Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαμουλης εγινε παλι στις πωλησεις...nope... Εχει να πεσει κλαμα εκει στην πρασινη που νομιζε με τετοιες τιμες οτι θα μοσχοπουλαει οπως επι εποχες mining,scalping κτλ.

Κατσε να φυγουν οι πρωτες φουρνιες και εδω θα ειμαστε να λεμε τα price drops.

Αν αφησουν και τις 4080 στην υπαρχουσα τιμολογηση εκει να δεις κλαμα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα θελει τουλαχιστον 200$ μην πω 300$ κατω απο το τωρινο msrp για να πει καποιος οτι αξιζει να παει σε αυτες σε συγκριση με την 4090. Ειδικα αν καποιος ειναι ηδη με καρτα προηγουμενης γενιας (3080 και πανω) δεν εχει νοημα να παει σε κατι αλλο περα απο 4090. Ετσι οπως εχουν τιμολογησει τις 4080 πραγματικα ειναι σαν να πυροβολεις τα ιδια σου τα ποδια, τοσο κακες αγορες δειχνουν.

Παιδες υπαρχει τετοια υφεση-και λενε θα γινει χειροτερη στις αγορες που πραγματικα θα μου κανει εντυπωση αν εντελει μοσχοπουλησουν ολες οι καρτες αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα τα παει καλα αυτην την φορα η πρασινη ειδικα με αυτες τις τιμες και μιλαω για 4080 και κατω.Βεβαια σε αυτο θα παιξει ρολο και τι θα παρουσιασει η κοκκινη αν δεν παρουσιασει κατι αξιολογο τοτε ναι θα την γλυτωσει φθηνα η πρασινη αν δεν εχει ανταγωνισμο.

Αφηνω αυτην την προβλεψη εδω που συνηθως δεν κανω προβλεψεις με τοση σιγουρια οποτε εχετε ολο το ελευθερο να με κραξετε αν πεσω τελειως εξω. :P

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

14 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

https://wccftech.com/nvidia-dlss-3-frame-generation-lock-reportedly-bypassed-rtx-2070-gets-double-the-fps/ οπως τα λεγαμε

 και το παιδι μολης τωρα το εβγαλε σε βιντεο

Τα βλέπετε τα video πριν τα ανεβάσετε; Τίποτα δε δείχνει, αναφορά στο reddit post κάνει, που δεν έχει επιβεβαιωθεί από κανέναν όπως ανέφερε ήδη ο @Psycho_Warhead

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, θέλω να ρωτήσω άμα ξέρει κάποιος πότε περιμένουμε να βγούνε κάρτες με pcie5 σύνδεση;

Επεξ/σία από Fmshd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το ανεβαζω ναι το ειδα ολο το τι υσχυει δεν ειπα την δικια μου γνωμη!!!!!!!!!Οποτε θα συμφωνησω οτι ειναι fake news αλλα μην στεναχωριεστε η παραπληροφωρηση ειναι παντου οχι μονο σε αυτο το αντικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, icenex said:

Χαμουλης εγινε παλι στις πωλησεις...nope... Εχει να πεσει κλαμα εκει στην πρασινη που νομιζε με τετοιες τιμες οτι θα μοσχοπουλαει οπως επι εποχες mining,scalping κτλ.

Κατσε να φυγουν οι πρωτες φουρνιες και εδω θα ειμαστε να λεμε τα price drops.

Αν αφησουν και τις 4080 στην υπαρχουσα τιμολογηση εκει να δεις κλαμα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα θελει τουλαχιστον 200$ μην πω 300$ κατω απο το τωρινο msrp για να πει καποιος οτι αξιζει να παει σε αυτες σε συγκριση με την 4090. Ειδικα αν καποιος ειναι ηδη με καρτα προηγουμενης γενιας (3080 και πανω) δεν εχει νοημα να παει σε κατι αλλο περα απο 4090. Ετσι οπως εχουν τιμολογησει τις 4080 πραγματικα ειναι σαν να πυροβολεις τα ιδια σου τα ποδια, τοσο κακες αγορες δειχνουν.

Παιδες υπαρχει τετοια υφεση-και λενε θα γινει χειροτερη στις αγορες που πραγματικα θα μου κανει εντυπωση αν εντελει μοσχοπουλησουν ολες οι καρτες αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα τα παει καλα αυτην την φορα η πρασινη ειδικα με αυτες τις τιμες και μιλαω για 4080 και κατω.Βεβαια σε αυτο θα παιξει ρολο και τι θα παρουσιασει η κοκκινη αν δεν παρουσιασει κατι αξιολογο τοτε ναι θα την γλυτωσει φθηνα η πρασινη αν δεν εχει ανταγωνισμο.

