Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA GeForce RTX 4090 now spotted with max 3.2 GHz GPU and 25 Gbps memory overclock

Τα TSMC 4N σηκώνουν πράμα απ' ότι φαίνεται..

Φαινονταν οτι δινει πολυ απο τα early samples αν αληθευαν.. Ε για αυτο τα πληρωσαν αδρα αυτη την φορα για το custom 4N(5nm).. Και που να δεις τι ζητησε για τα 4nm στην Apple η TSMC αρα αν παμε για 3nm custom στην επομενη γενια και υπαρχει μονο η TSMC στο πλαισιο, την κατσαμε την boat.. Και ολα αυτα υπο την προυποθεση οτι θα εχουμε επιζησει τιμολογιακα της ενεργειακης κρισης και δεν θα εχει βρεθει και τιποτα αλλο να γινουμε σταχτη και burberry.. (κυριολεκτικα και μεταφορικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

103 με daily oc στην 3090ti .

Άρα στοκ η 4090 κάπου 50fps παραπάνω  

Τοσο ακριβως ειμαι με τα daily και τα default settings σε 2160p δηλαδη DLSS Quality και το tab graphics απειραχτο. Ναι λογικα αυτα τα settings θα εχει βαλει ο τυπος , αρα η 16αρα ειναι 25% περιπου πιο γρηγορη απο την 3090Ti περιπου με αυτα τα settings.. 

32 λεπτά πριν, Westbaum είπε

To είπα πριν,ο μαλάκας ο πελαργός μας χαντάκωσε που μας έριξε σ'αυτό το μπουρδέλο😢

Ε οκ US τι συγκρινουμε τωρα, οι μισοι τεχνολογικοι κολοσσοι ειναι εκει και οι αλλοι μισοι Κινα..Εξ ορισμου ειμαστε ριγμενοι ποσο μαλλον τωρα που ακριβαινει το μαρμαρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tουλάχιστον σοβαρές ΕU χώρες όπως Γερμανία,Γαλλία,Ισπανία μπορούν να πάρουν FE από Nvidia στα 1950.
Αλλά όχι,εμείς έχουμε ήλιο,θάλασσα και γύρο οπότε πρέπει κάπως να εξισορροπήσει η αδικία.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

103 με daily oc στην 3090ti .

Άρα στοκ η 4090 κάπου 50fps παραπάνω  

 

Πιανετε 103 avg με τις ρυθμισεις αυτες δλδ?

 

Shadow of the Tomb Raider 10_9_2022 4_12_57 PM.png

23 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Τοσο ακριβως ειμαι με τα daily και τα default settings σε 2160p δηλαδη DLSS Quality και το tab graphics απειραχτο. Ναι λογικα αυτα τα settings θα εχει βαλει ο τυπος , αρα η 16αρα ειναι 25% περιπου πιο γρηγορη απο την 3090Ti περιπου με αυτα τα settings.. 

Ε οκ US τι συγκρινουμε τωρα, οι μισοι τεχνολογικοι κολοσσοι ειναι εκει και οι αλλοι μισοι Κινα..Εξ ορισμου ειμαστε ριγμενοι ποσο μαλλον τωρα που ακριβαινει το μαρμαρο..

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

 

Πιανετε 103 avg με τις ρυθμισεις αυτες δλδ?

 

Shadow of the Tomb Raider 10_9_2022 4_12_57 PM.png

Είχα 8χ anisotropic.

Αλλά θα ξανατρεξω το απόγευμα με 16 και θα δω και τα υπόλοιπα setting's ένα ενα

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Είχα 8χ anisotropic.

Αλλά θα ξανατρεξω το απόγευμα με 16

Για τρεξε το με αυτες γιατι μου φαινεται πολυ μεγαλη διαφορα εχετε απο εμενα..

Ο κινεζος λεει τα εχει ολα max..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Για τρεξε το με αυτες γιατι μου φαινεται πολυ μεγαλη διαφορα εχετε απο εμενα..

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι έτρεξα με oc αλλά θα το ξαναδώ με τα σωστά settings.

27 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Τοσο ακριβως ειμαι με τα daily και τα default settings σε 2160p δηλαδη DLSS Quality και το tab graphics απειραχτο. Ναι λογικα αυτα τα settings θα εχει βαλει ο τυπος , αρα η 16αρα ειναι 25% περιπου πιο γρηγορη απο την 3090Ti περιπου με αυτα τα settings.. 

Ε οκ US τι συγκρινουμε τωρα, οι μισοι τεχνολογικοι κολοσσοι ειναι εκει και οι αλλοι μισοι Κινα..Εξ ορισμου ειμαστε ριγμενοι ποσο μαλλον τωρα που ακριβαινει το μαρμαρο..

Δημήτρη τo rt αν είναι default νομίζω δεν είναι ultra.

Μα δε διευκρινίζουν οι μαπες τα settings ακριβώς ώστε να δούμε διαφορές και να υπολογίσουμε 4080 κ 4090.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι λόγια του αέρα γιατί με το dlss3 θα ξεφύγει η διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Πιανετε 103 avg με τις ρυθμισεις αυτες δλδ?

Mε αυτες που ανεβασα νομιζω ιδιες ειναι ναι

25 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι έτρεξα με oc αλλά θα το ξαναδώ με τα σωστά settings.

Δημήτρη τo rt αν είναι default νομίζω δεν είναι ultra.

Μα δε διευκρινίζουν οι μαπες τα settings ακριβώς ώστε να δούμε διαφορές και να υπολογίσουμε 4080 κ 4090.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι λόγια του αέρα γιατί με το dlss3 θα ξεφύγει η διαφορά 

Εχεις δικιο τα default ειναι με highest νομιζω απλα το ειχα κανει uninstall και ειχε κρατησει τα settings του ini/cfg file που ειχα απο πριν στα documents

Screenshot 2022-10-09 164000.jpg

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Mε αυτες που ανεβασα νομιζω ιδιες ειναι ναι

Ο.κ αλλα δεν ειναι maxed out ετσι,οπως το ετρεξα εγω με τις παραπανω ρυθμισεις ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ο.κ αλλα δεν ειναι maxed out ετσι,οπως το ετρεξα εγω με τις παραπανω ρυθμισεις ειναι.

Ξερω εγω τι γραφει και αυτος εκει στα κινεζικα, θα δουμε benchmarks και θα καταλαβουμε.. Λογικα παντως με DLSS Quality ειναι γιατι χωρις αυτο ειναι κοντα στα 75-80fps νομιζω.. Το ξανακανα uninstall ημαρτον λολ βαριεμαι να το ξανακατεβαζω 35Gb απο steam..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Ξερω εγω τι γραφει και αυτος εκει στα κινεζικα, θα δουμε benchmarks και θα καταλαβουμε.. Λογικα παντως με DLSS Quality ειναι γιατι χωρις αυτο ειναι κοντα στα 75-80fps νομιζω.. Το ξανακανα uninstall ημαρτον λολ βαριεμαι να το ξανακατεβαζω 35Gb απο steam..

Βαλε και εσυ fiber για να μην εχεις τετοια θεματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Βαλε και εσυ fiber για να μην εχεις τετοια θεματα..

Fiber?Χαχαχαχα,εμείς ακόμα κατεβάζουμε με ταχύτητα 100 kb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...