Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1854

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pantaz είπε

Παιδιά να κάνω και εγώ λίγο το δικηγόρο του διαβολου; Γιατί τέτοια σύγχυση για το κομμάτι αυτό; Εμφανίστηκαν 10 άνθρωποι που ανέβασαν αυτό το θέμα με τις κάρτες που έχουν! Υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν πάρει 4090 και δεν έχει δημιουργηθεί κάτι τέτοιο! Ανάμεσα σ αυτούς είμαι και εγώ! Η καρτα η δικιά μου για παράδειγμα έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά από τη μέρα που ήρθε στα χέρια μου με συνδεδεμένο τον ανταπτορα  της nvidia πάνω! Για να έχουνε σωστά συμπεράσματα θα έπρεπε ο κάθε καταναλωτής που ανεβάζει φωτογραφίες από καμμένα καλώδια να δείχνει σε τι κουτί και σε τι καταστάσεις δούλευε την καρτα του! Ένα γνωστό ρητό αναφέρει πως από αυτά που σου λένε μην πιστεύεις τίποτα και από αυτά που βλέπεις τα μισά!

Τέτοιο damage control ούτε να σε πλήρωνε ο πέτσινος, well done.

Σοβαρά τώρα, και 1 στις 1000 να το παθαίνει, είναι ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα. Τι σημασία έχει που δε το έπαθε η δική σου;

Δεν είναι ότι κολλάει κανένα παιχνίδι ή βγάζει σκουπιδάκια στην οθόνη. Μιλάμε πως ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΩΤΙΑ!

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οτιδηποτε πανω απο το failure rate του εκαστοτε προιοντος ειναι προβλημα εστω και αν περιοριζεται σε χαμηλα αναλογικα ποσοστα.. 

Και φυσικα απομενει να γινει 100% βεβαιο οτι το προβλημα βρισκεται στον ανταπτορα και δεν το προκαλει καποιο εγγενες θεμα με τον κονεκτορα στο pcb γιατι εκει θα μιλαμε για πραγματικο θεμα και πολυ σοβαρο, κατι που βεβαια δεν εχει προκυψει ακομη απο πουθενα.. 

Ειναι απαραδεκτο απλα να επιβαλεις ουσιαστικα στους AIBs το 12VHPWR και να μην εχεις κανει το απαραιτητο thorough testing σε ολα τα περιφερειακα και τα καλωδια πριν προχωρησεις σε μαζικη παραγωγη, για ενα προιον που στοιχιζει τοσα λεφτα και δεν απευθυνεται μονο σε gamers φυσικα, τουναντιον θα ελεγα..

Backlash θα εχει ολο αυτο, το ποσο ειναι κατι που απομενει να δουμε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pantaz είπε

δεν έχει δημιουργηθεί κάτι τέτοιο

.... ακόμη αλλά και πάλι είναι σαν να έχεις το μάτι αναμμένο στη κουζίνα χωρίς να το επιβλέπεις. Προσωπικά εφόσον θα έδινα 2Κ θα έκανα ότι κάνουν τόσα παιδιά εδώ και δε θα τσιγκουνευόμουν ν'αγοράσω έναν ποιοτικό αντάπτορα 12πιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pantaz είπε

Παιδιά να κάνω και εγώ λίγο το δικηγόρο του διαβολου; Γιατί τέτοια σύγχυση για το κομμάτι αυτό; Εμφανίστηκαν 10 άνθρωποι που ανέβασαν αυτό το θέμα με τις κάρτες που έχουν! Υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν πάρει 4090 και δεν έχει δημιουργηθεί κάτι τέτοιο! Ανάμεσα σ αυτούς είμαι και εγώ! Η καρτα η δικιά μου για παράδειγμα έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά από τη μέρα που ήρθε στα χέρια μου με συνδεδεμένο τον ανταπτορα  της nvidia πάνω! Για να έχουνε σωστά συμπεράσματα θα έπρεπε ο κάθε καταναλωτής που ανεβάζει φωτογραφίες από καμμένα καλώδια να δείχνει σε τι κουτί και σε τι καταστάσεις δούλευε την καρτα του! Ένα γνωστό ρητό αναφέρει πως από αυτά που σου λένε μην πιστεύεις τίποτα και από αυτά που βλέπεις τα μισά!

