Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Εν το μεταξύ πρέπει να κάνω αναβάθμιση το τροφοδοτικό γιατί με αυτό που έχω τώρα (850w) και με 12900k, φοβάμαι την 4090 και τα transient spikes.

Λέτε να πάω σε 1200w ή σε 1600w για futureproofing;

Δεν χρειάζεται 1200W, to 850W μια χαρά είναι. Τα transient spikes είναι πολύ καλύτερα απο τις 3xxx.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς 4090 με 850w τροφοδοτικό, να μας πει εμπειρίες;

Γιατί αν μπορώ να γλιτώσω την αλλαγή, δε θα πω όχι.

Αυτή τη στιγμή έχω το Asus ROG Thor 850w Platinum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsamo2 είπε

Έχει κανείς 4090 με 850w τροφοδοτικό, να μας πει εμπειρίες;

Γιατί αν μπορώ να γλιτώσω την αλλαγή, δε θα πω όχι.

Αυτή τη στιγμή έχω το Asus ROG Thor 850w Platinum.

Εγω εχω βαλει την 4090 προσωρινα σε ενα συστημα με 10900k και αυτο το Thor που εχεις..

Εβαλα Cyberpunk να παιξω αφου ξεκλειδωσα το power limit και την εκανα o.c και το ειδα να τραβαει μεχρι 740 watt το Τhor.

Τωρα εγω προσωπικα πηρα νεο τροφοδοτικο για να εχω headroom και για το μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsamo2 είπε

Έχει κανείς 4090 με 850w τροφοδοτικό, να μας πει εμπειρίες;

Γιατί αν μπορώ να γλιτώσω την αλλαγή, δε θα πω όχι.

Αυτή τη στιγμή έχω το Asus ROG Thor 850w Platinum.

Μια χαρά θα είσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ ανταγωνιστικη η προσφορα του πλαισιου...αλλα και παλι....😔

Παιδια, δεν νομιζω να θεωρουμε καλη τιμη ή ευκαιρια 2.000 ευρω για μια καρτα γραφικων ετσι?🤔

Με 1.8x επιδοσεις μετα απο 2 χρονια σε σχεση με την κοστολογημενη 700 ευρω $ 3080...

Γιατι εχω αρχισει να φοβαμαι οτι χανω την αντιληψη μου και λεω μηπως  γινομαι μιζερος μετα απο 25 χρονια ενασχολησης με το Pc gaming hardware...

Και αναφερομαι ασχετως της οικονομικης καταστασης ή της συμπαθεστατης και καλως εννοουνενης τρελας του καθενα μας...

Μηπως το χω χασει τελικα γιατρε??🧐🤕🤕

Σαν προσφορά ήταν καλή γιατί απλά αλλού ήταν +400 ευρώ την ίδια στιγμή

Πάντως ούτε και εγώ αγόρασα και πάω για skip αυτή την γενιά, skip σε όλα γιατί το ξεφτύλισαν με τις αυξήσεις τιμών παντού

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Εν το μεταξύ πρέπει να κάνω αναβάθμιση το τροφοδοτικό γιατί με αυτό που έχω τώρα (850w) και με 12900k, φοβάμαι την 4090 και τα transient spikes.

Λέτε να πάω σε 1200w ή σε 1600w για futureproofing;

Με clocked 10900k (τραβάει παραπάνω από 12900 σε games) και 3090 με custom bios 500-550w δεν είχα θέμα με 850 HX platinum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Έχει κανείς 4090 με 850w τροφοδοτικό, να μας πει εμπειρίες;

Γιατί αν μπορώ να γλιτώσω την αλλαγή, δε θα πω όχι.

Αυτή τη στιγμή έχω το Asus ROG Thor 850w Platinum.

Εγώ έχω ένα EVGA 850P2 με 4090 το οποίο θα εγκαταστήσω αύριο αλλά η Palit 4090 που έχω έχει max limit 450W.Aν έχεις 4090 που πάει σε 600W άστη stock και ξέχνα το oc.
https://www.trustedreviews.com/reviews/nvidia-geforce-rtx-4090
Aυτός στο power consumption είχε θέμα με 12900κ

Εdit: Προφανώς ο τύπος τράβηξε power limit στα 33% της FE για το review του και το 850αρι είπε το Δεσπότη Παναγιώτη με το 12900k.

