Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι βλέπω οι τιμές του πλαισίου πάνε ανάλογα με το μέγεθος.

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική κοστολόγηση τους.

Νομίζω η tuf τα κάνει όλα και συμφέρει 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2223

  • BlurayMoviesGreece

    1822

  • Arkin

    1775

  • Herald

    1556

36 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Από ότι βλέπω οι τιμές του πλαισίου πάνε ανάλογα με το μέγεθος.

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική κοστολόγηση τους.

Νομίζω η tuf τα κάνει όλα και συμφέρει 

Για εμένα προσωπικά είναι ακραίο να δώσει κάποιος για αέρα 3κ καλή χρυσή η Strix αλλά ρε παιδιά 3 χιλιάρικα; Καλύτερα να πας σε νερό. Δεν υπάρχουν αυτά που ζητάνε! Ξεπεράσανε κάθε προσδοκία οι άνθρωποι! ΛΥΠΗΡΟ το λιγότερο! Το μόνο ας πούμε καθησυχαστικό  είναι ότι όλοι δεν θα πέσουν με τα μούτρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γατάκι Strix που πας με 1000W

image.png.4f5ce2a43227f063f1839d450afd36b4.png

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ολες τα ιδια power limits εχουν παντως βλεπω. 450 βλέπω παντου. 

Power limit

Marvel Studios Reaction GIF by Disney+

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Για εμένα προσωπικά είναι ακραίο να δώσει κάποιος για αέρα 3κ καλή χρυσή η Strix αλλά ρε παιδιά 3 χιλιάρικα; Καλύτερα να πας σε νερό. Δεν υπάρχουν αυτά που ζητάνε! Ξεπεράσανε κάθε προσδοκία οι άνθρωποι! ΛΥΠΗΡΟ το λιγότερο! Το μόνο ας πούμε καθησυχαστικό  είναι ότι όλοι δεν θα πέσουν με τα μούτρα!

Συγνωμη αλλα αυτο για εμενα ειναι ενα σχολιο που δεν πρεπει να γινεται. Με την ιδια λογικη γιατι καποιος να μην πει οτι τα λεφτα που θα δωσεις εσυ για την 4090 σου ειναι ακραιο ποσο ειδικα αν δεν ειναι μια υλοποιηση επιπεδου strix;

Σιγουρα ακουγεται εξωπραγματικο ενα τετοιο ποσο αλλα νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω.. 

Δεν υπαρχει κατα το δοκουν λογικη και αλογη τιμολογηση στο high end μεχρι εκει που θελουμε εμεις. Για αυτο λεγεται high end , γιατι το price/perf ratio εχει παει περιπατο. Με την ιδια λογικη ο Αμερικανος θα γελαει με τα ποσα που πληρωνουμε εμεις για 4090 EU

Λογικα μιλωντας παντα μετα τις πρωτες εβδομαδες με την παραγωγη που εικαζεται οτι ειναι ανευ προηγουμενου για τετοια high end καρτα ολες οι τιμες θα "εκλογικευτουν" αρκετα. Οποτε οποιος θελει να δει strix 4090 σε πιο λογικη τιμη εχει και την επιλογη να περιμενει, αλλος επιλεγει να πληρωσει οτι θελει και να την παρει day one..

Το προβλημα με το Πλαισιο δεν ειναι μονο τα 3κ που ζηταει ειναι οτι η τιμολογηση του ειναι οτι να ειναι.. Υπαρχουν καρτες πιο ποιοτικες τροπον τινα που στοιχιζουν λιγοτερο και αλλες περισσοτερο.. Μαλλον επειδη ζητανε καποιες εταιρειες και κατ'επεκτασιν αντιπροσωπειες ποσα εξωφρενικα εξ αρχης και μετα μπαινουν και τα φαρμακεια τυπου Πλαισιου στην μεση ζητωντας οτι θελουν day one..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Συγνωμη αλλα αυτο για εμενα ειναι ενα σχολιο που δεν πρεπει να γινεται. Με την ιδια λογικη γιατι καποιος να μην πει οτι τα λεφτα που θα δωσεις εσυ για την 4090 σου ειναι ακραιο ποσο ειδικα αν δεν ειναι μια υλοποιηση επιπεδου strix;

Σιγουρα ακουγεται εξωπραγματικο ενα τετοιο ποσο αλλα νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω.. 

