Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

41 λεπτά πριν, morehp είπε

Η δική μου ανάγνωση είναι πως στο pricing tier αυτό που ανήκε η σχωρεμένη 4080 12GB μπαίνει η AMD με τις νέα sku και πιθανώς η NV υπολογίζει πως δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστική.

Ναι ενω με την τιμη της 4080 16gb που θα κυκλοφορήσει κανονικά, ειναι τέρμα ανταγωνιστική η nvidia.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, niko13 είπε

Αν είναι ένδειξη αυτό 192 bit στην 4080 12gb και για την 4070 θα είναι αστεία τα πράγματα πάντως.Θα είναι ένα launch που η πιο συμφέρουσα αγορά της σειράς θα είναι το απόλυτο high end (4090)

Μα το ειπε ο πετσινος αλλα δεν τον ακουτε 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, niko13 είπε

Αν είναι ένδειξη αυτό 192 bit στην 4080 12gb και για την 4070 θα είναι αστεία τα πράγματα πάντως.Θα είναι ένα launch που η πιο συμφέρουσα αγορά της σειράς θα είναι το απόλυτο high end (4090)

Εαν οι επιδοσεις ειναι αναλογες οπως και το price/performance jump , δεν βλεπω το λογο που θα πρεπει να με απασχολει τι διαυλο θα βαλει η nvidia ή η AMD.. Παλια ειχαμε και 512bit διαυλους στο high end τι παει να πει αυτο οτι ξεπεσαμε επειδη εχουμε 384bit τωρα; Η αρχιτεκτονικη παιζει ρολο στο memory bandwidth και οι επιδοσεις της.. 

Ειπαμε ηταν λαθος η 4080 12Gb αλλα μην αρχισουμε τωρα τα στολισματα χωρις να δουμε καταρχην ολο το lineup και τον ανταγωνισμο..

13 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Εγώ πιστεύω μπήκε ο πετσινος να διαβάσει το θρεντ στο ινσομνια και είδε τι κράξιμο πέφτει στης 300 από της 328 σελίδες και έπραξε ανάλογα. 😝

Stephen Colbert GIF by The Late Show With Stephen Colbert

Ηταν δικαιο και εγινε πραξη

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ο Huang απολογείται στους μετόχους που έπεσε εκτός στόχων το 2ο τρίμηνο του 22, έχει παρκάρει τεράστιο στοκ από Αμπερ και βγάζει κάρτες με τιμές crypto ώστε να ωθήσει το κόσμο στις Ampere (ακούστε τον Huang) . Αλλά την πάτησε με την "wannabe 4080" 4070 όπου τον έκραξαν άπαντες - και προφανώς υπάρχει έρεισμα για παραπλάνηση καταναλωτή λόγω τεράστιας διαφοράς επιδόσεων όπως σωστά έγραψε ο @malakudi.

Και διαβάζουμε ότι την απέσυρε γιατί δεν θα ανταγωνιζότανε τα αντίστοιχα SKUs της AMD (που κανείς δεν γνωρίζει). 😀😁🤑

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ειπαμε ηταν λαθος η 4080 12Gb αλλα μην αρχισουμε τωρα τα στολισματα χωρις να δουμε καταρχην ολο το lineup και τον ανταγωνισμο.

Δεν είναι μόνο η 4080 12gb που με ενοχλεί ρε φίλος.Ακομα και η 4080 16gb στην τιμή που θα είναι ,πόσο ξύλο να ρίχνει στην 3090ti που θα βρίσκεις στην ίδια τιμη?Είναι σαν να σε ωθουν σε 3000 νομιζω.Αυτό με κάνει να μην είμαι αισιόδοξος και για το υπόλοιπο line up.Μακαρι να βγεις σωστος

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δηλαδη δεν ξερουμε τα πληρη specs ολου του lineup της Nvidia και της AMD τοσο καιρο που επιχειρηματολογουμε εναντιον της Nvidia; Οχι α συγνωμη λαθος καταλαβα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

ως 4070 Ti μάλλον θα τη κρατήσει με ανάλογη τιμή ίσως 799$

192-bit memory bus 4070 Ti 

🤣

nGreedia, the way it's meant to be paid.

