Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, morehp είπε

Ωραία ας βάλουμε μέσα και τον χρόνο ως παράγοντα...Σήμερα αυτή την στιγμη δεν κυκλοφορούν και τα 2 SKU στην αγορά;

Ναι αλλά η nvidia σε πιθανή αγωγή θα είναι καλυμμένη.θα μπορεί να ισχυριστεί πως στην παραγωγή της η 12gb αντικατέστησε την 6gb..Δεν φταίνε αυτοί αν κάποιες κυκλοφορούν ακόμα στην αγορά κ όλα καλά.Το ταυτόχρονο με τις 4080 είναι κάτι άλλο νομικά πιστευω

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ανάγνωση είναι πως στο pricing tier αυτό που ανήκε η σχωρεμένη 4080 12GB μπαίνει η AMD με τις νέα sku και πιθανώς η NV υπολογίζει πως δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, morehp είπε

Η δική μου ανάγνωση είναι πως στο pricing tier αυτό που ανήκε η σχωρεμένη 4080 12GB μπαίνει η AMD με τις νέα sku και πιθανώς η NV υπολογίζει πως δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστική.

Πιθανό φιλος.. αλλά όλοι τους μωρέ μόνο λεφτά κοιτάνε..και λίγες να πούλαγε σε fanboys την χαλαγε?Φοβήθηκαν οικονομικό χτύπημα από αλλου για αυτό κ λέμε πως μάλλον βρωμάει αμερικανικές μυνησεις καταναλωτή..Λέμε τώρα,υποθέσεις κανουμε δεν θα μάθουμε κ ποτε

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, morehp είπε

Δεν προσπαθώ να αποδείξω ή να πείσω κανέναν ότι οι εταιρείες δεν χρησιμοποιούν ύπουλες τακτικές, όμως με τα γραφόμενα σου προσπαθείς να αποδείξεις πως τα πάντα είναι ύπουλες τακτικές και το κακό είναι πως προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις με θεωρίες και γεγονότα που δεν είτει δεν υφίστανται είτε δεν ταιριάζουν με την υπόθεση

Δεν είπα πουθενά πως τα πάντα είναι ύπουλα. Απλώς είναι η προσωπική μου εκτίμηση (και μάλιστα το είχα γράψει από τη πρώτη στιγμή) πως το να πουλάς δύο τελείως διαφορετικά προϊόντα με το ίδιο όνομα, είναι στα όρια της εμπορικής παραπλάνησης. Δε θα μάθουμε ποτέ τον επίσημο λόγο που ακυρώνει αυτό το μοντέλο η nvidia, όμως η δική μου άποψη - αίσθηση αν θες αν θεωρείς πως δε την τεκμηριώνω - είναι πως αυτό έγινε για νομικούς λόγους.

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Μην μπερδεύεις ειδικές εκδόσεις που έχουν το ανάλογο designation. Επίσης μήν ξεχνάς (βολικά) τι range κινητήρων υπήρχε πρό 10 ετίας για το ίδιο μοντέλο.

Αντιπροσωπευτικότατο είναι το παράδειγμα,ακόμα και σήμερα που τo downsizing δίνει μέσες άκρες 2 κινητήρες για να καλύψει όλη τη γκάμα.

Offtopic τέλος απο μένα.

Κάθε κεντρικό μοντέλο όμως όπως το Golf, έχει μετά και ένα άλλο όνομα που υποδηλώνει το setup, κινητήρα κτλ. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τις κάρτες γραφικών που έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα και η μόνη εμφανής διαφορά θα ήταν η ποσότητα μνήμης. Και ενώ η διαφορά στην ποσότητα μνήμης θα δικαιολογούσε κάποια διαφορά στην απόδοση, αυτές να έχουν τελείως διαφορετικό πυρήνα με τελείως διαφορετικές επιδόσεις που φτάνουν ως και 30%.

3 λεπτά πριν, morehp είπε

Η δική μου ανάγνωση είναι πως στο pricing tier αυτό που ανήκε η σχωρεμένη 4080 12GB μπαίνει η AMD με τις νέα sku και πιθανώς η NV υπολογίζει πως δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστική.

