Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Spartan117 είπε

img_4939u8eew.jpgimg_4943jhc0g.jpgimg_4944pmcob.jpg

Καλοδουλευτη να είναι φίλε μου! Να τη χαρείς όσο δεν πάει! Την πιο αξία στα χρήματα της πήρες!✌️✌️

Πάντως σε κάθε launch είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα! Η 4090 ήρθε στην αγορά και είναι πιο δυνατή από ότι μπορεί να περίμενε ο καθενας μας! Είναι λογικό να γίνονται τέτοιες ενέργειες! Και συν της άλλης το Χ90 παλαιότερα λογιζόταν σ αυτήν την κατηγορία ως titan που είπε και μια ψυχή! Και εκεί που είναι η τιμή της ας πούμε ότι τρώγεται! Δυστυχώς οποιος θέλει πλέον το x90 θα πρέπει να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη!(Δεν ανακαλύπτω την Αμερική μ αυτό που γράφω) Για να προλάβω τους κακοπροαίρετους!

 

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Spartan117 και στα υπόλοιπα παιδιά καλοδούλευτες.

Όπως είπε και ο Azazil εικάζω (προσωπική εκτίμηση) μόλις τελειώσει το stock σε κάνα 10ήμερο ότι θα δούμε πάλι κάρτες με σωστή διαθεσιμότητα/τιμές μετά το νέο έτος.Μέχρι τότε οι τιμές θα τσιμπήσουν κατιτίς.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Inler είπε

Spartan117 και στα υπόλοιπα παιδιά καλοδούλευτες.

Όπως είπε και ο Azazil εικάζω (προσωπική εκτίμηση) μόλις τελειώσει το stock σε κάνα 10ήμερο ότι θα δούμε πάλι κάρτες με σωστή διαθεσιμότητα/τιμές μετά το νέο έτος.Μέχρι τότε οι τιμές θα τσιμπήσουν κατιτίς.

Αφού γίνονται ανάρπαστες! Πολύ εύστοχο σχόλιο!

Επεξ/σία από Pantaz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Westbaum είπε

Το ξύλο το ρίχνει σε τίτλους με Raytracing,oι οποίοι είναι ομολογουμένως περισσότεροι από όσοι νόμιζα.

Αυτο λεμε εδω και σελιδες (τουλαχιστον λεω) οτι η καρτα περαν του αρκετου σημαντικου ~65% μεσο ορο σε raster σε σχεση με την προηγουμενη 3090 που ειναι σημαντικα παραπανω απο το ποσοστο ανα γενια, η καρτα ακουμπαει και x2 πολλες φορες σε RT με μεγαλυτερο μεσο ορο διαφορας απο οτι το rasterization σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Κατι που σημαινει οτι η ψαλιδα στο RT μεγαλωνει;; Απομενει να δουμε τι θα φερει το νεο Navi..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αυτο λεμε εδω και σελιδες (τουλαχιστον λεω) οτι η καρτα περαν του αρκετου σημαντικου ~65% μεσο ορο σε raster σε σχεση με την προηγουμενη 3090 που ειναι σημαντικα παραπανω απο το ποσοστο ανα γενια, η καρτα ακουμπαει και x2 πολλες φορες σε RT με μεγαλυτερο μεσο ορο διαφορας απο οτι το rasterization σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Κατι που σημαινει οτι η ψαλιδα στο RT μεγαλωνει;; Απομενει να δουμε τι θα φερει το νεο Navi..

Η απορία η δικιά μου σε όλο αυτό που αφορά το θέμα απόδοσης είναι το τι θα κάνει η καρτα στους νέους τίτλους που έρχονται! Καλή η διπλάσια απόδοση δεν αντιλέγω! Αλλά όλα τα παιχνίδια που τεσταριστηκαν είναι διετίας και τριετίας! Το να τρέξει ας πούμε το control με 120 fps δεν μου λέει κάτι! Εγώ περιμένω παιχνίδια τύπου Callisto με UE5 εκεί θα δω τι πραγματικά ψάρια πιάνει η καρτα! Γιατί στην προηγούμενη γενιά ως κάτοχος 3090 ΕΝΑ παιχνίδι βγήκε που έπρεπε να το τρέξω όπως ήθελα (cyberpunk) και δεν μπορούσα! 

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Η απορία η δικιά μου σε όλο αυτό που αφορά το θέμα απόδοσης είναι το τι θα κάνει η καρτα στους νέους τίτλους που έρχονται! Καλή η διπλάσια απόδοση δεν αντιλέγω! Αλλά όλα τα παιχνίδια που τεσταριστηκαν είναι διετίας και τριετίας! Το να τρέξει ας πούμε το control με 120 fps δεν μου λέει κάτι! Εγώ περιμένω παιχνίδια τύπου Callisto με UE5 εκεί θα δω τι πραγματικά ψάρια πιάνει η καρτα! Γιατί στην προηγούμενη γενιά ως κάτοχος 3090 ΕΝΑ παιχνίδι βγήκε που έπρεπε να το τρέξω όπως ήθελα (cyberpunk) και δεν μπορούσα! 

Ειναι δυο γεγονοτα διαφορετικα μεταξυ τους αυτα που περιγραφεις.

Για να υπολογιστει η αποδοση της καρτας πρεπει να κραταμε τις υπολοιπες μεταβλητες σταθερες για να συγκρινουμε. 

Το τι θα κανει στα μελλοντικα παιχνιδια ειναι αγνωστο, αλλα σιγουρα μην περιμενεις να αποδιδει οπως αποδιδει στα παλιοτερα, αυτο νομιζω ειναι κατανοητο. 

Ταυτοχρονα ολα αυτα που εχει καποιος backlog ή αν επιτελους θελει να τα παιξει σε 100+ fps να τα χαρει σε 4k πλεον μπορει, οποτε και απο εκει κερδος εχει.. 

