Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσα σε ολη την κουβεντα που κανουμε να συνυπολογισουμε και δυο πραγματακια :

1. Ηλικια τροφοδοτικου (πεφτει το efficiency με τα χρονια και καταπονουνται τα components που δεν ειναι παντα πρωτης διαλογης στα περισσοτερα τροφοδοτικα)

2. Ποιοτητα τροφοδοτικου (αν εχει ολες τις προστασιες για την κακια στιγμη που λεμε)

Eνα ποιοτικο 850αρι ακομη και gold την δουλεια θα την κανει, εαν υποθεσουμε οτι δεν εχετε αλλα περιφερειακα,σκληρους δισκους και φουρφουρια σαν και εμενα που γεμιζω κυριολεκτικα ολες τις usb και σε board με πολλες. Aν χρειαστει θα παει και παραπανω χωρις θεμα ακομη και o/ced αυτο το ξερουμε..

Το ζητημα ειναι εαν ειστε διατεθειμενοι ενα συστημα που στοιχιζει 2000 τουλαχιστον η καρτα γραφικων και αλλο ενα 1000αρικο τουλαχιστον cpu+mobo+ram να τα ρισκαρετε για να γλυτωσετε 100 ευρω και να λετε οριστε βλεπεις γινεται χαλαρα (το ξερουμε οτι γινεται), αντι να παρετε ενα 1200αρι να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και να δουλευει και το τροφοδοτικο χαλαρα χωρις να πιεζεται.. Ο καθεις κανει τις επιλογες του αλλα οταν δινεις ενα καρο λεφτα για h/w να τσιγκουνευεσαι τα 100 ευρω σε psu ειναι καπως για εμενα.. anyway..

Για τον φιλο και εγω θα περιμενα να παρω αφου εφτασα εδω ενα atx 3.0 να τελειωνει η ιστορια αφου αγοραζει τωρα..

υ.γ Και ναι καλο θα ειναι αν υποστηριζει 600w τουλαχιστον να μην κλοκαρει .. Σιγα τα πολλα που θα χασει δηλαδη με το o/c ενα 5-7% lol ενω εχει την 4090..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ρισκο δεν ειναι στην χειροτερη να κλεινει το pc.

Εγω θα ελεγα να την παρεις , βαλε και εναν μετρητη πανω και αν δεις οτι σου κανει κολπα τοτε το αλλαζεις. 

Το τροφοδοτικο σου στοιχισε 200+ δεν ειναι αμελητεο ποσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θεωρειτε οτι το χειροτερο που μπορει να παθει ενα pc που εχει underpowered psu ειναι αυτο και ειστε βεβαιοι οτι επειδη ειναι πιο συγχρονο θα λειτουργουν σωστα ολες οι προστασιες και τα components under stress τοτε ολα οκ.. 

Δικα σας ειναι τα λεφτα να σκεφτεστε τα 100 ευρω ενω εχετε δωσει χιλιαδες.. για εμενα δεν χρειαζεται καν να κατσει να διαπιστωσει αν θα του κανει οτιδηποτε.. Ποτε δεν ξερεις αν ενα psu μπορει να σου δημιουργησει θεμα αν ειναι faulty και το πιο πιθανο ειναι να στο δημιουργησει αν πιεστει στα ορια του..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μεσα σε ολη την κουβεντα που κανουμε να συνυπολογισουμε και δυο πραγματακια :

1. Ηλικια τροφοδοτικου (πεφτει το efficiency με τα χρονια και καταπονουνται τα components που δεν ειναι παντα πρωτης διαλογης στα περισσοτερα τροφοδοτικα)

2. Ποιοτητα τροφοδοτικου (αν εχει ολες τις προστασιες για την κακια στιγμη που λεμε)

Eνα ποιοτικο 850αρι ακομη και gold την δουλεια θα την κανει, εαν υποθεσουμε οτι δεν εχετε αλλα περιφερειακα,σκληρους δισκους και φουρφουρια σαν και εμενα που γεμιζω κυριολεκτικα ολες τις usb και σε board με πολλες. Aν χρειαστει θα παει και παραπανω χωρις θεμα ακομη και o/ced αυτο το ξερουμε..

