Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

43 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

 

Βλέποντας το βίντεο ο Ιγκόρ μας τα παρουσίασε περίεργα σε σχέση με αυτούς.Εκτος εάν υπάρχουν δύο διαφορετικοί οφισιαλ ανταπτορες 

13 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Εμένα στην FE ο αντάπτορας είναι 300V btw.

Στου Ιγκόρ 150.

Ρε περίεργα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το video του GN επιβεβαιώνει πως δεν είναι το πρόβλημα στα solder points, αφού ακόμα κι όταν κατέστρεψε τελείως τα 2 από τα 4, η θερμοκρασία ανέβηκε ελάχιστα. Οπότε μένει η θεωρία του Buildzoid ή μετά πάμε στο σενάριο πως κάποιοι adapters είναι κατασκευασμένοι με χειρότερα υλικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο Buildzoid θεωρεί πως το πρόβλημα δεν είναι στα solder points αλλά στα terminals του βύσματος, που δεν έχουν οριζόντια σύνδεση μεταξύ τους οπότε με bending αριστερά δεξιά μπορούν να χαλαρώσουν και να μη κάνουν σωστή επαφή με τα pins στη μεριά του βύσματος της κάρτας γραφικών. Νομίζω η δική του εξήγηση είναι η πιο σωστή.

Μου έκανε και εμένα εντύπωση, διότι soldering > crimping. Αν η κόλληση έχει γίνει σωστά, το καλάι ρέει ανάμεσα στις τρίχες από τα καλώδια και δημιουργεί μία πολύ γερή σύνδεση με ελάχιστη αντίσταση. 

Το crimping μπορεί να είναι hit or miss και έχεις πολύ μεγαλύτερη αντίσταση, διότι πιάνεις μόνο το εξωτερικό layer του καλωδίου, όχι όλη την διατομή του.  

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Στου Ιγκόρ 150.

Ρε περίεργα πράγματα 

Αναλώνεστε σε πράγματα που δεν έχουν νόημα. Το voltage rating κάθε καλωδίου βγαίνει από το πάχος και το υλικό κατασκευής του sleeving του. Συνήθως τα περισσότερα που συναντόνται σε τροφοδοτικά είναι rated από 100V-500V ανάλογα το υλικό. 

Σε τόσο χαμηλές τάσεις, ελάχιστα μας ενδιαφέρει, το μόνο το οποίο μετράει είναι η διατομή του χαλκού. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός εάν οι aib γράψανε στα παπάκια τους την nvidia και έχουν βάλει δικους τους ανταπτορες που δεν συνδράμουν με τα σπεκς της nvidia.

Όλες οι αναφορές μέχρι στιγμής είναι μόνο σε aib κάρτες.

Σε fe δεν έχω δει κάποια αναφορά.

Με άλλα λόγια δλδ οι fe έχουν σωστούς ανταπτορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Εκτός εάν οι aib γράψανε στα παπάκια τους την nvidia και έχουν βάλει δικους τους ανταπτορες που δεν συνδράμουν με τα σπεκς της nvidia.

Όλες οι αναφορές μέχρι στιγμής είναι μόνο σε aib κάρτες.

Σε fe δεν έχω δει κάποια αναφορά.

Με άλλα λόγια δλδ οι fe έχουν σωστούς ανταπτορες?

Αν δεν πάρει κανείς 10 από το καθένα και να τους περάσει ένα συγκεκριμένο test sequence για να βγάλει νούμερα, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. 

Γιατί εδώ παίζει και το στατιστικό αγοράς ρόλο. Τι ποσοστό πιστεύεις έχουν πάρει FE, αντί για κάποια AIB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εκτός εάν οι aib γράψανε στα παπάκια τους την nvidia και έχουν βάλει δικους τους ανταπτορες που δεν συνδράμουν με τα σπεκς της nvidia.

Όλες οι αναφορές μέχρι στιγμής είναι μόνο σε aib κάρτες.

