Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δυνατός ακόμα ο 5950Χ αλλά printSCR printSCR printSCR .😂

Τι θέματα δεν έχουν;

Οι Zotac Ampere με GDDR6X έψηναν τις μνήμες τους ακόμα και σε gaming. 100C + το καλοκαίρι, λίγο πριν το throttling.

Και από ότι βλέπω από τα reviews 84C σε open bench με ambient 21-22C σημαίνει ότι και στις Lovelace πάλι θα τις ψήνουν.

GDDR6X throttle κάνει κάπου στους 110, δεν νομίζω να μπορείς να το πιάσεις σε gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

.Λόγω μη ανθεκτικού  soldering ξεκολάνε  τα ακριανα καλώδια,αλλά επειδή τα sense pins εξακολουθούν να λειτουργούν,η κάρτα προσπαθεί να τραβήξει 600w από δυο ή τρία  καλώδια,ότι έχει μείνει.Ανεβαίνει η αντίσταση,ανεβαίνει η θερμοκρασία κ μπουμ

Δεν υπάρχει 'μη ανθεκτικό soldering' πάντα με την προϋπόθεση ότι έχει γίνει σωστά. Είτε έχει γίνει σωστά είτε όχι, το να λες μη ανθεκτικό είναι σαν να λες ολίγον έγκυος. Το πρόβλημα με τον αντάπτορα δεν είναι εκεί. Καταρχάς είναι βασική αρχή στα ηλεκτρονικά ότι δεν κολλάς (solder) ποτέ καλώδιο το οποίο βρίσκεται σε κίνηση. Ο λόγος είναι απλός, το μέρος του καλωδίου που είναι κολλημένο παρουσιάζει απόλυτη ακαμψία σε σχέση με ένα εύκαμπτο μέρος που στην περίπτωση ενός πολύκλωνου καλωδίου είναι ουσιαστικά όλα το υπόλοιπο. Ο συνδυασμός αυτών των 2 μαζί με κίνηση είναι καταστροφή. Αυτός είναι και ο λόγος που σε ολόκληρη την βιομηχανία, για παρα πολλά χρόνια τώρα όλα τα board-to-wire connections είναι με crimps και με βύσματα που δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα αυτού του αντάπτορα το οποίο όμως γίνεται και ακόμα πολύ χειρότερο λόγω του γεγονότος ότι το άκαμπτο μέρος της επαφής βασίζεται πάνω σε ένα πολύ λεπτό έλασμα το οποίο δεν έχει μηχανικές αντοχές.

Δεν έχω ιδέα πως την πάτησαν έτσι, αυτές είναι γνώσεις πρώτου εξαμήνου.       

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παραδοξο φαινομενο ειναι πως κανενας reviewer δεν αντιμετωπισε τετοιο προβλημα, Τι στην ευχη, τοσα τεστ δεν τις εσκισαν τις κάρτες; Ουτε μια περίπτωση fail; Τροφη για σκεψη...

Απο οσο ειδα εξαρχης ο ανταπτορας δεν εμπνεει εμπιστοσυνη...φαινεται πως εχει αδυναμιες οσο αφορα το κουμπωμα στην καρτα, σε συνδυασμο με το λυγισμα που τυχον χρειάζεται...πρεπει οπωσδηποτε να λυγισεις πισω απο το θερμοσυστελλομενο και να κρατας πιεση πανω του για κοντρα.

Μακαρι να βρεθει η ριζα του κακου αν υπαρ χει θεμα και να μην την πληρωσουμε ακριβα την νυφη για ενα εξαρτημα του κιλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Asotos33 είπε

Να εχω το Corsair iCUE 7000X RGB και να μη ξερω αν θα χωρανε τα καλωδια για να μη κανει bend...βγαλτε κανα γκαραζ pc case να εχουμε κανα μετρο περιθωριο 😂

εχω το 780Τ και θέλω να παω στο 7000x ,αλλά υτο που δεν μπορώ να βρω ειναι εαν η 4090 θα χωραει στο καθετο 3 slot space που εχει για gpu με αρκετο χώρο για να παίρνουν αερα τα fans της gpu. Εχω το vertical gpu bracket της coolermaster και θέλω να το χρησιμοποιήσω. Μπορείς να το δοκιμάσεις εαν χωράει?

