Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

To προβλημα ειναι απο 3080ti που πας ;  Η  4070 θα εχει τα ιδια η και χειροτερο performance λογω της μνημης που της βαλανε και η 4080 να ειναι 20-30% πανω , που δεν αξιζει με την καμια να δωσεις 1500+ ευρω γιαυτο τετοιο uplift. 

Στην 4080Ti με τα 1299$ MSRP, όταν βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Στην 4080Ti με τα 1299$ MSRP, όταν βγει.

αισιόδοξο σε βρίσκω......κανα 1400ρι msrp θα έλεγα

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

αισιόδοξο σε βρίσκω......κανα 1400ρι msrp θα έλεγα

Μπα, 1599$ έχει η 4090..Η 4080Ti θα παίξει σίγουρα 300$ κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Matrix7 είπε

Αυτό με τα power limit δεν το καταλαβαίνω,γιατί οι Asus,Giga,fe έχουν 600 κ οι άλλες λιγότερο;Είναι καλύτερη η tuf  πχ από τη suprim?

😅

Εγώ χωρίς να έχω δει και πολλά reviews κατάλαβα ότι αφού όλες έχουν ανταπτορα 4χ8 πιν άρα όλες μπορούν να φτάσουν τα 600watt δηλαδή ξεκλειδώνει το slider στο PL για 133% αν κάποιες δεν το ξεκλειδώνει να το ανεβάσεις υποθέτω ότι θα αλλάξει με κάποιο update?αλλιώς θα είχαν ανταπτορα 3χ8.

αφού φτάνει η FE τα 600 απίθανο να μην φτάνουν και οι όλες οι custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Μπα, 1599$ έχει η 4090..Η 4080Ti θα παίξει σίγουρα 300$ κάτω.

θα ακολουθήσει τις υπόλοιπες Χ80 σε υπερκοστολόγηση.....ένα 200ρι κάτω από 4090...θα έχει και 20gb vram μην ξεχνάς...δεν τα δίνει τσάμπα ο πέτσινος....🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

θα ακολουθήσει τις υπόλοιπες Χ80 σε υπερκοστολόγηση.....ένα 200ρι κάτω από 4090...θα έχει και 20gb vram μην ξεχνάς...δεν τα δίνει τσάμπα ο πέτσινος....🤣

Εξαρτάται πόσο θα πιέσει το RDNA 3..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ShooterX said:

 

<Χαμουλης εγινε παλι στις πωλησεις...nope... Εχει να πεσει κλαμα εκει στην πρασινη που νομιζε με τετοιες τιμες οτι θα μοσχοπουλαει οπως επι εποχες mining,scalping κτλ.>

Σε αυτό απάντησα.. κ ασε το τι θα κανω εγώ.. κ εάν είμαι κινεζος κτλ..

Μαθε να απαντας βαση ολοκληρου του ποστ μου και οχι επιλεκτικα σε μια προταση.

"Κατσε να φυγουν οι πρωτες φουρνιες  και εδω θα ειμαστε να λεμε τα price drops."

Αυτο ξεχασες να το λαβεις υποψιν σου πριν απαντησεις? μαλλον ναι..

Περα απο αυτο ξεχνας τι εγινε στο Launch της 3080, και τις ουρες που ειχε τοτε σε σχεση με τωρα.Επισης δεν εβρισκες ουτε τα χειροτερα μοντελα διαθεσιμα για να τα βαλεις στο καλαθι.Τι να λεμε τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Εξαρτάται πόσο θα πιέσει το RDNA 3..

αν πιέσει μόνο σε raster δεν κατεβάζει € ο πέτσινος.....αν σηκώσει πίεση σε rt η amd (7900XT = 4080 16gb) τότε κάτι γίνεται.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Εγώ χωρίς να έχω δει και πολλά reviews κατάλαβα ότι αφού όλες έχουν ανταπτορα 4χ8 πιν άρα όλες μπορούν να φτάσουν τα 600watt δηλαδή ξεκλειδώνει το slider στο PL για 133% αν κάποιες δεν το ξεκλειδώνει να το ανεβάσεις υποθέτω ότι θα αλλάξει με κάποιο update?αλλιώς θα είχαν ανταπτορα 3χ8.

