Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντυπώσεις από DLSS 3 / frame generation; Σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω απ' τα όσα λέει τούτος είτε έχουμε screen tearing όταν ξεπερνάμε σε fps τα hz της οθόνης (120 πχ) ή unplayable input lag όταν ενεργοποιούμε v-sync/frame limit:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, RothFTP είπε

Εντυπώσεις από DLSS 3 / frame generation; Σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω απ' τα όσα λέει τούτος είτε έχουμε screen tearing όταν ξεπερνάμε σε fps τα hz της οθόνης (120 πχ) ή unplayable input lag όταν ενεργοποιούμε v-sync/frame limit:

 

 

Φιλε tearing βλεπεις στην οθονη σου και χωρις να εχεις ενεργοποιησει το DLSS.

Ενα οποιοδηποτε παιχνιδι να τρεξεις που τα fps να ξεπερνανε τα hz της οθονης σου θα το συναντησεις.

Προφανως απο οτι φαινεται δεν παιζεις και τοσο παιχνιδια γιατι θα το ειχες δει σιγουρα καποια στιγμη.

Απο εκει και περα υπαρχει το framerate cap που το αποτρεπει και στην συγκεκριμενη περιπτωση του DLSS 3.0 επειδη δεν δουλευει το fps cap του control panel υπαρχει και το Vsync..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Φιλε tearing βλεπεις στην οθονη σου και χωρις να εχεις ενεργοποιησει το DLSS.

Ενα οποιοδηποτε παιχνιδι να τρεξεις που τα fps να ξεπερνανε τα hz της οθονης σου θα το συναντησεις.

Προφανως απο οτι φαινεται δεν παιζεις και τοσο παιχνιδια γιατι θα το ειχες δει σιγουρα καποια στιγμη.

Απο εκει και περα υπαρχει το framerate cap που το αποτρεπει και στην συγκεκριμενη περιπτωση του DLSS 3.0 επειδη δεν δουλευει το fps cap του control panel υπαρχει και το Vsync..

Προφανώς βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα κι ακόμα περισσότερο βιάζεσαι να απαντήσεις.

Δεν ρώτησα γιατί προκύπτει screen tearing, ούτε τι είναι. 

To v-sync και το framerate cap/frame limit όπως έγραψα ότι αναφέρει ο τύπος στο βίντεο, όταν ενεργοποιούνται αυξάνεται πολύ το input lag. Ρωτώ λοιπόν όποιον έχει την κάρτα στα χέρια του κατά πόσο αυτό ισχύει και ποιες οι εντυπώσεις του απ' το νέο feature της πράσινης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Εννοείτε και έχει input lag για αυτό βάζουν και το nvidia reflex 

Δεν λέει αυτό, με vsync ή frame limit το λέει unplayable όχι απλά input lag, που αυξάνει πάντα με Dlss 3, ίσως είναι και θέμα drivers, ή το implementation σε αυτά τα παιχνίδια, Spider-Man και A Plague Tale: Requiem.

Καλά λέει το παιδί πάντως, δείτε το βίντεο πριν απαντήσετε, το εξηγεί μια χαρά, το είχα δει χτες εγώ.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DLSS 3.0 σε 2 τιτλους που το εχω δοκιμασει εγω ειναι βουτυρο με vsync και εγω προσωπικα δεν το νοιωθω να λαγκαρει .

Τωρα εαν καποιοι θελουν να παιξουν παρεα με τον Dr Disrespect να μην το ενεργοποιησουν σε καποιον τιτλο που ειναι competitive.

Εγω δεν παιζω competitive και δεν μπορω να καταλαβω το πως θα ενοχλησει καποιον που παιζει επαγγελματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Το DLSS 3.0 σε 2 τιτλους που το εχω δοκιμασει εγω ειναι βουτυρο με vsync και εγω προσωπικα δεν το νοιωθω να λαγκαρει .

Τωρα εαν καποιοι θελουν να παιξουν παρεα με τον Dr Disrespect να μην το ενεργοποιησουν σε καποιον τιτλο που ειναι competitive.

Εγω δεν παιζω competitive και δεν μπορω να καταλαβω το πως θα ενοχλησει καποιον που παιζει επαγγελματικα.