Δεν ξέρεις αν και πότε θα σου συμβεί. Καλά κάνουν και το διατηρούν και προτείνουν λύσεις. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jts είπε

Στείλει και από το EU shop Screenshot_2022-10-29-21-12-32-65_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg.d7b89345394ef355cc729a505898f475.jpg

Αυτό είναι το billing adress,μου το χε βγάλει και μένα, για συνέχισε να δεις στο shipping αν θα βγάλει greece. Γιατί εμένα δεν μου έβγαλε και με email που τους έστειλα με παρεπεμψαν στο global. Και από εκεί πήρα και για 3090ti και 4090. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agen2004 είπε

Αυτό είναι το billing adress,μου το χε βγάλει και μένα, για συνέχισε να δεις στο shipping αν θα βγάλει greece. Γιατί εμένα δεν μου έβγαλε και με email που τους έστειλα με παρεπεμψαν στο global. Και από εκεί πήρα και για 3090ti και 4090. 

προσφατα το πρόσθεσαν, παλαιότερα δεν υπήρχε καν η επιλογή για Ελλαδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

.... ακόμη αλλά και πάλι είναι σαν να έχεις το μάτι αναμμένο στη κουζίνα χωρίς να το επιβλέπεις. Προσωπικά εφόσον θα έδινα 2Κ θα έκανα ότι κάνουν τόσα παιδιά εδώ και δε θα τσιγκουνευόμουν ν'αγοράσω έναν ποιοτικό αντάπτορα 12πιν

Και μεχρι να βγει στην κυκλοφορια,μεχρι να μας ερθει τι κανουμε οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billeiros είπε

Και μεχρι να βγει στην κυκλοφορια,μεχρι να μας ερθει τι κανουμε οεο?

Προσευχές Μπιλ και δεν την σκίζεις στα Μπεντς.

Τραγική κατάσταση να έχεις κάρτα και να μην μπορείς να την δουλέψεις όπως θες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://eustore.cablemod.com/configurator/?load=95fa705235f0

αγορά κανονικά για ελλάδα. (τώρα το πότε θα ρθεί είναι άλλο θέμα..) Θα το προσθέσαν πρόσφατα γιατί και πρίν 2-3 χρόνια, και πριν απο λίγες βδομάδες στο EU δεν υπήρχε option. Επιτέλους, δε μπορούσα να τη βλέπω την αηδία με τα 4 καλώδια 🤣

 


 

Spoiler

20221029.jpg


 

Επεξ/σία από acalm
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kostiger είπε

''We tested the 4090 Founders Edition at 50% to 120% power limits''

https://www.tomshardware.com/news/improving-nvidia-rtx-4090-efficiency-through-power-limiting

Γιατί οι δοκιμές γίνονται με το powrlimit; το UV/OC δεν λειτουργεί σε αυτήν την κάρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agen2004 είπε

Αυτό είναι το billing adress,μου το χε βγάλει και μένα, για συνέχισε να δεις στο shipping αν θα βγάλει greece.

μια χαρά στέλνει Ελλάδα το cablemod.eu

Spoiler

1.jpg.57a57681beb704a139e9ebb9f48bf3ce.jpg

 

 

 

Spoiler

 

2.jpg.397b9ce5e84dfdcb905edede1dca872d.jpg

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι πηρες και εσυ ρε Μπαμπη το 4x8 pin?

Θα πας να το βαλεις στο Thor και θα καλύψεις μια τριαδα πανω και αλλο ενα slot απο κατω τζαμπα.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...