Το ζητημα ειναι εαν ειστε διατεθειμενοι ενα συστημα που στοιχιζει 2000 τουλαχιστον η καρτα γραφικων και αλλο ενα 1000αρικο τουλαχιστον cpu+mobo+ram να τα ρισκαρετε για να γλυτωσετε 100 ευρω και να λετε οριστε βλεπεις γινεται χαλαρα (το ξερουμε οτι γινεται), αντι να παρετε ενα 1200αρι να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και να δουλευει και το τροφοδοτικο χαλαρα χωρις να πιεζεται.. Ο καθεις κανει τις επιλογες του αλλα οταν δινεις ενα καρο λεφτα για h/w να τσιγκουνευεσαι τα 100 ευρω σε psu ειναι καπως για εμενα.. anyway..

Για τον φιλο και εγω θα περιμενα να παρω αφου εφτασα εδω ενα atx 3.0 να τελειωνει η ιστορια αφου αγοραζει τωρα..

υ.γ Και ναι καλο θα ειναι αν υποστηριζει 600w τουλαχιστον να μην κλοκαρει .. Σιγα τα πολλα που θα χασει δηλαδη με το o/c ενα 5-7% lol ενω εχει την 4090..

Μα δεν είναι ότι αγοράζει τώρα, έχει τροφοδοτικό, αρκετά σύχρονο και ποιοτικό γι'αυτό είπα ξεκάθαρα στην συγκεκριμένη περίπτωση να δοκιμάσει.

Και το συγκεκριμένο έχει και oled που δείχνει την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν θεωρειτε οτι το χειροτερο που μπορει να παθει ενα pc που εχει underpowered psu ειναι αυτο και ειστε βεβαιοι οτι επειδη ειναι πιο συγχρονο θα λειτουργουν σωστα ολες οι προστασιες και τα components under stress τοτε ολα οκ.. 

Δικα σας ειναι τα λεφτα να σκεφτεστε τα 100 ευρω ενω εχετε δωσει χιλιαδες.. για εμενα δεν χρειαζεται καν να κατσει να διαπιστωσει αν θα του κανει οτιδηποτε.. Ποτε δεν ξερεις αν ενα psu μπορει να σου δημιουργησει θεμα αν ειναι faulty και το πιο πιθανο ειναι να στο δημιουργησει αν πιεστει στα ορια του..

Mα ουσιαστικα αυτο πληρωνεις στο psu , την αξιοπιστια ειδαλλως εβρισκες no name 1200αρια με κανα 60 αρικο...

Το αντιστοιχο παντως που εχει σε 1200watt δεν  κοστιζει 100 ευρω αλλα 400... 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Jts είπε

Μα δεν είναι ότι αγοράζει τώρα, έχει τροφοδοτικό, αρκετά σύχρονο και ποιοτικό γι'αυτό είπα ξεκάθαρα στην συγκεκριμένη περίπτωση να δοκιμάσει.

Και το συγκεκριμένο έχει και oled που δείχνει την κατανάλωση.

Οχι τα points μου ηταν γενικα με την ευκαιρια του ποστ του φιλου..Αν δεις στο πρωτο ποστ λεω αν ημουν εγω στην θεση του φιλου και το φοβομουν θα περιμενα να βγει ενα atx 3.0 και θα το επερνα.. Ενα δευτερο τροφοδοτικο δεν παει χαμενο αν εχεις δευτερο pc ή για backup αν χρειαστει οπως και να εχει.. Αλλοι παλι δεν θεωρουν οτι περνουν κανενα ρισκο και θα την βαλουν αφοβα επανω.. Οκ ο καθενας οπως κρινει..

Λεω σε περιπτωση που καποιος αγοραζει τωρα 4090 και θελει τροφοδοτικο δεν ειναι αναγκη να ρισκαρει με 850αρια και αριστα να ειναι.. 

