Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Το ζητημα ειναι αυτο για εμενα.. Εκει θα εχει τρομερο headroom για o/c 

Best dies are already saved for a 2.75Ghz boost (2.95 typ. gaming) 475W 18176 CUDA cores 96MB L2 cache 24Gb beast.

Που σημαινει οτι θα πιανουν 3GHz για πλακα ολες οι Ti και θα μπουσταρουν τρελα με AIB solutions..Εκει θα ανοιγει η ψαλιδα αρκετα και σε συνδυασμο με το μεγαλυτερο TDP θα δωσει καλα gains.. Tλπ το ζητημα ειναι και ποτε θα το δωσει και φυσικα ποσο θα στοιχιζει σε street price, αν αγγιζει τα 2.5k ΕU μια καλη υλοποιηση της 4090 αυτο θα ακουμπαει 3k για πλακα. 

Ολα στον χρονο τους μην προτρεχουμε ομως.. Αντε να δουμε και τους AIBs σημερα να δουμε και τα boards.. 

Εγω πιστευω οτι τα μη O.C μοντελα των AIB θα ειναι κλειδωμενα στο 100% 450watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2277

  • Arkin

    1837

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εγω πιστευω οτι τα μη O.C μοντελα των AIB θα ειναι κλειδωμενα στο 100% 450watts.

Μπα με ενα φλασαρισμα καθαρισες, το ζητημα ειναι να υποστηριζει το μοντελο παραπανω.. Αυτο θα παρακαμφθει και να υπαρχει λογικα που δεν το νομιζω.. Θα δουμε.. Ειναι ενδιαφερουσα μερα για να δουμε και ποσο μπορει να κανει stretch τα legs της η 4090..

edit :Εννοουσες της 4090Ti; 475 δειχνει default αλλα θα τραβαει τα κερατα της αυτη..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μπα με ενα φλασαρισμα καθαρισες, το ζητημα ειναι να υποστηριζει το μοντελο παραπανω.. Αυτο θα παρακαμφθει και να υπαρχει λογικα που δεν το νομιζω.. Θα δουμε.. Ειναι ενδιαφερουσα μερα για να δουμε και ποσο μπορει να κανει stretch τα legs της η 4090..

edit :Εννοουσες της 4090Ti; 475 δειχνει default αλλα θα τραβαει τα κερατα της αυτη..

Για τις 4090 μιλαω και για το πως θα ειναι out of the box.

Mπορει να κανω και λαθος αλλα θα το μαθουμε σε λιγες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Για τις 4090 μιλαω και για το πως θα ειναι out of the box.

Mπορει να κανω και λαθος αλλα θα το μαθουμε σε λιγες ωρες.

Δεν ξέρω δεν μου μοιάζει λογικό να κλειδώσουν τις " μη oc ".. Απλά δεν θα δώσουν στα μικρότερα μοντέλα τα εισαγωγικά.. 

Θα δούμε ναι ενδιαφέρουσα μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Δεν ξέρω δεν μου μοιάζει λογικό να κλειδώσουν τις " μη oc ".. Απλά δεν θα δώσουν στα μικρότερα μοντέλα τα εισαγωγικά.. 

Θα δούμε ναι ενδιαφέρουσα μέρα!

Δεν βλεπω καποιο αλλο κινητρο να αγορασει καποιος τις O.C εαν σε ολες εχουν ξεκλειδωτο το 133%.

Ολες εχουν τεραστια heαtsinks και θα μπορουν να κρατησουν ψηλα ρολογια αφου τα καταφερνει μια χαρα η FE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την FE χτυπάνε τα 3000. Νομίζω φέτος με 33% που δίνει έξτρα PL και 600w δεν έχει να ζηλέψει κάτι σαν κάρτα.  

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν βλεπω καποιο αλλο κινητρο να αγορασει καποιος τις O.C εαν σε ολες εχουν ξεκλειδωτο το 133%.

Ολες εχουν τεραστια heαtsinks και θα μπορουν να κρατησουν ψηλα ρολογια αφου τα καταφερνει μια χαρα η FE.

Δεν ειναι θεμα κινητρου οπως εγραψε ο φιλος μπροστα θα τις προωθησουν οι ιδιοι τις OC μην βγαζοντας τα απλα αρχη, ειναι συνηθης τακτικη ειδικα στα launch να μην βρισκεις non oc. Αν ειναι να κλειδωθει λογικα θα κλειδωθει στα εισαγωγικα imo..

Αρκει να εχουν vapor chamber και να ειναι beefy το συστημα ψυξης τους που αρκετες θα εχουν.. Απο vrm/phases παρα πολλα μοντελα πλεον ειναι overkill για απλο καθημερινο o/c των κορυφαιων ειναι για extreme o/c συνηθως..

16 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Από την FE χτυπάνε τα 3000. Νομίζω φέτος με 33% που δίνει έξτρα PL και 600w δεν έχει να ζηλέψει κάτι σαν κάρτα.  

O @john2gr νομιζω εγραψε οτι εφτασε just shy of 3k στα clocks οποτε δεν ειναι και απολυτα βεβαιο αυτο.. Αλλωστε η FE ειναι μια χαρα για o/c.. Ενταξει και για 100-150MHz διαφορα να μιλαμε στην μεγαλη εικονα big deal μονο για benches .. Στην ουσια η 4090 και η εισαγωγικη ειναι κτηνος με μεγαλα gains so..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Θερμοκρασίες με τα 600w limits έδειξε κανείς? Σε στοκ από ότι είδα μια χαρά τα πάει η FE, αλλά στο 600αρι κρατάει 70C ή ούτε με σφαίρες; 

Εκεί θα παίζει χειμώνα στα 600w ανάλογα και την υλοποίηση και το πόσο τραβαει το κάθε game

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, optimus prime είπε

Εγω παντως εαν δω αυριο οτι οι AIB δεν δινουν ενα 10-15% πανω σε επιδοσεις εχω ακυρωσει την Strix στα καπακια και θα παρω την απλη Tuf να γλυτωσω και 600 κατοσταρικα..

Δεν υπάρχει περίπτωση, αφού από τα 450W στα 600 κέρδισε ένα 5% παραπάνω με OC. Αυτό είναι και το max που θα μπορείς να πάρεις με μία καλή AiB. Το άλλο που θα κερδίσεις θα είναι ίσως χαμηλότερος θόρυβος, από θερμοκρασίες το cooler της FE είναι άψογο οπότε αποκλείεται μία AiB να είναι καλύτερη σε αυτό το κομμάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γι' αυτό περιμένω τον Steve να δείξει τις αδυναμίες του DLSS 3, το DF τα πήρε για να πει μόνο καλά λόγια.

Ενταξει το DF βεβαια κανει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αναλυση, αρκει να φιλτραρουμε μετα την υποκειμενικη αποψη και να διαβαζουμε φυσικα και τα μειονεκτηματα.. ;)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...