Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

"Κανονικά" η 4070 πρέπει να πάει 649-699 βαριά, η 4080 στα 999 και του χρόνου η 4080Ti στα 1199.

Όνειρα φθινοπωρινής νυκτός βέβαια.

Το αστείο είναι ότι και αυτές οι τιμές που θεωρείς όνειρο έχουν και λίγο πιασοκολέ :P
 

Δηλαδή ντάξει το 999 για 80αρα και τα 650 για 70αρα είναι λίγο μάμησε με. Τρελά χρήματα και τώρα που δεν έχω και όρεξη για benchidia δεν δικαιολογούνται τέτοια χρήματα. Το καλό βέβαια έίναι ότι με τα χάλια που έχει το midrange, όταν αποφάσισει η κοπελιά να αναβαθμίσει της πασάρω την 3090 και πάω για 4090 - χωρίς να ασχοληθώ με τα χαλιά αυτά. Γουιν Γουιν σιτουετιον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Herald said:

Το αστείο είναι ότι και αυτές οι τιμές που θεωρείς όνειρο έχουν και λίγο πιασοκολέ :P

Είμαι γενναιόδωρος. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Το αστείο είναι ότι και αυτές οι τιμές που θεωρείς όνειρο έχουν και λίγο πιασοκολέ :P
 

Δηλαδή ντάξει το 999 για 80αρα και τα 650 για 70αρα είναι λίγο μάμησε με. Τρελά χρήματα και τώρα που δεν έχω και όρεξη για benchidia δεν δικαιολογούνται τέτοια χρήματα. Το καλό βέβαια έίναι ότι με τα χάλια που έχει το midrange, όταν αποφάσισει η κοπελιά να αναβαθμίσει της πασάρω την 3090 και πάω για 4090 - χωρίς να ασχοληθώ με τα χαλιά αυτά. Γουιν Γουιν σιτουετιον

Δε περιμένω πότε ξανά τιμή "499"  να σου πω την αλήθεια για X70. Πότε ήταν που σύγκρινε με κονσόλες και έλεγε ότι δικαιολογείται η τιμή γιατί παίρνεις ανώτερη ποιότητα οπτική και κάτι τέτοια;

https://latestgamestories.com/2022/08/26/jensen-huang-on-nvidia-gpus-average-price-should-approach-gaming-consoles/

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τί εννοείς εδώ?

Πες το τροφοδοτικο οτι βλεπεις τραβαει π.χ 500 watt απο την μπριζα.

Μεσα απο το κυκλωμα οταν θα περασει και παει στα components σου δεν ειναι 500 αλλα 510 π.χ.

Ειναι παραπανω,εσυ ομως στην Δεη τα 500 πληρωνεις..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Πες το τροφοδοτικο οτι βλεπεις τραβαει π.χ 500 watt απο την μπριζα.

Μεσα απο το κυκλωμα οταν θα περασει και παει στα components σου δεν ειναι 500 αλλα 510 π.χ.

Ειναι παραπανω,εσυ ομως στην Δεη τα 500 πληρωνεις..

Δηλαδή το τροφοδοτικό όχι μόνο δεν έχει απώλειες αλλά σου αναιρεί και ένα μέρος της πραγματικής κατανάλωσης;

Μακάρι να ήταν έτσι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το γραψω αλλη μια φορα για να το δουν και αλλα παιδια.

Εβαλα Cyberpunk να παιξω με ξεκλειδωτα ρευματα και oc και το τροφοδοτικο τραβαγε 740 watt(με 10900k ετσι?)..

Καλο ειναι να πατε σε 1000αρι μινιμουμ οσοι θα παρετε 4090.

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δηλαδή το τροφοδοτικό όχι μόνο δεν έχει απώλειες αλλά σου αναιρεί και ένα μέρος της πραγματικής κατανάλωσης;

Μακάρι να ήταν έτσι...

Μιλα με εναν ηλεκτρολογο εγω δεν ειμαι ειδικος να το αναλυσω,αλλα αυτο που σου λεω δεν ειναι πατατα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Ενδιαφέρουσα ανακοίνωση. Κάτι μου λέει πως οφείλεται σε παρέμβαση από το νομικό τμήμα - δε μπορείς να πουλάς δύο τελείως διαφορετικά σε απόδοση (δεν είναι 5% διαφορά, είναι 25-30% διαφορά) προϊόντα με το ίδιο όνομα. Είναι στα όρια της εξαπάτησης όπως έγραφα νωρίτερα και ίσως φοβήθηκαν ομαδικές αγωγές (κάτι που αρέσει στους Αμερικάνους αν βρουν πάτημα).

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ενδιαφέρουσα ανακοίνωση. Κάτι μου λέει πως οφείλεται σε παρέμβαση από το νομικό τμήμα - δε μπορείς να πουλάς δύο τελείως διαφορετικά σε απόδοση (δεν είναι 5% διαφορά, είναι 25-30% διαφορά) προϊόντα με το ίδιο όνομα. Είναι στα όρια της εξαπάτησης όπως έγραφα νωρίτερα και ίσως φοβήθηκαν ομαδικές αγωγές (κάτι που αρέσει στους Αμερικάνους αν βρουν πάτημα).

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες μια χαρά το κάνουν όμως...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, optimus prime said:

Μιλα με εναν ηλεκτρολογο εγω δεν ειμαι ειδικος να το αναλυσω,αλλα αυτο που σου λεω δεν ειναι πατατα.

Ανάποδα είναι. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ας ερθει εκεινη η ωρα και θα το δουμε. Την 4090 και 5000 msrp να την εβγαζε παλι θα βρισκονταν 100 χιλιαδες ατομα σε ολο τον κοσμο να την παρουν. Απο εκει και κατω ο καθε gamer θελει απλα να παιζει τα παιχνιδια του. Δεν υπαρχει δηλαδη κοινο για αγορα μιας καρτας στα 1500 ευρω οπως η 4080. Οταν πας να δωσεις 1500 θα δωσεις αυτο το παραπανω για την 4090 και τελος. 699 msrp ειχε η 3080 την 4080 16gb επρεπε να τη βγαλει max 799 ουτε δολλαριο παραπανω. 

Ενδιαφερει τον κοσμο οταν δει τις επιδοσεις της. 

Γτ λιγοι ειναι αυτοι που πληρωσαν 3080 1500αρια και 3090 2χιλιαρα και βαλε? Και δεν μιλαω για miners. Αφου ειδαν οτι οι καρτες φευγουν σε αυτες τις τιμες ειπαν γιατι οχι? θα χρεωσουμε τοσο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες μια χαρά το κάνουν όμως...

Υπάρχει ίδιο μοντέλο με 30% διαφορά στην απόδοση σε αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ενδιαφέρουσα ανακοίνωση. Κάτι μου λέει πως οφείλεται σε παρέμβαση από το νομικό τμήμα - δε μπορείς να πουλάς δύο τελείως διαφορετικά σε απόδοση (δεν είναι 5% διαφορά, είναι 25-30% διαφορά) προϊόντα με το ίδιο όνομα. Είναι στα όρια της εξαπάτησης όπως έγραφα νωρίτερα και ίσως φοβήθηκαν ομαδικές αγωγές (κάτι που αρέσει στους Αμερικάνους αν βρουν πάτημα).

 

2060 6gb TU106-200A-KA-A1, 2060 12gb TU106-300-KA-A1

εδώ δεν υπάρχει νομικό ζήτημα γιατί είναι ιδιες σε απόδοση ή διαφορετικά chip; Καταπληκτικές θεωρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...