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Mα ουσιαστικα αυτο πληρωνεις στο psu , την αξιοπιστια ειδαλλως εβρισκες no name 1200αρια με κανα 60 αρικο...

Το αντιστοιχο παντως που εχει σε 1200 δεν  κοστιζει 100 ευρω αλλα 400... 

Δεν χρειαζεται να περνουμε τα ακρα..Υπαρχει και η μεση λυση.. Ουτε πιεζω το τροφοδοτικο να σηκωνει φορτο πανω απο 70-80% για 24/7 που οσο καλο και να ειναι θα μειωσει δραστικα την μακροβιοτητα του στην καλυτερη ή θα δημιουργησει σε κανα component θεμα με τον χρονο  περνοντας ενα 850αρι, ουτε περνω ενα μαπα 1200αρι για να λεω οτι εχω 1200w..

Λυσεις ενδιαμεσα υπαρχουν και για 1000αρια τρομερα..Superflower,Corsair HX series π.χ

Εγω θα επερνα αυτο αν δεν ηθελα να χαλασω πολλα λεφτα

https://www.skroutz.gr/s/11452881/Corsair-HX-Series-HX1200-1200W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html?from=listing

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κρατήσει αυτό που έχει τώρα χωρις οc τον 12900k και αν θέλει να κάνει οc την 4090 ας το κάνει χωρίς να αυξήσει το power limit,να μην ξεπεράσει τα 450W δηλαδή.
Να περιμένει τα ATX 3.0 σε κάνα δίμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχισαν τα όργανα.

Χρήστης και κάτοχος(4090) στο ρεντιτ την πάτησε 

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν θεωρειτε οτι το χειροτερο που μπορει να παθει ενα pc που εχει underpowered psu ειναι αυτο και ειστε βεβαιοι οτι επειδη ειναι πιο συγχρονο θα λειτουργουν σωστα ολες οι προστασιες και τα components under stress τοτε ολα οκ.. 

Δικα σας ειναι τα λεφτα να σκεφτεστε τα 100 ευρω ενω εχετε δωσει χιλιαδες.. για εμενα δεν χρειαζεται καν να κατσει να διαπιστωσει αν θα του κανει οτιδηποτε.. Ποτε δεν ξερεις αν ενα psu μπορει να σου δημιουργησει θεμα αν ειναι faulty και το πιο πιθανο ειναι να στο δημιουργησει αν πιεστει στα ορια του..

Εγώ είχα το hx850i και πήγα σε 1200αρι για αυτό που λές, ότι δεν ήθελα να το έχω να τρέχει στο 80+% και να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, αλλά γενικά ρε μαν είναι πολλά τα λεφτά - να δώσεις 250 το λιγότερο ενώ έχεις ήδη ένα ποιοτικό 850αρι, κλάιν.  Αν πας για καινούργιο φυσικά 1200w είναι το προτιμότερο αυτή τη στιγμή για να τρέχει χαλαρά και να μην του τινάζεις τα πέταλα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ψάξω για 3090 melted connectors , 3080 melted connectors, melted 8pins κλπα κλπα θα βρώ 500 θέματα, και στο reddit και αλλού. Μην τρώτε τον παπά ρε παίδες

 

https://www.google.com/search?q=3090 8pin burned

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω που πηγα να το γραψω ειδα οτι με προλαβε ο herald.Οσο και να μην μου αρεσουν οι τιμες δεν μπορω να μην το πω το αυτονοητο, προφανως και θα υπαρχει και αστοχια υλικων το θεμα ειναι αυτο το ποσοστο να μην ειναι μεγαλο.Ναι αν δουμε κανενα τρελο ποσοστο απο καμενα καλωδια το ξανασυζηταμε αλλα για 500-1000 καλωδια παγκοσμιως το ποσοστο ειναι αστειο για να θεωρηθει οτι υπαρχει θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ είχα το hx850i και πήγα σε 1200αρι για αυτό που λές, ότι δεν ήθελα να το έχω να τρέχει στο 80+% και να έχω το κεφάλι μου ήρεμο, αλλά γενικά ρε μαν είναι πολλά τα λεφτά - να δώσεις 250 το λιγότερο ενώ έχεις ήδη ένα ποιοτικό 850αρι, κλάιν.  Αν πας για καινούργιο φυσικά 1200w είναι το προτιμότερο αυτή τη στιγμή για να τρέχει χαλαρά και να μην του τινάζεις τα πέταλα,

