Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Όντως ισχύει αυτό που λες! Αλλά να σου πω κάτι…Θα δώσω που θα δώσω τόσα λεφτά θέλω να πάρω κάτι που να το βάλω στο κουτί μου και να το γουστάρω…Γιατί στις προηγούμενες γενιές βιάστηκα να πάρω καρτα και από την πρώτη μέρα δεν ευχαριστιόμουνα το build μου! Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό αλλά εμένα προσωπικά με χαλούσε και δεν το απολάμβανα! Η υπομονή είναι αρετή λέγανε! Τώρα από την άλλη περιμένω και τον 13900κ δεν έχω μηχάνημα αυτή τη στιγμή! Θα περιμένω μέχρι να έρθει ο επεξεργαστής από εκεί και πέρα θα κάνω την επιλογή μου! Θα ήθελα σίγουρα να πάρω πχ την aorus day one ας μην γελιόμαστε αλλά τελευταία στιγμή μου την ακύρωσε αλλά κάθε εμπόδιο σε καλό! Για να δούμε το βασικότερο από όλα είναι ότι το budget το έχουμε όλα τα αλλα έπονται!

Κοιτα να δεις πως τα εφερε ομως η ζωη.

Θα εχω παρει πρωτα την καρτα εγω που δεν την χρειαζομαι και αμεσα κιολας..

7 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Phantom είναι 38 dba σε performance,1 dba κάτω από asus tuf

 

Καταρχην τι μονιτορ εχεις?

Τι αναλυση και hz?

H Tuf που αναφερεις σε gaming οι ανεμιστηρες της μενουν στο 30%.

Τωρα αυτοι που τις ξεκολιαζουν γιατι benchαρουν τις μαξαρουν στο 100%

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Καθε γενια αυτα διαβαζω εδω μεσα,θα πεσουν οι τιμες,να περιμενουμε..

Και περναει κανας χρονος ετσι και δεν..

Καλα οι αρχικες τιμες του day 1 δεν θα συνεχιστουν εκτος και αν ολοι αποφασισουν να το ριξουν σε 4090 και να δωσουν 2k ξαφνικα.. Θα εκλογικευτουν κοντα στα 1.9-2.2k συντομα οταν δεν θα μπορουν πλεον να ξεπουλανε οπως day one με το premium που βαζουν για τον early adopter..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα οι αρχικες τιμες του day 1 δεν θα συνεχιστουν εκτος και αν ολοι αποφασισουν να το ριξουν σε 4090 και να δωσουν 2k ξαφνικα.. Θα εκλογικευτουν κοντα στα 1.9-2.2k συντομα οταν δεν θα μπορουν πλεον να ξεπουλανε οπως day one με το premium που βαζουν για τον early adopter..

Καλα περιμενε να δεις οταν θα βγουν τα bench των 4080 που θα ξενερωσουν ολοι ακομα πιο πολυ..

Αυτος που θελει να παρει μια 4080 πιο ευκολα θα παει στην 4090 παρα στην 4070..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εξαντλήθηκε η TUF στο Πλαίσιο.

ητανε που ο κοσμος δεν εχει λεφτα λογω ενεργειακης κρισης και μετα η nvidia Θα εριχνε στα ταρταρα τις τιμες

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Καλα περιμενε να δεις οταν θα βγουν τα bench των 4080 που θα ξενερωσουν ολοι ακομα πιο πολυ..

Και 400% αποδοση να εδινε η 4090 αν καποιος δεν εχει / θελει να δωσει τοσα λεφτα δεν θα τα δωσει αν εχει αλλες προτεραιοτητες.. Ειναι συγκεκριμενο το κοινο που αγοραζει τετοιες καρτες και στο τσακιρ κεφι να εχουμε μια αυξηση που θα ειναι ανεπαισθητη σε συνολο χρηστων παγκοσμιως. Η 4080 16Gb θα εξαρτηθει που θα πλασαριστει τιμολογιακα σε λιγο καιρο και τι ζητηση θα εχει και απο το AMD lineup αυτο πιστευω.. 

 Ελλαδα σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει καν ζητηση.. Μονο εδω θα συνεχισουν να εχουν ευκαιριακο χαρακτηρα τα μαγαζια γιατι θα αναγκαζονται να τις φερνουν μια μια σε λιγο, η Ελλαδα σε τετοιες πωλησεις εδω και χρονια δεν αποτελει μετρο συγκρισης βλεπεις τιμες εξωπραγματικες που προκαλουν μονο γελιο και 18 μηνες μετα την κυκλοφορια τους..

Εξωτερικο δεν παιζει με την καμια να συνεχιστει το μεγαλο καπελο.. Θα παιξει κανονικα .. 

