Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Nezeroth είπε

Μολις ειδα αυτη την καρτα τωρα πριν 5 λεπτα αρχισα να ψηνομαι και εγω ειναι και 2 slot και ετοιμη να μπει σε υδροψυξη,για να δουμε μηπως αμαρτησω....

https://www.inno3d.com/en/PRODUCT_INNO3D_GEFORCE_RTX_4090_ICHILL_FROSTBITE

Αμάρτησε μαζί μου και έλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2269

  • Arkin

    1825

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

27 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η TUF σε 3080/3080ti είναι power limited (2*8pin + pci-e => max 360-370W). Η 3090/3090ti δεν είναι. Η δικιά μου tuf 3080 σε σχέση με άλλες 3080 που είχαν 3*8pin ήταν ένα 10% κάτω σχεδόν.

Η 3090 tuf ήταν 2χ8 πιν σαν την Βεντούς άρα ήταν limited 390w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η TUF σε 3080/3080ti είναι power limited (2*8pin + pci-e => max 360-370W). Η 3090/3090ti δεν είναι. Η δικιά μου tuf 3080 σε σχέση με άλλες 3080 που είχαν 3*8pin ήταν ένα 10% κάτω σχεδόν.

Έχω την strix 3080 12gb και την έχω undervolt 0.875v στα 1890-1905 ανάλογα το game και πάει max 350w για να μην κάνει φασαρία. Οπότε και που είναι power limited η TUF σε καθημερινή χρήση μικρή σημασία έχει, αφού η ψύξη παρόμοια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Έχω την strix 3080 12gb και την έχω undervolt 0.875v στα 1890-1905 ανάλογα το game και πάει max 350w για να μην κάνει φασαρία. Οπότε και που είναι power limited η TUF σε καθημερινή χρήση μικρή σημασία έχει, αφού η ψύξη παρόμοια είναι.

Βασικα τα sustained clocks εχει σημασια να κρατιουνται ψηλα για gaming τωρα αν θα παει και 50-100MHz παραπανω για benches honestly idgaf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sprou είπε

Αμάρτησε μαζί μου και έλα 

Καλα μιλαμε αυτη ειναι κοσμημα κανονικο τωρα βλεπω τα specs,χαλαστηκα στα 3 8πινα(αλλα χτυπαω της corsair το 4αρι),φτιαχτηκα σε αυτα.

Graphics Card Dimensions:  
Length 200mm
Height 159mm
Width 2-slot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Βασικα τα sustained clocks εχει σημασια να κρατιουνται ψηλα για gaming τωρα αν θα παει και 50-100MHz παραπανω για benches honestly idgaf

Ναι αν θες παραπάνω από ~1950 οκ αλλά δεν είναι ότι κερδίζεις και πολλά fps. Και ο θόρυβος αυξάνεται αρκετά μετά αν δεν θες να χτυπάει 80άρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Mε ρεγουλα ρε παιδιά τις 4090 ,με ρεγουλα.

Δεν θα φτάσουν για όλους.

Εγώ πήρα τον kingpin και το παρακάλεσα,θα βγάλει μια για μένα είπε.Αν μαζευτουμε αρκετοί μπορεί να επιστρέψει και η evga μ είπε

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jts είπε

Ναι αν θες παραπάνω από ~1950 οκ αλλά δεν είναι ότι κερδίζεις και πολλά fps. Και ο θόρυβος αυξάνεται αρκετά μετά αν δεν θες να χτυπάει 80άρια

Εξαρταται απο το boost algorithm βεβαια αλλα οκ ναι σημαντικο ειναι να τα κρατας σταθερα οσο μπορεις οχι τοσο για να αυξανονται αλλα για να μην εχεις πολλες αυξομειωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με 3080ti-90ti έχεις τους περισσότερους τίτλους σε max γραφικά στα 100+ fps και κάποια λίγα (cyberpunk - msfs) σε 40fps. Τι την θέλετε την 4090?? Αν ισχύουν αυτά που λένε ακόμα και η 4080 (η πραγματική, όχι η μικρή που είναι απάτη) θα φτάνει και θα περισσεύει για 4Κ στα 120fps.... Άσχετα αν θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω και θα (προσπαθήσω να) περιμένω την 4080ti που θα είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι η 4080 εξαρχής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εξαρταται απο το boost algorithm βεβαια αλλα οκ ναι σημαντικο ειναι να τα κρατας σταθερα οσο μπορεις οχι τοσο για να αυξανονται αλλα για να μην εχεις πολλες αυξομειωσεις 

Ναι λέω σε περίπτωση σαν της δικιάς μου 3080 12gb, αν είναι χειρότερο silicone τότε θα θες περισσότερη τάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratdevel1 είπε

Ρε παιδιά με 3080ti-90ti έχεις τους περισσότερους τίτλους σε max γραφικά στα 100+ fps και κάποια λίγα (cyberpunk - msfs) σε 40fps. Τι την θέλετε την 4090?? Αν ισχύουν αυτά που λένε ακόμα και η 4080 (η πραγματική, όχι η μικρή που είναι απάτη) θα φτάνει και θα περισσεύει για 4Κ στα 120fps.... Άσχετα αν θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω και θα (προσπαθήσω να) περιμένω την 4080ti που θα είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι η 4080 εξαρχής....

Ποσο νομιζεις οτι θα στοιχισει μια 4080Ti κοντα στο 1000αρικο ειδικα αν ειναι κοντα στην 4090; 

Και το τελευταιο το λεω γιατι εχει περισσοτερο headroom για performance spread η γενια οπως φαινεται σε σχεση με το στριμωγμα της Ampere.. 

Για τους τιτλους ειναι μεγαλη κουβεντα μην χαλασουμε το τοπικ.. Συνυπολογιζεις και αλλα πραγματα οποτε ας περιοριστουμε στα του price/perf νομιζω θα ειναι πιο φρονιμο.. 

Παντως σε 4k που την βλεπετε τοση απλα δεν ξερω σε performance.. Θελω τουλαχιστον DLSS quality προσωπικα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...