Αφηνω αυτην την προβλεψη εδω που συνηθως δεν κανω προβλεψεις με τοση σιγουρια οποτε εχετε ολο το ελευθερο να με κραξετε αν πεσω τελειως εξω. :P

 

Μέσα έπεσες.. NOT

sold out παντού σχεδόν η 4090..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ShooterX said:

Μέσα έπεσες.. NOT

sold out παντού σχεδόν η 4090..

 

Διαβασε καλυτερα το ποστ μου...Ειπα κατσε να φυγουν οι πρωτες φουρνιες  και το συζηταμε παλι.Επισης ξαναδιαβασε το ποστ μου, στην ουσια λεω οτι μονο η 4090 (καρταρα) αξιζει καποιος να αγορασει ετσι οπως εχουν τιμολογηθει οι 4080.

Αλλα μην εξαφανιστεις αν στον μελλον εχω δικιο ή κανεις τον κινεζο, εγω εδω θα ειμαι και μπορεις να με κανεις και ταγκ αν πεσω τοσο εξω στις προβλεψεις μου, δεν εχω προβλημα να παραδεχτω οτι επεσα εξω, για εσενα δεν ξερω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, icenex είπε

Χαμουλης εγινε παλι στις πωλησεις...nope...

Ακριβώς επειδή βγήκαν πατατούλες οι 4080 με αυτή την τιμή και θηριο η 4090, μια χαρά χαμούλης εγινε στις 4090 και θα συνεχίσει λογικά μεχρι τουλάχιστον και το τέλος του χρονου,για δεδομένα enthusiast gpu πάντα.

Θα παιξει τον πρώτο καιρο και scalping κλασσικά με οτι αυτο συνεπάγεται(φαντάζομαι θα εχει κάμποσες και το Ebay).

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Mα γιαυτό τέσταρε με zen 2 την 3090 ο απερίγραπτος, του το ζήτησαν στο patreon. Οπότε καταλαβαίνεις, αν δεν βγάλει την amd πρώτη, θα κοπεί η χρηματοδότηση. Γιατί στα λόγια καλό είναι το bottom up financing, αλλά όταν το bottom είναι οπαδοί μέχρι αηδίας καταλήγεις στο hwunboxed

Mια διορθωση το poll ηταν στο youtube , ο οποιοσδηποτε ψηφιζε τοτε , δεν χρειαζοταν να ειναι member

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, icenex said:

Διαβασε καλυτερα το ποστ μου...Ειπα κατσε να φυγουν οι πρωτες φουρνιες και το συζηταμε παλι.Επισης ξαναδιαβασε το ποστ μου, στην ουσια λεω οτι μονο η 4090 (καρταρα) αξιζει καποιος να αγορασει ετσι οπως εχουν τιμολογηθει οι 4080.

Αλλα μην εξαφανιστεις αν στον μελλον εχω δικιο ή κανεις τον κινεζο, εγω εδω θα ειμαι και μπορεις να με κανεις και ταγκ αν πεσω τοσο εξω στις προβλεψεις μου, δεν εχω προβλημα να παραδεχτω οτι επεσα εξω, για εσενα δεν ξερω.

 

 

<Χαμουλης εγινε παλι στις πωλησεις...nope... Εχει να πεσει κλαμα εκει στην πρασινη που νομιζε με τετοιες τιμες οτι θα μοσχοπουλαει οπως επι εποχες mining,scalping κτλ.>

Σε αυτό απάντησα.. κ ασε το τι θα κανω εγώ.. κ εάν είμαι κινεζος κτλ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό έλλειπε να μην ξεπουλήσει η 4090 στις αρχές με τέτοιες επιδόσεις που προσφέρει.

To προβλημα ειναι απο 3080ti που πας ;  Η  4070 θα εχει τα ιδια η και χειροτερο performance λογω της μνημης που της βαλανε και η 4080 να ειναι 20-30% πανω , που δεν αξιζει με την καμια να δωσεις 1500+ ευρω γιαυτο τετοιο uplift. 

Δυστυχως γιαυτους που ξοδευουν μεταξυ 1000-1500 δεν υπαρχει τιποτα απο Nvidia 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...