Επειδη παιζω εγω ναι υπαρχει προβλημα ακομα και το DLSS 2.0 πρεπει να εχεις με το μερο σου ακομα και το κλασμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν και δεν το έχω δει στην πράξη για να είμαι 100% σίγουρος, από αυτά που έχω διαβάσει, το βρίσκω κοροϊδία και ανούσιο το DLSS 3. Προσωπικά η βασική διαφορά που νιώθω όταν παίζω στα 120fps σε σχέση με τα 60 είναι η αμεσότητα και η ακρίβεια με την οποία ανταποκρίνεται το παιχνίδι στις κινήσεις μου. Input lag, responsivness η όπως αλλιώς το λένε. Τώρα αν είναι ένα παιχνίδι που τρέχει ας πούμε στα 60fps με DLSS 3 να φαίνεται σαν να τρέχει στα 120 και να το νιώθεις σαν να τρέχει στα 55 τί να το κάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billeiros είπε

Κατι παιζει ισως με τα ρευματα που χεις δωσει απο το ξεχωριστο psu.κοιταξε το

Είχα το λάθος bios από βιασύνη....

Αλλά κ πάλι με το oc bios πήγε max 511watt....

12 pcie έχει το server psu,με 150watt το καθένα κ καλώδια που φτάνουν τα 400watt το ένα.

4 διαφορετικά καλώδια+το pcie της μητρικής.

Δεν ξέρω τι μπορεί να πάει λάθος.

Δεν έχω βρει κ το χρόνο να κάνω τα κατάλληλα τεστ....από Δευτέρα τώρα γτ έχει πέσει πολύ δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις το DLSS 3 σε competitive τίτλους ; Τουλάχιστον με RTX 4090 είναι άχρηστο αφού η κάρτα σε native 1440P βαράει 300άρια+ FPS. Στο δε Overwatch 2 βαράει 500άρες. Μην ξεχνάμε ότι όσοι παίζουν competitive ρίχνουν τα περισσότερα settings στο Low έτσι κι αλλιώς.

Το βάζεις σε κάνα Plague Tale: Requiem που είναι SP απαιτητικός τίτλος, ειδικά με το RT patch θα το χρειάζεσαι οπωσδήποτε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Updated; a fourth case has now been reported. According to a video posted to YouTube by the channel Bang4BuckPC Gamer, a fourth incident has come to light. The user, Hakam Salman, purportedly acquired a GeForce RTX 4090-equipped, prebuilt PC from CyberPowerPC. The consumer returned the PC to CyberPowerPC because the power connector for the graphics card melted.''

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Nα ρωτήσω ρε παίδες, τι κατανάλωση έχει η κάρτα στοκ σε gaming 4k? Βλέπω κάτι reviews που λένε ότι συνήθως είναι στα 350-400, ισχύει;

Ω ναι !

Εγώ την έχω με oc πυρήνα και μνημη της αλλά με pl στοκ 100% και τραβάει λιγότερα από την 3090ti και φυσικά είναι πολύ πιο κρύα 

 

https://www.igorslab.de/en/adapter-of-the-gray-analyzed-nvidias-brand-hot-12vhpwr-adapter-with-built-in-breakpoint/

Μετά από τρίωρο cp2077 4κ όλα ultra+rt dlss quality, η κάρτα εξαιρετική σε θερμοκρασία και κατανάλωση .

Screenshot (12).png

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ω ναι !

Εγώ την έχω με oc πυρήνα και μνημη της αλλά με pl στοκ 100% και τραβάει λιγότερα από την 3090ti και φυσικά είναι πολύ πιο κρύα 

 

https://www.igorslab.de/en/adapter-of-the-gray-analyzed-nvidias-brand-hot-12vhpwr-adapter-with-built-in-breakpoint/

Μετά από τρίωρο cp2077 4κ όλα ultra+rt dlss quality, η κάρτα εξαιρετική σε θερμοκρασία και κατανάλωση .

Screenshot (12).png

Μαλλον πνεει τα λοισθια η 3090 οποτε πάω για αναγκαστική αλλαγη 😂

Αν μένουν κατω απο 400w σε στοκ κομπλε. Strix δεν βρισκω στοκ πουθενα παντως

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...