Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Arkin είπε
Spoiler

Το 38άρι μου αρέσει και εμένα αλλά με τρελαίνει η τιμή.. Θα δώσω σχεδόν όσα έδωσα για την 65άρα C1 δηλαδή OMG..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2194

  • BlurayMoviesGreece

    1819

  • Arkin

    1743

  • Herald

    1556

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Χωρίς Gsync monitor τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος για να παίξεις χωρίς tearing με DLSS 3.

Το DF ανεφερε οτι μπορεις να ενεργοποιησεις το vsync απο το control panel.

Tουλαχιστον στο αρχικο σταδιο που βρισκεται τωρα το DLSS 3.0 με προοπτικη να βελτιωθει στην πορεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο John2gr(DSOGaming) έχει συμπεριλάβει και Plague Tale: Requiem που φαίνεται αρκετά βαρύ..

NVIDIA-RTX-4090-ray-traced-benchmarks-4K

NVIDIA-GeForce-RTX-4090-native-4K-vs-DLS

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το 38άρι μου αρέσει και εμένα αλλά με τρελαίνει η τιμή.. Θα δώσω σχεδόν όσα έδωσα για την 65άρα C1 δηλαδή OMG..

 

Τοσο πηρα εγω την C2 με 5ετη εγγυηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το 38άρι μου αρέσει και εμένα αλλά με τρελαίνει η τιμή.. Θα δώσω σχεδόν όσα έδωσα για την 65άρα C1 δηλαδή OMG..

 

Αν το δεις ετσι ειναι πολλα λεφτα αλλα ultrawide ακομα παραμενει μια niche κατηγορια εξου και οι τιμες. Ενω στις τηλεορασεις σε λιγο θα βρισκουμε 55αρα oled στα 700 ευρω. Αλλη κατηγορια απο οταν πηρα monitor σταματησα τελειως το gaming στην 55αρα. Μετα πας σε καποιο 4Κ 32αρι ωστε να μην χασεις και το καλο DPI. Γιατι οι τηλεορασεις ειδικα οι μεγαλες δεν εχουν και το καλυτερο συνηθως στα 80 για 55αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Τοσο πηρα εγω την C2 με 5ετη εγγυηση..

Την 65άρα; Δυνατή τιμή!

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν το δεις ετσι ειναι πολλα λεφτα αλλα ultrawide ακομα παραμενει μια niche κατηγορια εξου και οι τιμες. Ενω στις τηλεορασεις σε λιγο θα βρισκουμε 55αρα oled στα 700 ευρω. Αλλη κατηγορια απο οταν πηρα monitor σταματησα τελειως το gaming στην 55αρα. Μετα πας σε καποιο 4Κ 32αρι ωστε να μην χασεις και το καλο DPI. Γιατι οι τηλεορασεις ειδικα οι μεγαλες δεν εχουν και το καλυτερο συνηθως στα 80 για 55αρα. 

Έβλεπα τις 34άρες 1440p αλλά πλέον δεν ξέρω άμα αξίζει. Επειδή το θέλω και για δουλειά έβλεπα τις 38" που λένε είναι τόσο όσο. Θα περιμένω βέβαια BF μπας και παίξει τίποτα τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+9% με OC. Πάλι αδιάφορο θα είναι το OC σε αέρα εκτός κι αν ασχοληθείς με νερά.

Μόλις τώρα, tsamo2 είπε

Αν ισχύουν αυτά που λένε πάντως για περίπου ίδια απόδοση σε ~70% power, μπορεί να γλιτωσουμε τα 1000W+ τροφοδοτικά.

Με το 850άρι πάει μπάλα αν την αφήσεις stock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Την 65άρα; Δυνατή τιμή!

Oχι ρε συ,την 48αρα..

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

+9% με OC. Πάλι αδιάφορο θα είναι το OC σε αέρα εκτός κι αν ασχοληθείς με νερά.

Εγω πιστευω οτι οι καλες AIB μπορει να φτασουν μεχρι και15%.

Θα δουμε αυριο τι ψαρια πιανουν.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αυτό που λες υπάρχει και χωρίς DLSS σε κάποια engines στα μακρινά αντικείμενα(π.χ. στο Cyberpunk σε γραμμές καλωδίων, γραμμές στην άκρη πλακιδίων στα πατώματα κλπ). Απλά με το reconstruction ενισχύεται. Ενώ σε engines που δεν υπάρχουν τέτοιες αστάθειες(π.χ. Spiderman) δυσκολεύεσαι πολύ να το ξεχωρίσεις από το native.

Σίγουρα υπάρχει αλλά σε κάποια παιχνίδια να το βράσω το DLSS αν στην κίνηση είναι πολύ χειρότερο από native.

Για την ακρίβεια πρέπει να είναι κάτι σαν 9 στα 10 παιχνίδια που υπάρχει αυτό το aliasing σε κινούμενες λεπτές γραμμές.

Μερικά βιντεάκια από BF2042 (στην πραγματικότητα είναι χειρότερα τα πράγματα λόγω των υψηλότερης συχνότητας του φαινομένου λόγω υψηλότερου fps και της πιο καθαρής εικόνας):

Spoiler

 

 

 

 

53 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ενώ σε engines που δεν υπάρχουν τέτοιες αστάθειες(π.χ. Spiderman) δυσκολεύεσαι πολύ να το ξεχωρίσεις από το native.

Στο Spiderman δεν έχουμε αυτό αλλά έχουμε, και με DLSS και με το DLAA, το εξής: Ενώ στα 9/10 edges κάνουν καλή δουλειά, στο 1/10 είναι σχεδόν σαν να μην υπάρχει καθόλου ΑΑ. Γενικά η εικόνα είναι πιο ομοιογενής με Native + TAA και στο Spiderman.

53 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

υ.γ.: BTW, αν το sharpness setting αφορά τον DLSS αλγόριθμο(όχι post-processing δηλαδή) δύσκολα βλέπεις κόκκο αν δεν το παρακάνεις. Όπως στις τελευταίες εκδόσεις του CP2077.

Στην 1.5 του CP2077 που τσέκαρα τελευταία φορά υπήρχε μπόλικο από αυτό το aliasing/shimering που αναφέρω παραπάνω.

Απλά εκεί δε μας παίρνει να μην ενεργοποιήσουμε DLSS 😁

53 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είσαι αν όχι στο 100%, στο 99% του native με σωστό στήσιμο από τον dev.

Και ερχόμαστε πάλι στο θέμα dev. Όπως οι devs που έκαναν κώλο σε παλιότερα παιχνίδια το native + TAA έτσι μπορούν να κάνουν και με το DLSS. Και δυστυχώς από τα τελευταία παιχνίδια που βλέπω τα κάνουν πιο συχνά σκατά παρά σωστά.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κρατάμε από τα μέχρι τώρα δεδομένα:

1)τέρας επιδόσεων ειδικά σε 4k

2)ευχάριστη έκπληξη η κατανάλωση σε σχέση ειδικά με τις σόμπες τις Ampere

3)τιμές τσίρκο για γέλια

περιμένουμε και amd τώρα, αν πάει ποτε 1500 insta buy!

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι κρατάμε από τα μέχρι τώρα δεδομένα:

1)τέρας επιδόσεων ειδικά σε 4k

2)ευχάριστη έκπληξη η κατανάλωση σε σχέση ειδικά με τις σόμπες τις Ampere

3)τιμές τσίρκο για γέλια

περιμένουμε και amd τώρα, αν πάει ποτε 1500 insta buy!

Ποια Amd ρε φιλε τωρα.

Θα αφησουμε το χαβιαρι να φαμε φασολαδα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...