Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο cyberpunk βόρεια του heywood κοντά στο κέντρο υπάρχει ένα πάρκο με φωτοσκιάσεις και με όλα τα καλούδια για τεσταρισμα.

Ένα βιντεάκι με 4090 δεν έχω βρει τστο μέρος τούτο που γονατιζει τις προγενέστερες κάρτες..

ενδιαφερον θα ήταν 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, idonthave said:

4080 12GB   > 4070 ti 12GB  και η απλή 4070 θα είναι με 10GB 😂

Μέχρι 4060ti δέχομαι κάρτα με κάτω από 256bit bus και πολύ της πέφτει.
Ιστορικά, η πρώτη κάρτα με κάτω από 256bit bus στις προηγούμενες γενιές ήταν: 3060 non Ti, 2060 non Super, 1060, 960, 760 variation2, 660 Ti, 550 Ti, 460, GT 240, 9600GSO, 8800GS, 7600GT.

Δεν έχει βγάλει ποτέ xx70 κατά αντιστοιχία μοντέλο με 192bit memory bus, πόσο δε μάλλον xx80. Μάλιστα και αρκετά xx60 "δυνατά" μοντέλα και όχι πετσινοκομμένα, ούτε αυτά είχαν 192bit... Κανονικά μια τέτοια κάρτα πρέπει να κυκλοφορήσει σαν 4060 και με 400$ price tag, το έχουμε διαλύσει τελείως με τις τιμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, niko13 είπε

Βρε φίλε μου εσύ νομίζεις πως όσοι δεν αποθεωνουμε , μαζευτηκαμε amdακηδες τρελοι να την πέσουμε στην nvidia?Έχω gpu και από τους δυο.Δεν μπορώ να μιλήσω για όλους αλλά εγώ κοιτάω για να πάρω nvidia(αλλαγη 2080s).Και ξέρεις τι μου κάνει?Σε γενιά που έχει ωραίο rt performance να δικαιολογήσεις κ εσύ κάπως στον ευατο σου τα χρήματα που θα σκάσεις για gaming σε δύσκολες εποχες ,μου στέλνει το msrp της xx80 που κοιτάω συνήθως στα υψη για να ξεφορτωθεί ότι στοκ έχει από προηγούμενη γενια.Από 700 στα 1199.Ε δεν είμαι κ μέτοχος να τους πω  ευχαριστω.Τετραψηφιο νουμερο για κάρτα δεν δινω,οποτε έχει ο θεος

Εγω δεν νομιζω τιποτα, ολα και ολα :D 
Ας αφησω στην ακρη οτι υπεθεσες οτι εγω καθομαι να ασχοληθω με το τι κανει μια συγκεκριμενη μεριδα απο thread σε thread ενθεν και ενθεν και υπερασπιζομαι την nvidia. Για τετοια δεν εχω ορεξη, εχουν αλλοι οποτε ας αναφερθεις εκει. 

Ο καθεις λοιπον για να απαντησω στο ερωτημα σου αποφασιζει για τον εαυτο του. Οταν αρχιζεις και θεωρεις οτι μονο η δικη σου λογικη εχει βαση τοτε κατι παει ασχημα με εσενα (εμενα, τον αλλο δεν το προσωποποιω τα γραφω και αναλυτικα μην ΞΑΝΑπαρεξηγηθω αν και απο οτι βλεπω δεν το γλυτωνω). 

Εχεις λοιπον μια 2080super. Τι σε εμποδιζει να πας σε μια 3090/Ti που πλεον θα τις βρισκεις (αν ηδη δεν τις βρισκεις κατω του 1000αρικου) ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ, δεις οτι ουτε η AMD,ουτε η Nvidia δεν σου δινουν κατι που να κανει τεραστια διαφορα απο την 3090Ti ας πουμε; Aφου δεν εισαι και τυπος που ανανεωνει καθε γενια οπως βλεπω αρα αφου εχεις θεσει ενα συγκεκριμενο budget περιμενε και παρε αυτη που σου κανει. Τι σημασια εχει αν λεγεται 4080 ή 7900XT ή οτιδηποτε αλλο; Και εγω συνηθιζα να περνω φιλε μου Ti στα 1000-1100 και τωρα πληρωνω 2000 για Titan προιον ουσιαστικα. Αν δεν ηθελα θα επερνα αυτη που θελω στα λεφτα που θα ηθελα να διαθεσω και τελος. Οι τιμες εχουν παρει την ανιουσα παντου τεχνολογια. Και ακομη περισσοτερο οταν δεν υπαρχει σκληρος ανταγωνισμος παντου. Προχωραμε ολα τα αλλα δεν εχουν νοημα ειδικα οταν δεν εχουμε δει πληρως και τα δυο lineup να μπορουμε να κανουμε και συγκρισεις.