Αν δεν είσαι ανταγωνιστικός σε τιμή, απλώς μειώνεις την τιμή. Δεν ακυρώνεις το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Κάθε κεντρικό μοντέλο όμως όπως το Golf, έχει μετά και ένα άλλο όνομα που υποδηλώνει το setup, κινητήρα κτλ. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τις κάρτες γραφικών που έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα και η μόνη εμφανής διαφορά θα ήταν η ποσότητα μνήμης. Και ενώ η διαφορά στην ποσότητα μνήμης θα δικαιολογούσε κάποια διαφορά στην απόδοση, αυτές να έχουν τελείως διαφορετικό πυρήνα με τελείως διαφορετικές επιδόσεις που φτάνουν ως και 30%.

Ένα τελευταίο,μόνο και μόνο επειδή κοίταγα το παράδειγμα του Golf.

Έκδοση Life, 2 κινητήρες (1.0lt & 1.5lt). Ο δε 1.5lt έρχεται και σε δύο γεύσεις (130ps & 150ps).'Iδιος κινητήρας με διαφορετική χαρτογράφηση.Βλέπεις το νομικό τμήμα της VW να αγχώνεται;

Capture.JPG.940778cf00beec00ac9f208b7eea7c6c.JPG

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν δεν είσαι ανταγωνιστικός σε τιμή, απλώς μειώνεις την τιμή. Δεν ακυρώνεις το προϊόν.

Αυτές είναι στρατηγικές αποφάσεις. Οπως η EVGA αποφάσισε να απωλέσει το 80% του τζίρου της γιατί δεν θα μπορούσε να είναι ανταγωνιστική και συνάμα να κρατήσει το επίπεδο προϊόντος και υπηρεσίας/υπεραξίας που προσέφερε.

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ένα τελευταίο,μόνο και μόνο επειδή κοίταγα το παράδειγμα του Golf.

Έκδοση Life, 2 κινητήρες (1.0lt & 1.5lt). Ο δε 1.5lt έρχεται και σε δύο γεύσεις (130ps & 150ps).'Iδιος κινητήρας με διαφορετική χαρτογράφηση.Βλέπεις το νομικό τμήμα της VW να αγχώνεται;

Capture.JPG.940778cf00beec00ac9f208b7eea7c6c.JPG

Κι όμως tenshi το σκέφτονται.θα σου πω το δικό μου παράδειγμα με golf 2008 tsi.Εβγαινε κ αυτό δύο εκδόσεις μια με 120 κ μια με 150 αλογα.Οταν είχα ρωτήσει στο service γιατι κάποια ίδια μοντέλα έχουν δύο από τα τρία γράμματα του tsi κόκκινα ενώ εμένα έχει ένα ,μου είπαν πως είναι για να ξεχωρίζουν το 120 από το 150hp μοντέλο.Νομικο κόλπο να είναι καλυμενοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, niko13 είπε

Πιθανό φιλος.. αλλά όλοι τους μωρέ μόνο λεφτά κοιτάνε..και λίγες να πούλαγε σε fanboys την χαλαγε?Φοβήθηκαν οικονομικό χτύπημα από αλλου για αυτό κ λέμε πως μάλλον βρωμάει αμερικανικές μυνησεις καταναλωτή..Λέμε τώρα,υποθέσεις κανουμε δεν θα μάθουμε κ ποτε

Ναι και να το θέσω και ένα βήμα παραπέρα...καταργεί το SKU γιατί γνωρίζει πως δεν θα σταθεί καλά δίπλα στα SKU της AMD λόγω τιμής, απόδοσης ή και τα δύο. Αποφεύγει την σύγκριση!!! και επιπλέον ανοίγει την ψαλίδα της σύγκρισης της 4080 16GB και 4090 που δεν θα πιάνονται από τα αντίστοιχα top dog της AMD (λέμε τώρα). 

Στρατηγικά ποιό ακούγεται ποιό ενδιαφέρον; Η τοποθέτηση στην αγορά έναντι του ανταγωνισμού ή ότι θέλει να αποφύγει class action suits; 30 δολλάρια το κεφάλι πλήρωσε με την ιστορία της 970 και πρέπει να είχαν μεγάλη στεναχώρια...

 

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

11 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ένα τελευταίο,μόνο και μόνο επειδή κοίταγα το παράδειγμα του Golf.

