Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, optimus prime είπε

Νμζ αυτο ειναι η καλυτερη λυση για καποιον που θελει να ασχοληθει πιο συντηρητικα με υδροψυξη..

Όπως ακριβώς το  περιγράφεις! Είχα custom W/C από τις εποχές που όλα ήταν πατέντες μέχρι πριν μερικά χρόνια...
Με κούρασε και δοκίμασα αέρα αλλά δεν ήταν για μένα οπότε και βρήκα τη μέση λύση στα ΑΙΟ νερό μεν άλλα θεωρητικά maintenance free

Το συγκεκριμένο ΑΙΟ τής alphacool τα πάει σχετικά καλά, καλύτερες επιδόσεις από τα stock aio που έχουν πάνω οι κάρτες και αν τα τινάξει το pump δεν υπάρχει ή δε συμφέρει η αντικατάσταση επιστροφή στο aircooler και η gpu συνεχίζει να δουλεύει...

Spoiler

Thermalpaste τις πλάκας του κιλού thermalpads 9w/mk που έχουν μπει και βγει τόσες φορές που έχω χάσει τον λογαριασμό.
Την είχα κλείσει πρόχειρα χύμα πριν 2 μήνες μέχρι να έρθουν τα thermalpads και η thermalpaste που είχα παραγγείλει και βαριέμαι να τα αλλάξω.
Not bad για aio στα 500w+ αν υπολογιστεί και η παραπάνω προχειροδουλειά (φαίνεται και από το hotspot που στα νορμάλ είναι +7-9c)
Z20lVpg.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Not bad για aio στα 500w+ αν υπολογιστεί και η παραπάνω προχειροδουλειά (φαίνεται και από το hotspot που στα νορμάλ είναι +7-9c)

δεν παίζονται τα custom αλλά και τα απλά aios σε θερμοκρασίες από οποιαδήποτε αερόψυκτη...ούτως ή άλλως τρια χρόνια εγγύηση δίνουν όλες

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, optimus prime είπε

2 ψυγεια στο κουτι εγω δεν βαζω,ηδη υπαρχει ενα για τον επεξεργαστη.

Δλδ να βαλω ενα δευτερο της gpu στο μπροστα μερος του κουτιου να μου πεταει μεσα ζεστο αερα και να βρασω ολα τα αλλα components....

Tουλαχιστον με την αεροψυκτη απο οτι ειδες σχεδον το 1/3 του backplate ειναι ανοιχτο και ο ανεμιστηρας ενα μεγαλο ογκο αερα θα τον πεταει κατευθειαν ψηλα πανω στην εξαγωγη του κουτιου..

Η strix ειπαν στην παρουσιαση εχει μεγαλυτερο TGP αλλα δεν ανεφεραν ποσο..

Μπροστά ή στο πλάι (ανάλογα το κουτί) το ψυγείο της CPU, πάνω της GPU. Η CPU άντε να ανεβάσει το νερό το πολύ στο 15C δT κι αυτό σε all-core workloads τύπου blender κτλ. Σε gaming το δΤ παίζει να είναι και κάτω από 8 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μπροστά ή στο πλάι (ανάλογα το κουτί) το ψυγείο της CPU, πάνω της GPU. Η CPU άντε να ανεβάσει το νερό το πολύ στο 15C δT κι αυτό σε all-core workloads τύπου blender κτλ. Σε gaming το δΤ παίζει να είναι και κάτω από 8 βαθμούς.

Εγω ξερω οτι τωρα που εχω ενα aio για τον επεξεργαστη ετσι και σβησω το pc και ανοιξω να κανω μια δουλεια ολα ζεματανε μεσα.

Φανταζομαι πως θα ειναι με ενα επιπλεον aio να ριχνει μεσα ζεστο αερα.

Τροφοφοτικο,δισκοι,ssd,μνημες,μητρικη θα ειναι φουρνος στην κυριολεξια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Εγω ξερω οτι τωρα που εχω ενα aio για τον επεξεργαστη ετσι και σβησω το pc και ανοιξω να κανω μια δουλεια ολα ζεματανε μεσα.

Φανταζομαι πως θα ειναι με ενα επιπλεον aio να ριχνει μεσα ζεστο αερα.

Τροφοφοτικο,δισκοι,ssd,μνημες,μητρικη θα ειναι φουρνος στην κυριολεξια..

Παντα στο exhaust τα aio τα ειχα εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Παντα στο exhaust τα aio τα ειχα εγώ. 

Και εγω εκει το εχω,ποτε δεν εβαζα aio στην εισαγωγη μπροστα στο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...