Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, itanium είπε

Συμφωνώ αλλά τρολάρισμα ήταν και το 5-7% της 3080 με την 3090 με τέτοια χρηματική διαφορά

Εννοείται....απλά εκεί φοβόταν και την amd....για αυτό και το Χ80 ήταν τόσο κοντά στο Χ90...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, itanium είπε

Συμφωνώ αλλά τρολάρισμα ήταν και το 5-7% της 3080 με την 3090 με τέτοια χρηματική διαφορά

Εντάξει τουλάχιστον εκεί ήταν η τοπ κάρτα μόνο που όπως και παλιά με τις titan δεν στόχευαν το price/perf. Με την τωρινή γενιά έχουμε ίδιο price/perf με την 3080 και στις 4080.

Ουσιαστικά η 4080 12gb είναι σχεδόν ίδια με την 3080 12gb, με av1 encoder και dlss3, με τα δεδομένα ως τωρα.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Εννοείται....απλά εκεί φοβόταν και την amd....για αυτό και το Χ80 ήταν τόσο κοντά στο Χ90...

Ούτε είχε να διώξει Turing stock.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Εννοείται....απλά εκεί φοβόταν και την amd....για αυτό και το Χ80 ήταν τόσο κοντά στο Χ90...

Και εκτος απο τον πυρηνα επισης ειχε δωσει μονο 3080 10Gb που ηταν επιφοβες για 4k αντι για το σωστο προιον που βγηκε βεβαια αρκετα αργοτερα οπως με αλλα ενδιαμεσα.. Επισης δεν υπηρχε πολυς χωρος για performance differences και στριμωχτηκαν ολες σε ενα 15-20%.. Εγω τουλαχιστον ειχα ενα 15% απο την TUF 3080 10Gb μου στην Rog Strix 3090 μου διαφορα..

Το ζητημα για εμενα δεν ειναι τοσο οι επιδοσεις οσο η τιμολογηση για αυτες τις επιδοσεις.. Αν κρατουσε τα ιδια MSRP αποπληθωρισμενα εστω και δεν εκανε τον αισχρο διαχωρισμο τοτε δεν θα ελεγα κατι.. Αλλα ετσι χτυπαει πολυ ασχημα..

Τλπ ας δουμε τα benchmarks και ειδικα αυτα με RTX σε 4k , ας δουμε και τι θα προσφερει η κοκκινη για να εχουμε συμπερασματα.. Αν αληθευει ομως απο που ξεκινησαν τα νουμερα και που εχουν φτασει δεν δειχνει ευοιωνο..

*προσοχη μιλαω για MSRP.. Με την υπαρχουσα κριση τι τιμη θα φτασει στην πορτα μας ειναι αλλη ιστορια..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είχε κανένας από εδώ μέσα επαφή  με Palit? Μου άρεσε πολύ η υλοποίηση της Gamerock που έβγαλε! Αξίζει ή να πάω σε άλλη εταιρεία;

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδιά είχε κανένας από εδώ μέσα επαφή  με Palit? Μου άρεσε πολύ η υλοποίηση της Gamerock που έβγαλε! Αξίζει ή να πάω σε άλλη εταιρεία;

Έχω 3090 gamerock OC. 

Αυτές οι watercooled ξέρουμε που έχουν το pump? Θέλω να βάλω το radiator κάτω, οπότε αν έχουν το pump στο block την καθήσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχω 3090 gamerock OC. 

Αυτές οι watercooled ξέρουμε που έχουν το pump? Θέλω να βάλω το radiator κάτω, οπότε αν έχουν το pump στο block την καθήσαμε

Δεν το γνωρίζω αυτό καθολου! Πάντως η gamerock φαίνεται πολύ δυνατή ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Από θερμοκρασίες και τέτοια πως τα πηγαίνει; Τώρα το άλλο που σκέφτομαι είναι πως οι 4090 που ειναι στον αέρα θα έχουν σίγουρα τα θεματάκια τους με την θερμοκρασία! Ίσως η πιο safe λύση να είναι υδροψυκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ξενερα με EVGA ρε γαμωτο που δεν θα βγαλουν καρτες. Εχουν εξαιρετικο customer support και τωρα δεν ξερω σε ποια εταιρια με εξισου αξιοπρεπες support να κοιταξω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό καθολου! Πάντως η gamerock φαίνεται πολύ δυνατή ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Από θερμοκρασίες και τέτοια πως τα πηγαίνει; Τώρα το άλλο που σκέφτομαι είναι πως οι 4090 που ειναι στον αέρα θα έχουν σίγουρα τα θεματάκια τους με την θερμοκρασία! Ίσως η πιο safe λύση να είναι υδροψυκτη!

Σε επιδόσεις σπέρνει η 3090. Κάποια θεματάκια είχα με τον πυρήνα που ήθελε repaste. Κατά τα άλλα καρτάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδιά είχε κανένας από εδώ μέσα επαφή  με Palit? Μου άρεσε πολύ η υλοποίηση της Gamerock που έβγαλε! Αξίζει ή να πάω σε άλλη εταιρεία;

3070ti GamingPro εχω και ειναι μια τιμια χαμηλομεσαια υλοποιηση. Δεν clockaρει, αλλα ειναι ησυχη και εχει συμπαθητικες θερμοκρασιες. Φυσικα εσυ κοιταζεις 4090, αλλος πυρηνας με περισσοτερες απαιτησεις. Η καρτα παντως δεν εχει κανει κιχ σε ολα τα επιπεδα απο το Μαρτη που την εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό καθολου! Πάντως η gamerock φαίνεται πολύ δυνατή ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Από θερμοκρασίες και τέτοια πως τα πηγαίνει; Τώρα το άλλο που σκέφτομαι είναι πως οι 4090 που ειναι στον αέρα θα έχουν σίγουρα τα θεματάκια τους με την θερμοκρασία! Ίσως η πιο safe λύση να είναι υδροψυκτη!

Εστησα 2 rigs με Gamerock 3080 & 3090. Διαμαντάκια και οι δύο, πιστεύω το πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα της σειράς Ampere που κρίθηκε/λοιδορήθηκε μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης παρόλο που σε απόδοση είναι στο TOP 3 εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως θα είναι η 4090, πάντως μια palit gamerock 1080 ti  που είχα ήταν μια χαρά και out of the box ήταν πιο γρήγορη πχ από την αντίστοιχη Gigabyte Aorus που είχα επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, morehp είπε

Εστησα 2 rigs με Gamerock 3080 & 3090. Διαμαντάκια και οι δύο, πιστεύω το πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα της σειράς Ampere που κρίθηκε/λοιδορήθηκε μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης παρόλο που σε απόδοση είναι στο TOP 3 εύκολα.

Eμένα μου έκατσε δυνατό κομμάτι, benchara με κάτι +1775mhz στις μνήμες 😮 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις ανεβάσανε άλλο ένα κατοστάρικο σήμερα στο best price.Ευτυχώς δεν έχουμε worst price.gr,
θα'μασταν στο πεντοχίλιαρο τώρα.Εχουμε 6 μέρες βέβαια ακόμα οπότε έχουμε ελπίδα για τριχίλιαρο.😊

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...