Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, Warlord1981 είπε

Υπάρχει καποιος λόγος που η παιχνιδόπετρα θέλει 1200W power supply ενώ ολές οι άλλες 850-1000?

Just to be Sure θα το βάλανε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Υπάρχει καποιος λόγος που η παιχνιδόπετρα θέλει 1200W power supply ενώ ολές οι άλλες 850-1000?

Eγω την εχω σε ενα 850αρι thοr που μετραει σε real time το ρευμα που τραβαει απο την μπριζα.

Στα 3dMark μεχρι στιγμης με το PL στο 100% εχω δει το συστημα να τραβαει μεχρι και 620 watt.

Και εχω 10900k.

Τωρα εαν κουμπωσεις εναν πιο βαρβατο επεξεργαστη και ξεκλειδωσεις και το PL στα 133% θεωρω οτι θα εισαι πιο ασφαλης με ενα 1000αρι.

Εαν δεν θες να αλλαξεις τροφοδοτικο την επομενη γενια ενα 1200αρι θα σε βγαλει για πιο πολλα χρονια.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, optimus prime είπε

 

Εαν δεν θες να αλλαξεις τροφοδοτικο την επομενη γενια ενα 1200αρι θα σε βγαλει για πιο πολλα χρονια.

Καμία ελπίδα να πέσει η κατανάλωση δεν υπάρχει...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

Καμία ελπίδα να πέσει η κατανάλωση δεν υπάρχει...? 

Ανεξαρτητως αν παμε σε chiplet arch ή οχι τις επομενες γενεες, νομιζω το να σε βγαλει για πολλα χρονια το εννοει στο οτι το τροφοδοτικο δεν θα δουλευει κοντα στο rated wattage του και θα ειναι πολυ πιο efficient αν ειναι κοντα στο 60-70% της αποδοσης του και θα σου ζησει και περισσοτερα χρονια ετσι. Κατι που δουλευει κοντα στο theoretical max output του οπως καταλαβαινεις κανει stress τα components πιο γρηγορα και περαν αυτου τα τροφοδοτικα γινονται λιγοτερο efficient με τα χρονια, χανουν αποδοση so..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@d4ydr33m3r Σωστό και λογικό.

Αλλα επειδή τα λέμε σε κάθε γενιά, παρε το πάρα πάνω να είσαι future proof μην λέμε στης 5αρες παρε το 1600 να σε μέσα για της next 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Καμία ελπίδα να πέσει η κατανάλωση δεν υπάρχει...? 

Υπαρχει ναι,εαν παιζεις σε 4k βαλε fps cap και η καρτα θα σου τραβαει πολλες φορες πιο λιγο ρευμα και απο την 3090.

Αλλιως μπορεις να κατεβασεις το PL στο 90% π,χ και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι μπορει κατι να παει παραπανω απο τα 500w TGP και 600w περιπου μεγιστη καταναλωση ειναι εξωφρενικα τα νουμερα ηδη.. Αρα ενα ποιοτικο 1000-1200w σε καλυπτει για τα παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

νομιζω το να σε βγαλει για πολλα χρονια το εννοει στο οτι το τροφοδοτικο δεν θα δουλευει κοντα στο rated wattage του και θα ειναι πολυ πιο efficient αν ειναι κοντα στο 60-70% της αποδοσης του

Εγω το λεω καθαρα απο θεμα αναβαθμισης.

Οτι για πολλα χρονια δεν θα χρειαστει να αναβαθμισει ξανα το τροφοδοτικο του εαν παει σε 1200 watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης undervolt αν και απότι ειπε ο Optimum Tech αυτη τη φορα δε δουλεύει όπως στις 20/30-series και έχεις πεσμενο perf. με τα ίδιο ή ακομα κ λιγο πιο τσιμπημενο core clock.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω την εχω σε ενα 850αρι thοr που μετραει σε real time το ρευμα που τραβαει απο την μπριζα.

Στα 3dMark μεχρι στιγμης με το PL στο 100% εχω δει το συστημα να τραβαει μεχρι και 620 watt.

Και εχω 10900k.

Τωρα εαν κουμπωσεις εναν πιο βαρβατο επεξεργαστη και ξεκλειδωσεις και το PL στα 133% θεωρω οτι θα εισαι πιο ασφαλης με ενα 1000αρι.

Εαν δεν θες να αλλαξεις τροφοδοτικο την επομενη γενια ενα 1200αρι θα σε βγαλει για πιο πολλα χρονια.

Καπως λιγα δεν φαινονται τα 620? Δοκιμασε και μετρητη πριζας που μετραει 100% αξιοπιστα να δεις τι δειχνει σε συγκριση με το τροφοδοτικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καπως λιγα δεν φαινονται τα 620? Δοκιμασε και μετρητη πριζας που μετραει 100% αξιοπιστα να δεις τι δειχνει σε συγκριση με το τροφοδοτικο. 

Το thor μετραει με ακριβεια,ειναι αποδεδειγμενο αυτο απο ειδικους.

Μην το μπερδευεις με το ποσο καταναλωνει το συστημα.

Αυτα τα 620 watt που τραβαει απο την μπριζα μπορει να γινονται και 680 μετα στο συστημα.

Η πραγματικη καταναλωση δλδ.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Το thor μετραει με ακριβεια,ειναι αποδεδειγμενο αυτο απο ειδικους.

Τοτε δεν τραβαει τιποτα στα 620 πενα ειναι. Εγω ειδα 550watt μονο πυργο με 6800xt/8700k σε timespy στα τερματα. Οποτε τα 620 ειναι εξαιρετικη καταναλωση με 10900k και 4090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...