Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Sprou είπε

Για σίγουρη καταστροφή ανταπτορα 😁

 

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά...το γεγονός ότι βράζει ο connectoras μέσα στην κάρτα - δεν μπορεί να μεταφραστεί σε πρόβλημα της κάρτας; Το PCB της κάρτας που καλύπτει την υποδοχή να μην μπορεί να διαχειριστεί τόσα watt ας πούμε; Στην 3090 είχαμε  3 8pin, δηλαδή κάλυπταν πολύ μεγαλύτερο μέρος του PCB, και άρα είχαν μεγαλύτερη επιφάνεια για θερμοαπαγωγή.

 

Είμαι έτοιμος να πατήσω ακύρωση, πραγματικά περιμένω καμιά δήλωση από την nvidia, τι διάολο...

Άσχετο, βλέπω το review από hwbusters, η 4090 είναι κτήνος τελείως. Κοιτάω τα νούμερα στο RDR2, από 1080p μέχρι 4k βγάζει τα ίδια fps :o Δεν καταλαβαίνει τίποτα - θηρίο τελείως.

 

 

https://hwbusters.com/gpu/palit-geforce-rtx-4090-gamerock-the-most-affordable-4090/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά...το γεγονός ότι βράζει ο connectoras μέσα στην κάρτα - δεν μπορεί να μεταφραστεί σε πρόβλημα της κάρτας; Το PCB της κάρτας που καλύπτει την υποδοχή να μην μπορεί να διαχειριστεί τόσα watt ας πούμε; Στην 3090 είχαμε  3 8pin, δηλαδή κάλυπταν πολύ μεγαλύτερο μέρος του PCB, και άρα είχαν μεγαλύτερη επιφάνεια για θερμοαπαγωγή.

 

Είμαι έτοιμος να πατήσω ακύρωση, πραγματικά περιμένω καμιά δήλωση από την nvidia, τι διάολο...

Άσχετο, βλέπω το review από hwbusters, η 4090 είναι κτήνος τελείως. Κοιτάω τα νούμερα στο RDR2, από 1080p μέχρι 4k βγάζει τα ίδια fps :o Δεν καταλαβαίνει τίποτα - θηρίο τελείως.

 

 

https://hwbusters.com/gpu/palit-geforce-rtx-4090-gamerock-the-most-affordable-4090/

Δεν υπάρχει η κάρτα. Ότι χρειάζεται για τα επόμενα δύο χρόνια για πραγματικό 4k gaming χωρίς περιορισμούς.

Και με 13600k να την ταιριαξεις την αφήνεις εκεί και τα ρίχνεις όλα στην οθόνη 

Και μην ξεχνάς και το reflex. Όταν και αν  υλοποιηθεί σωστά θα αλλάξει εντελώς τα παλιά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Palit έχει τις καλύτερες noise-normalized Gpu Temps από τις αερόψυκτες 4090.Στα 40dBa (γύρω 50% fan spd)και που την έχω κι εγώ είναι τελείως αθόρυβη με τη χαμηλότερη gpu temp με εξαίρεση τη msi liquid X.
Aπό 60% και πάνω ο θόρυβος αρχίζει να ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια οσοι έχετε τη δυνατότητα και την διάθεση παρτε μια 4090 γιατι κατα τη γνωμη μου η 4080 θα είναι κουράδα.

Μια χαρα καρτα δηλαδη θα ειναι αλλα η τιμολόγηση της θα την φερει εκει που ειπα.

Προβλεπω οτι οι καλες υλοποιήσεις τις 4080 θα προσεγγίσουν σε αποσταση 300-400€ τις "κακες" 4090 εχοντας ομως 30-40% χαμηλοτερο performance....

Καλα η AMD εχει καβαλισει καλαμι και ακολουθει ολαταχος σε τιμες τους ανταγωνιστες της με προϊόντα εχμ.. οχι ακριβως αντίστοιχα...

Οποτε απο εκει μην περιμένετε φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Παλικάρια οσοι έχετε τη δυνατότητα και την διάθεση παρτε μια 4090 γιατι κατα τη γνωμη μου η 4080 θα είναι κουράδα.

Μια χαρα καρτα δηλαδη θα ειναι αλλα η τιμολόγηση της θα την φερει εκει που ειπα.

Προβλεπω οτι οι καλες υλοποιήσεις τις 4080 θα προσεγγίσουν σε αποσταση 300-400€ τις "κακες" 4090 εχοντας ομως 30-40% χαμηλοτερο performance....

Καλα η AMD εχει καβαλισει καλαμι και ακολουθει ολαταχος σε τιμες τους ανταγωνιστες της με προϊόντα εχμ.. οχι ακριβως αντίστοιχα...

Οποτε απο εκει μην περιμένετε φως.