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εχω το 780Τ και θέλω να παω στο 7000x ,αλλά υτο που δεν μπορώ να βρω ειναι εαν η 4090 θα χωραει στο καθετο 3 slot space που εχει για gpu με αρκετο χώρο για να παίρνουν αερα τα fans της gpu. Εχω το vertical gpu bracket της coolermaster και θέλω να το χρησιμοποιήσω. Μπορείς να το δοκιμάσεις εαν χωράει?

Χρησιμοποιω το παλιο μου κουτι ακομα(δε το εχω ξεπακεταρει καν),γιατι περιμενω τη 4080 και motherboard...οποτε δε μπορω να σου απαντησω...σκεφτηκα και εγω για vertical mount για να αντιμετωπιστει καλυτερα το θεμα με τα βρωμοκαλωδια...αλλα δε ξερω αν ειναι και το καλυτερο για το μελλον της καρτας και τη θερμοκρασια της...λογικα θα κανει,γι αυτο πηρα full tower,για να ειμαι πιο ανετος...γιατι δε θελω να πιστεψω οτι πρεπει καποιος να αγορασει το Corsair 1000d με 800 ευρω για να λυσει καθε εννοια χωρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

αυτα εδω ειναι στα λινκ Νικο

oc_sottr_4k_highestmmdjj.png

oc_sottr_4k_highest0kcpg.png

Την έδωσα λίγο παραπάνω

sottr_4k_20544ixm.png

Σε αέρα δεν νομίζω να βγάλω τπτ καλύτερο. Τον Νοέμβριο θα την έχω σε νερό αλλά δεν περιμένω τρελή διαφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα kingston Renegate DDR5 6400ΜΤ/s σήμερα πέρα από Samsung 980 Pro M2 και το CableMod.To μόνο που μένει είναι το right Angle και τελειώσαμε.
Με την προυπόθεση πως δε θα πιάσει φωτιά το σπίτι ως τότε😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Την έδωσα λίγο παραπάνω

sottr_4k_20544ixm.png

Σε αέρα δεν νομίζω να βγάλω τπτ καλύτερο. Τον Νοέμβριο θα την έχω σε νερό αλλά δεν περιμένω τρελή διαφορά.

Ήθελα συγκεκριμένα ρολόγια εάν μπορείς να τρέξεις να δω διαφορές στα των cpu.

Μέχρι 3045 πυρήνα και +1100 μνήμη.

Να δω πόσο δίνει ένας πιο γρήγορος cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία για τους τυχερούς που αγόρασαν 4090, πώς πάνε από coil whine;

Διαβάζω γενικά ότι είναι πιο συχνό σε σχέση με 30series και η δικιά μου 3080 stix έχει αρκετό, αλλά βελτιώθηκε πολύ με undervolt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Ήθελα συγκεκριμένα ρολόγια εάν μπορείς να τρέξεις να δω διαφορές στα των cpu.

Μέχρι 3045 πυρήνα και +1100 μνήμη.

Να δω πόσο δίνει ένας πιο γρήγορος cpu

Αυτό ήταν με +260 και +1550, δηλαδή περίπου 3060 core. Αυτό που με κρατάει πίσω τώρα είναι οτι ανεβάζει απότομα θερμοκρασία στα 60-70C και πέφτει 1-2 steps το core clock, και μνήμες αγγίζουν 80-90C οπότε δεν βοηθάει στο stability.

Edit: Κατάλαβα λάθος, μέχρι 3045 με max vcore?

4 λεπτά πριν, Jts είπε

Μια απορία για τους τυχερούς που αγόρασαν 4090, πώς πάνε από coil whine;

Διαβάζω γενικά ότι είναι πιο συχνό σε σχέση με 30series και η δικιά μου 3080 stix έχει αρκετό, αλλά βελτιώθηκε πολύ με undervolt.

Πάνω κάτω τα ίδια με την 3080 μου, αν της δώσω λιγότερη τάση ηρεμεί. Έχω αυτό το curve για 24/7:

1522721602_Screenshot2022-10-28210812.png.c53436e5ab3f2a1decd2f4351eb2c049.png

Και δεν βγάζει κιχ.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Fuuck! Δεν έπρεπε να πατήσω Reddit😟

 

Τι σκατα γίνεται?

Σήμερα πάλι άνοιξα το κουτί και έβλεπα το καλώδιο ,το έφτιαξα λίγο καλύτερα.

Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το ξεκουμπωσω μην τυχόν γίνει μετά μαλακία.

Εχουμε αρχίσει να φοβόμαστε μην γίνει μαλακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...