Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, morehp είπε

Τι εννοείς δεν έχει 2*8pin; Αντάπτορα έχει 2*8pin σε 12pin...

Σωστά ναι, έχεις δίκιο. Τι να πω, να είναι ιδιοτροπία της ASUS; Πάντως στην ASUS TUF 3080, πάνω από 150 δεν αφήνει να πάει. Είχα δοκιμάσει και BIOS που υποτίθεται πήγαινε το power limit στα 390W αλλά και πάλι 360 σταματούσε (150+150+60)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως βλέπω την κατάσταση με τις κάρτες έχω ξεχωρίσει την Palit Gamerock δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ΕΡΩΤΑΣ με την πρώτη ματιά! Τώρα όπου κάτσει η μπίλια! Θέλω το τοπ της κάθε εταιρείας αρχικά και μετά Asus TUF! Για να δούμε…….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Έτσι όπως βλέπω την κατάσταση με τις κάρτες έχω ξεχωρίσει την Palit Gamerock δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ΕΡΩΤΑΣ με την πρώτη ματιά! Τώρα όπου κάτσει η μπίλια! Θέλω το τοπ της κάθε εταιρείας αρχικά και μετά Asus TUF! Για να δούμε…….

για Δράκο σε κόβω εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σωστά ναι, έχεις δίκιο. Τι να πω, να είναι ιδιοτροπία της ASUS; Πάντως στην ASUS TUF 3080, πάνω από 150 δεν αφήνει να πάει. Είχα δοκιμάσει και BIOS που υποτίθεται πήγαινε το power limit στα 390W αλλά και πάλι 360 σταματούσε (150+150+60)

Πιστεύω υπάρχουν πολλές παρανοήσεις στο θέμα PCIe power. Για να έχεις όσο καλύτερη εικόνα πρέπει να κοιτάξες τα specs σε όλα τα άκρα γιατί από ηλεκτρικής άποψης δεν υπάρχει θέμα σε σοβαρά τροφοδοτικά.

π.χ. Corsair PSU, connector στην πλευρά του τροφοδοτικού που δίνει PCIe π.χ 300W

Τα καλώδια που μεταφέρουν από PSU σε device πρέπει να σηκώνουν 300W τουλάχιστον για όλα τα άκρα που τους αντιστοιχούν. Π.χ. εχεις ακρα που γίνονται split σε 2 PCIe 8xpin, το κάθε ένα λοιπόν θεωρητικά μοιράζεται 50/50 άρε ένα έχει 150W

Και πάμε στον device connector (GPU), είτε έχει μεμονομένες θέσεις υποδοχής για 2,3,4 κλπ 8pin είτε έχει αλλο connector (12pin π.χ της 3090 FE). Αυτός ο connector λοιπόν και το κύκλωμα στο οποίο κάθεται είναι rated για παραπάνω απο το συνολικό input.

Και πάμε τελικά στο device που όπως αναφέρεις ΔΕΝ ζητάει παραπάνω! Και δεν ζητάει παραπάνω γιατί το input της είναι σχεδιασμένο να αντέχει στα max specs που αναφέρει το ATX. Τα max specs αυτά όμως είναι πρότυπα που πρέπει να σέβεσαι στο MINIMUM :)

https://www.gpuminingresources.com/p/psu-cables.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Mαλλον μας δουλευει ψιλο γαζι...

θα παίξει δυνατά ο Σωκράτης......αφού δεν του βγήκε η master κοιτάει εναλλακτικές

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Mαλλον μας δουλευει ψιλο γαζι...

Απλά έχει μια ίωση που τον τριγυρνάει...σε καμιά βδομάδα θα συνέλθει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Έτσι όπως βλέπω την κατάσταση με τις κάρτες έχω ξεχωρίσει την Palit Gamerock δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ΕΡΩΤΑΣ με την πρώτη ματιά! Τώρα όπου κάτσει η μπίλια! Θέλω το τοπ της κάθε εταιρείας αρχικά και μετά Asus TUF! Για να δούμε…….

Και εγω ξανα για gamerock κοιτάω αλλά αυτη τη γενια έχει το μικρότερο cooler απο οτι καταλαβα απο τις υπόλοιπες 4090. Οποτε περιμενε τα reviews. Πλεον θέλω 70c max temps με 0 θόρυβο - και δεν ψήνομαι να κανω παλι deshroud. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Strix 3 χιλιάρικα, όχι ευχαριστώ θα περιμένω για 4080 16 GB  Δεκέμβρη μέχρι 1500 ευρώ με βαριά καρδιά.

για ανέβα......

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...