αφού φτάνει η FE τα 600 απίθανο να μην φτάνουν και οι όλες οι custom.

Άλλο έχεις καλώδιο που μπορεί να δώσει 600,άλλο έχεις κάρτα που σηκώνει 600.Θεωρητικο αυτό,βάζεις άλλο bios κ οκ,αλλά με μπέρδεψε το σκηνικό αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Εξαρτάται πόσο θα πιέσει το RDNA 3..

Αυτό ακριβώς θα γίνει. Όσο θα έχει το competitive generational advantage στο RTX χωρίς ταυτόχρονα να έχει σημαντικό προβάδισμα σε rasterization η AMD τόσο θα τιμολογει όσο θέλει ψηλά. Διορθωτικές κινήσεις με ενδιάμεσα προϊόντα τύπου super και την Ti ή ένα price adjustment .

Επαναλαμβάνω όμως αφού κανείς σχεδόν όπως λετε δεν ενδιαφέρεται για αυτά τα προϊόντα πάνω από 1000ρικο προς τι κοπτεστε;

Το παιχνίδι θα παιχτεί κάτω από το 1000ρικο και εκεί απομένει να δούμε τι θα γίνει αφού για αυτό ενδιαφερονται οι πολλοί. 

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

αν πιέσει μόνο σε raster δεν κατεβάζει € ο πέτσινος.....αν σηκώσει πίεση σε rt η amd (7900XT = 4080 16gb) τότε κάτι γίνεται.....

Πρόλαβες και το έγραψες όσο έκανα quote τον psycho 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

Ακριβώς επειδή βγήκαν πατατούλες οι 4080 με αυτή την τιμή και θηριο η 4090, μια χαρά χαμούλης εγινε στις 4090 και θα συνεχίσει λογικά μεχρι τουλάχιστον και το τέλος του χρονου,για δεδομένα enthusiast gpu πάντα.

Θα παιξει τον πρώτο καιρο και scalping κλασσικά με οτι αυτο συνεπάγεται(φαντάζομαι θα εχει κάμποσες και το Ebay).

Δοξα το θεο και ενας ανθρωπος που διαβασε το ποστ μου και καταλαβε το νοημα του.Εγινε λιγοτερο χαμουλης στην αρχη  αλλα και αυτοι δεν ειναι πολλοι γιατι βλεπω οτι πλεον βρισκεις αν θες να παρεις κατι εστω και κακη υλοποιηση, στην σειρα 3000 μεχρι και μποτακια ειχαν επιστρατεψει καποιοι μπας και παρουν καρτα.

Η 4090 ειναι καρταρα δεν το αμφισβητησα αυτο αλλα δεν απευθυνεται σε πολλες τσεπες και εκει ειναι η ολη μου επιχειρηματολογια περι οτι αυτη η γενια δεν θα κανει καλες πωλησεις ειδικα αν η 4080 συνεχιζει να ειναι σε αυτα τα επιπεδα τιμης.

Θα δειτε οτι τα δραματα που ειχαμε με την σειρα 3000 δεν θα τα εχουμε απλα τωρα ειναι το launch, λογικο ειναι να πουλησει αλλα θα κανει γρηγοροτερα κοιλια η ολη φαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

To προβλημα ειναι απο 3080ti που πας ; 

ΔΕΝ πας. Γιατι να πας? Ξαφνικα η 3080Ti εγινε κακη καρτα? Μια χαρα ειναι για 1440p, μην λεμε βλακειες. Οσοι ειναι με 3080 δεν χρειαζεται καν να κοιτανε την σειρα 40 (μια χαρα θα τους βγαλει μεχρι την σειρα 50).

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπιζω να εχεις καταλαβει οτι ειναι η μοναδικη καρτα που εχει σπασει ρεκορ αποδοσης σε ολη την συγχρονη ιστορια της Νvidia..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...