Για εμενα ομως μακαρι να δουμε και παιχνιδαρες πολλες τυπου CP2077 και να την γονατισει κανενα προβλημα απολυτως δεν εχω, τον γραφικο πηχυ θελω να ανεβαινει και οχι να βλεπω τα fps εκει πανω να βαυκαλιζομαι..Αλλα εγω ειμαι παλια σχολη αυτα που λεω σε πολλους φανταζουν ακατανοητα και θελουν να αξιοποιουν πληρως τον υπολοιπο εξοπλισμο τους παρα να βλεπουν το καλυτερο δυνατο visual fidelity με οποιο κοστος. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως ουτε artifacts επιασε το ματι μου,ουτε θολουρες.

Ετρεξα και σε κτηρια οπως εδειξε το DF οπου το προβλημα πρεπει να ειναι πιο ορατο,ουτε εκει τα καταφερα να δω κατι.

Επισης το δοκιμασα και με vsync και δεν εχει θεμα.Δεν κανει tearing και ειναι smooth.

Το screenshot που τραβηξα με το framerate ειναι ενα απο τα πιο χαμηλα που μπορεσα να σημειωσω,φτανει μεχρι 160 fps σε web swinging.

Θα δοκιμασω και το Α plague tale requiem σε λιγες μερες και θα σας πω και εκει πως φαινεται..

Marvel's Spider-Man Remastered v1.1014.0.0 10_16_2022 12_16_24 PM.jpg

Marvel's Spider-Man Remastered v1.1014.0.0 10_16_2022 12_16_48 PM.jpg

Marvel's Spider-Man Remastered v1.1014.0.0 10_16_2022 12_34_37 PM.jpg

Marvel's Spider-Man Remastered 1.png

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εγω παντως ουτε artifacts επιασε το ματι μου,ουτε θολουρες.

Ετρεξα και σε κτηρια οπως εδειξε το DF οπου το προβλημα πρεπει να ειναι πιο ορατο,ουτε εκει τα καταφερα να δω κατι.

Επισης το δοκιμασα και με vsync και δεν εχει θεμα.Δεν κανει tearing και ειναι smooth.

Marvel's Spider-Man Remastered v1.1014.0.0 10_16_2022 12_16_24 PM.jpg

Marvel's Spider-Man Remastered v1.1014.0.0 10_16_2022 12_16_48 PM.jpg

Marvel's Spider-Man Remastered v1.1014.0.0 10_16_2022 12_34_37 PM.jpg

Marvel's Spider-Man Remastered 1.png

Το καλό με την 4090 είναι ότι την έχεις cap 118 fps στα 4κ και σου δίνει την απόδοση που θες στο ρελαντί .

Excellent product  👌

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το καλό με την 4090 είναι ότι την έχεις cap 118 fps στα 4κ και σου δίνει την απόδοση που θες στο ρελαντί .

Excellent product  👌

Ναι cap βαζω και δεν ρουφαει και τοσο ρευμα.

To screenshot που εχω πανω με τις θερμοκρασιες και το ρευμα ειναι με uncapped framerate.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ναι cap βαζω και δεν ρουφαει και τοσο ρευμα.

To screenshot που εχω πανω με τις θερμοκρασιες και το ρευμα ειναι με uncapped framerate.

Μπουκαλιαζει λίγο στον 10900κ.

Σε άλλα παιχνίδια είδες ίδια συμπεριφορά σε 4κ?

Σίγουρα όχι σε όλα τα παιχνίδια αλλά το spider είναι και λίγο βλαμμένο στα των cpus

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κτήνος η κάρτα, η πρώτη true 4K κάρτα θα έλεγα. Απ' την επόμενη γενιά, αν ξαναδώσουν τόσο πολύ boost, θα μιλάμε για πραγματικό 8K gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μπουκαλιαζει λίγο στον 10900κ.

Σε άλλα παιχνίδια είδες ίδια συμπεριφορά σε 4κ?

Σίγουρα όχι σε όλα τα παιχνίδια αλλά το spider είναι και λίγο βλαμμένο στα των cpus

Nαι τρωω μπουκαλι σε καμποσα παιχνιδια.

Στο Spiderman συγκεκριμενα οταν το ειχα δοκιμασει με τον 10900k/DLSS QUALITY/RT ΟΝ και OBJECT RANGE στο 6 ηταν unplayable γιατι ετρωγα κατι drops κατω στα 40 fps και το framepacing ηταν σαν καρδιογραφημα.

Tωρα ακομα και με το OBJECT RANGE στο 10 το frame generation αφαιρει πολυ βαρος απο τον cpu και δεν κανει αυτα τα κατακορυφα drops πλεον..

Στο Far cry 6 εχω προβλημα με τον 10900k,ζοριζεται πολυ και δεν βγαζω αυτα που πρεπει..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Nαι τρωω μπουκαλι σε καμποσα παιχνιδια.

Στο Spiderman συγκεκριμενα οταν το ειχα δοκιμασει με τον 10900k/DLSS QUALITY/RT ΟΝ και OBJECT RANGE στο 6 ηταν unplayable γιατι ετρωγα κατι drops κατω στα 40 fps και το framepacing ηταν σαν καρδιογραφημα.

Tωρα ακομα και με το OBJECT RANGE στο 10 το frame generation αφαιρει πολυ βαρος απο τον cpu και δεν κανει αυτα τα κατακορυφα drops πλεον..

Στο Far cry 6 εχω προβλημα με τον 10900k,ζοριζεται πολυ και δεν βγαζω αυτα που πρεπει..

Μου αρέσει που αυτός ο ytuber joker , ισχυρίζεται ότι με τον 9900 είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...