Σε fe δεν έχω δει κάποια αναφορά.

Με άλλα λόγια δλδ οι fe έχουν σωστούς ανταπτορες?

Άν μπορείς άνοιξε τον δικό οσυ αντάπτορα να δούμε, είναι πολύ εύκολο και δεν τον χαλάει, απλά το tape βγάζεις και τραβάς το sleeve λίγο. Tape ξανακολλάει εύκολα, 1-2 λεπτά πέρνει.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Άν μπορείς άνοιξε τον δικό οσυ αντάπτορα να δούμε, είναι πολύ εύκολο και δεν τον χαλάει, απλά το tape βγάζεις και τραβάς το sleeve λίγο. Tape ξανακολλάει εύκολα, 1-2 λεπτά πέρνει.

Όταν θα έχω χρόνο θα το κάνω.

Αλλά την κόλληση δεν μπορούμε να την δούμε σωστά?

9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Αν δεν πάρει κανείς 10 από το καθένα και να τους περάσει ένα συγκεκριμένο test sequence για να βγάλει νούμερα, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. 

Γιατί εδώ παίζει και το στατιστικό αγοράς ρόλο. Τι ποσοστό πιστεύεις έχουν πάρει FE, αντί για κάποια AIB;

Τι να σου πω ρε Κώστα ?

Σίγουρα λιγότεροι έχουν πάρει fe.

Παρ όλα αυτά ούτε μια αναφορά για fe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2022 στις 2:39 ΜΜ, Jts είπε

Σε αυτό συμφωνώ, αλλά καλύτερα να το κάνανε στο μέγεθος των 2x8pin και ας έπιανε λίγο περισσότερο χώρο.

Αυτο το εξηγει Igor/Jayz2cents. Μονο η corsair εχει δικα της καλωδια απο 2χ8πιν σε 1 12αρι. Οι ανταπτορες ειναι ετσι λογω των διαφορετικων psu brands. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Όταν θα έχω χρόνο θα το κάνω.

Αλλά την κόλληση δεν μπορούμε να την δούμε σωστά?

Όχι μόνο το rating, αν θες να δείς solder τότε πες αντίο στον αντάπτορα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spartan117 είπε

Όχι μόνο το rating, αν θες να δείς solder τότε πες αντίο στον αντάπτορα :D

Καλά άστο θα περιμένω από cable

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Όταν θα έχω χρόνο θα το κάνω.

Αλλά την κόλληση δεν μπορούμε να την δούμε σωστά?

Τι να σου πω ρε Κώστα ?

Σίγουρα λιγότεροι έχουν πάρει fe.

Παρ όλα αυτά ούτε μια αναφορά για fe

Εδώ να πετάξω ότι άμα δεν τον χρειάζεσαι τον αντάπτορα και δέχεσαι να τον δωρίσεις στην επιστήμη, θα ήθελα πάρα πολύ να του ρίξω μια ματιά και να βγάλω ότι πόρισμα μπορώ. Επισημαίνω αν ΔΕΝ τον χρειάζεσαι, διότι πολύ πιθανό να καταστραφεί irreperably. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω πως μια πιθανότητα είναι να μην κουμπώνουν πλήρως τον αντάπτορα στην κάρτα. Το feedback πως κούμπωσε 100% είναι ελάχιστο έως μηδέν...σε συνδυασμό με την τάση των καλωδίων να τον "τραβάνε" δεν θέλει και πολύ να γίνει η ζημιά λόγω κακής επαφής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αυτο το εξηγει Igor/Jayz2cents. Μονο η corsair εχει δικα της καλωδια απο 2χ8πιν σε 1 12αρι. Οι ανταπτορες ειναι ετσι λογω των διαφορετικων psu brands. 

Όχι εννοώ το νέο βύσμα να είχε το μέγεθος όσο 2 8pin αντί να το κάνανε τόσο μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...