Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εννοείς τιμή στο ράφι ή MSRP?

Στο ράφι! Η 3090 ti είναι αρκετά κοντά στο msrp της! Αυτό δείχνει να υπάρχει κάποιος σφυγμός στο θέμα τιμών! Τώρα αν θα υπαρξει πάλι παρόμοια κατάσταση με το 20 δεν το ξέρουμε! Αλλά οι τιμές γενικά έχουν προσγειωθεί αρκετά! To mining είναι ντεφορμέ και μας κάνει να βλέπουμε το μέλλον με αισιοδοξία! Θέλουμε όμως να υπάρξει παραγωγικότητα καρτών και όχι να περιμένουμε οπως την άλλη φορά! Η καραμέλα του covid τι άλλο να σκαρφιστούν για να μην υπάρχει stock! Έτσι κι αλλιώς αν τις βγάλουνε τις κάρτες σε διαφορετικά διάστηματα όπως λένε πρώτα 4090 μετά 4080 και τέλος 4070 είναι καλύτερο γιατί έτσι θα έχουν χρόνο να ετοιμάσουν πεισσοτερο στοκ! Απευθυνόμενοι σε Διαφορετικες κατηγορίες κάθε φορά! Δεν νομίζω να πάνε όλοι σε 4090!

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2302

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, tosser είπε

2000  ή MRSP καλά θα είναι κι εγώ θα έπαιρνα μια, το θέμα είναι ότι τα crapto αρχίζουν πάλι να ανεβαίνουν οπότε μήπως δούμε πάλι 3-4 χιλ. τιμές.

Δεν νομίζω! Ειδικά με τις τιμές που έχει φτάσει το ρεύμα το mining από μόνο του καθίσταται δύσκολο! Ποντάρω επίσης και στο ποσά watt θα τραβάνε και οι καινούριες κάρτες! We will see!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.688ff82f43720a1041951f8eeb24c4c6.png
Το παραπάνω screen shot το πήρα από ένα βίντεο του Coreteks.
Απο ότι καταλάβατε και με την γενιά 3000, η nVidia παραμένει μια επιχείριση με στόχο να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της. Μέσα στo Gaming Revenue που βλέπετε παραπάνω είναι και τα Cryptos (εξού και το αστείο πρόστιμο που πλήρωσε), οπότε είναι μικρότερο απο ότι φαίνεται.
Αυτό που είναι ξεκάθαρο είναι πως τα έσοδα απο τα Data Centers αυξάνονται όπως και η ζήτηση σε Professional Visualization και σε Automotive. 
Με άλλα λόγια πιστεύω πως με κάθε επόμενη γενιά (όπως τώρα με την 4000) το DIY market θα γίνεται όλο και πιο boutique, μιας και τα χοντρά κέρδη βρίσκονται στα Data Centers. Είναι σίγουροι πελάτες, όπου κάθε χρόνο απαιτούν και κάτι καλύτερο, σε αντίθεση με τους Gamers. Πολλοί κάτοχοι, της διάσημης , GTX 1060 6GB αν δεν έχουν αναβαθμίσει το υπάρχον monitor σε μεγαλύτερη ανάλυση ή δεν παίζουν τους πιο πρόσφατους AAA τίτλους, μάλλον είναι ικανοποιημένοι. 
Τέλος δεν έχουμε δει μια αξιόλογη κάρτα που να προωθεί το "επαναστατικό" ray tracing κοντά στα 250-300 απο την 2060 (που και αυτή κόστιζε 330-350 και ανικαταστήθηκε απο την 2060 Super).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2022 στις 7:55 ΜΜ, Pantaz είπε

Εγώ πιστεύω οι τιμές αυτή τη φορά θα είναι σωστές!

Μα, και πριν σκασουν τα κριπτο σωστες ηταν οι τιμες στα ραφια, και με μεγαλη διαθεσιμοτητα. Πιο σωστο μου φανηκε που πηρα την 3070 στα 750 ευρω, παρα οταν σκεφτομουν 2080τι στα 1000+. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μα, και πριν σκασουν τα κριπτο σωστες ηταν οι τιμες στα ραφια, και με μεγαλη διαθεσιμοτητα. Πιο σωστο μου φανηκε που πηρε την 3070 στα 750 ευρω, παρα οταν σκεφτομουν 2080τι στα 1000+. 

Ποιος να φανταζότανε ότι οι τιμές θα φτάσουν σ αυτά τα επίπεδα! Ελπίζω να μάθουμε όλοι μεσα από αυτό!

Μόλις τώρα, Pantaz είπε

Ποιος να φανταζότανε ότι οι τιμές θα φτάσουν σ αυτά τα επίπεδα! Ελπίζω να μάθουμε όλοι μεσα από αυτό!

 

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μα, και πριν σκασουν τα κριπτο σωστες ηταν οι τιμες στα ραφια, και με μεγαλη διαθεσιμοτητα. Πιο σωστο μου φανηκε που πηρε την 3070 στα 750 ευρω, παρα οταν σκεφτομουν 2080τι στα 1000+. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Ελπίζω να μάθουμε όλοι μεσα από αυτό!

Κυρίως αυτοί που πουλάνε νωρίς, για να αγοράσουν μετά από 1-2 μήνες μια κάρτα που το πολύ να πέσει 50 ευρώ. Ε τα -50 έφτασαν να γίνουν +700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κυρίως αυτοί που πουλάνε νωρίς, για να αγοράσουν μετά από 1-2 μήνες μια κάρτα που το πολύ να πέσει 50 ευρώ. Ε τα -50 έφτασαν να γίνουν +700

Σωστά τα λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούγονται πολλά για τις τιμές και για τη διαθεσιμότητα της σειράς 3000.....το θέμα δεν είναι να πέσουν οι τιμές τους στο MSRP. Το θέμα είναι να πέσουν ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ! Για όνομα καινουρια σειρά βγαίνει, στις παλιές τιμές (αυτές που έπρεπε) θα αγοράσουμε; Άλλο να πληρώνεις premium επειδή κάτι είναι καινούριο και άλλο να παίρνεις καινούριο περσινό μοντέλο επειδή δίνει μια "α" απόδοση. Σε 2 μήνες θα υπάρχει καινούριος βασιλιάς. Η νέες σωστές τιμές είναι 80-100 ΚΑΤΩ από το 2ο "MSRP" (γιατί στην αρχή μας είχαν φλομώσει ψέματα". https://www.tomshardware.com/news/nvidia-raises-european-rtx-30-series-founders-edition-prices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...