8 λεπτά πριν, crsweber είπε

ητανε που ο κοσμος δεν εχει λεφτα λογω ενεργειακης κρισης και μετα η nvidia Θα εριχνε στα ταρταρα τις τιμες

4-5 καρτες απο καθε εταιρεια σε συνολο τοσων χρηστων πανελλαδικα δεν ειναι δειγμα.. Απλα ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ καρτα και οι του high end αποφασιζουν να κινηθουν μια ωρα αρχιτερα. Θα παρει και ενα ποσοστο απο το εξωτερικο οταν καταλαγιασει λιγο το release hype και οκ μετα θα παει με νορμαλ ρυθμους.. ΕΚΤΟΣ και αν προκυψει κατι που θα διαταραξει αρδην την διαθεσιμοτητα παγκοσμιως.. Καταστροφη εργοστασιου, παγκοσμια υφεση, πολεμος, καμια εξαρση mining κ.ο.κ.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Κοιτα να δεις πως τα εφερε ομως η ζωη.

Θα εχω παρει πρωτα την καρτα εγω που δεν την χρειαζομαι και αμεσα κιολας..

Καταρχην τι μονιτορ εχεις?

Τι αναλυση και hz?

H Tuf που αναφερεις σε gaming οι ανεμιστηρες της μενουν στο 30%.

Τωρα αυτοι που τις ξεκολιαζουν γιατι benchαρουν τις μαξαρουν στο 100%

Δεν μπορείς να καταλάβεις και εγώ πως κρατιέμαι και δεν αγοράζω μία! Αλλά όπως προείπα θα περιμένω λίγο ακόμα! 5-7 μέρες μέχρι να έρθει το cpu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, crsweber είπε

ητανε που ο κοσμος δεν εχει λεφτα λογω ενεργειακης κρισης και μετα η nvidia Θα εριχνε στα ταρταρα τις τιμες

ρε φιλε είναι λες και ζείτε σε άλλο κόσμο η δε σκέφτεστε καθόλου.. πόσες κάρτες νομίζεις έφερε το πλαίσιο? 20-50-100? αυτές τις κάρτες και 5 k να τις έβαζε πάλι άκλαυτες θα φεύγαν γιατί αυτοί που δίνουν αυτά τα ποσα δε τα μετράνε μεροδούλι μεροφάι ούτε περνούν 7 κατοστάρικα το μηνα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πολλοί το αναφέρουν δεν βλέπω γιατί να μειωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ η τιμή της 4090 στους επόμενους μήνες, το βασικό θεωρώ ότι είναι ότι μάλλον δεν θα έχει ανταγωνισμό....

Επεξ/σία από stratdevel1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Καταρχην τι μονιτορ εχεις?

Τι αναλυση και hz?

Samsung UR59C 4k/60hz
Aλλά την κάρτα σκοπεύω να την κρατήσω καμιά τετραετία.Δεν είμαι της φάσης να πηγαίνω από 3090 σε 4090 και του χρόνου 5090😄
Είπαμε έχω την πιο παλιά κάρτα στο thread ( 980ti)😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Samsung UR59C 4k/60hz
Aλλά την κάρτα σκοπεύω να την κρατήσω καμιά τετραετία.Δεν είμαι της φάσης να πηγαίνω από 3090 σε 4090 και του χρόνου 5090😄
Είπαμε έχω την πιο παλιά κάρτα στο thread ( 980ti)😐

Για το μονιτορακι το ωραιο που εχεις μην ανησυχεις ουτε για θερμοκρασιες ουτε για θορυβο.

Θα βαλεις fps cap και η καρτα θα δουλευει αθορυβα και θα σου τραβαει και πιο λιγο ρευμα.

Ουτε 50% load δεν θα εχεις στα πιο πολλα παιχνιδια.

Ακομα και σε 4k 120 hz να πας παλι το ιδιο θα κανεις.

Τωρα θα ερθουν και παιχνιδια καποια στιγμη που θα ειναι πιο βαρβατα,φτιαξε ενα custom curve και θα εισαι μια χαρα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Την έχω και εγώ την 980τι ακόμα παίζει 4κ Μαξ σεττινγκς 

Ενώ οι 3080, 3070, 3090,  3090 ti, 3060, 3060 ti και 3070 ti είναι για πέταμα.

Πόσα θέλετε για να μας τρελάνετε. Τουλάχιστον να θυμάστε τι είπατε χθες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε φιλε είναι λες και ζείτε σε άλλο κόσμο η δε σκέφτεστε καθόλου.. πόσες κάρτες νομίζεις έφερε το πλαίσιο? 20-50-100? αυτές τις κάρτες και 5 k να τις έβαζε πάλι άκλαυτες θα φεύγαν γιατί αυτοί που δίνουν αυτά τα ποσα δε τα μετράνε μεροδούλι μεροφάι ούτε περνούν 7 κατοστάρικα το μηνα

Οσες και να εφερε δεν ειναι σιγουρα 3-4 που θα φερει το σκρουτζομαγαζο.

Τωρα εαν βλεπεις να φευγουν ετσι απο το πρωτο απογευμα τοτε μεροδουλι μεροφαι τα λεφτα υπαρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...