Έκδοση Life, 2 κινητήρες (1.0lt & 1.5lt). Ο δε 1.5lt έρχεται και σε δύο γεύσεις (130ps & 150ps).'Iδιος κινητήρας με διαφορετική χαρτογράφηση.Βλέπεις το νομικό τμήμα της VW να αγχώνεται;

Capture.JPG.940778cf00beec00ac9f208b7eea7c6c.JPG

Το 3ο είναι ίδιο με το δεύτερο σε OC έκδοση!

Anyway, ναι υπάρχουν σημαντικές διαφορές αν και θα μπορούσα να πω πως φαίνεται από το όνομα. Όταν το ένα το λες Golf Life 1.0 TSI και το άλλο Golf Lif 1.5 TSI, υπάρχει μία εμφανής διαφορά. Αντίθετα στις GPU, η νόρμα είναι πως διαφορετική ποσότητα VRAM δεν δίνει τόσο μεγάλες διαφορές στην απόδοση. Anyway ίσως δεν υπάρχει νομικό θέμα και απλώς να έκανα μία άστοχη σκέψη - θεώρηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, morehp είπε

Ναι και να το θέσω και ένα βήμα παραπέρα...καταργεί το SKU γιατί γνωρίζει πως δεν θα σταθεί καλά δίπλα στα SKU της AMD λόγω τιμής, απόδοσης ή και τα δύο. Αποφεύγει την σύγκριση!!! και επιπλέον ανοίγει την ψαλίδα της σύγκρισης της 4080 16GB και 4090 που δεν θα πιάνονται από τα αντίστοιχα top dog της AMD (λέμε τώρα). 

Στρατηγικά ποιό ακούγεται ποιό ενδιαφέρον; Η τοποθέτηση στην αγορά έναντι του ανταγωνισμού ή ότι θέλει να αποφύγει class action suits;

 

Το κατάλαβα το σκεπτικό σου από πριν κ σε αυτή την ζωή σίγουρος δεν μπορώ να είμαι για τιποτα.Απλα διαφωνούμε δεν τρέχει κατι.Εγω είμαι της λογικής follow the money οποτε πιστεύω πως ήθελε να αποφύγει τα class action suits και τη ρετσινια

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nvidia το εκανε γιατι πολυ απλα ηταν ενα τεραστιο λαθος η διασπαση της 4080 και εφερε το αναλογο backlash στο δημοσιογραφικο κοσμο, ο οποιος στο συνολο του την ονομαζε 4070. Και επειδη πρεπει να κυκλοφορησει και 4070 και θα ηταν ενα αστειο τα specs της αν κρατουσε αυτη την 12αρα 4080, την ακυρωσε και no harm no foul. Ετσι κραταει και το 4080 16αρι ψηλα και αν αποδειχθει ακρως ανταγωνιστικο το Navi θα κανει διορθωτικη κινηση αλλαζοντας το msrp της 4080. Αλλιως το κραταει ψηλα και παλι no harm no foul καθως θεωρω πολυ χλωμο το μεγαλο navi να εχει RT επιδοσεις αναλογες της.

Σε καθε περιπτωση η 4070 θεωρω οτι θα εχει πιο ακριβο msrp απο το συνηθες φυσικα και απομενει να δουμε τι specs θα εχει οπως και το υπολοιπο lineup.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω μπήκε ο πετσινος να διαβάσει το θρεντ στο ινσομνια και είδε τι κράξιμο πέφτει στης 300 από της 328 σελίδες και έπραξε ανάλογα. 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

καθε περιπτωση η 4070 θεωρω οτι θα εχει πιο ακριβο msrp απο το συνηθες φυσικα και απομενει να δουμε τι specs θα εχει οπως και το υπολοιπο lineup

Αν είναι ένδειξη αυτό 192 bit στην 4080 12gb και για την 4070 θα είναι αστεία τα πράγματα πάντως.Θα είναι ένα launch που η πιο συμφέρουσα αγορά της σειράς θα είναι το απόλυτο high end (4090)

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με αυτο που ειπε ο 7Nisiotis οτι την 12αρα θα την κανει 4070ti με την διαφορα οτι εγω πιστευω το Msrp θα μεινει ιδιο 899$.Μακαρι να την κανει 4070 και με σαφως μικροτερο msrp αλλα μην περιμενετε θαυματα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...