Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γενικά πολύ απαισιόδοξα μου φαίνονται τα νούμερα σου με την κατρακύλα που έχουν φάει τα crypto σε gamers πάντως δεν πουλάνε με τέτοιες τιμές. Εμένα πιο πολύ μου πάει η 4080 σε τιμή 800-1000 και  η 4090 1400-1600

Αυτές θα είναι οι ''normal'' τιμές και μακάρι να 'ναι έτσι αλλά η 4090 μάλλον πάει για 2000αρο MSRP οπότε θα είναι 2Κ+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2303

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτές θα είναι οι ''normal'' τιμές και μακάρι να 'ναι έτσι αλλά η 4090 μάλλον πάει για 2000αρο MSRP οπότε θα είναι 2Κ+.

Ο Κόσμος έδειξε ότι κάρτες 2000 και πάνω δεν θα τις στηρίξει μεγάλο παράδειγμα η 3090 ti! Νομίζω πως πήραν το μάθημα τους! Θα δείξει η νεκροψία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτές θα είναι οι ''normal'' τιμές και μακάρι να 'ναι έτσι αλλά η 4090 μάλλον πάει για 2000αρο MSRP οπότε θα είναι 2Κ+.

το much το 2k msrp αλλα ποτε δε ξέρεις εγώ μέχρι 1800 για top υλοποίηση 4090 θα τα δώσω αλλιώς πάω σε 4080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pantaz είπε

Ο Κόσμος έδειξε ότι κάρτες 2000 και πάνω δεν θα τις στηρίξει μεγάλο παράδειγμα η 3090 ti! Νομίζω πως πήραν το μάθημα τους! Θα δείξει η νεκροψία!

Καλά 3090Ti ποιος θα πάρει, όσοι ήθελαν να τα σκάσουν έχουν ήδη 3090 και η μετάβαση σε 3090Ti προφανώς δεν αξίζει. 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

το much το 2k msrp αλλα ποτε δε ξέρεις εγώ μέχρι 1800 για top υλοποίηση 4090 θα τα δώσω αλλιώς πάω σε 4080

Πολλά τα λεφτά και τα παιχνίδια τα φετινά δεν τα αξίζουν με την καμία, όπως δεν θα τα αξίζουν ούτε του 2023 αφού πάλι cross-gen θα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά 3090Ti ποιος θα πάρει, όσοι ήθελαν να τα σκάσουν έχουν ήδη 3090 και η μετάβαση σε 3090Ti προφανώς δεν αξίζει. 

Πολλά τα λεφτά και τα παιχνίδια τα φετινά δεν τα αξίζουν με την καμία, όπως δεν θα τα αξίζουν ούτε του 2023 αφού πάλι cross-gen θα είναι. 

Μην το λες! Όπως κάποιος έκανε τη μετάβαση από 3080 ti σε 3090 έτσι θα μπορούσε να κάνει και την άλλη αλλαγή! Απλώς έφτασε ο κόμπος στο χτένι που λένε και το αφήσανε! Άσε που είναι πλέον και end of era και πολύ κακό timing τη στιγμή που βγηκε! Πάντως εγώ δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλο boost στο performance οι κάρτες δεν τους συμφέρει να δώσουν τοσο καλύτερες καρτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε από 3080Ti σε 3090 αξίζει εκτός κι αν τόσο πολύ κάποιος θέλει την έξτρα μνήμη. 

Γενικά αυτά είναι ανούσια releases, έπρεπε να έχει μόνο 3080 και 3090, τα ενδιάμεσα είναι καραγκιοζιλίκια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ούτε από 3080Ti σε 3090 αξίζει εκτός κι αν τόσο πολύ κάποιος θέλει την έξτρα μνήμη. 

Γενικά αυτά είναι ανούσια releases, έπρεπε να έχει μόνο 3080 και 3090, τα ενδιάμεσα είναι καραγκιοζιλίκια. 

Συμφωνώ απόλυτα σ αυτό που λες! Απλώς θα ήθελα την 3080 εξαρχής με 12αρα vram και όχι με 10! Οι τωρινές κάρτες δεν έδειξαν τα δόντια τους γενικά! Δεν τις ξεζούμισαν! Αν και με τη λογικη που βλέπεις τα πράγματα στην οποία συμφωνώ όπως προείπα δεν θα έπρεπε να γίνονται releases με νέες κάρτες κάθε δυο χρόνια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ούτε από 3080Ti σε 3090 αξίζει εκτός κι αν τόσο πολύ κάποιος θέλει την έξτρα μνήμη. 

Γενικά αυτά είναι ανούσια releases, έπρεπε να έχει μόνο 3080 και 3090, τα ενδιάμεσα είναι καραγκιοζιλίκια. 

Δεν είναι ανούσια. Και δεν αναφέρομαι κυρίως στις τεχνικές μικροδιαφορές (άλλο 10 gb και άλλα 12 gb σε καλύτερο bus)
αλλά κυρίως στο πως χρησιμοποιούνται για μεγιστοποίηση κέρδους.
Όσο η αγορά το σηκώνει βγάζουν 3080 ti όταν δεν το σηκωνει πάνε σε 3080 κ.ο.κ και έτσι πουλάνε κοντά στην μέγιστη τιμή που σηκώνει κάθε φορά η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Δεν είναι ανούσια. Και δεν αναφέρομαι κυρίως στις τεχνικές μικροδιαφορές (άλλο 10 gb και άλλα 12 gb σε καλύτερο bus)
αλλά κυρίως στο πως χρησιμοποιούνται για μεγιστοποίηση κέρδους.
Όσο η αγορά το σηκώνει βγάζουν 3080 ti όταν δεν το σηκωνει πάνε σε 3080 κ.ο.κ και έτσι πουλάνε κοντά στην μέγιστη τιμή που σηκώνει κάθε φορά η αγορά.

Μεγιστοποίηση κέρδους λόγω mining, αλλιώς όλοι οι απαιτητικοί θα είχαν μια 3080 με 700-800 ευρώ και τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολλά τα λεφτά και τα παιχνίδια τα φετινά δεν τα αξίζουν με την καμία, όπως δεν θα τα αξίζουν ούτε του 2023 αφού πάλι cross-gen θα είναι. 

γενικά μέχρι τώρα δεν είχα χρόνο να παίξω και έχω ξεμείνει με μια 980 που ούτε για cross gen δε κάνει γενικά μου έχει μείνει πράμα να παίξω... τώρα επειδή είμαι σε oled κάτω από 4080 δε πάω οποτε έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι minimum πάει 1000ρίκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μ αυτά που ακούω ότι δεν αξίζει κάποιος να πάρει κάρτα στην γενιά που έρχεται! Με την ίδια λογική όσοι είχαν 2080 και πάνω στην προηγούμενη δεν θα έπρεπε να πάνε και σ αυτή τη σειρά γιατί τα παιχνίδια βγαίναν με το σταγονόμετρο! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη σκέψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλες οι χρονιές σάπιες, πέρυσι και φέτος παράγινε το κακό όμως. Το 2023 μάλλον θα είναι σε καλύτερη μοίρα απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει να δώσει κάποιος κοντά στα 2000$ για cross-gen παιχνίδια.

Από το 2024 λογικά τέλος τα cross-gen, οπότε οι απαιτήσεις θα ανέβουν, το ίδιο και τα γραφικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...