Να σου πω κάτι. Θα το δεχθω από κάποιο που θα πάρει μια gpu μέχρι 1000αρικο εκεί ναι κάνεις συνετή αγορά αν δεν περισσεύει..

Όταν δίνεις 2000 για μια και τσιγκουνευεσαι εκεί τα παραπάνω για ένα καινούργιο τροφοδοτικό δεν το δέχομαι. Είπα ναι θα δουλέψει πιθανότατα χωρίς θέμα δεν λέω δεν γίνεται λέω γιατί ρισκάρουμε πάντα στο πιο σημαντικό μέρος του συστήματος μας.. Ας το βγάλει χωρίς oc όλο το σύστημα γιατί ξέρεις πολυ καλά και σε CPU και σε gpu πως ξεφεύγουν τα όρια όταν τα αφήνεις χωρίς limit και ας πάρει αργότερα ένα atx 3.0.. 

Αλλά ακόμη και χωρίς να το καταλάβεις h/w όπως HDD, SSD κλπ όταν δεν έχουν αρκετή και αδιάλειπτη τροφοδοσία υπολειτουργούν με κινδύνο την καταστροφή τους..

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Aν ψάξω για 3090 melted connectors , 3080 melted connectors, melted 8pins κλπα κλπα θα βρώ 500 θέματα, και στο reddit και αλλού. Μην τρώτε τον παπά ρε παίδες

 

https://www.google.com/search?q=3090 8pin burned

Σωστό.. αν δεις από κάτω σε κάποια site μάλιστα μετά την κινδυνολογια βάζουν και κάνα link για κάνα καλώδιο καινούργιο προς πώληση. Πιθανότατα faulty cable

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το έβαλα απλά επειδή υπήρξε αναφορα .Τα σκατά της πράσινης και της οποίας πράσινης τα λέμε και φυσικά εάν υπάρχει θέμα να προλάβουμε το κακό 

Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει εάν ήταν κόκκινη,μπλε ,ροζ.

Το ότι έγινε αυτό σε κάποιον δεν σημαίνει ότι θα γίνει σε όλους μας η ότι δεν θα υπάρξει και άλλη τέτοια αναφορά(ελπίζω πως θα είναι η μοναδική)

Επίσης μπορεί να μην είχε κουμπώσει καλά ο τύπος το καλωδιο,να έχει γίνει εσκεμμένα για απαξίωση του προϊόντος,να είχε θέμα το καλώδιο η το psu του,να της γ@μησε τα πέταλα με το να τρέχει όλη μέρα bench η δεν ξέρω τι άλλη χρήση.

Επισης εάν είδατε το βίντεο λέει να μην λυγίζουμε το καλώδιο τόσο πολύ και εάν ναι ποιος είναι ο σωστός τρόπος.Για αυτό τον λόγο έβαλα το βιντεο ώστε μην είναι κάποιος που πιέζει  το καλώδιο και μια στο εκατομμύριο γίνεται από εκεί η ζημιά.

*Εγώ καλού κακού επειδη είμαι και τυχερός άνθρωπος (ειρωνικά) μόλις βρω της corsair το σωστό καλώδιο η της cablemod θα το αγοράσω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρει δεν λεει κατι καποιος για εσενα δεν πυροβολουμε τον αγγελιοφορο, το μηνυμα σχολιαζουμε 😜

Πιθανοτατα αστοχια υλικου το κοβω και ξερεις τωρα ευκαιρια για clickity clacky bait..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...