Δεν υπαρχει κατα το δοκουν λογικη και αλογη τιμολογηση στο high end μεχρι εκει που θελουμε εμεις. Για αυτο λεγεται high end , γιατι το price/perf ratio εχει παει περιπατο. Με την ιδια λογικη ο Αμερικανος θα γελαει με τα ποσα που πληρωνουμε εμεις για 4090 EU

Ίσως εγώ δεν το έθεσα σωστά! Ήθελα να πω ότι εφόσον κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει τόσα χρήματα για καρτα είναι προτιμότερο να πάει σε νερό! Από θερμοκρασίες θα έχει το κεφάλι του ήσυχο! Εγώ αυτής της άποψης είμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ξέρω ότι με 2080 έχω σχεδόν παντού 60 καρέ σε θεόβαρους τίτλους όπως το Dying Light 2. Καρφωμένο 60ρι αν κλείσεις κάποια RT εφέ, όπως τα reflections, κρατώντας μόνο το GI που είναι και το 80% της όλης ατμόσφαιρας. Προφανώς μιλάμε για 1080p dlss quality ή 1440p dlss balanced. Το οποίο αντιστοιχεί στο 95%+ των native γραφικών για όποιον τα βλέπει δίπλα-δίπλα(και MONO τότε) και με ελάχιστα πλέον motion artifacts(σε συγκεκριμένα κυρίως games). Στη δεύτερη γενιά καρτών τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

Τουλάχιστον σε 1080p το DLSS Quality (για τα άλλα δε συζητάμε καν) έχει το εξής πρόβλημα σε αρκετά παιχνίδια. Το είχα εντοπίσει στο CP2077 πρώτη φορά.

Ενώ αν είσαι ακίνητος έχει ωραία εικόνα ... σε γρήγορη κίνηση οι λεπτές γραμμές σε πεθαίνουν στο aliasing/shimmering όπως θες πες το. Με native + TAA δεν έχω τέτοιο θέμα. Απαράδεκτο, γι'αυτό και προσπαθώ να το αποφεύγω στα παιχνίδια που το κάνουν (δεν το κάνουν όλα).

Φαντάζομαι έχει σχέση με το αυξημένο sharpening όταν υπάρχει κίνηση. Αυτό που φαίνεται στο βίντεο δεν είναι τίποτα. Στο BF2042 είναι απαράδεκτο...

Αυτός το περιγράφει ωραία:

I completely agree.

Ever since DLSS version 2.3, a sharpening effect has been included and in most games it is overdone and there is no option to adjust the amount of sharpening applied. It just looks too grainy and oversharpened. It is worse in motion because the sharpen effect is increased to compensate for the blurring due to temporal reconstruction.

GoW is the latest offender and with DLSS on it looks like the sharpening effect has been dialed up to 11. Quality mode looks nowhere near as clean as native. The constant camera movement does not help also.

Οπότε από ότι καταλαβαίνω υπάρχει σε όλες τις αναλύσεις ... αλλά μην πούμε τίποτα μη θίξουμε τον πέτσινο...

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

Ίσως εγώ δεν το έθεσα σωστά! Ήθελα να πω ότι εφόσον κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει τόσα χρήματα για καρτα είναι προτιμότερο να πάει σε νερό! Από θερμοκρασίες θα έχει το κεφάλι του ήσυχο! Εγώ αυτής της άποψης είμαι. 

Καποιοι θελουν απλα μια κορυφαια υλοποιηση και την θελουν day one οσα και να πληρωσουν. Ειναι δικαιωμα τους. Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και δεν διαφωνω με αυτο αλλα δεν τον εμποδιζει να βαλει ενα waterblock τιποτα αργοτερα και θα εχει και σαφεστατα καλυτερα αποτελεσματα, αλλα με το οτι δεν θα πεσουν ολοι με τα μουτρα! :D

Θερμοκρασιες δεν θα εχει κανεις θεμα, μονο αν πας να βαλεις αυτο το θηριο μεσα σε κανα κουτακι που χωραει ισα ισα με poor airflow και του τιναξεις τα πεταλα σε o/c.. Αλλιως μια χαρα ειναι σχεδιασμενο να δουλευει.. Τλπ παμε παρακατω..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pantaz είπε

Για εμένα προσωπικά είναι ακραίο να δώσει κάποιος για αέρα 3κ καλή χρυσή η Strix αλλά ρε παιδιά 3 χιλιάρικα; Καλύτερα να πας σε νερό. Δεν υπάρχουν αυτά που ζητάνε! Ξεπεράσανε κάθε προσδοκία οι άνθρωποι! ΛΥΠΗΡΟ το λιγότερο! Το μόνο ας πούμε καθησυχαστικό  είναι ότι όλοι δεν θα πέσουν με τα μούτρα!

