Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H τάση είναι κλειδωμένη εδώ και 10 σχεδόν χρόνια (και ευτυχώς), μπορείς να παίζεις με το power ακόμη και με ηλίθια mods πάνω στο pcb μικραίνοντας την αντίσταση, και φυσικά αξιοπιστία και εγγύηση έχουν φύγει από το παράθυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, itanium είπε

Χόμπι, ψυχολογικό και αναβάθμιση για την αναβάθμιση στην περίπτωση μου so?

Αβυσσος η ψυχη του high end να εχεις γουστα και εσυ.. Επιτρεπεται; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Η 3090 tuf ήταν 2χ8 πιν σαν την Βεντούς άρα ήταν limited 390w

Έχεις δίκιο, άρα μόνο η 3090ti TUF δεν είναι power limited. Και δεν είναι 390, 360 με 375 max ανάλογα τη μητρική. Στην MSI X570 Unify που έχω πάει max 360w, δε δίνει παραπάνω από 60w από το pci-e.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, itanium είπε

H τάση είναι κλειδωμένη εδώ και 10 σχεδόν χρόνια (και ευτυχώς), μπορείς να παίζεις με το power ακόμη και με ηλίθια mods πάνω στο pcb μικραίνοντας την αντίσταση, και φυσικά αξιοπιστία και εγγύηση έχουν φύγει από το παράθυρο

Η σχέση ρολόγια-τάση δεν είναι, αυτό εννοώ. Γι'αυτό λέω δεν έχει διαφορά σε καθημερινή χρήση γιατί αν θες πιο ψηλά ρολόγια θα κάνει πολύ θόρυβο, μιας και θα πρέπει να δώσει ψηλότερη τάση, εφόσον δεν είσαι power limited.

Αν έχεις καλύτερη ψύξη ή δεν σε νοιάζει ο θόρυβος τότε έχει φυσικά σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jts είπε

Η σχέση ρολόγια-τάση δεν είναι

Eξήγησε λίγο καλύτερα τι εννοείς έτσι ώστε να καταλάβω, η τάση volt είναι κλειδωμένη συνήθως 1,1 ανάλογα φυσικά την gpu τα ampere είναι tied με το ρολόι της gpu by default αλλά μπορείς να παίξεις και untied

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, itanium είπε

Eξήγησε λίγο καλύτερα τι εννοείς έτσι ώστε να καταλάβω, η τάση volt είναι κλειδωμένη συνήθως 1,1 ανάλογα φυσικά την gpu τα ampere είναι tied με το ρολόι της gpu by default αλλά μπορείς να παίξεις και untied

Μπορείς να την χαμηλώσεις, ή να προσπαθήσεις να αυξήσεις τα ρολόγια με αυτή την τάση πειράζοντας το curve.

Εγώ στην strix 3080 12gb έχω cap 0.875v(ουσιαστικά η συχνότητα είναι capped στο curve) και φτάνω ~1900mhz. Ειδικά πάνω από 1v, αν το αφήσω, τα fans πρέπει να τα έχω πολύ ψηλά για να μπορεί να την ψύξει. Και σε αυτή την τάση που είναι για καθημερινή χρήση, δεν θα είχα ούτε με την TUF πρόβλημα.

Επεξ/σία από Jts
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχεις δίκιο, άρα μόνο η 3090ti TUF δεν είναι power limited. Και δεν είναι 390, 360 με 375 max ανάλογα τη μητρική. Στην MSI X570 Unify που έχω πάει max 360w, δε δίνει παραπάνω από 60w από το pci-e.

Αρκετά συχνά είχα δει μετά από 4κ gaming 385-392w 

Βέβαια στην ventus που ήταν ίδιο μοτίβο.

Η fe ήταν 390 και τράβαγε έως 410-420w kοντα ανάλογα τον τίτλο η το Μπεντς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Αρκετά συχνά είχα δει μετά από 4κ gaming 385-392w 

Βέβαια στην ventus που ήταν ίδιο μοτίβο.

Η fe ήταν 390 και τράβαγε έως 410-420w kοντα ανάλογα τον τίτλο η το Μπεντς 

Η fe είχε το 12pin όμως. 385-392 από 2 8pin και pci-e είναι offspec. Μάλλον για λάθος στιγμιαίο report το κόβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η fe είχε το 12pin όμως. 385-392 από 2 8pin και pci-e είναι offspec. Μάλλον για λάθος στιγμιαίο report το κόβω. 

Για spikes μιλάω δεν το διευκρίνισα.

Κατά την διάρκεια gaming δεν ξεπερνούσε εύκολα τα 375

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η fe είχε το 12pin όμως. 385-392 από 2 8pin και pci-e είναι offspec. Μάλλον για λάθος στιγμιαίο report το κόβω. 

FE 3090 timespy 410W, no problemo :P

image.png

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, morehp είπε

FE 3090 timespy 410W, no problemo :P

image.png

Είναι offspec όμως, αν λιώσει κανένας connector που είναι rated 150W τι θα συμβεί; Η ASUS πάντως πάνω από 150W από κάθε 8pin δεν πάει.

edit: Η FE δεν έχει 2*8pin, δε λέμε για την FE

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratdevel1 είπε

Ρε παιδιά με 3080ti-90ti έχεις τους περισσότερους τίτλους σε max γραφικά στα 100+ fps και κάποια λίγα (cyberpunk - msfs) σε 40fps. Τι την θέλετε την 4090?? Αν ισχύουν αυτά που λένε ακόμα και η 4080 (η πραγματική, όχι η μικρή που είναι απάτη) θα φτάνει και θα περισσεύει για 4Κ στα 120fps.... Άσχετα αν θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω και θα (προσπαθήσω να) περιμένω την 4080ti που θα είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι η 4080 εξαρχής....

Εγώ έβαλα ξανά την 4k tv στα 1440p, καλά είμαι και με την 3080:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, malakudi είπε

Είναι offspec όμως, αν λιώσει κανένας connector που είναι rated 150W τι θα συμβεί; Η ASUS πάντως πάνω από 150W από κάθε 8pin δεν πάει.

edit: Η FE δεν έχει 2*8pin, δε λέμε για την FE

 

Τι εννοείς δεν έχει 2*8pin; Αντάπτορα έχει 2*8pin σε 12pin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...