και 256-bit η "4080" η 16αρα ντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δεν είναι μόνο η 4080 12gb που με ενοχλεί ρε φίλος.Ακομα και η 4080 16gb στην τιμή που θα είναι ,πόσο ξύλο να ρίχνει στην 3090ti που θα βρίσκεις στην ίδια τιμη?Αυτό με κάνει να μην είμαι αισιόδοξος και για το υπόλοιπο line up.Μακαρι να βγεις σωστος

Oταν εχεις το καρπουζι και το μαχαιρι στο high end κανεις οτι θες.. Η ΑΜD εχει δυσκολο εργο με δυο καρπουζια στην μασχαλη αυτη την στιγμη γιατι 1. Πρεπει να ματσαρει το raster της 4080 (κατι που λογικα δεν θα ειναι δυσκολο να κανει και να ξεπερασει αυτο το σκοπελο τον εχει ανετα) και 2.Να φερει ανταγωνιστικες επιδοσεις ή εστω αξιοπρεπεις στο RT.. Γιατι καταλαβαινεις οτι οταν σκας πανω απο 1000ρικο αν καταληξεις να εχεις επιδοσεις RT και κατω απο 3090/Τi (που κανεις σωφρων ανθρωπος δεν ευχεται) θα πρεπει να εχεις και ανταγωνιστικη τιμη σε σχεση με το 4080 και αρκετα καλυτερες επιδοσεις raster για να γινει ελκυστικο το προιον. Και αυτο το λεω γιατι οταν μιλαμε για high end ο καταναλωτης ειναι πιο απαιτητικος.

Τλπ επειδη πολυ θεωρια επεσε και δεν ξερουμε ουτε την τιμη των flagship AMD προιοντων ουτε την αποδοση τους ας περιμενουμε αρχες Νοεμβρη να δουμε τι θα δουμε. 

Παντως οπως ειπα τιποτα δεν εμποδιζει την Nvidia αν τα δει σκουρα να ριξει και την τιμη της 4080. Της 4090 δυσκολα δεν νομιζω οτι μπορει να βγαλει αναλογο προιον η AMD..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Oταν εχεις το καρπουζι και το μαχαιρι στο high end κανεις οτι θες.. Η ΑΜD εχει δυσκολο εργο αυτη την στιγμη γιατι 1. Πρεπει να ματσαρει το raster της 4080 (κατι που λογικα δεν θα ειναι δυσκολο να κανει και να ξεπερασει αυτο το σκοπελο τον εχει ανετα) και 2.Να φερει ανταγωνιστικες επιδοσεις ή εστω αξιοπρεπεις στο RT.. Γιατι καταλαβαινεις οτι οταν σκας πανω απο 1000ρικο αν καταληξεις να εχεις επιδοσεις RT και κατω απο 3090/Τi (που κανεις σωφρων ανθρωπος δεν ευχεται) θα πρεπει να εχεις και ανταγωνιστικη τιμη σε σχεση με το 4080 και αρκετα καλυτερες επιδοσεις raster για να γινει ελκυστικο το προιον. Και αυτο το λεω γιατι οταν μιλαμε για high end ο καταναλωτης ειναι πιο απαιτητικος.

Τλπ επειδη πολυ θεωρια επεσε και δεν ξερουμε ουτε την τιμη των flagship AMD προιοντων ουτε την αποδοση τους ας περιμενουμε αρχες Νοεμβρη να δουμε τι θα δουμε. 

Παντως οπως ειπα τιποτα δεν εμποδιζει την Nvidia αν τα δει σκουρα να ριξει και την τιμη της 4080. Της 4090 δυσκολα δεν νομιζω οτι μπορει να βγαλει αναλογο προιον η AMD..

 

Βρε φίλε μου εσύ νομίζεις πως όσοι δεν αποθεωνουμε , μαζευτηκαμε amdακηδες τρελοι να την πέσουμε στην nvidia?Έχω gpu και από τους δυο.Δεν μπορώ να μιλήσω για όλους αλλά εγώ κοιτάω για να πάρω nvidia(αλλαγη 2080s).Και ξέρεις τι μου κάνει?Σε γενιά που έχει ωραίο rt performance να δικαιολογήσεις κ εσύ κάπως στον ευατο σου τα χρήματα που θα σκάσεις για gaming σε δύσκολες εποχες ,μου στέλνει το msrp της xx80 που κοιτάω συνήθως στα υψη για να ξεφορτωθεί ότι στοκ έχει από προηγούμενη γενια.Από 700 στα 1199.Ε δεν είμαι κ μέτοχος να τους πω  ευχαριστω.Τετραψηφιο νουμερο για κάρτα δεν δινω,οποτε έχει ο θεος

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...