Για μερικους ακομα και τα 300-400 ειναι πολλα,ειδικα για το δυσκολο χειμωνα που ερχεται....μη σου πω οτι πολλοι θα περιμενουν τη 4070-4060 απο νεα χρονια,για να παιξουν καλα σε 1080p η σε 2k....2,5 χιλιαρικα για καρτα δε δινω με τη καμια...και τη 4080 τη σκεφτομαι,αναλογως τι τιμες θα δουμε...για μενα 1600-1800 θα ηταν μια σεβαστη τιμη...εννοειται οτι περιμενω να φτασει μεχρι και 2 χιλιαρικα η top παντως

Επεξ/σία από Asotos33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Asotos33 είπε

Για μερικους ακομα και τα 300-400 ειναι πολλα,ειδικα για το δυσκολο χειμωνα που ερχεται....μη σου πω οτι πολλοι θα περιμουν τη 4070-4060 απο νεα χρονια,για να παιξουν καλα σε 1080p η σε 2k....2,5 χιλιαρικα για καρτα δε δινω με τη καμια...και τη 4080 τη σκεφτομαι,αναλογως τι τιμες θα δουμε...για μενα 1600-1800 θα ηταν μια σεβαστη τιμη...εννοειται οτι περιμενω να φτασει μεχρι και 2 χιλιαρικα η top παντως

Καλα και 10€ ειναι πολλα για καποιους.

Τα παντα ειναι σχετικα και εχει να κανει για ποια κατηγορια του αγοραστικου κοινού συζητάμε.

Οταν σκέφτεται καποιος να δωσει 1800€ για μια 4080 τοτε θεωρω οτι τα 300 ευρω παρα πανω δε ειναι αυτα τα οποια θα τον γονατισουν οικονομικα.

Αυτο λεω. Εχει καποιος 1700 - 1800---} υπομονη 1-2 μηνες ακομα για την αγορα μιας 4090 παρα χαζο4080.

Τωρα οποιος περιμενει 4070 - 4060 ειναι τελειως αλλη κατηγορια την οποια επι του παροντος δε μπορω να σχολιασω λογω έλλειψης δεδομενων.

Αυτο που μπορω να κανω απλα σαν προβλεψη για αυτους, ειναι οτι οσοι περιμενουν 4060 με τιμη κατω απο χιλιάρικο, ας εχουν ετοιμο το χιλιάρικο και βλεπουμε lololol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Westbaum είπε

https://ttpremium.eu/toughpower-gf3-1000w-gold-tt-premium-edition.html

2 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Παλικάρια οσοι έχετε τη δυνατότητα και την διάθεση παρτε μια 4090 γιατι κατα τη γνωμη μου η 4080 θα είναι κουράδα.

Μια χαρα καρτα δηλαδη θα ειναι αλλα η τιμολόγηση της θα την φερει εκει που ειπα.

Προβλεπω οτι οι καλες υλοποιήσεις τις 4080 θα προσεγγίσουν σε αποσταση 300-400€ τις "κακες" 4090 εχοντας ομως 30-40% χαμηλοτερο performance....

Καλα η AMD εχει καβαλισει καλαμι και ακολουθει ολαταχος σε τιμες τους ανταγωνιστες της με προϊόντα εχμ.. οχι ακριβως αντίστοιχα...

Οποτε απο εκει μην περιμένετε φως.

Ακόμη δε γνωρίζουμε τίποτα. Όταν βγουν τα reviews θα μάθουμε με σιγουριά.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

https://ttpremium.eu/toughpower-gf3-1000w-gold-tt-premium-edition.html

Ακόμη δε γνωρίζουμε τίποτα. Όταν βγουν τα reviews θα μάθουμε με σιγουριά.

Τα cuda cores μιλάνε, οπως και το memory bandwidth (ηδη η 4090 είναι starved απο bandwidth).

40% slower ειναι το αισιόδοξο σεναριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί κατάντια είναι αυτή ρε γαμώτο! 
Να έχω την πιο γρήγορη κάρτα και αντί να παίζω κάνα παιχνίδι,βλέπω youtube,διαβάζω ειδήσεις και ακούω μουσική από φόβο μην τα τινάξει ο αντάπτορας🤬.
Αυτοί στο cablemod κάνα μήνα θα κάνουν,με το πάσο τους,ως τότε θα'χει πάρει φωτιά το σπίτι😭.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Tί κατάντια είναι αυτή ρε γαμώτο! 
Να έχω την πιο γρήγορη κάρτα και αντί να παίζω κάνα παιχνίδι,βλέπω youtube,διαβάζω ειδήσεις και ακούω μουσική από φόβο μην τα τινάξει ο αντάπτορας🤬.
Αυτοί στο cablemod κάνα μήνα θα κάνουν,με το πάσο τους,ως τότε θα'χει πάρει φωτιά το σπίτι😭.

Ακόμα εγώ δεν έχω καμία ειδοποίηση περί ποτέ έχουν σκοπό να στείλουν.

Τα χρήματα οκ μια χαρά τα τράβηξαν όμως.

Καλά για τους γωνιακούς ανταπτορες θα γελάσουμε για το πότε θα γίνει η παράδοση 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστροφή αυτή η 4090 πάντως, το 1440p monitor δε κάνει (system bottlemeck) και κατέληξα με παραγγελία 4k screen γιατί mouse & keyboard games στην oled στο καναπέ δε παίζει 😅

Ψιλοπεριμένω να δω αν θα έχει καμία ιδιάιτερη διαφορά ο 7800x3D next year για δέσει το γλυκό με full upgrade αν και περισσότερο με φοβήζει ο memory controller+mobos αν θα σηκώνουν καν clocks στα 8k/mts τώρα που τα νέα IC's της hynix αρχίζουν να γίνονται λίγο πιο κοινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...