Τλπ παιδια οτι καταλαβαινει ο καθενας, καλα για αυτους που εχουν ατζεντα ή συγκεκριμενα κολληματα.. περι ορεξεως.. Προσωπικα ειμαι εδω να συζητησω για τις καρτες αυτες καθεαυτες και οχι για υποθετικα προιοντα. Οταν με το καλο βγουν τα ξαναλεμε. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

καθεις λοιπον για να απαντησω στο ερωτημα σου αποφασιζει για τον εαυτο του. Οταν αρχιζεις και θεωρεις οτι μονο η δικη σου λογικη εχει βαση τοτε κατι παει ασχημα με εσενα (εμενα, τον αλλο δεν το προσωποποιω τα γραφω και αναλυτικα μην ΞΑΝΑπαρεξηγηθω αν και απο οτι βλεπω δεν το γλυτωνω). 

Που και να ήθελες να παρεξηγηθείς κιολας δηλαδή..όλα καλά φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, niko13 είπε

Που και να ήθελες να παρεξηγηθείς κιολας δηλαδή..όλα καλά φιλος

Σε γενιά που έχει ωραίο rt performance να δικαιολογήσεις κ εσύ κάπως στον ευατο σου τα χρήματα που θα σκάσεις για gaming σε δύσκολες εποχες 

 

Εχεις δικιο σωστα που να ηθελα να παρεξηγηθω κιολας στις συνεχεις προκλησεις εδω και καμια 100αρια σελιδες. Εφοσον ομως πεφτω στην παγιδα και καθομαι και απαντω, αντι να αρχισω και εγω στον ιδιο τονο καλα τα λες. Ολα καλα φιλος λοιπον αφου τα ειπαμε νομιζω οτι συννενοηθηκαμε.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ultra όλα μέσα?

Psycho ολα δεξια..

με τον 10900k που βγαζει φωτιες

60-70% cpu usage..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Psycho ολα δεξια..

Δοκίμασες με το frame generation πως σκατά το λενε

Εδώ με 3090ti oc με balanced dlss k rt ultra

IMG_20221015_005202.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Δοκίμασες με το frame generation πως σκατά το λενε

Eγω δεν το εχω αυτο,ειναι για τους προνομιουχους reviewers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω δεν το εχω αυτο,ειναι για τους προνομιουχους reviewers..

Έλα ρε δεν το έδωσαν ακόμα για το ευρύ κοινό?

Και εγώ λέω μόλις πάρω την κάρτα στα χέρια μου θα το βάλω on και θα ξεκινήσω πάλι το παιχνίδι από την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Έλα ρε δεν το έδωσαν ακόμα για το ευρύ κοινό?

Και εγώ λέω μόλις πάρω την κάρτα στα χέρια μου θα το βάλω on και θα ξεκινήσω πάλι το παιχνίδι από την αρχη

Oχι δυστυχως.

Στο The Ascent με ολα τα RT on και DLSS στο Quality η 4090 πιανει πανω απο 100 fps σε 4k.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Oχι δυστυχως.

Στο The Ascent με ολα τα RT on και DLSS στο Quality η 4090 πιανει πανω απο 100 fps σε 4k.

Τούμπανο!

Είναι πολύ βαρύ το συγκεκριμένο και τις πονάει τις κάρτες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Δοκίμασες με το frame generation πως σκατά το λενε

Εδώ με 3090ti oc με balanced dlss k rt ultra

IMG_20221015_005202.jpg

Tρεξτο και στο Psycho με quality να συγκρινεις την διαφορα με την 4090..

Εγω τρωω και λιγο μπουκαλι λογω επεξεργαστη.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...