρισουν το pc τους και κατι παει στραβα.

Δεν ξερω, για να παει καποιος σε 4090, να γραψει και στο reddit, ειναι και enthusiast αρα γνωριζει και 5-10 πραγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Υπαρχει κοσμος οντως που δεν νιωθει, συνηθως τους βλεπεις εδω στο ινσομνια οταν πανε να καθαρισουν το pc τους και κατι παει στραβα.

Δεν ξερω, για να παει καποιος σε 4090, να γραψει και στο reddit, ειναι και enthusiast αρα γνωριζει και 5-10 πραγματα.

Θες να με αγχωσεις πιο πολύ εεε??😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Θες να με αγχωσεις πιο πολύ εεε??😅

Για μένα σταματά αυτό το βάλε βγάλε του ανταπτορα για να τσεκαρεις το βύσμα.

Ίσως και κάποιοι που την έπαθαν αργότερα, μετά  από τις πρώτες αναφορές να έκαναν το ίδιο που κανείς.

Μπορεί να χαλάνε τα pins.

Εγώ μια χαρά την χρησιμοποιώ την κάρτα με oc την έχω να τραβάει μέχρι 450w και προς το παρών δεν έχει κάνει κιχ

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100.000 4090 έχει δώσει η nv λένε στην αγορά. Και όλες έχουν εξαφανιστει. Ε 10 άσχετοι δε θα υπήρχαν? Εγώ της έχω πιει το αίμα και κανένα πρόβλημα. Βέβαια του χω φερθει με βαμβάκι του ανταπτορα και έχω full tower με χώρο στο πλαινο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Για μένα σταματά αυτό το βάλε βγάλε του ανταπτορα για να τσεκαρεις το βύσμα.

Ίσως και κάποιοι που την έπαθαν αργότερα, μετά  από τις πρώτες αναφορές να έκαναν το ίδιο που κανείς.

Μπορεί να χαλάνε τα pins.

Εγώ μια χαρά την χρησιμοποιώ την κάρτα με oc την έχω να τραβάει μέχρι 450w και προς το παρών δεν έχει κάνει κιχ

To θέμα είναι να βγεί μια επίσημη ανακοίνωση να μάθουμε που είναι το πρόβλημα, αλλιώς εμένα το άγχος δεν θα μου φύγει. Να αφήσω πχ. το PC ανοιχτό και να πάω για ύπνο δεν θα το έκανα πρίν μάθω τι και πώς δημιουργεί το θέμα. Τώρα κατα τα άλλα, θέλω να πιστεύω ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να χαλάσει ο connectoras adaptoras η κάρτα κλπα και να πας σε RMA. Ελπίζω να μην πιάνουμε πυρκαγιές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

To θέμα είναι να βγεί μια επίσημη ανακοίνωση να μάθουμε που είναι το πρόβλημα, αλλιώς εμένα το άγχος δεν θα μου φύγει. Να αφήσω πχ. το PC ανοιχτό και να πάω για ύπνο δεν θα το έκανα πρίν μάθω τι και πώς δημιουργεί το θέμα. Τώρα κατα τα άλλα, θέλω να πιστεύω ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να χαλάσει ο connectoras adaptoras η κάρτα κλπα και να πας σε RMA. Ελπίζω να μην πιάνουμε πυρκαγιές...

Το έκανα και αυτό 

Το άφησα νύχτα και όλα κομπλέ , βέβαια το είχα στο νου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...