Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις η 3090ti είχε ίδιο ανταπτορα αλλά σε  3πινο.

Τράβαγε τα κέρατα της .

Περισσότερο από από 4090 και δεν μιλάω για spikes watts αλλά σε real time στο osd εβλεπα τι τράβαγε.

Αντίθετα η 4090 τραβάει τουλάχιστον 70-100w λιγότερα σε real time gaming κατάσταση.

Και ερωτώ...Γιατί δεν είχαμε αναφορές με καμένους ανταπτορες σε 3090ti

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1852

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Γιατι το προβλημα εστιαζεται στην πολυ κακη υλοποιηση του ανταπτορα της nvidia κυριως..

Και δευτερευοντως επειδη αν δεν υπηρχε το 12VHPWR δεν θα υπηρχε και η αναγκη για ανταπτορα εξ αρχης.. 

Αλλα ας μεινουμε στο βασικο του θεματος την πολυ κακη υλοποιηση του ανταπτορα σε κατι τοσο crucial οπως το power delivery 600w

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω την αλήθεια το 12VHPWR μου αρέσει με την προϋπόθεση οτι χρησιμοποιώ 1 καλώδιο απο τροφοδοτικό σε GPU. Στην επόμενη γενιά που θα έχει περισσότερος κόσμος καλώδια και δεν θα χρειάζεται αντάπτορες δεν νομίζω να υπάρχουν ξανά ίδια θέματα.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε όλους αρέσει περισσότερο δε τίθεται τέτοιο θέμα,αυτό που συζητάμε είναι να μην χάνεται η ασφάλεια και η λειτουργικότητα για παιδαριώδη λάθη που μπορεί να στοιχισουν περιουσίες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Να πω την αλήθεια το 12VHPWR μου αρέσει με την προϋπόθεση οτι χρησιμοποιώ 1 καλώδιο απο τροφοδοτικό σε GPU. Στην επόμενη γενιά που θα έχει περισσότερος κόσμος καλώδια και δεν θα χρειάζεται αντάπτορες δεν νομίζω να υπάρχουν ξανά ίδια θέματα.

Σε αυτό συμφωνώ, αλλά καλύτερα να το κάνανε στο μέγεθος των 2x8pin και ας έπιανε λίγο περισσότερο χώρο.

Και ας βάζανε και έναν 90° adaptor οι aibs αφού στα μισά κουτιά δεν χωράει, δηλαδή πήραν 2-3 τυχαία κουτιά να δούνε αν λειτουργεί και είπανε μια χαρά είναι, αμφιβάλλω.

Άσε που θα το έχει και στην 4080(έχουν ανέβει φωτογραφίες στα site της Asus και Gigabyte τουλάχιστον) που σε καμία περίπτωση δεν θα ξεπερνάει τα 450w

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Westbaum είπε

 

Υπάρχει πολύ σοβαρό θερμά με τους ανταπτορες..

Αλήθεια η πράσινη έχει δηλώσει κάτι μετά από τόσα περιστατικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να αμφιβάλλω αν όλες αυτές οι αναφορές είναι από "υπερβολική τσακιση"ή plug -unplug που έχουν ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες ..

Πιστεύω πρέπει να παραδεχτούμε με μια μικρή αμφιβολία πάντα ,ότι είναι απλά μουφα ο ανταπτορας της nvidia.

Από την άλλη αν είναι έτσι θα έπρεπε σχεδόν όλοι να παρουσιάσουν το προβλημα.

@azazil1190

Νίκο θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε μια επίσημη ανακοίνωση μεσα στη βδομάδα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Προς το παρον silent bios και κανενα o/c ουτε για αστειο.. Οχι οτι χρειαζεται η 4090 αλλα λεμε τωρα..

Μέχρι πόσα watts να βλέπουμε στο gpuz max.

Εγώ σκέφτομαι να την έχω τελείως στοκ και να κόψω και στο 90pl

Και εμένα το καλώδιο δεν κάθεται αλλιώς .Δεν ακουμπάει στο τζάμι αλλά τελικά όπως όλα δείχνουν δεν είναι το τσάκισμα αλλά ο ανταπτορας.Οι αγωγοί του καλωδίου είναι για κλοτσιες

Screenshot_2022-10-29-15-10-04-599_com.miui.gallery.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα μπεί day 1 στο cablemod eu πριν σκασει ολη α βαβουρα αλλα δε.. κάνουν ελλαντα οι cablemod και από οσο έχω ψαξει η seasonic δε κάνει τπτ πώληση για prime ultra series... σε αααναμονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, acalm είπε

Εγώ είχα μπεί day 1 στο cablemod eu πριν σκασει ολη α βαβουρα αλλα δε.. κάνουν ελλαντα οι cablemod και από οσο έχω ψαξει η seasonic δε κάνει τπτ πώληση για prime ultra series... σε αααναμονή..

Στέλνουν Ελλάδα με 19,00 μεταφορικά 

Επεξ/σία από sarpan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...