Oτι θα το αλλάξεις είναι δεδομένο όπως κι εγώ αλλά θα περιμένεις κάνα 2μηνο να βγουν τα Atx 3.0 και τότε πας για 1200W κι εγώ για 1000W με 12700k.Προς το παρόν το κρατάς και όλα stock.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εγώ έχω ένα EVGA 850P2 με 4090 το οποίο θα εγκαταστήσω αύριο αλλά η Palit 4090 που έχω έχει max limit 450W.Aν έχεις 4090 που πάει σε 600W άστη stock και ξέχνα το oc.
https://www.trustedreviews.com/reviews/nvidia-geforce-rtx-4090
Aυτός στο power consumption είχε θέμα με 12900κ

Μην αγχώνεσαι σχεδόν καμία δεν πάει 600.

Βρίσκουν λιμιτ απο το ρεύμα.

Μαξ που φτάνουν είναι τα 570w και αυτό σε φαρμαρκ κτλ δλδ σε ακραία σενάρια.

Σε gaming ακόμα και oc δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Οπετσας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στην κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μην αγχώνεσαι σχεδόν καμία δεν πάει 600.

Βρίσκουν λιμιτ απο το ρεύμα.

Μαξ που φτάνουν είναι τα 570w και αυτό σε φαρμαρκ κτλ δλδ σε ακραία σενάρια.

Σε gaming ακόμα και oc δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Οπετσας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στην κατανάλωση 

Αν θέλει όμως να κάνει oc 12900k +4090 και με Aio και 5-6 ανεμιστήρες/2/3 SSD χλωμό τα κόβω τα 850W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

Αν θέλει όμως να κάνει oc 12900k +4090 και με Aio και 5-6 ανεμιστήρες/2/3 SSD χλωμό τα κόβω τα 850W.

Σε games φτάνουν. Αν μιλάμε να ανοίξεις synthetic stress tests σε CPU και GPU μαζί, και μάλιστα κλοκαρισμένα, ok δεν φτάνουν, αλλά για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Αν θέλει όμως να κάνει oc 12900k +4090 και με Aio και 5-6 ανεμιστήρες/2/3 SSD χλωμό τα κόβω τα 850W.

Μιλάω για σενάρια gaming και οc gpu.

Τώρα εάν θες να τρέχεις σκορακια με Μαξ oc gpu/cpu 12900/13900.Τοτε ναι εκεί θες 1200ρι για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Μακάρι να φτάσει.Αν υπάρχει κάποιος που δε θέλει περιττές σπατάλες αυτός είμαι εγώ.Απλά ο reviewer λέει το 850W PSU του δεν έκανε.

Δεν λέει όμως μοντέλο στο review, απλά ένα Corsair 850w, και αυτό το Asus που αναφέρει το παιδί είναι απ'τα καλύτερα, νομίζω η seasonic τα φτιάχνει. 570w peak αναφέρει η 4090.

Άσε που έχει και ένδειξη στην οθόνη οπότε ας δοκιμάσει και βλέπει, και μετά παίρνει μεγαλύτερο, δεν θα χαλάσει αν κλείσει από υπερένταση (over current, ακούγεται γελοίο στα ελληνικά)

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω κι εγώ.Σε stock θα΄ναι οκ,αλλά σε oc τον 12900K θα υπάρξει θέμα ειδικά σε παιχνίδια όπως το καινούργιο Spiderman με high cpu utilization.To έπαιξα λίγο στην αρχή και ο stock 12700k είχε κάπου 80% all cores αν θυμάμαι καλά ίσως και λίγο παραπάνω.
Τέλος πάντων,το αφήνει τώρα stock και περιμένει κάνα δίμηνο τα καινούργια PSU 3.0 και πέρνει κάνα 1200W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...