2 ψυγεια στο κουτι εγω δεν βαζω,ηδη υπαρχει ενα για τον επεξεργαστη.

Δλδ να βαλω ενα δευτερο της gpu στο μπροστα μερος του κουτιου να μου πεταει μεσα ζεστο αερα και να βρασω ολα τα αλλα components....

Tουλαχιστον με την αεροψυκτη απο οτι ειδες σχεδον το 1/3 του backplate ειναι ανοιχτο και ο ανεμιστηρας ενα μεγαλο ογκο αερα θα τον πεταει κατευθειαν ψηλα πανω στην εξαγωγη του κουτιου..

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ολες τα ιδια power limits εχουν παντως βλεπω. 450 βλέπω παντου. 

Η strix ειπαν στην παρουσιαση εχει μεγαλυτερο TGP αλλα δεν ανεφεραν ποσο..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, optimus prime είπε

2 ψυγεια στο κουτι εγω δεν βαζω,ηδη υπαρχει ενα για τον επεξεργαστη.

Δλδ να βαλω ενα δευτερο της gpu στο μπροστα μερος του κουτιου να μου πεταει μεσα ζεστο αερα και να βρασω ολα τα αλλα components....

Tουλαχιστον με την αεροψυκτη απο οτι ειδες σχεδον το 1/3 του backplate ειναι ανοιχτο και ο ανεμιστηρας ενα μεγαλο ογκο αερα θα τον πεταει κατευθειαν ψηλα πανω στην εξαγωγη του κουτιου..

Η strix ειπαν στην παρουσιαση εχει μεγαλυτερο TGP αλλα δεν ανεφεραν ποσο..

Με τη σωστή διάταξη των ανεμηστηρων δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα ρε συ! Push pull οι ανεμηστηρες στο ψυγείο και θα είσαι τέλεια! Και εγώ έτσι νόμιζα όπως εσυ αλλά έκανα λάθος! Για δες το λίγο! Βέβαια ότι θέλεις εσυ αλλά για εμένα είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για αέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Με τη σωστή διάταξη των ανεμηστηρων δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα ρε συ! Push pull οι ανεμηστηρες στο ψυγείο και θα είσαι τέλεια! Και εγώ έτσι νόμιζα όπως εσυ αλλά έκανα λάθος! Για δες το λίγο! Βέβαια ότι θέλεις εσυ αλλά για εμένα είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για αέρα!

Mα αυτο ειναι το προβλημα εαν εχεις 2 ψυγεια,ενα μπροστα και ενα πανω δεν εχεις χωρο για ανεμιστηρες να σου βαζουν μεσα αερα με θερμοκρασια δωματιου..

Και σιγα μην κατσω να βαλω εγω διπλες σειρες ανεμιστηρες να κανω push/pull και κολοκυθια.

Να κερδισω τι?1-2 βαθμους πιο κατω?

Αεροψυκτη καρτα που ξερεις οτι δεν φοραει αντλια η οποια μετα απο 5 χρονια μπορει και να τα φτυσει και ολα καλα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Mα αυτο ειναι το προβλημα εαν εχεις 2 ψυγεια,ενα μπροστα και ενα πανω δεν εχεις χωρο για ανεμιστηρες να σου βαζουν μεσα αερα με θερμοκρασια δωματιου..

Και σιγα μην κατσω να βαλω εγω διπλες σειρες ανεμιστηρες να κανω push/pull και κολοκυθια.

Να κερδισω τι?1-2 βαθμους πιο κατω?

Αεροψυκτη καρτα που ξερεις οτι δεν φοραει αντλια η οποια μετα απο 5 χρονια μπορει και να τα φτυσει και ολα καλα..

Υπάρχει περίπτωση κάποιος που αγοράζει 4090 η οποιαδήποτε high end gpu με το που ανακοινώνεται και την κρατάει 5 χρόνια! Πέραν αυτού αυτές οι κάρτες έχουν περάσει τα απαραίτητα τεστ με τις αντλίες όποτε δεν θα έχεις πρόβλημα! Τώρα ακόμα και 2 βαθμούς χαμηλότερα να είσαι κέρδος για το hardware σου είναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...